Постанова від 26.12.2018 по справі 461/4336/16-а

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 рокуЛьвів№857/462/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Бруновської Н.В., Затолочного В.С.,

при секретарі судового засідання: Гнатик А.З.

з участю представників: відповідача Кубай Ю.Г., третіх осіб Фаріон В.Б.,

Касюхнич О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівської міської ради на рішення Галицького районного суду м. Львова від 23 квітня 2018 року у справі №461/4336/16-а, винесене головуючим суддею Волоско І.Р., проголошене о 11.53 год у м. Львові, дата складення повного тексту судового рішення відсутня, за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Зеленбуд» до Львівської міської ради треті особи Львівське комунальне підприємство «Львівське конференц-бюро», Відділ Держгеокадастру у м. Львові про визнання протиправною та нечинною ухвали,-

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Зеленбуд» звернулось в суду з позовом до Львівської міської ради, треті особи: Львівське комунальне підприємство «Агенція з підготовки подій», Відділ Держгеокадастру у м. Львові про визнання протиправною та нечинною ухвалу Львівської міської ради «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) № 97 від 30 грудня 2015 року в частині: «3. Внести зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах» вилучивши пункти 2 та 3».

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 30 грудня 2015 року Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 97 «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) (пункт 2). Відповідно до пункту 3 вказаної ухвали, внесено зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах», а саме вилучено пункти 2, 3 вказаного додатку до ухвали. Таким чином, із переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах, який був затверджений ухвалою №1841 від 14 жовтня 2004 року, вилучено земельні ділянки за наступними адресами: вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (А) та вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (Б) загальною площею - 16,0000 гектарів. Вважають, що вказане рішення прийняте з порушенням чинного законодавства та підлягає визнанню нечинним. Виключивши з ухвали пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах, Львівська міська рада позбавила позивача та інших суб'єктів господарювання можливості набути на конкурентних засадах право власності на земельні ділянки. Позивач як господарюючий суб'єкт володіє технічними можливостями, та у разі придбання земельних ділянок на торгах спроможний їх використовувати за цільовим призначенням - будівництво супермаркету, спортивно - розважального комплексу з об'єктами обслуговування.

Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 23.04.2018 р. позов задоволено. Визнано протиправною та нечинною ухвалу Львівської міської ради «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) № 97 від 30 грудня 2015 року в частині: «3. Внести зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах» вилучивши пункти 2 та 3». Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Львівської міської ради на користь Приватного акціонерного товариства «Зеленбуд» судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем Львівською міською радою, подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим та незаконним, а також винесене з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, при неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи. Вказує про те, що Львівська міська рада в межах наданих їй повноважень визначених ст.12 Земельного кодексу України, розпорядилася земельною ділянкою на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б), а саме припинила право користування Львівському ремонтно-будівельному управлінню зеленого будівництва земельною ділянкою площею 7,5578 га на вул. Стрийській, 195 (п.1.1 ухвали) та надала Львівському комунальному підприємству «Агенція з підготовки подій» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для будівництва багатофункціонального комплексу (конференц-центру та виставкового залу) за рахунок земель сільськогосподарського призначення (п.2 ухвали). Крім цього, ВАТ «Зеленбуд», як правонаступником Львівського обласного підрядного спеціалізованого ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва не надано доказів того, що у нього виникло право постійного користування спірною земельною ділянкою на вул. Стрийській - Кільцевій дорозі у м. Львові, відповідного державного акту на право користування землею, доказів його реєстрації суду не надано. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Відзив на апеляційну скаргу позивачем поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції

В судовому засіданні було замінено третю особу Львівське комунальне підприємство «Агенція з підготовки подій» на ЛКП «Львівське конференц-бюро» у зв'язку із перейменуванням та зміною юридичної адреси.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи відповідач та треті особи апеляційну скаргу підтримали з підстав зазначених у скарзі, просили рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Позивач в судові засідання неодноразово не з'являвся, хоча належним чином повідомлявся про дату судового засідання. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує наступне. 30 грудня 2015 року розглянувши звернення Львівського комунального підприємства «Агенція з підготовки подій» від 21.08.2015 р. №74, ухвали Львівської міської ради від 14.10.2004р. №1841 «Про визначення переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах», ухвали міської ради №4365 від 26.02.2015р. «Про резервування земельних ділянок на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) під будівництво багатофункціонального комплексу (конференц центр та виставковий зал)», ухвали міської ради від 18.12.2014р. №4131 «Про затвердження Програми розвитку індустрії ділової гостинності м. Львова на 2015-2017 роки», та з врахуванням ст. 144 Конституції України, пп.34 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 92, 122, 123 Земельного кодексу України, Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 97 «Про надання ЛКП «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) (пункт 2). Відповідно до пункту 3 вказаної ухвали, внесено зміни у додаток до ухвали Львівської міської ради № 1841 від 14 жовтня 2004 року «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах», а саме вилучено пункти 2, 3 вказаного додатку до ухвали. Із переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах, який був затверджений ухвалою № 1841 від 14 жовтня 2004 року, вилучено земельні ділянки за наступними адресами: вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (А) та вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (Б) загальною площею - 16,0000 гектарів.

Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що виключивши з ухвали пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах, Львівська міська рада позбавила позивача та інших суб'єктів господарювання можливості набути на конкурентних засадах право власності на земельні ділянки на вул. вул. Стрийській (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу (А) (площа 8, 0000 га) та/або вул. Стрийській (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу (Б) (8, 0000 га).

Проте апеляційний суд вважає висновки суду першої інстанції невірними та такими, що суперечать нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Як слідує з матеріалів справи, Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 23.01.2017р. було задоволено клопотання позивача про витребування доказів. Зобов'язано Львівську міську раду надати для огляду в судовому засіданні наступні документи: 1) чинний генеральний план міста Львова в частині визначення меж міста Львова із суміжними землекористувачами (власниками) земель (Пустомитівський район, с. Зубра та с. Сокільники), затверджений у встановленому законодавством порядку вищим органом державної влади; 2) генеральний план міста Львова, розроблений Українським інститутом «Діпроміст» і затверджений постановою Ради Міністрів Української PCP від 28 вересня 1966 року (проектний період до 1985 - 1990 pp.); 3) генеральний план міста Львова станом на 1978 рік з урахуванням змін внесених указом Президії Верховної Ради УРСР «Про розширення меж міста Львова» від 27 квітня 1978 року № 3308-ІХ; 4) генеральний план міста Львова станом на 1988 рік з урахуванням змін внесених указом Президії Верховної Ради УРСР «Про розширення меж міста Львова» від 09 березня 1988 року №5541-IX; 5) проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Львова розроблений Приватним підприємством «Центр ринкових досліджень» (м. Львів, пр. В. Чорновола, 67, офіс 410) і затверджений ухвалою Львівської міської ради від 14 липня 2015 року №4968 «Про зміну і встановлення меж м. Львова»; 6) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Львова, на яких зображено земельні ділянки районів вул. Стрийська-кільцева дорога (А) та вул. Стрийська- кільцева дорога (Б); вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (А) та вул. Стрийська (на перетині вул. Окружної та виїзду на Стрийську трасу) (Б); земельні ділянки на вул. Стрийській, 195 площею 7,5578 га та вул. Стрийській, 179 площею 3,6436 га, що вказані в оскаржуваній ухвалі ЛМР від 30.12.2015 р. № 97; 7) рішення Верховної Ради України (УРСР) про затвердження проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Львова; 8) Державний акт України на межі міста Львова; 9) відомості з Державного земельного кадастру щодо закріплення меж міста Львова межовими знаками.

Проте, суд першої інстанції, незважаючи на те, що ним прийнято ухвалу про витребування доказів, розглянув справу без урахування витребовуваних документів, що на думку колегії суддів апеляційної інстанції свідчить про неповне з'ясування усіх обставин у справі та перевірку їх доказами.

Перелічені вище документи, які витребовувались судом першої інстанції, представлені відповідачем в судове засідання суду апеляційної інстанції. В обґрунтування цього відповідач зазначив, що оскільки ухвала про витребування доказів була ним оскаржена, відповідно надати суду першої інстанції документи міська рада не могла до набрання чинності оскаржуваної ухвали про витребування доказів.

Так, на виконання ухвали суду від 23.01.2017р. відповідачем представлено лист управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування ЛМР від 11.12.2018 р. № 4-2401-1642 з додатками; лист Управління земельних ресурсів департаменту містобудування ЛМР від 11.1.2018 р. №4-2403-2240; копію довідки відділу Держземагенства у м. Львові Львівської області від 13.10.2014 р. № 40/3/689; копію довідки Відділу Держземагенства у м. Львові Львівської області від 13.10.2018 р. №40/3/690; копію листа Відділу Держгеокадастру у Пустомитівському районі Львівської області від 10.03.2017 р. № 18-1315-0.6-740/2-17; копію довідки Відділу Держгеокадастру у м. Львові Львівської області від 07.04.2017 р. №32-13-0.37-510/169-17; копію довідки Відділку Держгеокадастру у м. Львові Львівської області від 20.04.2017р. №18-13-0.37-260/109-17; копію Указу Президії Верховної Ради Української РСР «Про розширення меж міста Львова» від 27.04.1977 р. № 3308-ІХ; архівну довідку про розширення меж міста Львова від 14.04.1978 р.; копію Указу Президії Верховної Ради Української РСР «Про розширення меж міста Львова» від 09.03.1988 р. № 5541-ХІ; архівну довідку про розширення меж міста Львова від 03.03.1988 р.; архівна копія Проекту меж м. Львова.

Як уже зазначалось вище, оскаржувана позивачем ухвала була прийнята на підставі звернення Львівського комунального підприємства «Агенція з підготовки подій» від 21.08.2015р. №74, ухвали Львівської міської ради від 14.10.2004р. №1841 «Про визначення переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних аукціонах», ухвали міської ради №94365 від26.02.2015р. «Про резервування земельних ділянок на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (А) та на вул. Стрийській - кільцевій дорозі (Б) під будівництво, багатофункціонального комплексу (конференц - центр та виставковий зал)», ухвали | міської ради від 18.12.2014р. №4131 «Про затвердження Програми розвитку індустрії 1 ділової гостинності м. Львова на 2015-2017 роки», та з врахуванням ст. 144 Конституції України, пп.34 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 12, 92, 122, 123 Земельного кодексу України.

Львівська міська рада, у відповідності до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м. Львова та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами України.

Міська рада має право володіти, користуватися і розпоряджатися землями комунальної власності у повному обсязі, встановленому для суб'єктів права власності Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» тощо.

Згідно із ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено виключно до компетенції міських рад.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальних громад віднесено до компетенції міських рад.

Згідно із статтею 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Як землевласник, територіальна громада м. Львова через Львівську міську раду може передавати земельні ділянки із земель комунальної власності у користування юридичних осіб.

Відповідно до довідки від 31.01.2005р. №40/369601-15 виданої управлінням Держкомзему у м. Львові, зазначено, згідно земельно-кадастрових даних земельна ділянка А, що підлягає продажу на земельному аукціоні за адресою: м. Львів, на перетині вул. Кільцевої та виїзду на Стрийську трасу відноситься до земель м. Львова, що не надані у власність або постійне користування та частково входить в межі земельної ділянки, площею 50,6020 га на вул. Стрийській, що знаходиться у фактичному користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва (рішення міськвиконкому ЛМР від 06.02.1998р. за №51 «Про інвентаризацію земель м. Львова).

Відповідно до довідки від 13.10.2014р. №40/3/689 виданої Відділом Держземагентсва у м. Львові Львівської області, згідно земельно-кадастрових даних земельна ділянка на вул. Стрийська - кільцева дорога (А) у м. Львові (згідно представленого плану земельної ділянки) входить в межі земельної ділянки на вул. Стрийська, 179, яка знаходиться в користуванні іподрому без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування (згідно списку землекористувачів та землевласників Франківського району м. Львова, затвердженого рішенням виконкому ЛМР від 06.02.1998 р. за №51 «Про інвентаризацію земель м. Львова»).

Відповідно до довідки від 31.01.2005р. №40/369601-15 виданої управлінням Держкомзему у м. Львові, зазначено, що згідно земельно-кадастрових даних земельна ділянка Б, що підлягає продажу на земельному аукціоні за адресою: м. Львів, на перетині вул. Кільцевої та виїзду на Стрийську трасу входить в межі земельної ділянки, площею 50,6020 га на вул. Стрийській, що знаходиться у фактичному користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва (рішення міськвиконкому ЛМР від 06.02.1998р. за №51 «Про інвентаризацію земель м. Львова).

Відповідно до довідки від 13.10.2014р. №40/3/690 виданої Відділом Держземагентсва у м. Львові Львівської області, згідно земельно-кадастрових даних земельна ділянка на вул. Стрийська - кільцева дорога (Б) у м. Львові ( згідно представленого плану земельної ділянки ) входить в межі земельної ділянки на вул. Стрийська, 195, яка знаходиться в користуванні Львівського - ремонтно - будівельного управління зеленого будівництва без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування ( згідно списку землекористувачів та землевласників Франківського району м. Львова, затвердженого рішенням виконкому ЛМР від 06.02.1998 р. за № 51 «Про інвентаризацію земель м. Львова»)

Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями №40/3/690 виданої 13.10.2014р. відділом Держземагенства у м. Львові Львівської області, земельна ділянка на вул. Стрийська кільцева дорога (Б) у м. Львові (згідно представленого плану земельної ділянки) на вул. Стрийській, 195, знаходиться в користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування (згідно із списку землекористувачів Франківського району м. Львова, затвердженого рішенням виконкому ЛМР від 06.02.1998р. за №51 «Про інвентаризацію земель м. Львова).

Відповідно до довідки Відділу Держгеокадастру у м. Львові Львівської області від 07.04.2017 р. № 32-13-037-510/169-17, земельна ділянка на вул. Стрийській - Кільцевій дорозі ( А) у м. Львові ( згідно представленого плану земельної ділянки) відноситься до земель м. Львова, що не надані у власність або користування ( згідно списку землекористувачів і землевласників Франківського району м. Львова, затвердженого рішенням виконкому ЛМР № 51 від 06.02.1998 р. «Про інвентаризацію земель м. Львова»); земельна ділянка на вул. Стрийській - Кільцевій дорозі (Б) у м. Львові входить в межі земельної ділянки, яка облікується за Львівським ремонтно - будівельним управлінням зеленого будівництва( згідно списку землекористувачів і землевласників Франківського району м. Львова, затвердженого рішенням виконкому ЛМР № 51 від 06ю02.1998 р. «Про інвентаризацію земель м. Львова» та ухвали ЛМР № 1150 від 25.10.2007 р. «Про затвердження управлінню капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Стрийській - Кільцевій у м. Львові»).

Відповідно до вказаних довідок земельна ділянка А за адресою: м. Львів, на перетині вул. Кільцевої та виїзду на Стрийську трасу та земельна ділянка Б за адресою: м. Львів, на перетині вул. Кільцевої та виїзду на Стрийську трасу перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Львова. Отже, повноваження щодо розпорядження земельними ділянками за вказаними адресами належить виключно територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради.

Згідно із ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Пунктом 5 частини 2 ст.134 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваної ухвали Львівської міської ради) визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, вищим навчальним закладам, а також господарським товариствам, у статутному капіталі, яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 60 відсотків.

Згідно із п. 1.1. Статуту Львівського комунального підприємства «Агенція з підготовки подій», Львівське комунальне підприємство «Агенція з підготовки подій» створене Львівською міською радою, що є представником територіальної громади м. Львова. Пунктом 4.3. вказаного Статуту зазначено, що майно підприємства є комунальною власністю територіальної громади міста Львова і закріплюється за підприємством на праві господарського відання.

Відповідно до довідки від 31.01.2005р. №40/369601-15 виданої управлінням Держкомзему у м. Львові, зазначено, що згідно земельно-кадастрових даних земельна ділянка А, що підлягає продажу на земельному аукціоні за адресою: м. Львів, на перетині вул. Кільцевої та виїзду на Стрийську трасу відноситься до земель м. Львова, що не надані у власність або постійне користування та частково входить в межі земельної ділянки, площею 50,6020 га на вул. Стрийській, що знаходиться у фактичному користуванні Львівського ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва (рішення міськвиконкому ЛМР від 06.02.1998р. за №51 «Про інвентаризацію земель м. Львова).

Рішенням виконкому Львівської обласної Ради депутатів трудящих від 05.04.1968р.№233 вирішено відвести в постійне користування Львівському обласному підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінню зеленого будівництва 139,9 га земель, а також просити Раду Міністрів УРСР затвердити це рішення.

Рішенням виконкому Пустомитівської районної Ради депутатів трудящих від 05.09.1968р. №535 затверджено межі та розміри землекористування Ремонтно- будівельного управління зеленого будівництва і вирішено видати останньому акт на право користування землею на площі 141,5 га земель. В матеріалах справи вищезазначений акт на право користування землею відсутній.

Рішення уповноваженого державного органу про відведення Львівському обласному підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінню зеленого будівництва чи його правонаступникам, в тому числі ВАТ «Зеленбуд» спірної земельної ділянки, проект землеустрою, акт на право користування землею та його державна реєстрація, як і докази видачі таких документів компетентними органами державної влади чи місцевого самоврядування у матеріалах справи відсутні.

Нормативно-правові акти з питань врегулювання земельних відносин, що діяли в період, з яким ВАТ «Зеленбуд» пов'язує виникнення своїх прав на спірну земельну ділянку - 05.04.1968р., а саме: «Загальні начала землекористування і землеустрою», затверджені 15.12.1928р. ЦВК СРСР, та Земельний кодекс, основний текст якого ухвалено Президією ЗУЦВК 29.11.1922р. й оголошено у «Збірнику Узаконень та розпоряджень Робітничо-Селянського Уряду України» за 1922р. визначали на землі виключно державну власність Союзу PCP.

Відповідно до ст. 92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.

Виникнення права власності, права користування земельною ділянкою регулюється ст. ст. 125, 126 ЗК України, згідно яких право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. На момент прийняття Львівською міською радою оскаржуваної ухвали Львівське ремонтно-будівельне управління зеленого будівництва не було ні власником, ні користувачем даної земельної ділянки.

ВАТ «Зеленбуд», як правонаступником Львівського обласного підрядного спеціалізованого ремонтно-будівельного управління зеленого будівництва не надано доказів того, що у нього виникло право постійного користування спірною земельною ділянкою на вул. Стрийській - Кільцевій дорозі у м. Львові. Відповідного державного акту на право користування землею, доказів його реєстрації суду не надано.

Також позивачем не представлено доказів набуття земельної ділянки по вул. Стрийська - Кільцева дорога у м. Львові в порядку безоплатної приватизації, на підставі цивільно-правових угод чи продажу на конкурентних засадах, або ж докази звернення позивача до встановлених законом органів з відповідними заявами про надання цієї земельної ділянки у власність чи користування.

Крім цього, з урахуванням наведених вище норм земельного законодавства, позивач не міг бути правонаступником вказаного підприємства в частині щодо спірної земельної ділянки, адже неоформлене право землекористування не могло перейти до правонаступника.

Суд першої інстанції також виходив з того, що відповідно до постанови Львівського апеляційного господарського суду від 18.12.2017р. визнано недійсною ухвалу Львівської міської ради №97 від 30.12.2015р. в частині припинення права користування Львівському ремонтно - будівельному управлінню зеленого будівництва земельною ділянкою площею 7,5578 га на вул. Стрийській 195 та, в частині надання Львівському комунальному підприємству «Агенція з підготовки подій» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для будівництва багатофункціонального комплексу (конференц-центру та виставкового залу) за рахунок земель сільськогосподарського призначення.

Проте, предметом у даному спорі було визнання недійсною ухвали Львівської міської ради в частині, а не визнання позивача ПАТ «Зеленбуд» користувачем спірної земельної ділянки.

Крім цього, припинялось право користування на земельну ділянку площею 7,5578 га на вул. Стрийській 195, а відповідно до п. 3 оскаржуваної ухвали Львівської міської ради, внесені зміни у додаток до ухвали міської ради від 14.10.2004р. №1841 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах» вилучивши пункти 2 та 3, відповідно до яких площа земельних ділянок становить усього 16,0000 га.

Що стосується доводів позивача про те, що виключивши з ухвали пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах, Львівська міська рада позбавила позивача можливості набути на конкурентних засадах право власності на земельні ділянки, позивач як господарюючий суб'єкт володіє технічними можливостями, та у разі придбання земельних ділянок на торгах спроможний їх використовувати за цільовим призначенням - будівництво супермаркету, спортивно - розважального комплексу з об'єктами обслуговування, апеляційний суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Позивачем не представлено доказів того, що Львівською міською радою та її виконавчими органами вчинено дії щодо підготовки лотів до проведення земельних торгів на виконання ухвали міської ради від 14.10.2004 року №1841 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу на земельних аукціонах», публікувалося оголошення про проведення земельних торгів на офіційному веб-сайті ЛМР тощо.

Крім цього, позивач вказуючи про те, що як господарюючий суб'єкт володіє технічними можливостями, та у разі придбання земельних ділянок на торгах спроможний їх використовувати за цільовим призначенням - будівництво супермаркету, спортивно - розважального комплексу з об'єктами обслуговування, фактично заперечує свої доводи щодо того, що він є користувачем вказаних земельних ділянок.

Що стосується висновку суду першої інстанції про те, що виключивши з ухвали пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах, Львівська міська рада позбавила інших суб'єктів господарювання можливості набути на конкурентних засадах право власності на вказані вище земельні ділянки, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Таким чином, судовому захисту в адміністративних судах України підлягають порушені права, свободи та законні інтереси особи в публічно-правових відносинах у випадках звернення із позовом до адміністративного суду.

З урахуванням того, що у даному спорі, позивачем є саме ПАТ «Зеленбуд», інші особи чи суб'єкти господарювання не уповноважували позивача на звернення до суду із позовом щодо захисту їх порушених прав з приводу прийняття оскаржуваної ухвали, зокрема в частині п. 3, суд першої інстанції дійшов невірного висновку про те, що виключивши з ухвали пункти 2 і 3 з переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних аукціонах, Львівська міська рада позбавила інших суб'єктів господарювання можливості набути на конкурентних засадах право власності на вказані земельні ділянки.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржене позивачем рішення, апеляційний суд вважає, що таке відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, а представлені позивачем докази у своїй сукупності не дають підстави вважати що рішення відповідача є протиправними, прийняте відповідачем необґрунтовано, без дотриманням вимог законів України.

З урахуванням наведеного, апеляційний суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Вказані вище обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову з наведених вище підстав.

Судом першої інстанції порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 317 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвали нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню та апеляційним судом приймається нова постанова про відмову у задоволення позову з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 243, 250, 272, 286, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Львівської міської ради - задовольнити.

Рішення Галицького районного суду м. Львова від 23 квітня 2018 року у справі №461/4336/16-а - скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді Н. В. Бруновська

В. С. Затолочний

Повний текст постанови складено 03.01.2019 р.