Рішення від 08.01.2019 по справі 1440/1879/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2019 р. № 1440/1879/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, пров. АДРЕСА_2

до відповідача:Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-в, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

про:визнання незаконною відмову,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області з вимогами:

- визнати незаконною відмову відповідача в зарахуванні до стажу період роботи на КП Первомайського міськвиконкому «Первомайський міський водоканал з 01.03.2007 року по 27.01.2012 року

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 20.01.2002 року одержує пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжував працювати. 27.12.2012 року звільнився за власним бажанням з КП «Первомайський міський водоканал».

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до стажу роботи. Проте, у проведенні перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено. Позивач вважає вказану відмову необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим він змушений звернутися до суду з даним позовом.

До суду відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, період роботи позивача в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 по 27.01.2012 за який не сплачено внески не може бути зараховано до страхового стажу призначення або перерахунку пенсії.

Від третьої особи будь-яких пояснень на позовну заяву не надійшло. Конверт з ухвалою суду від 10.08 2018 року та копією позову з додатками надісланий третій особі повернувся на адресу суду.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив таке.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно листа від 27.07.2018 року № 42-ш-08 період роботи з 01.03.2007 по 27.01.2012 року позивачу не зараховано до страхового стажу, згідно його заяви, в зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків підприємством.

Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до такого.

Згідно з ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється у натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

За змістом ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчисляється територіальним органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Так, у період з 01.12.2004 року по 27.01.2012 року позивач працював в КП «Первомайський міський водоканал», що підтверджується записом у його трудовій книжці за № 17-20, та довідки виданої КП «Первомайський міський водоканал» від 27.06.2018 року. Відповідно, у даний період часу позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата. Доказів зворотного відповідачем не надано, а матеріали справи не містять.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Крім того, ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що саме Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідач вказав, на те, що КП «Первомайський міський водоканал» протягом тривалого часу не сплачував до Пенсійного фонду страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а отже відмовляючи в зарахуванні стажу за відсутності сплати страхових внесків, діяв згідно і в межах чинного законодавства.

Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання обов'язків підприємства по сплаті страхових внесків. Не зарахування відповідачем періоду роботи позивача в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 по 27.01.2012 року до страхового стажу позбавляє її права отримувати пенсію.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом та право на їх отримання гарантовано законом.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не може обмежувати прав позивача (як працівника), а отже не може впливати на визначення його страхового стажу з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески таким платником були фактично утриманні.

Відтак позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником - КП «Первомайський міський водоканал» - свого обов'язку щодо сплати страхових внесків, а наявність заборгованості цього підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивачки періодів її роботи, підтверджених трудовою книжкою та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Вказаний висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 року у справі № 482/434/17.

Суд зазначає, що відмова відповідача у зарахуванні періоду роботи позивача до його пільгового стажу, а також не перерахунку пенсії, з врахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01.03.2007 по 27.01.2012 року в КП «Первомайський міський водоканал» носить формальний характер і не відповідає вимогам пенсійного законодавства.

Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Окрім того, відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В даному випадку суд вважає, що правильним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити проведення перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи позивача з 01.03.2007 року по 27.01.2012 року в КП «Первомайський міський водоканал».

При цьому, покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням повноважень іншого суб'єкта владних повноважень у реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Згідно з ч.1ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

В силуст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе адміністративний позов задовольнити.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 205, 243-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (пров. АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213 ідентифікаційний код 37822160) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, щодо відмови в проведення перерахунку з урахуванням страхового стажу за період роботи з 01.03.2007 року по 27.01.2012 року в КП «Первомайський міський водоканал».

3. Зобов'язати Первомайське об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, зарахувати до страхового стажу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (пров. АДРЕСА_2. ідентифікаційний номер НОМЕР_1) період його роботи з 01.03.2007 року по 27.01.2012 року в КП «Первомайський міський водоканал» та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням зазначеного періоду.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, . Первомайськ, Миколаївська область, 55213 ідентифікаційний код 37822160) на користь ОСОБА_1 (пров. АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Мельник