Рішення від 26.12.2018 по справі 813/2805/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/2805/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Паращак І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) 03.07.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області) з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року та виплатити перераховану пенсію.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.10.2017 розмір його пенсії становить 1702,31 грн. 16.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного ОУПФ України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати позивача за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року. ГУ ПФУ у Львівській області 27.02.2018 листом № 349/3/с-20/02.12-11 надало ОСОБА_1 відповідь, в якій роз'яснило розмір нарахованої йому пенсії та фактично відмовило заявнику у перерахунку пенсії. Позивач вважає, що з вини відповідача починаючи з 01.10.2017 отримує пенсію в меншому розмірі, аніж міг би отримувати після перерахунку, тому вважає відмову перерахувати пенсію безпідставною та незаконною. 17.10.2018 позивач уточнив позовні вимоги (а.с. 62), просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії з 01.10.2017, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку 1,1797 та зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії з 01.10.2017, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку 1,1797 та виплатити перераховану пенсію.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області, позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 20-22, 64-66), вважає адміністративний позов ОСОБА_1 безпідставним та необґрунтованим, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач пояснив, що з 01.10.2017 розмір призначеної позивачеві пенсії за віком обчислено з врахуванням положень Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та наявних у позивача стажу та заробітної плати, що становив 1702,31 грн., з яких: 1469,99 грн. (3764,40 грн., х 0,93908 (індивідуальний коефіцієнт) = 3535,07 грн. (середньомісячна заробітна плата) х 0,41583 (коефіцієнт стажу) - пенсія за віком; 232,32 грн. (16% від 1452, 00 грн.) - доплата за 16 років понаднормативного стажу. З 01.01.2018 пенсія за віком, обчислена з врахуванням статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає 1721,52 грн. (доплата за 16 років понаднормативного стажу). Відповідач надав суду пенсійну справу ОСОБА_1 Вказує, що в пенсійній справі позивача відсутня заява про перерахунок пенсії з 01.10.2017 та прийняте за результатами розгляду такої заяви рішення органу ПФУ.

Позивач подав відповідь на відзив (а.с. 32-33) з доводами ГУ ПФ у Львівській області, викладеними в цьому відзиві, позивач не погоджується, вважає, що йому неправомірно обчислено фактично мінімальний розмір пенсії за віком при трудовому стажі 41 рік 07 місяців 25 днів. Позивач вважає, що відповідач невірно визначив його індивідуальний коефіцієнт, вказує, що згідно довідки про заробітну плату ОСОБА_1 (за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року включно) коефіцієнт його заробітку становить за 60 місяців 70,77928/60 місяців та повинен становити 1,1797 (індивідуальний коефіцієнт), за період роботи з 01.09.1980 по 29.02.2008, і це повинно було бути враховане ПФУ при перерахунку пенсії за його заявою.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 821 від 08.11.2017 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Відтак, суд розглядає позовні вимоги, звернені до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, як правонаступника Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова.

Відповідач надав суду для огляду оригінал пенсійної справи ОСОБА_1

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) є пенсіонером та з 06.03.2008 отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом № 31530 від 18.03.2008 (а.с. 49).

16.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (правонаступником якого є ГУ ПФУ у Львівській області) із заявою, просив провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року (60 календарних місяців). На підставі частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заявник повідомив, що відповідно до довідки заробітну плату за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року коефіцієнт його заробітку за 60 місяців складає 70,77928/60 місяців та становить 1,1797 (індивідуальний коефіцієнт) і саме в такому розмірі повинен бути застосований при перерахунку пенсії. Здійснивши самостійно розрахунок, позивач зазначив, що його розмір пенсії з індивідуальний коефіцієнт 1,1797 повинен складати 2078,96 грн. (а.с. 9).

ГУ ПФУ у Львівській області 27.02.2018 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду його заяви листом № 349/3/С-20/02.12-11, в якому роз'яснило розмір нарахованої заявнику пенсії (а.с. 10).

Суд оглянув пенсійну справу ОСОБА_1 та встановив, що заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018 та лист ГУ ПФУ у Львівській області № 349/3/С-20/02.12-11 від 27.02.2018 відсутні серед матеріалів пенсійної справи. Представник відповідача на запитання суду пояснив, що заява ОСОБА_1 розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян», заявнику своєчасно надано вичерпну відповідь на його звернення. Оскільки заява не розглядалася та рішення в порядку Закону № 1058-IV не приймалося, згадані матеріали не долучалися до пенсійної справи ОСОБА_1

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення в Україні базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Статтею 45 Закону № 1058-IV визначено строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа (частина четверта).

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята).

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління ПФУ від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.5. Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії […].

Документи, необхідні для перерахунку пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1. Згідно з пунктом 2.7. цього розділу до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Пунктом 4.1 розділу IV Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до пункту 4.2 розділі IV Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Як зазначено в пункті 4.3. розділу IV Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Згідно з пунктом 4.7. розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Відповідно до пункту 4.8 розділу IV Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера.

Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.

Згідно з пунктом 4.9. розділу IV Порядку № 22-1 у разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

При прийнятті цього рішення суд враховує висновки Верховного Суду України, які викладені у постанові 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов'язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

ОСОБА_1 звернувся до органу ПФ із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2017, при цьому посилався на статтю 40 Закону №1058 та додав довідку про його заробітну плату за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року. Ця заява зареєстрована в органі ПФУ 19.02.2018 за вх. № С-3/9. Суд встановив, що ГУ ПФУ у Львівській області не приймало рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.02.2018 в порядку, визначеному Законом №1058-IV та Порядком № 22-1; натомість розглянуло заяву ОСОБА_1 в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надіслало йому лист від 27.02.2018. ГУ ПФУ у Львівській області в цьому листі роз'яснило ОСОБА_1 розмір нарахованої йому пенсії та роз'яснило можливість оскарження цього рішення до суду в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Оцінюючи ці дії відповідача, суд дійшов переконання, що такі не є законним способом поведінки суб'єкта владних повноважень. Надіслання листа № 349/3/с-20/02.12-11 від 27.02.2018 є формальною відпискою на заяву про перерахунок пенсії та не може вважатися «відмовою у перерахунку пенсії» у розумінні частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV та положень пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1, оскільки таке рішення органом ПФУ не приймалося. Застосовуючи наведену вище норми Закону суд дійшов висновку, що рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії повинно бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом - рішенням/розпорядженням відповідної посадової особи ГУ ПФУ у Львівській області. Це рішення повинно бути завізовано спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив та завірене печаткою управління, і не може мати форми листа.

Оцінюючи дії ГУ ПФУ у Львівській області через призму вимог статті 45 Закону №1058-IV та норм Порядку № 22-1, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018. Адже територіальний орган ПФУ, отримавши заяву ОСОБА_1, повинен був зареєструвати її у відповідному журналі реєстрації, видати заявнику розписку із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, а копію розписки долучити до пенсійної справи. При цьому відповідач повинен був перевірити правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевірити належне оформлення наданих документів тощо. Надалі територіальний орган ПФУ повинен був прийняти рішення по суті заяви, і лише після цього повідомити заявника про прийняте рішення. Оскільки ці дії не було вчинено, суд дійшов висновку про неналежність, а фактично - бездіяльність щодо розгляду заяви про перерахунок пенсії.

Відсутність належним чином оформленого рішення ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 після спливу встановленого законом десятиденного строку розгляду заяви особи, не зважаючи на надсилання позивачу листа на його заяву, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, лист відповідача № 349/3/С-20/02.12-11 від 27.02.2018 у відповідь на заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за змістом та формою не може вважатись «відмовою» у розумінні частини п'ятої статті 45 Закону №1058-IV та положень пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1. Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а.

Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з рішень, які передбачені у частині п'ятій статті 45 Закону № 1058-IV та пункті 4.3 розділу IV Порядку № 22-1, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

При цьому зобов'язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження ГУ ПФУ у Львівській області, оскільки відповідача зобов'язано вчинити конкретні дії, визначені частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 розділу IV Порядку №22-1, а саме - прийняти рішення про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку пенсії. При прийнятті рішення відповідачеві слід надати належну оцінку доводам заявника.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково. Оскільки відповідач проявив бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018, його слід зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

За встановлених судом обставин справи суд вважає передчасним прийняття рішення про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1, адже відповідач ще не прийняв жодного рішення з цього питання у встановленому законом порядку.

Тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області слід задовольнити частково, при цьому вийшовши за межі позовних вимог.

На стадії відкриття провадження у цій справі суд відстрочив ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позову до ГУ ПФУ у Львівській області - до ухвалення рішення суду у цій справі. За подання цього позову позивачу належало сплати 1405,60 грн. судового збору. З огляду на норми частини другої статті 133 КАС України, суд стягує з ГУ ПФУ у Львівській області до Державного бюджету України витрати на сплату судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) до бюджету (УКуЗалiз.р м.Льв/Залізничний/22030101; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 34315206084082, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 03.01.2019.

Суддя Москаль Р.М.