03 січня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2342/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області до Комунального підприємства "Центр" про стягнення штрафу за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування регульованих цін,
встановив:
Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Комунального підприємства "Центр" (далі - відповідач), в якій просить стягнути штраф у розмірі 3400 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що за порушення абз.4 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п.п.1, 2 ч.1 ст.18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до відповідача рішенням від 03.10.2018 р. № 15 застосовано штраф у сумі 3400 грн. Підприємством у встановленому законодавством порядку вказане рішення не оскаржено та штраф не сплачено.
Ухвалою від 16.11.2018 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Позивач у встановлений суддею строк усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 03.12.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 03.12.2018 р. відповідачу було надано строк для надання відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення ухвалу отримано відповідачем 10.12.2018 р., однак станом на 03.01.2019 р. відзиву на позовну заяву КП "Центр" не надано.
Приписами п.4 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що 03.09.2018 р. на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області від ОСОБА_1 (власниця АДРЕСА_1) надійшла заява про порушення прав споживачів ж-к послуг, згідно з якою просила провести позапланові перевірки, застосувати санкції та надати приписи для усунення порушень і проведення перерахунків (повернень) всім мешканцям будинку.
05.09.2018 р. позивач звернувся до Державної регуляторної служби України щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення її законних прав суб'єктом господарювання КП "Центр", на що отримав погодження від 14.09.2018 р. № 9149.
У період з 02.10.2018 р. по 03.10.2018 р. головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області Чухаловою Т.Г., завідувачем сектору контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області Шабуняєвою О.В. на підставі наказу від 01.10.2018 р. № 3249 "Про проведення позапланової перевірки" та направлення на перевірку від 01.10.2018 р. № 3271 здійснено спробу провести позаплановий захід.
Під час перевірки т.в.о. директора КП "Центр" Шуфляку В.В. запропоновано надати складову тарифу, відповідні документи щодо нарахувань оплати за послуги з утримання будинку АДРЕСА_1, які були до передачі будинку на обслуговування ТОВ "КП "Центр", тобто до березня 2018 року, однак у їх наданні відмовлено. Вказані дії посадової особи перевіряючими кваліфіковано як створення перешкод для виконання функцій шляхом не допуску до проведення позапланового заходу державного контролю за додержання законодавства про ціни та ціноутворення у сфері надання житлово-комунальних послуг, про що 03.10.2018 р. складено акт № 29.
Шуфляк В.В. до акту перевірки та перевіряючих зауважень не мав, про що зроблено відмітку в акті № 29.
У зв'язку з тим, що перевіряючими встановлено порушення абз.4 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п.п.1, 2 ч.1 ст.18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", 03.10.2018 р. виконуючим обов'язки начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області винесено рішення № 15, згідно з яким до КП "Центр" застосовано штраф у сумі 3400 грн.
Відповідно до пояснення Шуфляка В.В. від 03.10.2018 р. рахунки КП "Центр" заблоковані, а тому сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 3400 грн. немає можливості.
Згідно з довідкою головного бухгалтера ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області у період з 01.01.2018 р. по 30.09.2018 р. надходження з призначенням "адміністративні штрафи та інші штрафні санкції" відсутні.
На даний час рішення від 03.10.2018 р. № 15 про накладення штрафу за порушення, передбачені Законом України "Про ціни і ціноутворення" не оскаржено, в добровільному порядку штраф не сплачено, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 19.08.2017 р. № 726, Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області є територіальним органом Держпродспоживслужби.
Пунктом 7 частини 4 Положення передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння): перевіряє додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та послуг.
За змістом п.3 ч.1 ст.18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.
Згідно з п.4 ч.1 ст.20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною другою цієї статті визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Відповідно до ч.3 ст.20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (ст.239 ГК України).
Адміністративно-господарський штраф визначається законом як грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності (ч.1 ст.241 ГК України).
Частиною 2 статті 241 ГК України визначний перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
У даному випадку до відповідача застосований штраф у порядку, визначеному Законом України "Про ціни і ціноутворення", який у встановлений рішенням від 03.10.2018 р. № 15 строк КП "Центр" не сплачено.
Таким чином суд вважає позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про стягнення з КП "Центр" штрафу в розмірі 3400 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судовий збір в розмірі 1762 грн. стягненню з КП "Центр" не підлягає.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (73002, м.Херсон, вул.Перекопська, 17, код ЄДРПОУ 40408678) до Комунального підприємства "Центр" (73000, м.Херсон, пр-т Ушакова, 71-б, код ЄДРПОУ 034786324) про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Центр" (73000, м.Херсон, пр-т Ушакова, 71-б, код ЄДРПОУ 034786324) до державного бюджету (одержувач ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, р/р 3111610670002, код бюджетної класифікації 21081100, код ЄДРПОУ 37959779) штраф у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 108010200