Рішення від 21.12.2018 по справі 0440/5539/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2018 року Справа № 0440/5539/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О.

при секретарі судового засіданняШелгуновій І.А.

за участю представників:

позивача відповідача Кириченка О.П. Чохелі Т.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування вимоги та рішень, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 20.07.2018 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якій позивач просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області в частині внесення листом від 09.07.2018 № 39744/10/04- 36-13-06-17 змін до акту перевірки від 13.06.2018 № 30485/04-36/13-06/40358593;

- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № Ю-0280641306;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280631306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280541306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280551306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280481306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280521306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280471306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280531306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 12.07.2018 № 0280421306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

2. Ухвалою суду від 25.07.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 03.08.2018 року на виконання вимог ухвали позивачем надано платіжне доручення про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 14 078,13 грн.

4. У зв'язку із перебуванням головуючого судді по справі Верба І.О. у відрядженні з 30.07.2018 по 31.08.2018 включно для роботи в Національній школі суддів України (наказ № 497-к від 09.07.2018), питання щодо призначення справи до розгляду розглянуто 03.09.2018 року.

5. Ухвалою суду від 03.09.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 0440/5539/18, призначено підготовче засідання на 18.09.2018.

6. 18.09.2018 у підготовче засідання прибули представники позивача та відповідача.

7. З метою витребування документів оголошено перерву у підготовчому засіданні до 01.10.2018.

8. 28.09.2018 представником відповідача до канцелярії суду подано відзив на адміністративний позов із додатками та доказами його направлення позивачу (т.1 а.с.134-153).

9. 01.10.2018 представником позивача до канцелярії суду подано заяву про долучення документів до матеріалів справи з додатками.

10. 01.10.2018 у підготовче засідання прибули представники позивача та відповідача.

11. З метою витребування доказів оголошено перерву у підготовчому засіданні до 30.10.2018.

12. 30.10.2018 представником позивача до канцелярії суду надані додаткові пояснення та докази по справі.

13. 30.10.2018 від представника відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату.

14. 30.10.2018 у підготовче засідання прибув представник позивача.

15. 30.10.2018 судом продовжено строк підготовчого провадження до 90 днів, оголошено перерву до 29.11.2018.

16. 29.11.2018 представником відповідача до канцелярії суду надані витребувані судом докази.

17. 29.11.2018 у підготовче засідання прибули представники позивача та відповідача.

18. Ухвалою суду від 29.11.2018 закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 0440/5539/18, призначено справу до судового розгляду по суті на 10.12.2018.

19. 10.12.2018 представником позивача до канцелярії суду надано пояснення з додатками.

20. 10.12.2018 представником відповідача до канцелярії суду надані витребувані судом докази.

21. 10.12.2018 у судовому засіданні оголошено перерву до 20.12.2018 з метою виклику до суду представника відповідача.

22. 20.12.2018 у судове засідання прибули представники позивача та відповідача, представником відповідача надано додаткові докази у справі.

23. З метою витребування доказів оголошено перерву до 21.12.2018.

24. 21.12.2018 представником позивача до канцелярії суду надано пояснення з додатками.

25. 21.12.2018 у судове засідання прибули представники позивача та відповідача, які підтримали обрані правові позиції.

26. Позивач пояснив, що при викладенні змісту позовних вимог допустив описку в одній цифрі номеру оскаржуваного рішення від 12.07.2018 № « 0280631306», помилково зазначивши № « 0280621306».

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

27. Відповідач листом від 09.07.2018 самостійно без будь-яких правових підстав вніс до акту перевірки зміни, у вигляді виправлення описки, в наслідок чого акт було доповнено новим порушенням, що в подальшому призвело до прийняття рішень про накладення на позивача штрафних санкцій.

28. Позивач критично ставиться до внесення змін до акту перевірки підставою якої є виправлення описки. Нормами податкового законодавства не визначено дефініції «описка».

29. Як вбачається із змісту листа відповідача від 09.07.2018 № 39744/10/04-36-13-06-17, останній змінює описову та резолютивну частину акту перевірки, тобто, фактично встановлює нові порушення та нові обставини їх виявлення вже після закінчення перевірки та оформлення її результатів.

30. Своїми діями відповідач порушив право позивача, визначене в нормах статті 86 ПК України, щодо надання заперечень, пояснень та доказів, які стосувалися нових обставин викладених в доповнені до акту перевірки. Крім того, жодними нормативним документом не передбачено здійснення таких дій як внесення змін до акту перевірки, що є порушенням статті 19 Конституції України.

31. Позивач не заперечує про відображення у звіті неповної інформації стосовно нарахування на заробітну плату ОСОБА_6 суми ЄСВ. Проте, зазначене порушення відноситься до недотримання позивачем пункту 8 розділу II «Порядку формування та подання страхувальника звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, відповідно до якого платник податків зобов'язаний подавати звіт в повному обсязі, в поряду подачі звітності. Донарахування вказаних сум призведе по подвійної оплати, оскільки повна нарахована сума ЄВС сплачена.

32. Відповідач повно та всебічно не дослідив обставини щодо обрахування та сплати ЄСВ відносно вищезазначеної особи, останній обґрунтовуючи вищезазначене порушення посилається виключно на відомості подані позивачем звітів в яких позивачем допущені помилки, що підтверджується позивачем, проте, відповідач залишає поза увагою факт вчасного та в повному обсягу перерахування до державного бюджету податку ЄСВ обрахованого у відповідності до вимог законодавства, що підтверджується відомостями інформаційної системи органів доходів і зборів та листом відповідача від 19.01.2018 № 2574/04-36-13-12 від 19.01.2018 відповідно до якого відповідач повідомив про відсутність заборгованості з податку ЄСВ.

33. Відповідачем не обґрунтовано та безпідставно без будь-яких правових підстав, зокрема, без урахування відомостей наявних в акті перевірки, без урахування даних первинних бухгалтерських документів, платіжних доручень тощо, за якими перераховувався податок ЄСВ, прийнято рішення № 0280631306 про стягнення з позивача штрафних санкцій в розмірі 209 269,96 грн.

34. Відповідно до висновків акту перевірки відповідачем було встановлено порушення позивачем в частині неподання звітності за період квітень 2016 року, грудень 2016 року та в частині несвоєчасного подання звітності за період травень 2016 року, червень, 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року.

35. Зі змісту оскаржуваних рішень №№ 0280541306, 0280551306, 0280481306, 0280521306, 0280471306, 0280531306, 0280421306 неможливо встановити, яке саме рішення стосується відповідного порушення встановленого в акті перевірки. Окремо слід зазначити, що позивач не заперечував проти несвоєчасного подання звітності за період травень 2016 року, червень 2016 року, 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року, проте заперечував проти не подання звітності за грудень 2016 року про, що зазначив у своїх запереченнях на акт перевірки.

36. Не відображення обов'язкової інформації у вище зазначених рішеннях щодо періоду вчинення правопорушення, норм законодавства які не дотримані позивачем, порушує право позивача знати яким саме рішенням його було притягнуто до відповідальності, за порушення якої норми його притягнуто до відповідальності, що створило обставини звернення до суду з вимогами про скасування всіх винесених відповідачем рішень про стягнення заборгованості за № 0280541306, № 0280551306, № 0280481306, № 0280521306, № 0280471306, № 0280531306, № 0280421306.

37. Посилання відповідача в оскаржуваних рішеннях на порушення загальних норм Закону України № 2464 без застосування спеціальних норм, якими визначено правила правової поведінки, створює ризик тлумачення змісту таких рішень відповідачем на власний розсуд у разі допущення позивачем повторного порушення на протязі одного року.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

38. Відповідач заперечив проти позову повністю, із посиланням на обставини, ретельно встановлені актом перевірки та за результатами розгляду заперечень платника на акт перевірки, просив у задоволенні позову відмовити.

39. Стосовно нарахування штрафів за неподання та несвоєчасне подання звітів зазначив, що рішення по черговості номерів винесені у календарній послідовності звітних періодів, за які виявленні порушення подання звітності.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

40. Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 40359593, зареєстровано 22.03.2016 (т.1 а.с.114).

41. На підставі направлення від 10.04.2018 № 2109, виданого ГУ ДФС у Дніпропетровській області, Кутеповою Ольгою Вадимівною, головним державним ревізором-інспектором відділу КПР юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб, згідно із підпунктом 20.1.4. пункту 20.1. статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 77.1, пункту 77.4 статті 77, пункту 82.1 статті 82 ПК України, статті 13 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 10.04.2018 за № 2114-п, та відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 2018 рік, проведена документальна планова виїзна перевірка Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 40359593 (далі - ГУ Держпродспоживслужби), код ЄДРПОУ 40359593, з питань повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 22.03.2016 по 31.12.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 22.03.2016 по 31.12.2017, відповідно до переліку питань, затверджених планом перевірки юридичної особи.

42. Копію наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки ГУ Держпродспоживслужби від 10.04.2018 за № 2114-п, а також письмове повідомлення від 10.04.2018 № 828 про дату початку документальної планової виїзної перевірки направлено засобами поштового зв'язку, вручено 18.04.2018.

43. Направлення від 10.04.2018 № 2109, пред'явлено 23.04.2018, в.о. головного бухгалтера ГУ Держпродспоживслужби Кириченко Людмилі Іванівні під підпис.

44. В журналі реєстрації перевірок вчинено запис 23.04.2018 під номером 5.

45. За результатами перевірки 13.06.2018 складний акт документальної планової виїзної перевірки № 30485/04-36/13-06/40359593 (т.1 а.с.23-38).

46. Розділом 4 «Висновок» акту документальної перевірки, встановлені наступні порушення, попущені ГУ Держпродспоживслужби:

- підпункту 1) пункту 2 статті 6, пункту 5, статті 8, пункту 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, в результаті чого не сплачений до бюджету єдиний внесок за жовтень 2016 у сумі 2 947,34 грн. з заробітної плати найманої особи;

- підпункту 4 пункту 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, з урахуванням пункту 8 розділу ІІ, пункту 1 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, в частині неподання звітів по ЄСВ за квітень та грудень 2016 року; несвоєчасного надання звітів по ЄСВ за травень - серпень та листопад 2016 року.

47. На сторінці 18 акту перевірки міститься запис про те, що у зв'язку з неявкою посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби для ознайомлення з матеріалами перевірки та отримання акта перевірки, другий екземпляр акта № 30485/04-36/13-06/40359593 від 13.06.2018 направляється поштою з повідомленням про вручення.

48. 26.06.2018 за № 10.1/1814129 платником податків подано заперечення на акт перевірки (т.1 а.с.39-44).

49. Листом Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 09.07.2018 за № 39744/10/04-36-13-06-17, зокрема, зазначено (т.1 а.с.45-49):

- за результатами розгляду заперечень, висновок по акту документальної планової виїзної перевірки ГУ Держпродспоживслужби від 13.06.2018 № 30485/04-36/13-06/40359593 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, (код ЄДРПОУ 40359593), з питань повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 22.03.2016 по 31.12.2017 та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 22.03.2016 по 31.12.2017, є правомірним обґрунтованим та таким, що відповідає нормам чинного законодавства;

- у зв'язку з опискою:

-- абзац 2 на сторінці 13 акту вважати викладеним в наступній редакції:

«Таким чином, п.3.3.2 акту перевірки встановлені порушення.

1. пункт 4 частина 2 статті 6 Закону 2464, з урахуванням п.8 р. ІІ та п.1 р. V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом міністерства фінансів. України від 14 квітня 2015 року № 435, в частині неподання звітів по ЄСВ за квітень та грудень 2016 року; пункт 4 частина 2 статті 6 Закону 2464, з урахуванням п.1 р. ІІІ Порядку в частині несвоєчасного надання звітів по ЄСВ за травень - серпень та листопад 2016 року;

2. пункт 1 частина 2 статті 6, пункт 1 частини 1 статті 7 Закону 2464 в частині незарахування до суми заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок у Звіті за жовтень 2016 року 13 397,00 грн. заробітної плати найманої особи;

3. пункт 1, 4 частини 2 статті 6 Закону 2464 в частині несвоєчасного відображення в звітах по ЄСВ сум нарахованої заробітної плати, сум допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на які нараховується єдиний внесок, за квітень 2016-року у сумі 7 714,87 грн. (відображено у звіті по ЄСВ за травень 2016 року) та грудень 2016 року у сумі 1 887 514,13 грн. (відображено у звіті по ЄСВ за вересень 2017 року)»

-- абзац 7 на сторінці 15 акта вважати викладеним в наступній редакції:

«Таким чином, п.3.3.3 акту перевірки встановлені порушення пункту 4 частини 2 статті 6 Закону 2464, з урахуванням п.8 р. ІІ та п.1 р.V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в частині неподання, звітів по ЄСВ за квітень та грудень 2016 року; п.4 ч.1 ст.6 Закону 2464, з урахуванням п.1 р. ІІІ Порядку в частині несвоєчасного надання звітів по ЄСВ за травень - серпень та листопад 2016 року;

1. пункт 1 частина 2 статті 6, пункт 1 частини 1 статті 7 Закону 2464 в частині не нарахування та несплати єдиного внеску за жовтень 2016 року у сумі 2 947,34 грн. з заробітної плати найманої особи;

2. пункт 1, 4 частини 2 статті 6 Закону 2464 в частині несвоєчасного нарахування ЄСВ в звітах по ЄСВ на суми нарахованої заробітної плати, суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на які нараховується єдиний внесок, за квітень 2016 року у сумі 1 697,27 грн.(нараховано у звіті по ЄСВ за травень 2016 року) та грудень 2016 року у сумі 415 253,11 грн. (донараховано платником у звіті по ЄСВ за грудень 2017 року рядок 4.1. звіту)»

-- Розділ 4 Висновок по акту перевірки на сторінці 17 вважати викладеним наступній редакції:

«Документальною перевіркою ГУ Держпродспоживслужби встановлю наступні порушення:

1. пункту 1 частини 2 статті 6, ч. 5, ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI, в результаті чого не нарахований та не сплачений до бюджету єдиний внесок за жовтень 2016 у сумі 2 947,34 грн. з заробітної плат найманої особи;

2. пункту 4 частини 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-V з урахуванням п.8 р. ІІ, п.1 р. ІІІ Порядку формування та подання страхувальникам звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в частині неподання звітів по ЄСВ за квітень та грудень 2016 року; несвоєчасного надання звітів по ЄСВ за травень - серпень та листопад 2016 року;

3. п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464- VІ, в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску в звітах по ЄСВ на суми нарахованої заробітної плати, суми допомоги по тимчасовій непрацездатності допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на які нараховується єдиний внесок, за квітень 2016 року у сумі 1 697,27 грн. (нараховано у звіті по ЄСВ за травень 2016 року) та грудень 2016 року у сумі 415 253,11 грн. (донараховано платником у звіті по ЄСВ за грудень 2017 року рядок 4.1. звіту)».

50. На підставі акту перевірки від 13.06.2018 № 30485/04-36/13-06/40359593 контролюючим органом 12.07.2018 прийнято оскаржувані (т.1 50-58):

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0280641306 у розмірі недоїмки по єдиному внеску в розмірі 2 947,34 грн.;

- рішення № 0280631306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску, у зв'язку із виявленням перевіркою порушення, за наслідками якої донараховано 2 947,34 грн., штрафні санкції у розмірі 209 269,96 грн.;

- рішення № 0280541306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.;

- рішення № 0280551306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.;

- рішення № 0280481306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.;

- рішення № 0280521306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.;

- рішення № 0280471306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.;

- рішення № 0280531306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.;

- рішення № 0280421306 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн.

(обставини, встановлені актом перевірки)

51. Перевіркою дотримання ГУ Держпродспоживслужби обов'язків щодо подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) встановлено, що податковий розрахунок за ІV квартал 2016 року наданий до ДПІ несвоєчасно.

52. Звітність за ІV квартал 2016 року з граничним терміном подання 09.02.2017 подано 25.03.2017.

53. В порушення підпункту 16.1.3. пункту 16.1 статті 16, підпункту 49.18.2 пункту 49.18. статті 49, пункту 51.1 статті 51 ПК України, підприємством несвоєчасно наданий податковий розрахунок за формою 1 ДФ за ІV квартал 2016 року.

54. Перевіркою правильності визначення ГУ Держпродспоживслужби бази оподаткування при нарахуванні доходів платникам податків у вигляді заробітної плати, винагород за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг), порушень не встановлено.

55. Перевіркою правильності застосування підприємством до бази оподаткування розміру ставок податку щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих), зокрема, у формі заробітної плати, порушень не встановлено.

56. Перевіркою правомірності надання ГУ Держпродспоживслужби платникам податку податкової соціальної пільги, розміру та порядку її застосування, порушень не встановлено.

57. Перевіркою окремих видів доходів, які мають свої особливості щодо їх нарахування (виплати) та оподаткування, порушень не встановлено.

58. Перевіркою дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, порушень не встановлено.

59. Перевіркою повноти та своєчасності нарахування, утримання та сплати військового збору порушень не встановлено.

60. Перевіркою ведення обліку сум, на які нараховується єдиний внесок, порушень не встановлено.

61. Перевіркою повноти відображення ГУ Держпродспоживслужби у звітності сум нарахованої заробітної плати суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, на які нараховується єдиний внесок, встановлені порушення.

62. Як зазначалось в пункті 3.1 акту перевірки, суми заробітної плати за квітень 2016 року увійшли складовою частиною до відомості нарахування заробітної плати за травень 2016 року. ГУ Держпродспоживслужби не надало до ДПІ «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» згідно з додатком 4 (далі - Звіт) відповідно до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 № 411) за квітень 2016 року.

63. Згідно таблиці 6 Звіту, яка призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці, найманій особі ОСОБА_6, РНОКПП НОМЕР_10, нарахована заробітна плата за жовтень 2016 у сумі 13 450 грн., ЄСВ нараховано на суму заробітної плати у розмірі 53 грн. Заробітна плата ОСОБА_6 у сумі 13 397 грн. (13 450 - 53) не зарахована до суми заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок у Звіті за жовтень 2016 року (рядок 2.1 Звіту), і як слідство, не нараховано та не сплачено ЄСВ у сумі 2 947,34 грн. (13 397,00 х 22%).

64. У грудні 2016 року установою була нарахована заробітна плата найманим особам у сумі 1 887 514,13 грн., в бухгалтерському обліку зроблена проводка Дт 801 Кт 661. Нараховано ЄСВ у сумі 415 253,11 грн., в бухгалтерському обліку зроблена проводка Дт 661 Кт 651.

65. Виплачена заробітна плата за грудень 2016 року у сумі 1 211 859,88 грн.

66. 29.12.2016. ЄСВ сплачено до бюджету (відображено на особовому рахунку установи по коду бюджетної класифікації 7101000): у сумі 342 487,49 грн. - 28.12.2016 п/д 20 від 28.12.2016, у сумі 77 000 грн. - 28.12.2016 п/д 4 від 28.12.2016.

67. 20.01.2017 платник подав звітність «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» згідно з додатком 4 (далі - Звіт) за грудень 2016 року.

68. Звіт містить тільки таблицю 1 з нульовим значенням, яку прийнято та оброблено без помилок. Дані внесені до єдиного державного реєстру застрахованих осіб.

69. За даними інформаційної системи ДФС, платником самостійно дана помилка усунена в таблиці 6 додатку 4 в Звіті за вересень 2017 року в таблиці 1 данні донарахування відсутні, а зазначені донарахування враховані до загального фонду плати праці за вересень 2017 року.

70. Нарахування ЄСВ за грудень 2016 року проведені в КОР лише 22.01.2018 зі звітом по ЄСВ за грудень 2017 року. Платник відобразив суму ЄСВ у розмірі 419 487,49 грн. як самостійні донарахування за грудень 2016 року.

71. Перевіркою дотримання ГУ Держпродспоживслужби, обов'язків щодо подання Звітів, встановлено, що звіти за квітень - серпень 2016 року, листопад 2016 року, грудень 2016 року надані до ДПІ з порушенням встановленого порядку, а саме, звітність:

- за квітень 2016 року з граничним строком подання - 20.05.2016, не отримано ДПІ;

- за травень 2016 року з граничним терміном подання - 21.06.2016, отримано ДПІ 03.08.2017;

- звітність за червень 2016 року з граничним терміном подання - 20.07.2016, отримано ДПІ 11.08.2016;

- за липень 2016 року з граничним терміном подання - 22.08.2016, отримано ДПІ 26.08.2016;

- за серпень 2016 року з граничним терміном подання - 20.09.2016, отримано ДПІ 23.09.2016;

- а листопад 2016 року з граничним терміном подання - 20.01.2016, отримано 09.01.2017;

- за грудень 2016 року з граничним терміном подання - 20.01.2017, не отримано ДПІ.

72. Пунктом 3.3.2 акту перевірки встановлені порушення:

- підпункту 4 пункту 2 статті 6 Закону 2464, з урахуванням пункту 8 розділу ІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, в частині неподання звітів по ЄСВ за квітень та грудень 2016 року; підпункту 4 пункту 1 статті 6 Закону 2464, з урахуванням пункту 1 розділу ІІІ Порядку в частині несвоєчасного надання звітів по ЄСВ за травень - серпень та листопад 2016 року;

- підпункту 1) пункту 2 статті 6, підпункту 1) пункту 1 статті 7 Закону № 2464 в частині незарахування до суми заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок у Звіті за жовтень 2016 року 13 397 грн. заробітної плати найманої особи.

73. Перевіркою питань щодо пропорційності сплати ГУ Держпродспоживслужби єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, за період з 22.03.2016 по 31.12.2017 порушень не встановлено.

74. Перевіркою своєчасності перерахування або зарахування Держказначейством на рахунок ДФС сум єдиного внеску, фінансових санкцій, за період з 22.03.2016 по 31.12.2017, порушень не встановлено.

(обставини, встановлені на підставі наданих сторонами доказів)

(щодо недоїмки з єдиного внеску в розмірі 2 947,34 грн.)

75. Постановою про закриття справи про адміністративне правопорушення № 1/13-06 від 10.08.2018 встановлено відсутність події і складу адміністративного правопорушення в частині ненарахування та несплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з заробітної плати за жовтень 2016 року у сумі 2 947,34 грн. по гр. ОСОБА_10 з наведенням наступних підстав (т.2 а.с.89-91):

- відповідно первинних документів бухгалтерського обліку, а саме, розрахункової відомості заробітної плати по підприємству за жовтень 2016 року нараховано заробітну плату у сумі 1 085 238,24 грн. (сума ЄСВ на нараховану заробітну плату за жовтень 2016 року складає 238 752,41 грн.). Заробітну плату за жовтень 2016 року з урахуванням утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору було перераховано 12.10.2016 у сумі 130 000 грн. та 01.11.2016 у сумі 743 326,98 грн. Загальна сума сплаченого ЄСВ на нараховану та виплачену заробітну плату за жовтень 2018 року складає 238 752,41 грн. Сплата ЄСВ здійснювалась 12.10.2016 у сумі 50 000 грн. (платіжне доручення № 70) та 01.11.2016 у сумі 188 752,41 грн. (платіжне доручення № 4). У таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованими особами» додатку 4 Звіту по ЄСВ за жовтень 2016 року посадовими особами підприємства було здійснено нарахування по підприємству ЄСВ за жовтень 2016 року, але не ідентифікована сума ЄСВ по гр. ОСОБА_10

(щодо штрафних санкцій у розмірі 209 269,96 грн.)

76. Пункт 3 розділу 4 «Висновок» акту перевірки на сторінці 17 викладено в новій редакції листом Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 09.07.2018 за № 39744/10/04-36-13-06-17 (т.1 а.с.45-49).

77. Зокрема, в листі встановлено порушення пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VІ в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску в звітах по ЄСВ на суму нарахованої заробітної плати, суми допомоги по тимчасовій непрацездатності допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на які нараховується єдиний внесок, за квітень 2016 року у сумі 1 697,27 грн. (нараховано у звіті по ЄСВ за травень 2016 року) та грудень 2016 року у сумі 415 253,11 грн. (донараховано платником у звіті по ЄСВ за грудень 2017 року рядок 4.1. звіту).

78. Штраф в розмірі 209 269,96 грн. складається із сум штрафів, за донарахування єдиного внеску за квітень 2016 року в розмірі 1 697,27 грн. (штраф 169,73 грн.), за жовтень 2016 року в розмірі 2 947, 34 грн. по працівнику ОСОБА_10 (штраф 1 473,67 грн.), за грудень 2016 року в розмірі 415 253,11 грн. (штраф 207 626,56 грн.) (т.1 а.с.59, 137).

(щодо подання звітів)

79. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, зареєстрованим 22.03.2016, до контролюючого органу подавались звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб на суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

80. Суд встановлює обставини застосування штрафів з урахуванням пояснень відповідача щодо номерної черговості винесення рішень послідовно до календарної черговості порушень, пов'язаних з наданням звітів.

(1) звіт за квітень 2016 року, рішення № 0280421306

81. Перевіркою встановлено ненадання звіту за квітень 2016 року з граничним терміном його надання до 20.05.2016.

82. Судом не встановлено надання звіту за квітень 2016 року, копія останнього або відомості його надання контролюючому органу в матеріалах справи відсутні.

(2) звіт за травень 2016 року, рішення № 0280471306

83. Перевіркою встановлено несвоєчасне надання звіту за травень 2016 року з граничним терміном його надання до 21.06.2016.

84. Звіт згідно додатку 4 про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів за травень 2016 року подано до контролюючого органу в паперовій формі 21.06.2016 вхід. № 687/016 (т.2 а.с.43-67). Повідомлення контролюючим органом про неприйняття звіту судом не встановлено.

85. Повторно позивачем подано звіт за травень 2016 року 03.08.2017 вхід. № 1700030308 (т.2 а.с.69-88). Пакет прийнято 06.08.2017 (т.2 а.с.221, 243).

86. Контролюючим органом сформовано та направлено квитанцію № 2 до звіту за травень 2016 року, згідно якого пакет прийнято, автоматична обробка електронного документу/звіту виконана вдало, дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб. Складені попередження до таблиць 1, 6, 7.

(3) звіт за червень 2016 року, рішення № 0280481306

87. Перевіркою встановлено несвоєчасне надання звіту за червень 2016 року з граничним терміном його надання до 20.07.2016 (т.2 а.с.28, 30-42).

88. Звіт фактично поданий 11.08.2016, що підтверджено учасниками справи, не заперечено позивачем (т.2 а.с.29).

(4) звіт за липень 2016 року, рішення № 0280521306

89. Перевіркою встановлено несвоєчасне надання звіту за липень 2016 року з граничним терміном його надання до 22.08.2016 (т.2 а.с.13, 15-27).

90. Звіт фактично поданий 26.08.2016, що підтверджено учасниками справи, не заперечено позивачем (т.2 а.с.14).

(5) звіт за серпень 2016 року, рішення № 0280531306

91. Перевіркою встановлено несвоєчасне надання звіту за серпень 2016 року з граничним терміном його надання до 20.09.2016 (т.2 а.с.1-12).

92. Звіт фактично поданий 23.09.2016, що підтверджено учасниками справи, не заперечено позивачем.

(6) звіт за листопад 2016 року, рішення № 0280541306

93. Перевіркою встановлено несвоєчасне надання звіту за листопад 2016 року з граничним терміном його надання до 20.12.2016 (т.3 а.с.105-112).

94. Звіт фактично поданий 09.01.2017, що підтверджено учасниками справи, не заперечено позивачем (т.3 а.с.113).

(7) звіт за грудень 2016 року, рішення № 0280551306

95. Перевіркою встановлено ненадання звіту за грудень 2016 року з граничним терміном його надання до 20.01.2017.

96. Позивачем складений додаток 4 звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2016, та направлений електронним зв'язком контролюючому органу (т.1 а.с.74, 237).

97. Згідно квитанції № 1 від 20.01.2017 додаток 4 звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2016 доставлено до центрального рівня ДПС України 20.01.2017 о 19:34 (т.1 а.с.72).

98. Згідно до квитанції № 2 від 31.02.2017 (т.1 а.с.73, 238):

- пакет прийнято;

- виявлені помилки: 00;

- дата початку завантаження файлу 20.01.2017 20:13:11;

- дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб: 20.01.2017 20:13;

- номер реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб: 660172;

- місяць: 12; рік: 2016;

- результат обробки:

- - автоматична обробка електронного документу/звіту виконана вдало (перелік попереджень за наявності).

- - дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб;

- - попередження: заповніть середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу за звітний період в таблиці 1.

- - попередження: не заповнено кількість застрахованих осіб за звітній період в таблиці 1;

- - попередження: заповніть таблицю 6, так як заповнено таблицю 1.

99. Позивач намагався повторно 19.03.2017 подати звіт згідно додатку 4 за грудень 2016 року, однак, квитанцією № 2 позивача повідомлено, що за вказаний період звіт вже є прийнятим і обробленим (т.1 а.с.232-250).

100. Платником повторно подано звіт згідно додатку 4 за грудень 2016 року електронним зв'язком 03.08.2017 (т.1 а.с.141-151).

101. Направлений повторно звіт за грудень 2016 року 22.08.2017 не прийнято, код помилки 09, оскільки відомості зі звітності страхувальника не внесено до Реєстру застрахованих осіб (т.2 а.с.230, 247, т.3 а.с.115).

102. При направленні 22.08.2017 квитанції № 2 у розділі «помилка, увага!» зазначено, що в підсистемі ЄСВ є чинний звіт без помилок поданий до закінчення граничного строку подачі звітів (т.2 а.с.230, 247, т.3 а.с.115).

103. Направлений уточнюючий звіт за грудень 2016 року 28.02.2018 не прийнято, код помилки 09, оскільки відомості зі звітності страхувальника не внесено до Реєстру застрахованих осіб (т.2 а.с.231, 246).

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

104. Згідно абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

105. Платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (стаття 6 Закону № 2464-VI).

106. Рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

107. Відповідно до частини другої статті 25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

108. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

109. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

110. Пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI встановлено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

111. «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затверджений наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435, в редакції на час дії спірних правовідносин (далі - Порядок № 435), згідно пункту 1 Розділу ІІ визначив, що звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в органах доходів і зборів в один із таких способів:

- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання електронного звіту він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання Звіту, передбачений Законом);

- на паперових носіях, завірений підписом керівника страхувальника та скріплений печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

- на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти;

- надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти.

112. У разі надсилання Звіту поштою страхувальник зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу доходів і зборів не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання Звіту, передбаченого у розділі III цього Порядку.

113. Така звітність вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення зі звітністю.

114. Відповідно до пунктів 2, 3 Розділу ІІ Порядку № 435 звіт на паперовому носії заповнюється українською мовою в друкованому вигляді або кульковою ручкою із синім або чорним чорнилом друкованими літерами без виправлень. У разі незаповнення того чи іншого рядка Звіту через відсутність операції такий рядок прокреслюється.

115. При заповненні полів, що складаються з клітинок, кожен із необхідних символів розбірливо вписується до відповідної окремої клітинки.

116. Символи не повинні виходити за межі клітинок, а також накладатись на сусідні клітинки. Символи - крапка, апостроф, кома, дефіс тощо - проставляються в окремих клітинках.

117. Згідно пункту 6 Розділу ІІ Порядку № 435 звіт повинен містити такі обов'язкові реквізити:

- тип форми («додаткова», «початкова», «ліквідаційна», «скасовуючи», «призначення пенсії»);

- звітний період, за який подається Звіт;

- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) страхувальника згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також інші категорії страхувальників, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;

- код за ЄДРПОУ або податковий номер / серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);

- код основного виду економічної діяльності;

- клас професійного ризику виробництва (у разі подання Звіту за період до 01 січня 2016 року);

- місцезнаходження (місце проживання) страхувальника;

- код органу доходів і зборів, до якого подається Звіт;

- дата подання Звіту;

- ініціали, прізвища, податкові номери або серії та номери паспортів посадових осіб страхувальника;

- середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період (за наявності);

- кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати (за наявності);

- штатна чисельність працівників (за наявності);

- кількість створених нових робочих місць у звітному періоді (за наявності);

- підписи страхувальника - фізичної особи та/або посадових осіб страхувальника, засвідчені печаткою страхувальника (за наявності).

118. Зазначені реквізити мають бути обов'язково заповнені в усіх таблицях додатків до Звіту, де вони передбачені.

119. Електронна форма Звіту, що подається на електронних носіях, повинна бути ідентичною Звіту на паперових носіях.

120. Відповідно до пункту 8 Розділу ІІ Порядку № 435 звіт страхувальником повинен подаватися в повному обсязі. Звіт, складений з порушенням вимог цього Порядку, у тому числі без обов'язкових реквізитів, передбачених пунктом 6 цього розділу, та поданий без необхідних таблиць, не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.

121. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою № Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку (пункт 1 Розділу ІІІ Розділу ІІ Порядку № 435).

122. Основні вимоги до форми та змісту акта (довідки) документальної перевірки, інформативних додатків до акта (довідки), порядку його (її) підписання, реєстрації та зберігання встановлені «Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за № 1300/27745 (далі - Порядок № 727).

123. Згідно Розділу І Порядку № 727 акт документальної перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

124. Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 3 розділу ІІ Порядку № 727)

125. В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 727).

126. Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку № 727 факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

127. В описовій частині акта (довідки) документальної перевірки, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно (пункт 4 розділу ІІІ Порядку № 727):

- викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;

- викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

- зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.

128. Згідно пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 727 усі додатки, які складені під час перевірки та містять інформацію про діяльність платника податку (крім додатків, що містять інформацію службового характеру, аналіз фінансово-господарської діяльності платника податків та про опрацювання встановлених ризикових операцій, матеріали зустрічних звірок), відомості або таблиці, в яких згруповані факти однотипних порушень та порушень, які повторюються, підписуються посадовими особами контролюючого органу, які здійснили перевірку, та платником податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) та додаються до двох примірників акта (довідки) документальної перевірки та є його (її) невід'ємною частиною.

129. Пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 727 встановлено, що висновок акта (довідки) документальної перевірки складається таким чином:

1) зазначається опис виявлених перевіркою порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з посиланням на підпункти, пункти, статті законодавчих актів або загальний висновок щодо відсутності таких порушень;

2) інформація щодо виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, відображається у національній валюті України у розрізі податків та зборів, єдиного внеску з розбивкою за роками та податковими (звітними) періодами у межах періоду, що перевіряється. Виявлені порушення валютного законодавства відображаються у розрізі зовнішньоекономічних договорів (контрактів). Виявлені порушення подання звітів про контрольовані операції та/або повноти відображення в них таких операцій відображаються в розрізі звітів та/або звітних періодів.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо неправомірності дій по внесенню листом змін до акту перевірки

130. Надаючи оцінку позовним вимогам про визнання протиправними дій відповідача в частині внесення листом від 09.07.2018 № 39744/10/04-36-13-06-17 змін до акту перевірки від 13.06.2018 № 30485/04-36/13-06/40358593, суд виходить із того, що згідно сталої практики суду касаційної інстанції - акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

131. Дії щодо включення до акта певних висновків або внесення до нього змін не можуть бути предметом розгляду у суді, оскільки заперечення, зауваження до акта перевірки (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.

132. Це свідчить про те, що дії, пов'язані з включенням до акта висновків, є обов'язковими, тоді як самі висновки такими не є. Внесення змін до акту перевірки, як і сам акт, не породжує правових наслідків для позивача і, відповідно, такий акт та внесені до нього зміни не порушують права останнього.

133. Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів таких правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки, викладені у акті, не породжують обов'язкових юридичних наслідків.

134. Отже, предметом оскарження є дії суб'єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.

135. У розглянутому спорі неправомірність дій по внесенню змін до акту перевірки є обґрунтуванням з боку позивача протиправності винесеного рішення про застосування штрафу.

136. Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення, прийнятого із врахуванням внесених листом змін до акту перевірки, яке породжує правові наслідки та може порушувати права особи.

щодо вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0280641306 в розмірі 2 947,34 грн.

137. Судом встановлено, що нараховані суми єдиного внеску на заробітну плату ОСОБА_10 за жовтень 2016 року в розмірі 2 947,34 грн. були сплачені до бюджету у встановлені строки, порушення відбулось у формі не ідентифікації сплаченого єдиного внеску по гр. ОСОБА_10, що не призвело до ненарахування суми єдиного внеску та виникнення недоїмки.

138. Таким чином, сплата недоїмки у розмірі 2 947,34 грн. призведе до подвійної сплати єдиного внеску з однієї бази нарахування, у зв'язку із чим оскаржувана вимога підлягає скасуванню, а позов у цій частині - задоволенню.

щодо рішення № 0280631306, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 209 269,96 грн.

139. Норми законодавства, якими урегульоване питання проведення контролюючим органом перевірок та оформлення їх результатів не передбачають процедуру та право контролюючого органу вносити зміни у текст акту перевірки, викладати у новій редакції його окремі абзаци та/або розділи в цілому, зокрема розділ «Висновки».

140. Штраф за донараховані суми єдиного внеску за квітень 2016 року в розмірі 1 697,27 грн. (штраф 169,73 грн.), за жовтень 2016 року в розмірі 2 947, 34 грн. по гр. ОСОБА_10 (штраф 1 473,67 грн.), за грудень 2016 року в розмірі 415 253,11 грн. (штраф 207 626,56 грн.), разом на суму штрафу 209 269,96 грн., здійснено за донарахування, яке встановлено судом неправомірним по працівнику ОСОБА_10 та в порушення порядку проведення перевірки, зокрема, порушення не виявлені перевіркою, не містяться у висновках акту перевірки, а зміни внесені у акт листом відповідача всупереч Порядку № 727.

141. Отже, порушення встановлені відповідачем не у порядку та спосіб, встановлені законом, у зв'язку із чим рішення про нарахування штрафу підлягає скасуванню, а позов у цій частині - задоволенню.

щодо рішень про нарахування штрафу по 170 грн. за порушення порядку подання звітів

142. Судом встановлено, що звіт за травень 2016 року поданий в паперовій формі 21.06.2016 з граничним терміном його надання до 21.06.2016, про що свідчить штамп контролюючого органу за вхід. № 687/016 від 21.06.2016 (т.2 а.с.43-67).

143. Підстав неприйняття звіту за травень 2016 року, поданого 21.06.2016, повідомлень про неприйняття звіту контролюючого органу судом не встановлено.

144. Таким чином, застосування штрафу рішенням № 0280471306 за несвоєчасне надання звіту за травень 2016 року є неправомірним, оскільки відсутній склад правопорушення.

145. Ненадання звіту за грудень 2016 року з граничним терміном його надання до 20.01.2017 спростовується матеріалами справи, зокрема, квитанцією № 2 про прийняття пакету (т.1 а.с.73), та подальшими повідомленнями контролюючого органу про неможливість прийняття наступних звітів з підстав наявності у підсистемі ЄСВ чинного звіту без помилок, поданого до закінчення граничного строку подачі звітів, у зв'язку із чим застосування штрафу рішенням № 0280551306 є неправомірним.

146. Судом підтверджено ненадання звіту за квітень 2016 року (рішення № 0280421306), несвоєчасне надання звітів за червень (рішення № 0280481306), липень (рішення № 0280521306), серпень (рішення № 0280531306), листопад 2016 року (рішення № 0280541306), у зв'язку із чим штрафні санкції за порушення порядку надання звітів за вказані періоди встановлені контролюючим органом правомірно.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

147. З системного аналізу матеріалів справи та норм законодавства суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, а саме: задоволення позову в частині позовних вимог про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0280641306 від 12.07.2018, рішень від 12.07.2018 № 0280631306, № 0280471306, № 0280551306, та відмови у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправними дій про внесенню змін до акту перевірки та вимог про скасування рішень від 12.07.2018 № 0280421306, № 0280481306, № 0280521306, № 0280531306, № 0280541306, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судові витрати згідно частини задоволених позовних вимог у розмірі 8 425,04 грн.

148. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 40359593; вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000) про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування вимоги та рішення - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати вимогу № Ю-0280641306 від 12.07.2018 про сплату недоїмки в розмірі 2 947,34 грн., прийняту Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення № 0280631306 від 12.07.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 209 269,96 грн., прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення № 0280471306 від 12.07.2018 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170 грн. (за несвоєчасне подання звіту за травень 2016 року), прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення № 0280551306 від 12.07.2018 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченою Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170 грн. (за неподання звіту за грудень 2016 року), прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

6. Стягнути на користь Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 8 425,04 грн.

7. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

8. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

9. У зв'язку із перебуванням головуючого судді Верба І.О. у відпустці з 28.12.2018 по 03.01.2019, повне рішення складено 04.01.2019.

Суддя І.О. Верба