03 січня 2019 року м.Чернігів Справа № 620/4014/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Клопота С.Л., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про відвід судді у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, скасування довідки, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідачів щодо перерахунку з 01.01.2016 позивачу пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та подальшу виплату пенсії у розмірі 80%;
- скасувати довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області та врахувати довідки ГУНГУ в частині перерахунку пенсії. Зробити перерахунок згідно довідки ГУНГУ: вислугу років 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 2 205,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 20% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 1 922,99 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (за умови роботи з відомостями, що становлять державну таємницю) 10% посадового окладу - 507,00 грн, щомісячна премія в розмірі 70% - 3 548,99 грн, відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст.13, 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу МВС від 03.03.2018 №172 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України";
- скасувати постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині перерахунку пенсії яка проводиться 3 роки.
29.12.2018 до суду від ОСОБА_1, через канцелярію суду, надійшла заява про відвід судді Житняк Л.О., мотивована тим, що ухвалою судді від 13.12.2018 було залишено без руху позовну заяву позивача.
Залишення позову без руху було вмотивовано суддею тим, що позивачем не сплачено судовий збір в необхідному розмірі, а саме в сумі 1409 грн. 60 коп.
При цьому суддя змусив сплатити позивача судовий збір за позовну вимогу, яка, після сплати ним судового збору, була позивачу повернута.
Вказану обставину позивач вважає фактом перевищення суддею владних повноважень, та викликає у нього сумнів у неупередженості судді та справедливому розгляді справи по суті.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 2.01.2019 провадження у даній справі зупинено до вирішення питання про відвід судді, а адміністративну справу № 620/4014/18 передано, згідно витягу з протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 3.01.2019, для вирішення питання про відвід судді Житняк Л.О.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про відвід судді не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого ст.31 цього Кодексу.
Згідно ст.39 КАС України за наявності підстав, зазначених у статтях 36 - 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід. За цими самими підставами їм може бути заявлено відвід учасниками справи. Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
У відповідності до ст. 40 КАС України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість (ч.3 ст.40 КАС України). Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу і визначається у порядку, встановленому ч.1 ст.31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід (ч.4 ст.40 КАС України). Відповідно, у порядку ч.8 ст.40 КАС України суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід. При цьому, питання про відвід має бути розглянуто не пізніше двох днів з дня надходження заяви про відвід, а у випадку розгляду заяви про відвід судді суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід (ч.11 ст.40 КАС України).
З тексту ухвали судді від 13.12.2018 (а.с. 28, 29) вбачається, що при розрахунку суми необхідного до сплати судового збору, вимога позивача про скасування постанови Кабінету Міністрів України, загальний розмір судового збору не враховувалась.
З системного аналізу підстав, які наведені у ст. 36-37 КАС України, вбачається, що особа, яка заявляє відвід судді, має навести конкретні обставини, які можуть викликати сумнів у неупередженості. Водночас, для того, щоб ці обставини лягли в основу заяви про відвід, вони повинні бути доведеними.
З огляду на те, що обставини, на які посилається позивач, не доводять та не можуть свідчити про існування обставин, що викликають сумніви в неупередженості судді, не підтверджені жодними доказами, а їх встановлення не належить до повноважень суду при вирішенні питання про відвід, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді.
Керуючись статтями 36-40, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Житняк Л.О. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, скасування довідки, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та згідно ст. 294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя С.Л. Клопот