Справа № 473/5166/18
іменем України
"27" грудня 2018 р. місто Вознесенськ
Суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Дробинський О.Е., з участю секретаря Данилевич Т.О.,
розглянув справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Вознесенського ВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, фактично мешкає за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, селище Мартинівське, БОС-1АДРЕСА_1,
- за ч.1 ст.1732 КУпАП
До Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173 - 2 КУпАП. Відповідно до тексту протоколу від 24 грудня 2018 року серії ГР номер 108919, 24 грудня 2018 року 0 12 годині 45 хвилин громадянин ОСОБА_1 за місцем свого мешкання за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, селище Мартинівське, БОС-1АДРЕСА_1, вчинив відносно свого пасинка ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме дії психологічного характеру, що полягати у висловлюванні в його сторону нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1не визнав свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та пояснив, що проживає з дружиною ОСОБА_3 та її сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, селище Мартинівське, БОС-1АДРЕСА_1. На даний час дружина ОСОБА_3 перебуває в місті ОСОБА_2 на заробітках. Він залишився вдома з пасинком ОСОБА_2 В нього з пасинком ОСОБА_2 іноді виникають сварки, з підстав, що пасинок гуляє допізна та приходить додому в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 вважає, що за відсутності матері вдома, він несе відповідальність за неповнолітнього пасинка, тому проти того, щоб ОСОБА_2 вживав спиртні напої та гуляв допізна, тому 24 грудня 2018 року він заборонив ОСОБА_2 іти гуляти, після чого той почав сваритися та викликав поліцію.В судовому засіданні ОСОБА_1зазначав, що насилля в родині він не чинив, працівники поліції склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173 - 2 КУпАП, без достатнього аналізу події та відсутності правових підстав для оформлення протоколу про адміністративне правопорушення. Вказує, що працівники поліції не надали правової оцінки його поясненням, в яких він пояснював, що несе відповідальність за неповнолітнього пасинка ОСОБА_2, забороняючи йому гуляти, він таким чином намагається захистити його від небезпечних у його віці дій.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі ст. 252 зазначеного Кодексу суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд вважає, що вина громадянина ОСОБА_1 не може грунтуватися на досліджених в судовому засіданні доказах, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 24 грудня 2018 року серії ГР номер 108919.
Відповідно до ст.80 КУпАП орган /посадова особа/ при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обовязок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до Закону України «Про попередження насильства в сім'ї» від 15.11.2001 р. № 2789-Ш насильство в сім'ї будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
В протоколі відносно ОСОБА_1 та доданих до нього матеріалах не надано відомостей про вчинення умисних дії ОСОБА_1 фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілому ОСОБА_2
В судовому засіданні встановлено, що між ОСОБА_1 та його пасинком ОСОБА_2 мала місце сварка, яка була вчинена з підстав виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків по вихованню неповнолітнього пасинка у відсутності матері, що не охоплюється поняттям домашнє насильство.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення від 24 грудня 2018 року серії ГР номер 108919 відносно громадянина ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173 - 2 КУпАП, викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень ч.3 ст.62 Конституції України, тлумачаться на користь ОСОБА_1
З наведених вище мотивів та, враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст.251 КУпАП, суд приходить до висновку, що представлені в протоколі адміністративного правопорушення та в матеріалах адміністративної справи докази, які б підтверджували вину громадянина ОСОБА_1 в скоєнні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173 - 2 КУпАП є не достатніми та недопустимими, для визнання його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173 - 2 КУпАП.
Висновок посадової особи Вознесенського ВП ГУНП в Миколаївській області, викладений в протоколі про адміністративне правопорушення серії ГР номер 108909 від 24 грудня 2018 року /а.с. 1/, не розкриває всіх ознак обєктивної сторони даного правопорушення, зокрема, не конкретизовано, в чому саме полягало суспільно-небезпечне діяння з боку ОСОБА_1, яке потягло або могло б потягнути за собою наслідки у виді завдання шкоди психічному здоров"ю ОСОБА_2 Даний висновок, що громадянином ОСОБА_1скоєно адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173 - 2 КУпАП, в судовому засіданні не доведений, він не ґрунтується на матеріалах справи про адміністративне правопорушення та законі.
Сукупність досліджених судом доказів та їх оцінка свідчать, що матеріали справи не містять достатніх даних того, що громадянином ОСОБА_4вчинено домашнє насильство, насильство за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які його пасинок ОСОБА_2 має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю його пасинку ОСОБА_2 - громадянином ОСОБА_1
При зазначених обставинах вина громадянина ОСОБА_1в скоєнні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173 - 2 КУпАП не доведена, а тому справа підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173 - 2 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.173 - 2, п.1 ст.247, ст. ст. 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч.1 ст.173 - 2 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в його діях.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Е. Дробинський