Рішення від 28.12.2018 по справі 1840/2943/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2018 р. справа №1840/2943/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Макаренка О.С.

представника відповідача - Васильченко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2943/18 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірною бездіяльності щодо не складання довідки про грошове забезпечення та зобов'язання скласти довідку про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) у розмірах, встановлених законодавством з 01.01.2018. Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач в порушення вимог ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" здійснив перерахунок його пенсії без урахування всіх передбачених законодавством видів грошового забезпечення для обчислення пенсії. Позивач зазначає, що під час обчислення грошового забезпечення відповідачем було невраховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), що призвело до зменшення розміру грошового забезпечення і зменшення загального розміру пенсії. На думку позивача, неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які були призначені раніше, суперечить вимогам Конституції України, діючому законодавству та порушує його права.

Ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 , подав до суду відзив на позов, в якому вказує, що для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області була складена передбачена порядком №45 довідка про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 та надіслана до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Відповідач зазначив, що не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати довідку про розмір грошового забезпечення не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. Тому, на думку відповідача, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.20-21).

Третя особа - головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області, надало суду пояснення, в яких зазначено, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Для перерахунку пенсії позивачу Сумським обласним військовим комісаріатом була надана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. На підставі вказаної довідки та відповідно до чинного законодавства позивачу було перераховано пенсію (а.с.33).

Позивач, не погодившись з доводами відповідача, надав суду відповідь на відзив, а також додаткові пояснення, де зазначив, що додаткові види грошового забезпечення мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення (а.с.24-25).

Ухвалою суду від 04.09.2018 провадження у справі зупинено до надрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18.

Ухвалою суду від 18.12.2018 провадження у справі поновлено та призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 28.12.2018.

Позивач ОСОБА_1 та його представник Макаренко О.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача Васильченко Ю.В. в судовому засіданні заперечувала проти позову.

Представник третьої особи в засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримує пенсію відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Після чергового перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо складових довідки про грошове забезпечення.

Розглянувши вказане звернення, листом від 13.04.2018 №11/927 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відділом соціального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 були складені довідки, у тому числі і на позивача та надіслані до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Довідки складені згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Форма довідки та складові грошового забезпечення також затверджені вказаною постановою (а.с.10).

У червні 2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про складення довідки про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Складену довідку просив негайно направити до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.13).

Листом від 25.06.2018 ІНФОРМАЦІЯ_2 надав позивачу відповідь, аналогічну листу від 13.04.2018 №11/927 (а.с.14).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі по тексту - Закон №2262) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Частиною 3 статті 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У відповідності до вказаних положень Закону №2262, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям” (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Одночасно, зазначеною Постановою №103 були внесені зміни до “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку уповноважені органи на підставі списків за формою згідно з додатком №1 готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з Додатком №2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою.

Для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону №2262 та Постанови №103, ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було складено передбачені Порядком №45 Довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ( у тому числі і на позивача).

У передбаченій Порядком №45 Довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 були зазначені наступні види грошового забезпечення:

посадовий оклад - 7750 грн.;

оклад за військовим званням - 1410,00 грн;

надбавка за вислугу років 50% - 4580 грн.

Усього: 13740 грн.

Інших складових грошового забезпечення у довідці не зазначено.

Як уже зазначалося судом, Постановою №103 (п.1) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Тобто, Постановою №103 визначені складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавки за вислугу років.

Сумський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану довідку не передбаченими у ній видами грошового забезпечення.

Тому, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 та Постанови № 103, ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було складено довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Суд зазначає, що форма та зміст вказаної довідки відповідає вимогам Закону України № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, Постанови № 103 та Порядку № 45.

У відповідності до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання позивача на порушення його прав та інтересів під час перерахунку пенсії є безпідставними, оскільки згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Розмір пенсії позивача після її перерахунку не був зменшений.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Сумський обласний військовий комісаріат, при складанні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірною бездіяльності щодо не складання довідки про грошове забезпечення та зобов'язання скласти довідку про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) у розмірах, встановлених законодавством з 01.01.2018.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірною бездіяльності щодо не складання довідки про грошове забезпечення та зобов'язання скласти довідку про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) у розмірах, встановлених законодавством з 01.01.2018 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 02.01.2019.