Постанова від 17.12.2018 по справі 804/2964/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 року м. Дніпросправа № 804/2964/18

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів:

судді-доповідача Чумака С.Ю.,

суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі № 804/2964/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19 вересня 2017 року № 10883205, яким йому визначено грошове зобов'язання з транспортного податку за 2017 рік в розмірі 20833,33 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року позов задоволений.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати, а в задоволенні позову відмовити повністю. В обгрунтування скарги зазначив, що автомобіль позивача у 2017 році був об'єктом транспортного податку, а тому податкове повідомлення-рішення є правомірним. Також вказав, що за нормами чинного законодавства приписи пп. 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України у 2017 році не застосовувались, тому посилання на ці положення суду першої інстанції є безпідставними.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 позивачу на праві власності належить легковий автомобіль марки BMW X5, об'єм двигуна 1995, дизель, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. (а.с. 12)

19.09.2017 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 10883205, яким позивачу визначено грошове зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 20 тисяч 833 гривні 33 копійки. (а.с. 11, 29).

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що введений рішенням Дніпровської міської ради від 15 лютого 2017 року № 12/18 транспортний податок може бути застосований не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2018 року. Також суд зазначив, що відповідачем не надано суду розрахунку визначення вартості автомобіля, а тому не доведено, що цей автомобіль є об'єктом оподаткування.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, згідно якого статтею 267 Податкового кодексу України запроваджено транспортний податок.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

При цьому, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" № 1791-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017 року, було внесено зміни до Податкового кодексу України, у звязку з чим пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України викладено в новій редакції і встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Відповідно до абзацу 3 пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 01.01.2017 становить 3 200 гривень.

Таким чином, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році є автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) і середньоринкова вартість яких станом на 1 січня 2017 року становить понад 1 200 000 гривень.

Базою оподаткування, відповідно до п.п. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 ПК, є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з положеннями п. 267.4 ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до п.п. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст. 267 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно з пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

На виконання підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України постановою Кабінету Міністрів України за № 66 від 18.02.2016 затверджена Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка відповідно до пункту 1 встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком (далі Методика).

Згідно з пунктом 2 Методики в редакції станом на 1 січня 2017 року, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403, де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Згідно з пунктом 14 Методики Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг, а також роздрукувати зазначену інформацію з реквізитами Міністерства.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що у Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2017 році, оприлюдненому Мінекономрозвитку згідно з абзацем 3 пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України на своєму офіційному веб-сайті (а.с. 13-15), автомобіль BMW X5, об'єм двигуна 1995, тип палива - дизель, термін випуску до 1 року - відсутній.

При введенні на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку у відповідній графі зазначена вище модель автомобіля BMW у списку, що випадає, також відсутня. (а.с. 16).

Відповідачем надано до суду розрахунок вартості транспортного засобу здійснений на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на момент прийняття податкового повідомлення-рішення з врахуванням марки, моделі та року випуску і згідно якого вартість автомобіля становить 1 429 511,28 грн (а.с. 24, 41), проте у графі «модель» вказано лише «Х5» без врахування об'єму двигуна та типу палива, що не може бути визнано судом достовірним розрахунком, який підтверджує середньоринкову вартість саме автомобіля, який належить позивачу.

ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідачем не доведено, що належний позивачу транспортний засіб є об'єктом оподаткування, а тому оскаржене податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, про що правильного висновку дійшов суд першої інстанції.

Разом з тим, апеляційний суд не погоджує висновок суду першої інстанції, що транспортний податок підлягає застосуванню лише з 2018 року з огляду на таке.

Дійсно, підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначено порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Разом з тим, відповідно до пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20 грудня 2016 року № 1791-VIII установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отже, у 2017 році зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, що свідчить про відсутність обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік, таке має братись до уваги контролюючим органом при здійсненні розрахунку транспортного податку за 2017 рік.

Таким чином, Податковим кодексом України встановлений обов'язок особи сплатити податок за 2017 рік незалежно від термінів прийняття рішення органу місцевого самоврядування про встановлення відповідних податків і зборів.

Зазначені висновки судом апеляційної інстанції здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 4 вересня 2018 року (справа № 820/5457/17).

Крім того, апеляційний суд зазначає, що рішенням Дніпровської міської ради від 15 лютого 2017 року № 12/18 лише вносились зміни до попереднього рішення ради, яким і був встановлений транспортний податок, а тому це рішення не є рішенням про встановлення вказаного податку і приписи підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України застосуванню до спірних відносин взагалі не підлягають.

Разом з тим, зазначені висновки апеляційного суду не впливають на правомірність рішення суду про визнання протиправним і скасування спірного податкового повідомлення-рішення.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі № 804/2964/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач С.Ю. Чумак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко