29 грудня 2018 р. № 1440/2210/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправною бездіяльності; зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості в сумі 24 334,56 грн.,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (надалі - відповідач або Управління) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262), починаючи з 01.01.2016; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі Закону України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (надалі - Закон № 900), статті 63 Закону № 2262, з 01.01.2016; стягнути з Управління 24 334,56 грн., суму заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії з 01.01.2016 до прийняття рішення судом та встановлення судового контролю за виконанням рішення; зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати перераховану пенсію в розмірі, який передбачено Законом № 900, статтею 63 Закону № 2262.
08.10.2018 суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
31.10.2018 представник відповідача подав клопотання про розгляд справи з викликом сторін.
01.11.2018 суд ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України з викликом сторін та призначив судове засідання на 29.11.2018.
Ухвалою від 29.12.2018 суд закрив провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії та про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії.
У відзиві на позовну заяву (арк. спр. 35) Управління зазначило таке. Згідно з частинами третьою та четвертою статті 63 Закону № 2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103). Постанова № 103 встановлює механізм виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988). Відповідач вказав у відзиві, що ним, на виконання Постанови № 103, проведено перерахунок пенсії позивача. Різницю між перерахованим розміром пенсії та розміром пенсії, що позивач отримав за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 (24 334,56 грн.), буде виплачено позивачу відповідно до пункту 3 Постанови № 103 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (дата набрання чинності - 02.12.2015), якою встановив розміри грошового забезпечення працівників поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Таким чином, з 01.01.2016 розмір пенсії позивача підлягав перерахунку.
Відповідно до пунктів 1, 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону № 2262, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (надалі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як вказано в «Інформаційному запиті на отримання публічної інформації про перерахунок пенсії», з яким позивач 02.08.2018 звернувся до відповідача (арк. спр. 13), необхідну довідку УМВС України в Миколаївській області надіслало до Управління у травні 2017 року. Цю обставину відповідач не заперечив.
Проте, перерахунок пенсії Управління, як вказано у листі від 06.08.2018 № 2779-Л-07 (надалі - Лист, арк. спр. 14), здійснило у березні 2018 року на підставі іншої довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області 20.03.2018 (арк. спр. 15), та згідно з нормами Постанови № 103.
Відповідно до «Перерахунку пенсії» (арк. спр. 36), з 01.01.2016 перерахована пенсія позивача дорівнює 2 703,49 грн.
26.03.2018 відповідач склав «Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/А9060/39 Пенсіонер: ОСОБА_1» (арк. спр. 37), яким визначив: щомісячну суму доплати - 1013,94 грн.; суму, що складає різницю між пенсією, що мала виплачуватися позивачу з 01.01.2016, та пенсією, що була фактично виплачена за період з січня 2016 року по березень 2018 року, - 27 376,38 грн.
Згідно з витягом з пенсійної справи (арк. спр. 36), у квітні 2018 року відповідач виплатив позивачу, крім пенсії за квітень 2018 року, доплату за січень-березень 2018 року в сумі 3 041,82 грн. (1 013,94 х 3).
Листом відповідач повідомив позивача про те, що виплата залишку різниці - 24 334,56 грн. (27 376,38 - 3 041,82) здійснюватиметься на умовах, передбачених Постановою № 103. Так, згідно з «Дорученням з відкладеною виплатою згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р /ВПО /ВПО ст.46» (арк. спр. 39), залишок різниці буде виплачений в період з 01.01.2019 по 01.06.2021.
У відзиві відповідач вказав, що «… нормами чинного законодавства не передбачено виплати перерахованого розміру пенсії Позивача з 01.01.2016 по 31.12.2017 єдиною сумою 24334,56 грн.».
Пунктом 3 Постанови № 103 передбачено таке:
«Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом (Закон № 2262), особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, Постановою № 103 встановлено, що виплата перерахованих пенсій залежить від виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Частиною третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі невідповідності правового акта Конституції, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Законом № 2262 не передбачено, що порядок виплати пенсій (в тому числі сум, на які особа має право в зв'язку із проведеним перерахунком) встановлюється правовим актом Кабінету Міністрів України.
В той же час, встановлений Постановою № 103 порядок виплати не узгоджується з положеннями Закону № 2262, в якому відсутні норми щодо відстрочки (розстрочки) виплати нарахованих сум.
Як вказано у частинах першій та другій статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирного володіння своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися не відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За таких обставин, суд визнав, що вимоги позивача в частині стягнення суми 24 334,56 грн. є обґрунтованими.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати перераховану пенсію в розмірі, який передбачено Законом № 900, статтею 63 Закону № 2262, задоволенню не підлягають, оскільки умовою для задоволення позову є встановлення порушення. В даному випадку суд не вправі презюмувати порушення відповідачем прав позивача в майбутньому.
Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є правом, а не обов'язком суду. З урахуванням обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованим відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та місячним розміром отриманої ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 24 334,56 грн. (двадцять чотири тисячі триста тридцять чотири гривні 56 к.).
3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) 1. судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений платіжною квитанцією від 11.09.2018 № 0.0.1130249118.1.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна