28 грудня 2018 р. № 814/2792/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030
про:скасування податкового повідомлення - рішення від 25.10.2016р. № 65861302,
Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Центральному районі Головного управління ДФС у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.10.2016 року № 6586-1302 про визначення орендної плати в сумі 44299,03 грн.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що нормативна грошова оцінка визначена неправильно, а тому вона не може бути застосована при обчисленні орендної плати.
Відповідач надав заперечення на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі норм Податкового кодексу України, підстави для його скасування відсутні.
Ухвалою від 12.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 814/789/17.
Ухвалою від 12.12.2018 провадження у справі поновлено.
Представник позивача 26.12.2018 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
25.10.2016 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 6586-1302, яким визначено позивачу податкове зобов'язання за платежем орендної плати з фізичних осіб в сумі 44299,03 грн.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 ПК України).
Згідно до ст. 271 ПК, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Ст. 289 ПК визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення в зв'язку з тим, що нормативна грошова оцінка визначена невірно, а тому вона не може бути застосована при обчисленні орендної плати. Миколаївською міською радою всупереч п. 3.10 Порядку, конкретні значення коефіцієнтів локальних факторів для міста Миколаєва не визначені.
Судом зупинялося провадження у справі до набрання законної сили рішенням по справі № 814/789/17.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року по справі № 814/789/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, Миколаївської міської ради про визнання протиправним та скасування витягу від 12.10.2016 року № 34-14.03-0.3.-2222/27-16 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправним та скасовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.10.2016 року № 34-14.03-0.3.-2222/27-16.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2018 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року скасовано, прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 34-14.03-3-2222/27-16 від 12.10.2016 року відмовлено в повному обсязі.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2018 року постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2018 року залишено без змін.
У постанові від 12.11.2018 по справі № 814/789/17 Верховний Суд зазначив, що позивач у даній справі обрав неналежний спосіб захисту своїх прав, оскільки визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації не вплине на обсяг прав та обов'язків позивача, зокрема, не змінить фактичне значення коефіцієнтів, що застосовані під час здійснення нормативної грошової оцінки землі, так само як і самого значення нормативної грошової оцінки землі. При цьому належним способом захисту у даній справі є оскарження рішення міськради, яким затверджено технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки землі, або оскарження дій відповідачів щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідних локальних коефіцієнтів, з якими позивач не погоджується.
Позивач не надав суду доказів вжиття запропонованих Верховним Судом способів захисту порушених прав: рішення міської ради про затвердження технічної документації щодо нормативної грошової оцінки не визнано нечинним.
Дії відповідачів: Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області та Миколаївської міської ради щодо застосування при розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки відповідних локальних коефіцієнтів протиправними не визнавались.
Такі рішення суду позивачем не надані, тому посилання позивача на те, що висновки суду першої інстанції, висловлені у рішенні Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 814/789/17 щодо недоведеності Миколаївською міською радою правомірності використання відповідних локальних коефіцієнтів для земельної ділянки позивача, які затверджені рішенням Миколаївської міської ради - апеляційною та касаційною інстанцією не спростовані, судом до уваги не приймаються.
Позивач всупереч ст. 77 КАС України не довів протиправність податкового повідомлення-рішення, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 39554010) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко