26 грудня 2018 року м. Дніпросправа № 811/1772/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді -доповідача Чумака С.Ю.,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року у справі № 811/1772/18 (суддя І інстанції - Брегей Р.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 19/К-100 від 06.04.2018 року про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року позов задоволений частково. Визнано протиправними і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 6 квітня 2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у задоволені заяви про перерахунок пенсії від 27 березня 2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 27 березня 2018 року з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, яка надана судом. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Вказує, що на час участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка призвела до інвалідності, позивач не проходив дійсну строкову військову службу, відповідно відсутні підстави для застосування до позивача ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі Закон № 796).
У частині відмови в позові рішення суду не оскаржено.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила такі обставини.
Позивач у період з 10 січня по 15 березня 1990 року був призваний на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини № 15362. (а.с. 9)
Позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідом ІІІ групи по захворюванню, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними довідками та посвідченнями і не є спірним у справі. (а.с. 10, 11, 12, 13)
27 березня 2018 року позивач звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до приписів статті 59 Закону № 796. (а.с. 15)
Листом від 6 квітня 2018 року № 19/К-100 відповідачем у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС було відмовлено, оскільки позивач під час такої ліквідації не проходив дійсну строкову службу. (а.с. 16).
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку, позивач звернувся до суду.
При вирішенні спору колегія суддів виходить з наступного.
Правила обчислення пенсії, визначені статтею 59 Закону № 796, стосуються виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою статті 59 Закону № 796 у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 5 жовтня 2006 року № 231-V, було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною третьою у редакції, чинній до 1 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, частиною третьою статті 59 Закону № 796 у редакції, чинній з 1 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Отже, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII лише розширено перелік категорій осіб, на яких розповсюджується вказана норма, а саме додано ще дві категорії: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях та осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Разом з тим, умова щодо обов'язкового проходження дійсної строкової служби залишилась незмінною.
Таким чином, частина третя статті 59 Закону № 796 у чинній редакції передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов:
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Таким чином, оскільки позивач в період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову службу, на нього не розповсюджується дія ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з чим відповідачем правомірно у перерахунку пенсії відмовлено.
Вказані обставини не враховано судом першої інстанції, що призвело до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Оскільки справа є справою незначної складності відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області задовольнити.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року у справі № 811/1772/18 скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач С.Ю. Чумак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко