Справа № 159/5157/18
Провадження № 3/159/5/19
02 січня 2019 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Наваляний Т.Д., з участю захисника - адвоката ОСОБА_1, розглянувши матеріали справ, які надійшли від УПП У Волинській області ДПП відділу організації несення служби в м. Ковелі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ч.1 ст.130, ст. 185 КпАП України, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2, 03.10.2018 о 03 год. 10 хв. в м. Ковелі, по вул. Відродження, біля будинку № 4 керував автомобілем марки «Фольксваген», державний номерний знак НОМЕР_1, з явними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло, порушення мови та координації рухів) та на вимогу працівників поліції пройти в установленому законом порядку медичний огляд для встановлення стану наркотичного сп'яніння категорично відмовився в присутності свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України.
Крім того, ОСОБА_2, 03.10.2018 о 03 год. 10 хв. в м. Ковелі, по вул. Відродження, біля будинку № 4 вчинив злісну непокору законним вимогам працівників поліції при виконанні ними службових обов'язків, а саме: поводив себе зухвало та агресивно, виражався нецензурними словами в адресу працівників поліції, вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
Згідно ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки адміністративні справи про вчинення ОСОБА_2 правопорушень, передбачених ст. ст. 130 ч.1, 185 КУпАП надійшли до суду 04.10.2019, тому вказані адміністративні справи слід розглядати одночасно.
Захисник ОСОБА_1 в судовому засіданні вказав, що факт відмови особи від проходження огляду на стан сп'яніння повинен фіксуватись в присутності двох свідків, однак вказана процедура дотримана не була. Вважає, що в даному випадку вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не може вважатись доведеною.
Заслухавши пояснення захисника, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що провадження по справі за ч.1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1ст. 247 КУпАП з огляду на наступне.
Працівник поліції, який складав протокол про адміністративне правопорушення на виклик суду не з'явився, свідки, зазначені у вказаному протоколі на виклик суду також не з'явилися. При цьому, працівник поліції, який складав протокол, не тільки сам має з'явитися на розгляд справи, а і посприяти зявленню свідків. Самим свідкам ще при складанні протоколу має бути роз'яснено, що можливо виникне необхідність їх виклику на розгляд справи.
Судом переглянуто відеозапис, який був приєднаний до матеріалів справи. З даного відеозапису вбачається, що водій ОСОБА_2 вів себе зухвало та вчинив злісну непокору працівникам поліції при виконанні ними своїх обов'язків, проте на даному відеозаписі не вбачається, що ОСОБА_2 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в присутності свідків та такі свідки взагалі були.
Відсутність належної фіксації правопорушення, відсутність доказів його скоєння не дає можливості прийняти обґрунтоване і законне рішення про визнання винною особи відносно якої складено адміністративний протокол.
Відповідно до п.2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Відповідальність за ч. 1ст. 130 КУпАП настає у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП, а також в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735.
Пунктом 6 Розділу 2 Інструкції № 1452/735 встановлено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Виходячи з аналізу зазначених норм закону та підзаконних актів, приходжу до висновку про те, що працівники поліції, в разі виявлення, що водій ОСОБА_2 керує транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння, яке мало місце 03.10.2018 повинні були на місці зупинки транспортного засобу встановити свідків правопорушення та в їх присутності запропонувати водію пройти огляд на стан сп'яніння, чого зроблено не було.
У відповідності до вимог ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходам впливу в зв'зку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку встановленому законом, а застосування заходів адміністративного впливу проводиться в межах компетенції того органу, який його застосовує у точній відповідності із законом.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінивши подані докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що в ході розгляду даної справи у суду відсутні об'єктивні дані на підтвердження наявності в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин, провадження у справі про притягнення до відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст. 130 КУпАП слід закрити за відсутністю в його діях ОСОБА_2 складу даного адміністративного правопорушення.
В той же час, вина ОСОБА_2 увчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП знайшла своє підтвердження в ході розгляду справи судом та об'єктивно досліджується наявними у справі доказами.
За вказаних обставин, приходжу до висновку, що ОСОБА_2 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАп та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу.
Положеннями ст.40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» із внесеними змінами від 19.09.2013 року № 590-VІІ, які вступили в дію з 23.10.2013 року, розміри ставок судового збору станом на 01.01.2019 року встановлено у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_2 слід стягнути в користь держави судовий збір в сумі 384,20 гривень.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 130 ч.1, 221, 283, 284 п.1 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», -
Визнати ОСОБА_2винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 (сто сімдесят) гривень.
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2за ч.1 ст.130 ч.1 КУпАП за відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_2в дохід держави судовий збір в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подачі скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ковельського міськрайонного судуОСОБА_3