Справа № 405/8803/18
Провадження №3/405/1960/18
м. Кропивницький 20 грудня 2018 року
Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Мягкий О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Фортечного відділу державної виконавчої служби м. Кропивницького Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 29 від 14.11.2018 ОСОБА_1 згідно виконавчого листа № 405/6963/16-у від 30.11.2016 не виконує рішення суду щодо сплати аліментів на утримання дитини. Згідно розрахунку борг станом на 01.11.2018 становить 12764,51 грн., тобто сукупний розмір заборгованості становить вище 6 міс. з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з ст. 183-1 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Фортечного відділу державної виконавчої служби м. Кропивницького Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 14.11.2018 у відношенні ОСОБА_1 вказані вимоги закону дотримані не були, зокрема:
-не визначена чітка дата та місце вчинення адміністративного правопорушення;
-статтею 183-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, при цьому, зазначена стаття, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» № 2475-VIII від 03.07.2018, містить три частини, які передбачають окремі кваліфікуючі ознаки вищевказаного адміністративного правопорушення. При цьому, відносно ОСОБА_1порушено провадження по справі про адміністративне правопорушення за ст. 183-1 КУпАП без зазначення відповідної частини вказаної статті, що позбавляє останнього можливості ефективно захищатися від пред'явленого звинувачення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи. І чинними нормами КУпАП не передбачено можливості перекваліфікації дій особи, що притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення судом;
-кваліфікація дій ОСОБА_1не відповідає об'єктивній стороні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, а саме: з протоколу вбачається, що ОСОБА_1 має борг на 01.11.2018 - 12764,51 грн., тоді як відповідальність за ст.183-1 КУпАП настає за несплату аліментів на утримання особи, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, при цьому слід врахувати вимоги ст.8 КУпАП щодо чинності закону про відповідальність за адміністративні правопорушення, а також ту обставину, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 за № 2234-VIII набрав законної сили 06.02.2018;
-протокол про адміністративне правопорушення не містить повних характеризуючих даних щодо особи, що притягується до адміністративної відповідальності, зокрема, щодо стану здоров'я, що важливо для прийняття рішення судом про застосування до особи такого виду адміністративного стягнення, як суспільно корисні роботи, враховуючи обмеження, встановлені ч.3 ст.31-1 КУпАП, адже санкції ст.183-1 КУпАП не передбачають альтернативи;
-протокол не містить дати пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Також з матеріалів справи, вбачається, що з вересня 2016 року ОСОБА_1не сплачував аліменти на утримання дитини, при цьому матеріали справи не містять відомостей чи надсилалось виконавцем стягувачу на виконання п.12 ОСОБА_2 Звернення стягнення на заробітну плату та інші види доходів боржника ОСОБА_3 з організації примусового виконання рішень від 02.04.2012 за № 512/5 письмове роз'яснення про право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів (ст.164 КК України), адже розмір заборгованості перевищила суму відповідних платежів за три місяці зі сплати аліментів ще у грудні 2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що посадовою особою Фортечного відділу державної виконавчої служби м. Кропивницького Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції Українипід час складення матеріалів про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП не дотримані вимоги ст. 256 КУпАП.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Оскільки наведені порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, то матеріали справи як неналежно оформлені підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне переслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП,
постановив:
матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1за ст. 183-1 КУпАП повернути до Фортечного відділу державної виконавчої служби м. Кропивницького Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції Українидля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олексій Вікторович Мягкий