02 січня 2019 р. № 400/2526/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом:Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ 1, 01001
до відповідача:Кредитної спілки "ОЛЬВІЯ", вул. Грушевського, 19/51, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
про:стягнення штрафних санкцій в сумі 3 400 грн.,
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (надалі - Комісія або позивач) звернулась до суду з позовом про стягнення з Кредитної спілки «ОЛЬВІЯ» (надалі - Спілка або відповідач) штрафних санкцій в сумі 3400 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач не виконав в установленому законом порядку постанову № 432-/690/15-2/9-П від 05.07.2018 про накладання санкції за вчинене правопорушення на ринку фінансових послуг, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою від 22.10.2018 суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без виклику сторін. Відповідачу було запропоновано надати суду відзив у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач відзив на позов не подав. Копію ухвали про відкриття провадження у справі відповідач отримав 25.10.2018.
Дослідивши письмові докази, суд
Комісією відносно Спілки складено акт про правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, від 15.06.2018 № 690/15-2/9 (ар. с. 10-11), відповідно до якого позивачем встановлено порушення відповідачем вимог законодавства про фінансові послуги, а саме статті 14 Закону України від 12.07.2001 № 2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (надалі - Закон № 2664) щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг; абзацу четвертого пункту 2.1 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 № 177 (надалі - Порядок), у частині подання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) не пізніше 1 червня року, наступного за звітним роком. Відповідачем не було надано до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) за 2017 рік.
Постановою Комісії від 05.07.2018 № 432/690/15-2/9-П (ар. с. 13-14) до відповідача застосовано санкцію у розмірі 3 400 грн. Строк для добровільного виконання постанови позивач встановив до 25.07.2018.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011 (надалі - Положення), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Основним завданням Нацкомфінпослуг, серед іншого, є здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері.
Відповідно до статті 1 Закону № 2664, фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Спілка відповідно до установчих документів є суб'єктом нагляду Комісії.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 28 Закону № 2664, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2664, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 40 Закону № 2664, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону № 2664, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною першою статті 42 Закону № 2664 встановлено, що штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Доказів сплати суми штрафу або оскарження постанови відповідач суду не надав
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач своїм правом не скористався, відзив не подав, доказів погашення заборгованості станом на час розгляду справи не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 12, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Національної комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ, 01001, ідентифікаціний код 38062828) до Кредитної спілки "ОЛЬВІЯ" (вул. Грушевського, 19/51, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 35307864) задовольнити.
2. Стягнути з Кредитної спілки «ОЛЬВІЯ» (вул. Грушевського, 19/51, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 35307864) на користь державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф в сумі 3400 грн.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна