Постанова від 21.05.2009 по справі 2а-5946/08/5

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.05.09Справа №2а-5946/08/5

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі суддіСидоренко Д.В. , при секретарі Джигіль В.Є. розглянувши за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2, довіреність від 20.11.08р.

представника відповідача - Дикопавленко Наталія Іванівна, посвідчення №2596, довіреність № 17/1-2749/А4 від 12.09.08, юрисконсульт;

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, м. Сімферополь

про визнання дій неправомірними та спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим про визнання дій щодо неправильної оплати праці неправомірними, зобов'язання видати наказ про встановлення з 01.01.08р. щомісячної доплати у розмірі 15% посадового окладу із розрахунку окладу в сумі 644,00грн., зобов'язання здійснити перерахунок грошового забезпечення за період з 01.01.08р. до 01.06.08р. із розрахунку посадового окладу в розмірі 644,00грн. та за січень і лютий 2008р. з урахуванням п.8 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р., зобов'язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим грошовий атестат та довідку із відображенням всіх нарахованих видів грошового забезпечення в період служби з 01.01.08р. до 01.06.2008р. відповідно до показників лицевої картки з одночасним відображенням допущених порушень у вигляді доплати за роботу у нічний час за березень 2008р. та надбавки за виконання особливо важких завдань за березень і квітень 2008р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушені вимоги постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» відповідно до додатка 26 якої позивачу повинно було бути нараховане підвищення до посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя в розмірі 15 відсотків посадового окладу. Однак в порушення зазначеної постанови позивачу посадовий оклад підвищено не було. Окрім того, відповідно до п.8 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови розміру грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), встановленим до набрання чинності цією постановою, і грошовим забезпеченням, установленим за новими умовами. Розмір грошового забезпечення позивача за грудень 2007року склало 1886,98грн., тоді як у січні 2008року позивач отримав 1388,45грн., а за лютий 1569,20грн. заниження виникло за рахунок премій та надбавки за виконання особлива важливих завдань. В лицевій картці позивача є відомості про виплати додаткових видів грошового забезпечення, таких як робота за суміцниством з урахуванням посадового окладу, військовим (спеціальним) званням, вислуги років, індивідуальної премії, доплати за роботу в надурочний час та святкові дні. Однак в грошовому атестаті позивача додаткові види грошового забезпечення не відображені, що є порушенням вимог п.22.1 Положення про порядок виплати грошового забезпечення, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №499 від 31.12.2007р.

10 березня 2009року позивач уточнив позовні вимоги та просив суд окрім заявлених позовних вимог зобов'язати відповідача надати в Головне управління Пенсійного фонду України грошовий атестат про грошове забезпечення позивача та довідку про всі нараховані види грошового забезпечення в період служби з 01.01.08р. до 01.06.08р. відповідно до показників у лицевій картці з урахуванням надбавки за службу в понад установлений законодавством час у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.

Позивач та його представник у судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. У письмових запереченнях на адміністративний позов зазначив, що діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України, а відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 1990року ОСОБА_1 наказом Управління охорони при управлінні внутрішніх справ виконкому №11л/с від 27.04.1990р. призначено на посаду міліціонера-водія мотовзводу міліції відділу охорони при відділі внутрішніх справ(а.с.47).

Старшину міліції ОСОБА_1, міліціонера-водія груп затримання взводу міліції Красноперекопського міжрайонного відділення Державної служби охорони Управління Державної служби охорони при Головному управлінні МВС України в АР Крим наказом №201о/с від 31.05.2008р. звільнено з органів внутрішніх справ у відставку з 01.06.2008р. на підставі п.65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні склала 20років 01 місяць 01 день(а.с.14).

При звільненні позивача зі служби на його було виписано грошовий атестат №23. Відповідно до грошового атестату ОСОБА_1 мав наступні види грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 560,00грн. на місяць;

- 15відсоткове підвищення посадового окладу 0,00грн.на місяць;

- оклад за спеціальним званням - 55,00грн. на місяць;

- відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі 35% - 215,25грн. на місяць;

- надбавка за ВОВЗ 50% - 415,13грн. на місяць;

- 25% премія щомісячна за червень 2008р. - 311,35грн. на місяць(а.с.18).

Відповідно до зворотної сторінки грошового атестату позивача повідомлено про викладені в ньому відомості та зазначені відомості позивач вважав правильними, що підтверджується його особистим підписом на зворотному боці атестату(зворотній бік а.с.18).

У той же час позивач у період з лютого 2008р. до травня 2008р. отримував доплату за роботу у нічний час всього 340,64грн. (лютий - 65,33грн., березень - 91,22грн., квітень-110,89грн., травень - 73,20грн.), що підтверджується довідкою про додаткові види грошового забезпечення, виданою Управлінням Державної служби охорони при ГУ МВС України в АР Крим(а.с.74).

Окрім того, наказом Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України в АР Крим від 21.02.2008р. №69о/с старшину міліції ОСОБА_1 призначено міліціонером - водієм взводу міліції Красноперекопського міжрайонного відділення Державної служби охорони управління Державної служби охорони при ГУ МВС України в АР Крим за суміцниством, з оплатою виходячи із посадового окладу 560,00грн. за фактично відпрацьований час, але не більше 0,5 місячної норми робочого часу, з 15.02.2008р.(а.с.106).

Як вбачається із лицьового рахунку ОСОБА_1 за період з 01.01.2008р. до 30.06.2008р. за вказаний період позивачу окрім нарахувань за основною посадою були нараховані основні та додаткові види грошового забезпечення за суміцниством, а саме посадовий оклад, спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія (а.с.16,17).

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про міліцію» форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» встановлено порядок, розміри та види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до п. 13 зазначеної постанови вона набрала чинності з 01.01.2008року.

Пунктом 1 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до додатку №15 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007р. посадовий оклад міліціонера загону і підрозділу спеціального і особливого призначення, групи затримки пункту

централізованої охорони складає 560грн. на місяць.

Згідно додатку №26 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007р. встановлено такий вид додаткового грошового забезпечення як підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, зокрема, особам підрозділів спеціального та особливого призначення у розмірі 15 відсотків посадового окладу на місяць.

До 01.01.2008р. порядок, розміри та види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу регулювалися Указом Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» № 926/96 від 04.10.1996р. Зазначеним Указом не передбачено такого виду додаткового грошового забезпечення як підвищення до посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не надано доказів того, що група затримання взводу міліції Красноперекопського міжрайонного відділення Державної служби охорони, де позивач проходив службу на посаді міліціонера-водія, є підрозділом спеціального або особливого призначення.

Окрім того, Наказом Департаменту державної служби охорони МВС України №227 від 13.11.2008р. «Про організаційно-штатні питання» затверджено перелік змін у штатах УДСО, ВДСО при ГУМВС, УМВС України в АР Крим, областях, м. Києві, Севастополі та Криворізького ВДСО УДСО при УМВС в Дніпропетровській області(а.с.89-94).

Відповідно до зазначеного наказу (а.с.93) група затримання взводу міліції Красноперекопського міжрайонного відділення ДСО УДСО при ГУ МВС України в АР Крим перейменована у спеціальний підрозділ груп затримання.

За таких обставин, право на нарахування вищезазначеної доплати до посадового окладу виникло саме з 13.11.2008р., тобто після звільнення позивача зі служби.

Оскільки позивач проходив службу в групі затримання, яка на час проходження служби не була віднесена до спеціального або особливого підрозділу, підстави для задоволення адміністративного позову в частині позовних вимог про визнання дій відповідача щодо неправильної оплати грошового забезпечення унаслідок неправильного застосування нормативно-правових актів протиправними, зобов'язання видати наказ про встановлення з 01.01.08р. щомісячної доплати в розмірі 15% до посадового окладу та зобов'язання здійснити перерахунок грошового забезпечення з 01.01.08р. до 01.06.08р. з урахуванням посадового окладу в розмірі 644,00грн. відсутні.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в АР Крим грошовий атестат про грошове забезпечення та довідку з відображенням всіх нарахованих видів грошового забезпечення за період служби з 01.01.08р. до 01.06.08р. відповідно до показників у лицевій картці з урахуванням надбавки за службу в понад установлений законодавством час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Порядок заповнення та видачі грошового атестату регулюється наказом №499 від 31.12.2007р. Міністерства внутрішніх справ України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ»

Відповідно до п.4.3. наказу МВС України від 31.12.2007р. №499 особам, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами до уповноваженого структурного підрозділу органу внутрішніх справ з підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Із наведеного випливає, що до грошового атестату повинні включатися тільки ті основні та додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі Закон).

Згідно ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Окрім того, пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992р. також передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Із системного аналізу зазначених нормативно-правових актів випливає, що основні та додаткові види грошового забезпечення при обчисленні пенсії враховуються за останньою штатною посадою, тобто робота за суміцниством, яка не є штатною посадою особи, яка виконує таку роботу не враховується при обчисленні пенсії, а відтак не підлягає включенню в грошовий атестат.

Окрім того, надбавка за службу в понад установлений законодавством час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні законодавством України не передбачена. Компенсація за службу в понад установлений законодавством час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, виплата якої передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №197 від 14.09.1991р. «Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні», носить разовий характер та не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, а відтак не враховується при нарахуванні та призначенні пенсії і не повинна бути включена до грошового атестату.

За таких обставин, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені принципи-критерії одночасно є орієнтиром правомірності рішення (дій чи бездіяльності) суб'єкту владних повноважень.

Суд вважає, що відповідач діяв відповідно до повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України та в межах наданих йому повноважень, а відтак, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 21 травня 2009 року.

У повному обсязі постанова виготовлена 26 травня 2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159,160, 163 КАС України

Керуючись ст.ст. 122,158,160, 162,163, 167 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова і набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Сидоренко Д.В.