30 грудня 2018 року справа № 707/2816/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
суддів: Гаврилюка В.О., Гаращенка В.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,
представника позивача ОСОБА_1 - за посвідченням,
представник відповідача ОСОБА_2 - за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на посаду Русько-Полянського сільського голови Черкаського району Черкаської області ОСОБА_3 до Русько-Полянської сільської виборчої комісії Черкаського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, про визнання дій протиправними, визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду 29.12.2018 о 13 год. 25 хв. надійшли матеріали позову ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на посаду Русько-Полянського сільського голови Черкаського району Черкаської області ОСОБА_3 (далі - позивач) з позовом до Русько-Полянської сільської виборчої комісії Черкаського району Черкаської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, в якому просить:
- визнати проведення Русько-Полянською сільською виборчою комісією перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, призначених на 23 грудня 2018 року такими, що сфальсифіковані, проведеними з грубими порушеннями виборчого законодавства України та міжнародних правових актів ратифікованих Україно і які є частиною національного законодавства України;
- скасувати результати перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, проведених 23.12.2018 р. Русько-Полянською сільською виборчою комісією та зобов'язати Русько-Полянську сільську виборчу комісію у відповідності до ст. 15 Закону України «Про місцеві вибори» призначити повторне голосування у законом визначений термін;
- у відповідності до положень ч. 2 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України винести окрему ухвалу та направити матеріали судового розгляду, згідно до діючого законодавства України, за підсудністю правоохоронним органам для вжиття заходів реагування на факти фальсифікації виборчого процесу, в тому числі й проведення досудового розслідування.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо допущення до голосування 23.12.2018 на виборах осіб, якими неправильно оформлені заяви та медичні довідки відповідно до вимог Закону України “Про місцеві вибори” та постанови Центральної виборчої комісії від 02.10.2015 № 380, внаслідок чого було порушено права та законні інтереси позивача.
Ухвалою від 29.12.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом, призначено судове засідання з розгляду справи на 30.12.2018 об 11 год. 00 хв., вирішено питання щодо задоволення клопотання представника позивача про витребування у відповідача доказів, що є необхідним та достатнім для з'ясування всіх обставин у справі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві, пояснивши, що 23.12.2018 відбулись перші місцеві вибори Русько-Полянського сільського голови Черкаського району Черкаської області, результати яких мають бути визнані недійсними, оскільки під час проведення виборів з'ясувалось, що заяви виборців про бажання голосувати за місцем проживання (перебування) оформлені усупереч вимог Закону України «Про місцеві вибори». На думку позивача, особи, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, голосували незаконно, адже порушено норму частини 5 статті 78 Закону України «Про місцеві вибори» - невірно подано заяву про бажання голосувати за місцем проживання (перебування) та документи, що посвідчують стан здоров'я таких осіб.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, та пояснила, що загальна кількість виборців, що про голосували 23.12.2018 за місцем перебування складає 118 осіб, при цьому тільки 26 з них подали відповідні заяви з довідками, щодо решти таких виборців до Державного реєстру виборців вже включені відомості про постійну нездатність пересуватися самостійно. Також представник відповідача вказувала, що обставини, на які посилається представник позивача в обґрунтування позову відповідно до вимог ст. 81 Закону України “Про місцеві вибори” є підставами для визнання саме дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсними. Відтак, у судовому засіданні представник відповідача вказувала, з огляду на наявність діючих та не скасованих рішень дільничних комісій про включення виборців до витягу із списку виборців на підставі складених та поданих заяв про голосування за місцем перебування, відсутні будь-які правові підстави та фактичні обставини для визнання недійсним голосування.
Третя особа, належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи, явку свого представника у судове засідання не забезпечила, що з огляду на положення ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Постановою Центральної виборчої комісії від 12.10.2018 № 156 “Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 23 грудня 2018 року” призначено на неділю, 23 грудня 2018 року.
Вважаючи, що вибори, які відбулись 23.12.2018 є сфальсифікованими, у зв'язку із порушенням норм Закону України «Про місцеві вибори», оскільки особи, які голосували за місцем перебування подали невласноручно написані заяви про бажання голосувати за місцем проживання (перебування) разом із довідками медичної установи про стан їх здоров'я, а не листками непрацездатності, позивач звернувся до суду з даним позовом. На думку позивача, дії відповідача щодо організації здійснення голосування таких осіб за місцем їх перебування призвели до спотворення результатів виборів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» №595-VІІІ від 14.07.2015 року.
Згідно з ч. 4 ст. 85 Закону України “Про місцеві вибори” сільська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського голови не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:
1) про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним;
2) про проведення повторного голосування;
3) про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися.
Одночасно суд бере до уваги, що складенню такого протоколу передувала процедура складення протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців (стаття 80); транспортування протоколів дільничних виборчих комісій до територіальної виборчої комісії (стаття 82); встановлення територіальною виборчою комісією підсумків голосування, в межах якої можливо прийняття рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» (стаття 83).
Надаючи оцінку аргументам позивача про складення певними виборцями друкованих заяв про бажання голосувати за місцем проживання (перебування), а не власноруч написаних у повному обсязі тексту заяви, додання до вказаних заяв довідок медичної установи про стан здоров'я, а не листків непрацездатності, як на підставу задоволення заявлених позовних вимог, суд зазначає, що порядок організації голосування за місцем перебування врегульований статтею 78 Закону України «Про місцеві вибори».
Так, згідно з вказаною статтею виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв'язку з інвалідністю чи за станом здоров'я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця.
Для організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Такий витяг невідкладно після його складення надається для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
До витягу із списку виборців включаються:
1) без рішення комісії - виборець, постійно не здатний самостійно пересуватися, стосовно якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка, якщо такий виборець до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування;
2) за рішенням дільничної виборчої комісії - виборці, які тимчасово не здатні самостійно пересуватися, на підставі їх заяви та довідки медичної установи про стан їх здоров'я, поданих до дільничної виборчої комісії, з проханням забезпечити їм голосування за місцем перебування. Така заява із зазначенням місця перебування виборця може бути подана ним особисто, поштою або через інших осіб не пізніше 20 години останньої п'ятниці перед днем голосування.
Власноручно написана заява виборця про бажання голосувати за місцем проживання (перебування) разом із довідкою медичної установи про стан його здоров'я реєструється дільничною виборчою комісією в окремому журналі, де зазначаються день і час її надходження, прізвище, ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності), місце проживання (перебування) виборця, назва та місцезнаходження медичної установи, що видала довідку про стан здоров'я виборця.
Аналогічні правові положення містяться у Роз'ясненнях положень Закону України «Про місцеві вибори» щодо перевірки факту тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися для надання йому можливості голосування за місцем перебування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затверджених постановою ЦВК від 2 жовтня 2015 року №380 (далі - Роз'яснення).
Також відповідно до Роз'яснення, під час організації голосування виборців за місцем їх перебування члени дільничної виборчої комісії зобов'язані до дня виборів перевірити факт тимчасової нездатності кожного такого виборця самостійно пересуватися.
Для здійснення вказаної перевірки рішенням дільничної виборчої комісії визначаються не менше трьох членів комісії, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу цієї дільничної виборчої комісії (місцевих організацій різних політичних партій, кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища).
Перевірка факту тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно здійснюється до прийняття на засіданні дільничної виборчої комісії (не пізніше 24 години останньої суботи перед днем голосування) рішення щодо включення виборця до витягу із списку виборців на звичайній (спеціальній) виборчій дільниці для голосування за місцем перебування виборців, не здатних пересуватися самостійно.
Таким чином, процедура забезпечення права виборців голосувати за місцем перебування здійснюється дільничною виборчою комісією до дня голосування, шляхом перевірки факту тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно, шляхом формування витягу із списку виборців, до якого включаються особи без рішення комісії - у разі, коли виборець постійно не здатний самостійно пересуватися, та за рішенням дільничної виборчої комісії щодо виборців, які тимчасово не здатні самостійно пересуватися, на підставі їх заяви та довідки медичної установи про стан їх здоров'я, поданих до дільничної виборчої комісії.
Враховуючи безперервність та послідовність виборчого процесу, у разі незгоди позивача із включенням деяких осіб, які голосували за місцем перебуванням, наведені доводи мали слугувати підставою позову до дільничних виборчих комісій щодо організації голосування виборців, не здатних пересуватись самостійно, за місцем їх перебування та подальшого врахування таких голосів, а не позову щодо встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією.
Вирішуючи заявлений спір в межах заявлених позовних вимог, враховуючи підстави та предмет спору, суд зазначає про необґрунтованість їх заявлення до територіальної виборчої комісії, оскільки визнання голосування недійсним врегульовано ст. 81 Закону України «Про місцеві вибори», та вказана процедура віднесена до компетенції дільничної виборчої комісії.
Так, частиною першою вказаної статті встановлений вичерпний перелік обставин, за яких дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог Закону України «Про місцеві вибори», внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців.
Повноважень територіальної виборчої комісії по визнанню голосування недійсним на виборчій дільниці Закон України «Про місцеві вибори» не передбачає.
Згідно ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, у зв'язку із чим відмовляє в присудженні на користь позивача понесених судових витрат.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 2, 5, 6, 8, 9, 14, 19, 242, 243, 244, 245, 246, 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом двох днів з дня проголошення рішення суду.
Головуючий С.О. Кульчицький
Судді В.О. Гаврилюк
ОСОБА_4