Рішення від 27.12.2018 по справі 280/5071/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року Справа № 280/5071/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

29 листопада 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.01.2016, з урахуванням ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням посадового окладу у розмірі 1110 гривень у складі грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 03.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 27.12.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він проходив службу на посаді старшого офіцера 3894 військового представництва Міністерства оборони України та був звільнений у запас, на даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує на те, що після звільнення позивача з військової служби змінилось, в бік збільшення, грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме з 01.08.2011 відповідно до вимог директиви Міністра оборони України від 20.07.2011 №Д-322/1/06 встановлено нові посадові оклади військовослужбовцям 3894 військового представництва МО України. Тобто відбулось збільшення посадових окладів відповідних категорій військовослужбовців Збройних Сил України з 1075 грн. до 1110 грн., у зв'язку з чим позивач вважає, що має право на проведення перерахунку пенсійних виплат. Вказує, що для проведення перерахунку пенсійних виплат позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою, проте, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає відмову протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 покладено обов'язок оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії на уповноважені структурні підрозділи міністерств, відомств. Вказані органи надають до управлінь Пенсійного фонду необхідні для призначення (перерахунку) пенсії документи (зокрема довідку про розмір грошового забезпечення). Вказує, що до відповідача не надходило жодного повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії з нового посадового окладу в розмірі 1110 грн., що свідчить про те, що відповідачем не вчинялось жодних протиправних дій. Також, відповідач вказував на те, що підвищення не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судом встановлено, що у листопаді 2018 року позивач звернувся до ГУПФ України в Запорізькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії, в якій позивач просив провести перерахунок пенсії, у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та з урахуванням директиви Міністерства оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням нового підвищеного розміру посадового окладу в розмірі 1110,00 грн.

Листом ГУПФ України в Запорізькій області від 22.11.2018 №2284/Ж-9 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262).

Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 2 статті 63 Закону №2262 визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведених норм права, підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-IV «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до приписів пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» посадовий оклад входить до складу грошового забезпечення.

Пунктом п.5.1 цієї постанови надано право Міністру оборони установлювати посадові оклади військовослужбовцям згідно схем розмірів посадових окладів.

Порядок реалізації наданого права регламентовано наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», який зареєстровано в Міністерстві юстиції 11.11.2008 за №9/14700.

Директивою Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 військовослужбовцям військових представництв Міністерства оборони України підвищено посадові оклади, що не заперечувалось представниками сторін.

На підставі Директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 відбулася фактична зміна посадового окладу по посаді яку обіймав позивач з 1075 гривень до 1110 гривень, отже у позивача відповідно до приписів Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виникли підстави для перерахунку пенсії.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноваженим органом Міністерства оборони України - Запорізьким обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення від 11.06.2012 №ТЗ-60734.

У довідці Запорізького ОВК від 11.06.2012 №ТЗ-60734 зазначено, що розмір посадового окладу за посадою старший офіцер 3894 військового представництва МО України, яку обіймав на день звільнення зі служби ОСОБА_1 , за нормами чинними на 01 квітня 2012 року складає 1110,00 грн.

Всі складові грошового забезпечення носять постійний системний характер і є його невід'ємною частиною, є обов'язковими при розрахунку пенсії. Тобто розрахунок пенсії з врахуванням підвищеного розміру посадового окладу в розмірі 1110 грн. має проводитись з врахування інших складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством з пенсійного забезпечення та довідкою Запорізького ОВК від 11.06.2012 №ТЗ-60734, тобто у складі грошового забезпечення.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем не доведено правомірність своєї відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок пенсії через зміну розміру одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Щодо посилання представника відповідача у відзиві на те, що позивачем пропущено 6-ти місячний строк звернення до адміністративного суду, у зв'язку з чим позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 26.05.2018 повинні бути залишені без розгляду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено з матеріалів справи позивач дізнався про порушення його прав з листа ГУПФУ в Запорізькій області від 22.11.2018, в якому позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії виходячи з розміру посадового окладу 1110,00 грн.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262 (яка набула чинності з 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, у разі якщо перерахунок пенсії у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Проте, з урахування принципу незворотності дії Закону у часі, положення ч.3 ст.51 Закону №2262 можуть застосовуватись починаючи з 01.01.2016, а відтак і обов'язок перерахунку та виплати пенсії позивачу, у зв'язку із зміною розміру виду грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, виникає у ГУПФ України в Запорізькій області саме з 01.01.2016.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії з 01 січня 2016 року, з урахуванням ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням посадового окладу у розмірі 1110,00 грн. (одна тисяча сто десять гривень 00 копійок) у складі грошового забезпечення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 29.12.2018.

Суддя І.В. Новікова