Постанова від 19.05.2009 по справі 2а-3565/09/6/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.05.09Справа №2а-3565/09/6/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А.,

при секретарі Усковій О. І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим

до Відкритого акціонерного товариства «Гідромонтаж»

про стягнення штрафу

Суть спору: Прокурор м. Ялти інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до ВАТ «Гідромонтаж» про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн., мотивуючи свої вимоги актом № 80-АР від 10.06.2008 року, постановою № 79-АР від 17.06.2008 року. Добровільно сума штрафу не сплачується, що стало підставою для звернення до суду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, скерував на адресу суду клопотання про розгляд справи у відсутність представника Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим, на позовних вимогах наполягав у повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника позивача відповідно до заявленого ним клопотання та у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.9, п.10, п.14 ст.8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.

Отже, судом встановлено, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень, уповноважене здійснювати державне регулювання та контроль за випуском та обігом цінних паперів в області дотримання чинного законодавства в цій сфері та має право звертатися до суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.

10 червня 2008 року Територіальним управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим складений Акт № 80-АР про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ВАТ «Гідромонтаж» за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери, за не розкриття регулярної інформації за 2006 рік в порушення вимог ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”(а. с. 4).

На підставі вказаного вище акту 10.06.2008 року за вихідним номером 02/04/827 Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 10.06.2008 року, якою встановлено, що розгляд справи про правопорушення у відношенні ВАТ «Гідромонтаж» відбудеться 17.06.2008 року об 11 г. 30 хв. у Територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 5).

За не надання (не розкриття) регулярної інформації за 2006 рік Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 17.06.08 року було винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 79-АР, якою на ВАТ «Гідромонтаж» накладено штрафні санкції у розмірі 1700,00 гривень та роз'яснено, що штрафні санкції необхідно сплатити протягом 15-ти днів з моменту отримання постанови, а копію платіжного доручення направити протягом п'яти робочих днів до Територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 6). Вказана постанова була направлена відповідачу з супровідним листом 17.06.2008 року за вих. № 02/04/863 (а.с.7).

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок” від 23.02.2006 року № 3480-ІV із змінами і доповненнями.

Розділ V зазначеного Закону № 3480-ІV регулює питання щодо розкриття інформації на фондовому ринку.

Відповідно до статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники;господарська та фінансова діяльність емітента;цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.

Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за N 97/13364 (далі - Положення). Дія Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.

Главою 1 Розділу V Положення встановлені загальні положення про обов'язкове розкриття емітентами цінних паперів регулярної річної інформації на фондовому ринку.

Так, за п.1 даної глави емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу. Склад річної інформації емітентів цінних паперів встановлюється главою 2 Розділу V Положення та відповідає відомостям, встановленим статтею 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”.

Додаткові умови щодо розкриття регулярної річної інформації на фондовому ринку передбачені главою 7 Розділу V Положення, де визначено обов'язок емітентів цінних паперів розмістити регулярну річну інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікувати у офіційному друкованому виданні та подати до Комісії.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:

- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Емітент може на власний розсуд додатково оприлюднити інформацію у мережі Інтернет.

Відповідно до Розділу VII Положення державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія. За не розкриття інформації в обсягах, передбачених цим Положенням, емітент несе відповідальність відповідно до законодавства.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону № 448/96-ВР до основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства (п.15 ч.2 статті 7 Закону № 448/96-ВР).

Перелік правопорушень на ринку цінних паперів, а також конкретні санкції, що можуть застосовуватися до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачені статтею 11 Закону № 448/96-ВР. За п. 5 частини 1 зазначеної статті одним з видів правопорушень є неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, що передбачає відповідальність юридичної особи у вигляді застосування фінансової санкції в розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року №2272, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за N 120/14811 визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Правила визначають, що уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше двох місяців з дня його виявлення.

За пунктами 1,2 Розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це (п.4 Розділу V Правил).

Відповідно до пунктів 1,3 Розділу VII розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

Розділом XVII Правил передбачено санкції, які застосовуються за правопорушення на ринку цінних паперів, пунктом 1.3. - штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.

Нормами Правил встановлено 15-ти денний строк для добровільної сплати штрафу юридичною особою з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу юридичною особою в зазначений строк, штраф стягується в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції у розмірі 1700,00 гривень, застосовані до ВАТ «Гідромонтаж» постановою № 79-АР від 17.06.2008 року за не надання (не розкриття) регулярної інформації за 2006 рік у добровільному порядку не сплачені.

Постанова № 79-АР від 17.06.2008 року відповідачем не оскаржена, протиправною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 1700,00 грн.

При таких обставинах позовні вимоги Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 19.05.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 22.05.2009 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Гідромонтаж» (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Свердлова, 89, код ЄДРПО України 14313441) у дохід Державного бюджету України (код платежу 21081100; банк одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, рахунок № 31118106700039, код ЄДРПО України 34740850, одержувач: Державний бюджет України, УДК у м. Ялті ГУ ДКУ в АР Крим) 1700,00 грн. на підставі постанов № 79-АР від 17.06.2008 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.