Справа № 500/2148/18
02 січня 2019 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Баб'юка П.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Розтоцьке" до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України третя особа без самостійних вимог компанія "NIBULON S.A." про визнання дій протиправними,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Розтоцьке" (далі - позивач, ТОВ "Розтоцьке") 17.10.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії службової особи відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України старшого державного виконавця Сіренка Сергія Володимировича в межах виконавчого провадження №55583162 у відношенні до товариства з обмеженою відповідальністю "Розтоцьке", які виявились у направленні запиту державного виконавця №55583162/20.1-4/23 від 03.09.2018.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренко Сергій Володимирович, вчиняючи виконавчі дії щодо витребування у позивача інформації стосовно іншого боржника, діяв протиправно, оскільки Законом України "Про виконавче провадження" не передбачено обов'язку особи, яка не є стороною виконавчого провадження та не є особою, яка залучалася до проведення виконавчих дій, надавати таку інформацію. На думку позивача, запитування державним виконавцем від посадових осіб позивача інформації та документів про дебіторську заборгованість боржника, її розмір та причини виникнення не передбачено законом. Також позивач вважає, що такий запит державного виконавця містить ознаки незаконного втручання органів державної влади у господарські відносини позивача з ПАТ "Компанія Райз", яка і є боржником у виконавчому провадженні.
Крім того, позивач вважає, що державний виконавець в порушення вимог, передбачених ч. 5 ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження", не мав права вчиняти виконавчі дії (подавати запит) на території, що відмінна від міста Київ.
Ухвалою суду від 22.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду на 14.11.2018.
Від службової особи відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України старшого державного виконавця Сіренка Сергія Володимировича 29.10.2018 надійшов відзив на позовну заяву.
У відзиві старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренко С.В. зазначив, що відповідно до пункту 3 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
З врахуванням викладеного, відповідач вважає, що запит на адресу позивача державним виконавцем направлено правомірно та в межах наданих йому повноважень, при цьому не порушено прав позивача, а тому просить відмовити в задоволенні позову.
Від представника компанії "NIBULON S.A." 08.11.2018 на адресу суду поступила заява про вступ у справу компанії "NIBULON S.A." як третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Від позивача на адресу суду 05.12.2018 надійшла заява про заміну неналежного відповідача службової особи відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України старшого державного виконавця Сіренка Сергія Володимировича на належного - Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Ухвалою суду від 05.12.2018, яка винесена без виходу до нарадчої кімнати та занесена до протоколу судового засідання задоволено клопотання позивача та замінено неналежного відповідача на належного - Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; задоволено клопотання представника "NIBULON S.A." та залучено до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - компанію "NIBULON S.A.".
Представник "NIBULON S.A." надіслав на адресу суду 10.12.2018 електронною поштою, а 17.12.2018 звичайною поштою письмові пояснення у справі, у яких просив відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування зазначив, що дія положень п. 3 ч. 3 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" поширюється на позивача незважаючи навіть на те, що позивач не належить до сторін або інших учасників виконавчого провадження. Крім того, звернув увагу, що позивач не зазначив в позові, яке саме його право та законний інтерес було порушено оспорюваними діями державного виконавця і в чому конкретно полягає порушення таких прав та законних інтересів з боку державного виконавця.
Від представника позивача на адресу суду 27.12.2018 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому представник зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, при цьому належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, причини неприбуття не повідомив.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - компанію "NIBULON S.A." в судове засідання не прибула, при цьому належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, причини неприбуття не повідомила.
Згідно з частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною дев'ятою статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 28.12.2017 Святошинським районним судом м. Києва видано виконавчий лист про визнання та на надання згоди на виконання рішення апеляційної колегії Арбітражного суду Міжнародної організації торгівлі зерном та кормами про стягнення з ПрАТ "Компанія РАЙЗ" на користь компанії "NIBULON S.A." боргу в сумі 17536000 дол. США (аркуш справи 24).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України Сіренка С.В. від 22.01.2018 відкрито виконавче провадження (аркуш справи 25).
Державним виконавцем вживались заходи з метою виявлення майна та коштів, що належать боржнику, в ході яких встановлено наявність дебіторської заборгованості. Однак, від органів ДФС не надійшло інформації стосовно суб'єктного складу боржників, не надана така інформація і боржником.
03.09.2018 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту Сіренком С.В. направлено запит № 55583162/20.1-4/23 ряду суб'єктів, у тому числі і на адресу позивача. У запиті державний виконавець вимагав протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту надати до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відомості про належне Приватному акціонерному товариству "Компанія Райз" (попереднє найменування - Публічне акціонерне товариство "Компанія "Райз" (код ЄДРПОУ 13980201) майно, що перебуває у позивача, та майно чи кошти, які позивач повинен передати Приватному акціонерному товариству "Компанія "Райз"; протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту подати до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Приватному акціонерному товариству "Компанія "Райз" письмові пояснення щодо підстав і строків її виникнення та належним чином засвідчені копії підтверджуючих документів (а.с.48-58).
Вважаючи протиправними дії старшого державного виконавця Сіренка С.В. щодо направлення запиту, ТОВ "Розтоцьке" звернулось до суду з цим позовом про визнання протиправними дій останнього щодо вимоги надання інформації, викладеної у запиті № 55583162/20.1-4/23 від 03.09.2018.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні норми права.
Згідно з ст.1 Закону України № 1403-VIII від 02.06.2016 "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Як встановлено частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження", під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до вимог ч.1 ст.18 зазначеного Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 3 частини 3 статті 18 цього Закону передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Приписами ст.10 вказаного Закону встановлено, що заходами примусового виконання рішень є:
1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;
5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Відповідно до п.11 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 (далі по тексту - Інструкція № 512/5), запит виконавця є письмовим документом, який є обов'язковим для виконання органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання виконавцю інформації, документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень.
Отримана інформація використовується органами державної виконавчої служби (приватним виконавцем) виключно із службовою метою.
Таким чином, запит державного виконавця не є виконавчою дією або заходом примусового виконання рішення, а тому відповідач, складаючи та направляючи на адресу позивача вищевказаний запит, діяв з метою розшуку майна боржника на виконання вимог ст.18 Закону України "Про виконавче провадження".
Частиною 1 ст.53 цього Закону передбачено, що виконавець має право звернути стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб, а також на майно та кошти, що належать боржнику від інших осіб.
Зазначені особи зобов'язані подати на запит виконавця у визначений ним строк відомості про належне боржнику майно, що перебуває у них, та майно чи кошти, які вони повинні передати боржнику.
Після надходження відомостей про наявність майна боржника виконавець проводить опис такого майна, накладає на нього арешт, вилучає його і реалізує в установленому цим Законом порядку. Якщо особа, в якої перебуває майно боржника, перешкоджає виконавцю у вилученні такого майна, воно вилучається виконавцем у примусовому порядку.
Отже, державний виконавець вправі звертатися до осіб, в розпорядженні яких перебуває майно чи кошти боржника, та на відповідний запит отримати у таких осіб необхідні відомості про майно боржника.
З матеріалів справи видно, що у провадженні відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває виконавче провадження №55583162 з примусового виконання виконавчого листа Святошинського районного суду м. Києва № 759/16206/14-ц від 28.12.2017 про визнання та надання згоди на виконання рішення апеляційної колегії Арбітражного суду Міжнародної організації торгівлі зерном та кормами GAFTA № 4323А(і) від 23.05.2014 про стягнення заборгованості в розмірі 17536000 доларів США з ПАТ "Компанія "Райз" (боржник) на користь "NIBULON S.A." (стягувач) (аркуш справи 24).
При цьому, суд зазначає, що незважаючи на те, що позивач не є учасником чи стороною виконавчого провадження, державний виконавець має право відповідно до вимог п.3 ч.3 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" звернутись до нього з вимогою щодо надання інформації, яка необхідна йому для подальшого здійснення виконавчих дій в межах виконавчого провадження.
Оскільки предметом запиту відповідача було витребування інформації про наявне у позивача майно, належне ПрАТ "Компанія "Райз", а також про майно або кошти, які позивач повинен був передати ПрАТ "Компанія "Райз" (яка є боржником у виконавчому провадженні № 55583162), державний виконавець мав право надіслати позивачу запит № 55583162/20.1-4/23 від 03.09.2018 та витребувати у останнього відповідні відомості згідно вимог Закону України "Про виконавче провадження". При цьому, такі дії відповідача не можна розцінювати як вчинення примусових виконавчих дій.
Судом не беруться до уваги посилання позивача на те, що відповідач не мав права витребувати від нього інформацію щодо майна, належного ПрАТ "Компанія "Райз", яке перебуває у ТОВ "Розтоцьке", та дебіторської заборгованості перед ПрАТ "Компанія "Райз" оскільки, як вже зазначалось, норми п.3 ч.3 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" надають державному виконавцю повноваження на вчинення таких дій без жодних умов чи обмежень. Відповідач вимагав надати інформацію виключно про майно та кошти, належні ПрАТ "Компанія "Райз" та заборгованість лише перед ПАТ "Компанія "Райз", що виключає втручання у господарську діяльність позивача.
Щодо доводів позивача про те, що державний виконавець вправі отримати доступ до інформації про боржника, його майно, доходи та кошти з державних баз та реєстрів - самостійно, або шляхом звернення до органів Державної фіскальної служби, а не у позивача по справі, який не є учасником виконавчого провадження, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
До створення умов для безпосереднього доступу державних виконавців, приватних виконавців до державних баз даних і реєстрів, у тому числі електронних, що містять інформацію про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційну інформацію, органи виконавчої влади, що забезпечують ведення таких баз даних та реєстрів, подають відповідну інформацію на письмові запити державних виконавців, приватних виконавців, що надходять у зв'язку з виконавчим провадженням, у триденний строк з дня надходження запиту (п.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про виконавче провадження").
Згідно зі ст.54 Закону України "Про виконавче провадження", якою визначено порядок виявлення дебіторської заборгованості боржника - юридичної особи, виконавець має право звернутися за інформацією про дебіторську заборгованість боржника до органів доходів і зборів. Органи доходів і зборів зобов'язані протягом трьох робочих днів з дня одержання відповідної вимоги виконавця надати виконавцю необхідні документи та інформацію.
Як вбачається з матеріалів справи, направленню оспорюваного запиту передувало звернення державного виконавця із запитом від 23.01.2018 до Офісу великих платників податків ДФС України щодо надання інформації про наявність і розмір дебіторської заборгованості боржника ПРАТ "Компанія "Райз" в розрізі платників податків-дебіторів, станом на дату отримання запиту (аркуші справи 26-27).
Листом від 15.03.2018 Офісом ВПП ДФС повідомлено відповідача про відсутність запитуваної інформації (аркуш справи 37).
13.07.2018 державним виконавцем було направлено вимоги на адресу Державної фіскальної служби України та Офісу ВПП ДФС України щодо надання витягу з Єдиного реєстру податкових накладних про видані та отримані ПрАТ "Компанія "Райз" податкові накладні протягом 2014-2018 років (аркуші справи 34-35).
Листом від 17.07.2018 ДФС України повідомлено відповідача про декларування платником ПрАТ "Компанія "Райз" дебіторської заборгованості за результатами фінансово-господарської діяльності 1 кварталу 2018 року, однак, не надано найменувань боржників ПрАТ "Компанія "Райз" (аркуш справи 38).
Листом від 20.07.2018 Офісом ВПП ДФС України надано відповідачеві запитуваний витяг з ЄРПН щодо ПрАТ "Компанія "Райз" (аркуш справи 39).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідачем було вчинено дії, передбачені ч.5 ст.18, ст.54 Закону України "Про виконавче провадження", та в межах спірних відносин дотримано процедуру отримання відомостей про майно, доходи та дебіторську заборгованість боржника ПрАТ "Компанія "Райз".
Поряд з цим, як зазначалось вище, позивач в силу п.3 ч.3 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" не звільнений від обов'язку надання зазначених вище відомостей на запит державного виконавця, навіть не маючи статусу учасника виконавчого провадження.
З приводу тверджень позивача про порушення відповідачем територіальної юрисдикції при надісланні останнім запиту, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Пунктом 4 розділу І Інструкції №512/5 передбачено, що відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, за якими, зокрема, сума зобов'язання становить двадцять та більше мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Крім того, з положення про Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вбачається, що він є самостійним структурним підрозділом Міністерства юстиції України, тобто центрального органу влади, компетенція якого поширюється на всю територію України.
За таких обставин, слід дійти висновку, що Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України наділений повноваженнями щодо надіслання запитів, пов'язаних з виконанням рішень, за якими сума зобов'язання становить двадцять та більше мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті, компетенція відповідача в даному випадку не має територіальних обмежень та розповсюджується на всю територію України.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренка С.В. щодо направлення вимоги про надання інформації від ТОВ "Розтоцьке", викладеної у запиті № 55583162/20.1-4/23 від 03.09.2018.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про не обґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході судового розгляду довів обґрунтованість своїх висновків і правомірності вчинених дій.
Судові витрати понесені позивачем відповідно до вимог ст.139 КАС України не відшкодовуються.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Розтоцьке" (місцезнаходження: 47264, село Озерна, Зборівського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 31878417) до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, місто Київ, вулиця Архітектора Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622), третя особа без самостійних вимог компанія "NIBULON S.A." про визнання протиправними дій службової особи відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України старшого державного виконавця Сіренка Сергія Володимировича в межах виконавчого провадження №55583162 у відношенні до товариства з обмеженою відповідальністю "Розтоцьке", які висловились у направленні запиту державного виконавця №55583162/20.1-4/23 від 03.09.2018, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.