вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"13" грудня 2018 р. м. Київ Справа № 911/489/18
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
за позовом Виконавчого комітету Ірпінської міської ради, Київська обл., м. Ірпінь
до Приватного підприємства "Білдгрупменеджмент", Київська обл., м. Ірпінь
про визнання договору укладеним
За участі секретаря судового засідання Зоря В.С.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 01-17/2433/4 від 07.08.2018 р.);
від відповідача: не з'явився;
Обставини справи:
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради (позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Приватного підприємства "Білдгрупменеджмент" (відповідач), в якому просить суд визнати укладеним договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь в редакції, запропонованій позивачем.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з метою з'ясування кількості зареєстрованих забудовниками актів, декларацій про готовність об'єкта до експлуатації на території м. Ірпінь за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2017 р. Північним офісом Держаудитслужби було проведено звірку з ДАБІ України. В результаті якої встановлено перелік забудовників, якими здійснено реєстрацію декларацій про готовність об'єкта до експлуатації в період з 01.01.2014 р. по 01.01.2016 р. без укладення договорів про пайову участь з виконавчим комітетом Ірпінської міської ради та без сплати пайового внеску. 27.07.2017 р. виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області звернувся до ПП “Білдгрупменеджмент”, як замовника будівництва офісної будівлі в м. Ірпіні по вул. Університетська, 2/1 з вимогою про необхідність укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь. Однак, відповідач відповідь на зазначену пропозицію не надав, до позивача із заявою про готовність укласти договір або з листом-повідомленням із наявністю заперечень не звертався. Позивач вважає, що неукладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь свідчить про недотримання вимог законодавства, що, в свою чергу, є наслідком порушення прав та інтересів територіальної громади м. Ірпінь. На підставі ст. 19 Конституції України, ст.ст. 179, 187 ГК України, ст. 39, 40 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” позивач просить суд визнати укладеним договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь, в редакції, запропонованій позивачем, а саме:
"Договір №
Про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь
м. Ірпінь “ ”_______2018
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_2, який діє відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з однієї сторони та
Приватне підприємство “Білдгрупменеджмент” - (адреса: Київська область, м. Іріпнь, вул. Університетська, 2/1, код 35482152), в особі директора - ОСОБА_3, яке іменується надалі замовник, з іншої сторони, керуючись Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Положенням про порядок залучення коштів будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI (зі змінами), уклали даний договір про наступне:
1. Предмет договору
1.1. Участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Ірпінь.
1.2. Місце розташування об'єкта: м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1.
1.3. Цільове призначення об'єкта: офісна будівля загальною площею 208,70 м. кв.
2. Умови участі замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста
2.1. Загальна вартість будівництва офісної будівлі в м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1 розрахована відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 7/15-945 від 26.01.2018 р. “Про індекси зміни вартості станом на 1 січня 2018 року” складає: 208,70х20603,00 = 4299846,10 грн. (в т.ч. ПДВ - 716641,02 грн.).
Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Положення про порядок залучення коштів будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI зі змінами, затвердженими рішенням сесії Ірпінської міської ради від 26.03.2015 р. № 4856-68- VI.
Для даної забудови величина пайового внеску складає:
4299846,10х10%=429984,61 грн. (чотириста двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка).
2.2. Сплата коштів замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі 429984,61 грн. негайно, протягом семи днів з моменту реєстрації договору. Зазначені кошти замовник перераховує на розрахунковий рахунок: одержувач: місцевий бюджет м. Ірпінь, код 37911135, р/р 31510921700007, МФО 821018, банк: ГУДКСУ в Київській області, код платежу 24170000.
2.3. За порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7 відсотків вказаної суми.
3. Обов'язки сторін
3.1 Замовник зобов'язується:
3.1.1. Інформувати про всі зміни, які відбуватимуться в ході будівництва для своєчасного внесення змін до договору.
3.1.2. Сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі визначеному у п.2.2 даного договору.
3.2. Виконавчий комітет Ірпінської міської ради зобов'язується:
3.2.1. Використати кошти, що надійшли від замовника на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста, виключно за цільовим призначенням.
4. Розгляд спорів
4.1. Виконавчий комітет Ірпінської міської ради і замовник уклали цей договір добровільно. При укладенні цього договору сторони майнових претензій не мають.
4.2. Всі спори, які можуть виникнути з даного договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами, або у судовому згідно діючого законодавства України.
5. Інші умови
5.1. Договір може корегуватись у випадку, коли фактична вартість будівництва буде більшою, або меншою за результатами (по закінченні) будівництва об'єкта, або в результаті виникнення інших причин, що має бути узгоджено сторонами та оформлено додатковим договором до цього договору.
6. Строк дії договору
6.1. Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.
6.2. Цей договір складено у двох примірниках, один з яких залишається у виконавчому комітеті Ірпінської міської ради, другий у замовника.
7. Юридичні адреси, поштові та платіжні реквізити сторін:
Виконавчий комітет: замовник:
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради приватне підприємство
Київської області “Білдгрупменеджмент”
08200, м. Ірпінь, Київської області, вул. Шевченка, 2а адреса: Київська обл., м. Ірпінь
Код 05408846 вул. Університетська, 2/1
Одержувач: місцевий бюджет м. Ірпінь - 24170000, код 35482152
Рахунок: 31510921700007, ІПН 324821526559
Банк одержувача: ГУДКСУ у Київській області, р/р 2600802122396 в АБ
МФО 821018, код 37911135 “Укргазбанк” МФО 320478
Міський голова Директор
____________В.А. ОСОБА_2 _______________О.О. ОСОБА_3
Рішенням господарського суду Київської області від 14.06.2018 р. позовні вимоги виконавчого комітету Ірпінської міської ради було задоволено частково; визнано укладеним між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради та приватним підприємством “Білдгрупменеджмент” договір про залучення коштів замовників будівництва об'єкта архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь в редакції, що міститься в резолютивній частині рішення. При цьому, частково задовольняючи позовні вимоги, господарський суд Київської області виходив з того, що позивачем невірно визначено розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.08.2018 р. рішення господарського суду Київської області від 14.06.2018 р. у справі № 911/489/18 скасовано; прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.10.2018 р. постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.08.2018 р. та рішення господарського суду Київської області від 14.06.2018 р. у справі № 911/489/18 скасовано, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Київської області.
Відповідно до п. 5.5 розділу 5 Засад використання автоматизованої системи документообігу господарського суду Київської області, затверджених рішенням зборів суддів Господарського суду Київської області від 23.06.2017 р. № 18, розподіл судових справ, рішення в яких скасовувались апеляційною чи касаційною інстанціями з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції, здійснюється у порядку, передбаченому для позовних заяв, за виключенням судді, колегії суддів, судове рішення яких скасоване.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України автоматизованою системою документообігу суду визначено суддю Рябцеву О.О. для розгляду даної справи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 16.10.2018 р. справу № 911/489/18 прийнято до провадження суддею Рябцевою О.О. та призначено підготовче засідання на 01.11.2018 р.
29.10.2018 р. від виконавчого комітету Ірпінської міської ради до господарського суду Київської області надійшли додаткові пояснення, в яких позивач надає пояснення щодо обставин справи із урахуванням викладеного в п. 4.12 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.10.2018 р. При цьому, позивач зазначає, що забудовником не було надано для розрахунку пайового внеску зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва об'єкта, визначеного згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, та належним чином оформленої копії звіту експертної організації, визначеної у встановленому порядку, який містить інформацію про дотримання вимог кошторисної частини проекту, техніко-економічні показники. Тому, пайова участь замовника будівництва житлового будинку за адресою: м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1 була розрахована на основі останніх показників опосередкованої вартості спорудження житла згідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 7/15-945 від 26.01.2018 р. «Про індекси зміни вартості станом на 1 січня 2018 року» у відповідності до вимог п. 2.2 Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради Київської області № 4146-60-VI від 06.11.2014 р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 13.11.2018 р. закрито підготовче провадження у справі та розгляд справи по суті призначено на 13.12.2018 р.
Представник позивача у підготовчих засіданнях 01.11.2018 р., 13.11.2018 р. та у судовому засіданні 13.12.2018 р. позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у підготовчі засідання 01.11.2018 р., 13.11.2018 р. та у судове засідання 13.12.2018 р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце підготовчих та судових засідань відповідач був належним чином повідомлений, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень № 0103266248451, № 0103266208760 та № 0103266123616.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення позивача, суд
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 вказаного Закону).
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області № 1192-21-VI від 15.11.2011 р. «Про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» вирішено затвердити Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, згідно з додатком 1; затверджено типовий договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, згідно з додатком 2.
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI «Про внесення змін до рішення двадцять першої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 1192-21-VI від 15.11.2011 р. «Про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» вирішено внести зміни до рішення двадцять першої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради, зі змінами, внесеними рішенням ради від 20.12.2012 № 2635-39-VI, а саме: затвердити Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь в новій редакції, згідно додатку № 1.
Відповідно до Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь (додаток 1 до рішення Ірпінської міської ради від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI) розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь складає для: житлових будинків з вбудовано-прибудованими об'єктами комерційного призначення, розмір коштів пайової участі визначається диференційовано, з урахуванням (загальної кошторисної вартості об'єкта будівництва (для об'єкта комерційного призначення пайова участь визначається як для нежитлових будівель та споруд (10%), а для об'єктів житлового фонду відповідно, як для житлових будинків (4%); нежитлових будівель та споруд (за винятком тих, що перелічені у п. 1.2 цього Положення) 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; індивідуальних садибних житлових, садових, дачних будинків (винятком тих, що перелічені у п. 1.2 цього Положення) загальною площею 300 м.кв і до 400 м.кв. - 1% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; індивідуальних садибних житлових, садових, дачних будинків, загальною площею більше 400 м.кв, а також багатоквартирних житлових будинків (за винятком тих, що перелічені у п. 1.2 цього Положення) 4% загальною кошторисної вартості будівництва об'єкта (пункт 2.5 Положення).
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою із замовником будівництва об'єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховується витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п. 2.1 Положення).
Відповідно до п. 2.7 Положення договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Договір, укладений між Ірпінською міською радою та замовником, підписуються міським головою. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової часті у розвитку інфраструктури м. Ірпінь.
18.12.2014 р. департаментом ДАБІ у Київській області зареєстровано Декларацію № КС142143520331 про готовність об'єкта до експлуатації, відповідно до якої замовником є приватне підприємство «Білдгрупменеджмент»; об'єкт знаходиться за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Карла Маркса, 2/1 (вул. Університетська), загальною площею 208,7 м.кв.
Відповідач відповідно до норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь (додаток 1 до рішення Ірпінської міської ради від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI) не звернувся до позивача із заявою про укладення договору пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, не надав документів, які є обов'язковими додатками до вказаного звернення.
Листом від 27.07.2017 р. № 01-24/2049 позивач звернувся до відповідача щодо необхідності відповідачу терміново звернутись до позивача та укласти договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь по об'єкту будівництва: офісна будівля: Київська область, м. Ірпінь, вул. Карла Маркса, 2/1 (вул. Університетська), загальною площею 208,7 м. кв. (копія доказу направлення наявна в матеріалах справи).
Листом від 27.02.2018 р. № 01-24/587 позивач звернувся до відповідача щодо укладення договору про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, до якого додав проект договору.
Відповідач відповідь на лист від 27.02.2018 р. № 01-24/587 не надав, договір про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь не уклав.
Так, позивач вказує, що підставою для звернення з позовом стало те, що відповідач безпідставно ухиляється від передбаченого ч. ч. 2, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обов'язку укласти із позивачем договір про пайову участь (внесок) у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з частиною 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Таким чином, у відповідача в силу прямої вказівки закону виник обов'язок щодо укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь.
Статтею 187 ГК України передбачено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна із сторін ухиляється від його укладання, та на спори з умов договору, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов. Можливість розгляду судом цих спорів обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органів державної влади чи місцевого самоврядування та інших випадках, встановлених законом).
Щодо введення в експлуатацію будинку, суд зазначає, що правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно з ч. 5 ст. 40 вказаного закону величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;
2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками (ч. 8 ст. 40 того ж Закону).
Згідно з ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (абз. 3 ч. 9 вказаної статті ).
Виходячи з наведеного, невиконання замовником будівництва обов'язку укласти договір про пайову участь до прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва не звільняє його від такого обов'язку (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.11.2016 р. у справі № 922/5937/15).
При цьому, як вже зазначалося, відповідно до пункту 2.1 Положення величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою із замовником будівництва об'єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників (пункт 2.2 Положення).
Відповідно до пункту 2.6 Положення розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, серед яких зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами засвідчений підписом, печаткою проектної організації або підписом і печаткою особи, яка має відповідний кваліфікаційний сертифікат, затверджений замовником та техніко-економічні показники.
Отже, за загальним правилом, розмір пайового внеску замовника повинен розраховуватись з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, а у випадку якщо така не визначена, то - виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла (для багатоповерхових житлових будинків) чи опосередкованої вартості адміністративних будинків (для нежитлових будівель чи споруд).
Скеровуючи справу на новий розгляд, Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 02.10.2018 р. вказав, що господарськими судами було передчасно зроблено висновок про те, що при розрахунку величини пайової часті слід виходити із суми кошторисної вартості будівництва, зазначеної в Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки судами попередніх інстанцій не перевірено чи визначена така вартість будівництва згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
З цього приводу судом встановлено наступне.
Як вбачається з декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 18.12.2014 р. № КС142143520331, кошторисна вартість будівництва становить 3946000,00 грн.
Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461. При цьому, слід зазначити, що судом застосовуються положення Порядку в редакції постанови, чинної на момент видачі відповідної декларації.
Цей Порядок визначає процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (пункт 1 Порядку).
Згідно з пунктом 2 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I-III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (декларація).
Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1, у разі, коли будівельні роботи виконувалися на підставі повідомлення про початок їх виконання, - за формою згідно з додатком 7 (пункт 18 Порядку).
Замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації (пункт 19 Порядку).
Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію (пункт 20 Порядку).
Водночас, слід зазначити, що процедура прийняття об'єктів в експлуатацію носить суто технічний характер і полягає в тому, що саме об'єкт будівництва, його стійкість, міцність, надійність є предметом при перевірці його готовності до експлуатації. При цьому законодавством не передбачено повноважень органів держархбудконтролю щодо перевірки достовірності інформації про сплату замовниками пайової участі, як і перевірки інформації про кошторисну вартість та вартість основних фондів під час прийняття об'єктів будівництва в експлуатацію.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про основи містобудування" будівельні норми, державні стандарти, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують розробку і реалізацію містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів з урахуванням соціальних, природно-кліматичних, гідрогеологічних, екологічних та інших умов і спрямовані на забезпечення формування повноцінного життєвого середовища та якнайкращих умов життєдіяльності людини.
Будівельні норми, державні стандарти, норми і правила щодо планування, забудови та іншого використання територій, проектування і будівництва об'єктів містобудування розробляються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, іншими центральними органами виконавчої влади в порядку, визначеному законом.
Враховуючи зазначене, затвердження будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі - правил визначення вартості будівництва покладено на Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яке наказом від 05.07.2013 р. № 293 прийняло з наданням чинності з 01.01.2014 р. національний стандарт ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва".
Як вже зазначалось, відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті.
Відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" 13.04.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанови № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" та № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", якими спрощено дозвільні процедури у будівництві, зокрема скорочено перелік документів, необхідних для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, терміни видачі такого дозволу та запроваджено декларативний принцип щодо виконання будівельних робіт і прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Статтею 40 "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Таким чином, відповідач, як замовник об'єкта будівництва, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь та укласти з позивачем договір про пайову участь.
Разом з тим, суд зазначає, що строк визначений вказаним законом для укладення договору пайової участі у 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, встановлений саме для добровільного виконання стороною вказаного обов'язку, і невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника від укладення договору, адже невиконання замовником обов'язку, передбаченого законом не може надавати йому переваг перед замовником, що виконав обов'язок закону.
Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.
Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі - після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.11.2016 р. у справі № 922/5937/15.
Згідно ч.ч. 3 та 4 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог ч. 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідачем зазначеного вище вчинено не було, протокол розбіжностей у встановлений законодавством строк позивачу не направлявся, доказів протилежного суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи, в розрахунку величини пайової участі, який відображений в розділі 2 договору про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, який позивач просить суд визнати укладеним, зазначено, що розмір пайової участі відповідача складає 429984,61 грн., які розраховані за такою формулою: 208,70 (загальна площа будівлі) х 20603,00 (опосередкована вартість будівництва об'єктів соціального призначення, які споруджується на території України, для адміністративних будинків, відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України) = 4299846,10 грн. (у т.ч. ПДВ - 716641,02 грн.); 4299846,10 х 10% (величина пайового внеску) = 429984,61 грн.
Судом перевірено розрахунок пайової участі позивача та встановлено, що розрахунок розміру пайової участі здійснено відповідно до Порядку, та він є арифметично вірним.
Таким чином розмір пайової участі, що підлягає перерахуванню до міського бюджету, з урахуванням вимог Порядку за цим договором становить 429984,61 грн.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги виконавчого комітету Ірпінської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати укладеним між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради (код 05408846) та приватним підприємством “Білдгрупменеджмент” (код 35482152) Договір про залучення коштів замовників будівництва об'єкта архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, в наступній редакції:
"Договір №
Про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь
м. Ірпінь “ ”_______2018
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_2, який діє відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з однієї сторони та
Приватне підприємство “Білдгрупменеджмент” - (адреса: Київська область, м. Іріпнь, вул. Університетська, 2/1, код 35482152), в особі директора - ОСОБА_3, яке іменується надалі замовник, з іншої сторони, керуючись Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Положенням про порядок залучення коштів будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI (зі змінами), уклали даний договір про наступне:
1. Предмет договору
1.1. Участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Ірпінь.
1.2. Місце розташування об'єкта: м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1.
1.3. Цільове призначення об'єкта: офісна будівля загальною площею 208,70 м. кв.
2. Умови участі замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста
2.1. Загальна вартість будівництва офісної будівлі в м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1 розрахована відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 7/15-945 від 26.01.2018 р. “Про індекси зміни вартості станом на 1 січня 2018 року” складає: 208,70х20603,00 = 4299846,10 грн. (в т.ч. ПДВ - 716641,02 грн.).
Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Положення про порядок залучення коштів будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014 р. № 4146-60-VI зі змінами, затвердженими рішенням сесії Ірпінської міської ради від 26.03.2015 р. № 4856-68- VI.
Для даної забудови величина пайового внеску складає:
4299846,10х10%=429984,61 грн. (чотириста двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка).
2.2. Сплата коштів замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі 429984,61 грн. негайно, протягом семи днів з моменту реєстрації договору. Зазначені кошти замовник перераховує на розрахунковий рахунок: одержувач: місцевий бюджет м. Ірпінь, код 37911135, р/р 31510921700007, МФО 821018, банк: ГУДКСУ в Київській області, код платежу 24170000.
2.3. За порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7 відсотків вказаної суми.
3. Обов'язки сторін
3.1 Замовник зобов'язується:
3.1.1. Інформувати про всі зміни, які відбуватимуться в ході будівництва для своєчасного внесення змін до договору.
3.1.2. Сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі визначеному у п.2.2 даного договору.
3.2. Виконавчий комітет Ірпінської міської ради зобов'язується:
3.2.1. Використати кошти, що надійшли від замовника на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста, виключно за цільовим призначенням.
4. Розгляд спорів
4.1. Виконавчий комітет Ірпінської міської ради і замовник уклали цей договір добровільно. При укладенні цього договору сторони майнових претензій не мають.
4.2. Всі спори, які можуть виникнути з даного договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами, або у судовому згідно діючого законодавства України.
5. Інші умови
5.1. Договір може корегуватись у випадку, коли фактична вартість будівництва буде більшою, або меншою за результатами (по закінченні) будівництва об'єкта, або в результаті виникнення інших причин, що має бути узгоджено сторонами та оформлено додатковим договором до цього договору.
6. Строк дії договору
6.1. Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.
6.2. Цей договір складено у двох примірниках, один з яких залишається у виконавчому комітеті Ірпінської міської ради, другий у замовника.
7. Юридичні адреси, поштові та платіжні реквізити сторін:
Виконавчий комітет: замовник:
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради приватне підприємство
Київської області “Білдгрупменеджмент”
08200, м. Ірпінь, Київської області, адреса: Київська обл.,
вул. Шевченка, 2а м. Ірпінь
Код 05408846 вул. Університетська, 2/1
Одержувач: місцевий бюджет м. Ірпінь - 24170000, код 35482152
Рахунок: 31510921700007, ІПН 324821526559
Банк одержувача: ГУДКСУ у Київській області, р/р 2600802122396 в АБ
МФО 821018, код 37911135 “Укргазбанк” МФО 320478
Міський голова Директор
____________В.А. ОСОБА_2 _____________О.О. ОСОБА_3
3. Стягнути з приватного підприємства “Білдгрупменеджмент” (08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Університетська, 2/1, код 35482152) на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради (08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а, код 05408846) 1762,00 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок) судового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
У той же час згідно пункту 17.5 Перехідних Положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено 03.01.2019 р.
Суддя О.О. Рябцева