ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"08" січня 2019 р. справа № 0940/42/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "МІГС" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в загальному розмірі 15 370,49 гривень, -
Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 03.01.2019 звернулося в суд із вказаним адміністративним позовом.
Серед заявлених позовних вимог, Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області просить відстрочити сплату судового збору за подання до суду даного адміністративного позову. Вказана вимога мотивована відсутністю коштів, призначених для сплати судового збору.
За змістом вимог частин 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Слід відмітити, що Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, шляхом направлення даної позовної заяви поштовим зв'язком 28.12.2018, що підтверджується відтиском штампу на конверті поштового відправлення, наявного в матеріалах адміністративного позову, а також відомостями розділу "Відстеження" на офіційному веб-сайті ПАТ "Укрпошта" за номером поштового відправлення 77101 0266271 0 (http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku).
Таким чином, підлягають застосуванню норми Закону України "Про судовий збір" та відповідно Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" в редакції, чинній на день подання адміністративного позову на пошту.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частинами 1, 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Суд зазначає, що частина 1 статті 8 вказаного Закону містить вичерпний перелік умов, за яких можливе звільнення від сплати судового збору, відстрочено або розстрочено сплату судового збору, а також зменшено його розмір.
Такими умовами є відповідний предмет спору за участю певних сторін, правовий статус однієї із сторін у такому публічно-правовому спорі або її майновий стан.
Всі згадані умови стосуються виключно фізичної особи як позивача чи сторони.
Підстав для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати для суб'єктів владних повноважень, в даному випадку Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, Законом України "Про судовий збір" не визначено.
Слід також зауважити, що постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 23.01.2015 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 за №3674-VI "Про судовий збір" судам роз'яснено, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати. Позивач є бюджетною установою, однак спірні правовідносини виникли в результаті реалізації владних управлінських функцій.
В обґрунтування свого майнового стану, причиною чого є відсутність можливості сплати судовий збір, позивачем не подано жодного підтверджуючого документу.
Як наслідок, відсутність коштів у Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, не є тією обставиною, що впливає на майновий стан та може слугувати підставою для відстрочення сплати судового збору відповідно до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Додатково суд вказує на те, що позивач звертається до адміністративного суду не з метою захисту свого порушеного права, а як суб'єкт владних повноважень, реалізуючи таким чином свої владні та управлінські функції, які передбачені відповідними нормами законодавства України. З огляду на реалізацію владних функцій, відстрочуючи позивачу сплату судового збору, суд поставить в нерівні умови по відношенню до позивача інших платників судового збору, передбачених Законом України "Про судовий збір".
Таким чином, суд дійшов до переконання про відсутність правових підстав для відстрочення сплати судового збору, за подання даної позовної заяви.
Суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу (пункт 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України).
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, необхідно вказати, що згідно з частиною 3 статті 161 вказаного Кодексу до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно частини 1 статті 1 вказаного Закону, судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання суб'єктом владних повноважень до суду адміністративного позову майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1 762,00 гривень.
Із змісту позовних вимог слідує, що Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області просить стягнути із Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "МІГС" заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №2 в загальному розмірі 15 370,49 гривень.
Таким чином, позивач заявив одну позовну вимогу майнового характеру.
Враховуючи положення пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 1 762,00 гривень.
Також, за змістом частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як слідує із змісту адміністративного позову, позивач вказує на допущену Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "МІГС" заборгованість, яка утворилась у зв'язку з несплатою останнім фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по Списку №2 за січень-грудень 2018 року. Втім, на підтвердження наявності у відповідача такої заборгованості надає тільки розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за жовтень-грудень 2018 року та докази їх направлення, при цьому розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за січень-вересень 2018 року та докази їх направлення відповідачу в матеріалах адміністративного позову відсутні.
Зважаючи на вказане, позовну заяву подано без додержання вимог частини 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 коментованого Кодексу суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частинами 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. В задоволенні клопотання Галицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відстрочення сплати судового збору, - відмовити.
2. Позовну заяву Галицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "МІГС" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в загальному розмірі 15 370,49 гривень, - залишити без руху.
3. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали семиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частинами 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України:
3.1. Необхідно надати (долучити) до позовної заяви:
- квитанцію (платіжне доручення) про сплату судового збору в розмірі 1 762,00 гривень;
- належним чином засвідчені розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за січень-вересень 2018 року та докази їх направлення відповідачу.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.