ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
26 грудня 2018 року м. Київ № 640/21651/18
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОТАН-СЕРВІС"
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення № 889360/40358910, зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОТАН-СЕРВІС" звернулося до суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України в якій просить :
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 21.08.18 №889360/40358910 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 10.07.18 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОТАН-СЕРВІС»;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі
податкових накладних податкову накладну №10 від 10.07.18, подану Товариством обмеженою відповідальністю «ТОТАН-СЕРВІС»
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд повертає її позивачу, виходячи із наступного.
Пунктами 1-3 та 6 частини 1 статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Так, перевіряючи на виконання положень ч.1 ст.171 КАС України даний позов, суддею встановлено, що подана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160 - 161 КАС України з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
За змістом частини першої статті 57 КАС представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до статті 246 Цивільного кодексу України довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.
Згідно поданих позивачем відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 23.03.2016 у рядку прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особа без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи або фізичної особи-підприємця Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОТАН-СЕРВІС" значиться ОСОБА_1 - керівник.
Подана до суду 20.12.2018 позовна заява, підписана представником ОСОБА_2 на підставі довіреності № б/н від 26.10.2018, виданої ТОВ "ТОТАН-СЕРВІС" в особі директора ОСОБА_1.
Разом з тим, згідно інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг від 26.12.2018 №1004808094 станом на 20.12.2018), зазначено, прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи:ОСОБА_3 - керівник.
Згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Стаття 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначає, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до пунктів 7, 8 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: містяться відомості про керівника юридичної особи: прізвище, імя, по батькові, посада, дата призначення або набуття повноважень, дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи;
Частиною 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що якщо відомості, що підлягають внесенню до ЄДР, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. З цього випливає, що в разі зміни керівника юридичної особи до ЄДР мають бути внесені відповідні зміни.
Доказів, які б підтверджували повноваження ОСОБА_1 в якості директора ТОВ "ТОТАН-СЕРВІС" (протокол, наказ тощо) не подано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов підписано особою, право якої на вчинення таких дій від імені позивача не підтверджено у встановленому законом порядку.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, в ухвалах Верховного Суду від 13 березня 2018 року в адміністративній справі №446/1252/17 та від 21 березня 2018 року в адміністративній справі № 823/886/17.
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що скільки даний адміністративний позов підписано особою, яка не має права її підписувати то таку позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами слід повернути позивачу.
Суд звертає увагу позивача, що відповідно до ч.8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись пунктом 3 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву і додані до неї документи повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом пятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Р.О. Арсірій