Справа № 283/2594/18
провадження № 2-а/283/50/2018
24 грудня 2018 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Ярмоленка В.В., з секретарем судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області про визнання дій протиправними та скасування постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Малинської міської ради від 02 серпня 2018 року № 23/18, -
21 листопада 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Малинського районного суду Житомирської області з позовом до виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області про визнання дій протиправними та скасування постанови по справі про накладення адміністративного стягнення.
В позові ОСОБА_2 зазначає, що згідно постанови №23/18 від 02 серпня 2018 року, яка винесена адміністративною комісією виконкому Малинської міської ради, його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУПАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 40 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 680 грн. Позивач не погоджується з даною постановою, вважає, що вона винесена з порушенням вимог чинного законодавства та не відповідає дійсним обставинам справи, а дії посадових осіб комісії при винесенні рішення були незаконними та такими, що грубо порушили його права, виходячи з наступного.
Так, зі змісту постанови встановлено, що 22.06.2018 року о 10 год. ОСОБА_2 біля свого будинку по вул. Антоновича,19 в м. Малині, розмістив біля свого паркану насип піску, каменю, щебеню та відсіву, що заважало руху автотранспорту, чим порушив вимоги Правил благоустрою м. Малина. Про те, що відносно нього був складений протокол, позивачу відомо не було. Лише 11.11.2018 року він отримав в конверті постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності та постанову про відкриття виконавчого провадження Малинським районним відділом ДВС. Позивач стверджує, що другий примірник протоколу йому не вручався, зі змістом даного протоколу він не був ознайомлений.
Отже, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову №23/18 від 02.08.2018 року, винесену адміністративною комісією виконкому Малинської міської ради про притягнення його до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 680 грн.
26 листопада 2018 року судом було відкрито провадження по даній справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії ухвали суду. Однак, виконавчий комітет Малинської міської ради відзив на позов ОСОБА_2 не подав.
Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони грунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_2, виходячи з наступного.
П. 1 ч.1 ст.20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що 22 червня 2018 року інспектором по благоустрою управління ЖКГ виконавчого комітету Малинської міської ради ОСОБА_3 щодо позивача було складено протокол № 10 про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП, в якому зазначено, що 22.06.2018 року о 10 год. 00 хв. гр. ОСОБА_2 біля свого будинку по вул. Антоновича,19 в м. Малині Житомирської області, розмістив біля паркану свого будинку, неподалік проїджої частини вулиці насипи піску, чим порушив вимоги п.п.4.1,4.2,4.8,4.9 та 6.1 Правил благоустрою м. Малина та вчинив правопорушення, передбачене ст.152 КУпАП.
Відповідно до ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За вимогами п.1 ч.1 ст.213 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
02 серпня 2018 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Малинської міської ради була винесена постанова №23/18, відповідно до якої ОСОБА_2 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 гривень (а.с.4).
Підставою для притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП в постанові зазначено: порушення вимог п.п.4.1,4.2,4.6,4.8,4.9,6.1 Правил благоустрою м.Малина.
Так, відповідно до п.п.4.1 Правил благоустрою, відповідальні посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, а також громадяни зобов'язані здійснювати благоустрій закріплених територій за затвердженими у встановленому порядку проектами та технологіями, які передбачають забезпечення естетики і дизайну міського середовища, сучасних вимог щодо механізованого прибирання і утримання дорожнього покриття, площ, бульварів, внутрішньо-квартальних та прибудинкових територій, газонів, зелених насаджень тощо (ЗУ «Про благоустрій населених пунктів»).
Згідно п. п. 4.2. відповідальні посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, а також громадяни зобов'язані утримувати в належному санітарно-технічному стані будівлі, споруди, закріплені території. Своєчасно і якісно усувати недоліки в утриманні територій, будівель, споруд, обладнання, малих архітектурних форм, реклами і рекламоносіїв, елементів зовнішнього благоустрою (ЗУ «Про благоустрій населених пунктів»).
Відповідно до п.п. 4.6. громадяни зобов'язані своєчасно і якісно проводити благоустрій територій після закінчення робіт пункту 4.5 Правил із наступним закриттям дозволу на проведення земляних робіт (ст. 152 КАПУ).
Згідно п.п. 4.8. громадяни зобов'язані не допускати складування будівельних, господарських матеріалів на проїзній частині вулиць, провулків, тротуарах, поза межами будівельного майданчика, приватної садиби (ст. 152 КАПУ).
Згідно п.п. 4.9. громадяни зобов'язані не допускати накопичування будівельного сміття на будівельних майданчиках та прилеглих до них територіях, забезпечувати виконання заходів по запобіганню пилоутворення на територіях об'єктів (ст. 152КАПУ).
Відповідно до п.п. 6.1. Правил відповідальним посадовим особам підприємств, установ, організацій, а також громадянам забороняється захаращувати території будівельними матеріалами, побутовими та харчовими відходами, будівельним сміттям, накопиченнями снігу тощо (ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» ст. 152 КАПУ).
В порушення вимог статті 283 КУпАП в постанові адміністративної комісії не викладена об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП, а саме: не зазначено , які саме території закріплені за позивачем, яким чином позивач повинен був здійснювати благоустрій закріплених територій.
В протоколі про адміністративне правопорушення та в постанові адміністративної комісії присутні лише посилання на пункти правил благоустрою, які нібито порушив ОСОБА_2
Також в постанові не зазначено чи була повідомлена належним чином особа, яка притягується до адміністративної відповідальності про час та місце розгляду справи, не зазначено і явку останнього на засідання адміністративної комісії.
Статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Позивач зазначив, що йому не було відомо про те, що відносно нього 22 червня 2018 року складено протокол про адміністративне правопорушення та надалі про час та місце розгляду справи. Постанову він виявив лише 11 листопада 2018 року у своїй поштовій скрині.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак відповідачем будь - яких належних доказів, того, що ОСОБА_2 належним чином був повідомлений про час та місце складання протоколу та розгляд відносно нього справи про адміністративне правопорушення суду не надано.
Таким чином, здійснивши розгляд справи про адміністративне правопорушення без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття обґрунтованого та законного рішення, адміністративна комісія прийняла неправомірне рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП.
Приписами ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Керуючись статтями 5,9,20,72,77,241,246,286 КАС України, статтями 152, 268,283,289 КУпАП, -
Позов ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування постанови по справі про накладення адміністративного стягнення задовольнити повністю.
Скасувати постанову адміністративної комісії виконавчого комітету Малинської міської ради від 02 серпня 2018 року № 23/18 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП у виді штрафу в розмірі 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 680,00 гривень.
Провадження у справі закрити.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя