Рішення від 22.12.2018 по справі 1440/1862/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2018 р. справа № 1440/1862/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Арбузинська селищна рада, пров. Каштановий, 18,Арбузинка,Арбузинський район, Миколаївська область,55300

про:скасування рішення від 16.05.2018 № 50 та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Арбузинської селищної ради (далі-відповідач), в якому просить суд скасувати рішення відповідача від 16.05.2018 року "Про відмову в погодженні надання у власність земельної ділянки", як протиправне; зобов'язати відповідача повторно розглянути на черговому пленарному засіданні питання щодо погодження передачі у власність позивачу земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що по-перше, рішення про передачу йому у власність земельної ділянки взагалі не ставилось на голосування, а по-друге, відмова у погодженні надання земельної ділянки у власність не ґрунтується на приписах Земельного кодексу України.

Відповідач надав до суду відзив, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що ухвальний голос на пленарних засіданнях є правом депутата, а не обов'язком.

Ухвалою від 09.08.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

14.04.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області за результатами розгляду заяви позивача було видано наказ №14-4412/14-17-СГ, яким позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої в межах території Арбузинської сулищної ради, Арбузинського району Миколаївської області, орієнтованою площею 2 га.

Приватним підприємством "Укрприватзем" був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який внесено до Державного земельного кадастру та присвоєно земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_2.

03.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про погодження передачі йому у власність земельної ділянки із земель державної власності.

16.05.2018 року відповідачем прийнято рішення №50 про відмову в погодженні надання у власність земельної ділянки, яким позивачу відмовлено у наданні у власність земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2 для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, розташованої в межах території Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області.

Згідно із ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України далі-ЗК України), громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 186 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (ч. 6 ст. 186-1).

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів Ураїни від 31.01.2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Отже, питання щодо передачі земельної ділянки у власність розглядається виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, при цьому відмова у погодженні проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність має місце тільки за однієї підстави.

Так, з витягу з протоколу №5 V чергової сесії 8 скликання від 16.05.2018 року, вбачається, що на голосування виносилось питання про погодження надання у власність земельної ділянки позивачу. Тобто, обґрунтування позивача щодо не винесення на голосування питання про передачу йому у власність земельної ділянки суд не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що дане питання було винесено на голосування Арбузинської селищної ради.

За результатами голосування було прийнято рішення, яким відмовлено позивачу в погодженні надання у власність земельної ділянки. При цьому, підставу відмови відповідачем у цьому рішенні не зазначено. У відзиві відповідач зазначив, що голосування є правом депутата, а не його обов'язком.

Суд зазначає, що відповідач помилково вважає, що надання у власність земельної ділянки вирішуються на основі власного розсуду депутатів. Разом із тим, прийняття рішення на власний розсуд має місце там, де при прийнятті рішення, не обмежено законодавчими рамками, а діє відповідно до внутрішнього переконання.

В той же час, як зазначалось судом вище, відповідно до ч. 6 ст. 186-1 ЗК України, відповідач має право відмовити у наданні у власність земельної ділянки тільки у випадку невідповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Отже, при зверненні до відповідача із заявою про надання земельної ділянки у власність, він повинен перевірити таку заяву на відповідність тільки одному критерію - відповідності розташування земельної ділянки законодавчим приписам і якщо відсутні встановлені на законодавчому рівні заборони, відповідач повинен прийняти рішення про передачу земельної ділянки позивачу. Таким чином, в даному випадку відсутній власний розсуд органу місцевого самоврядування (депутатів), навпаки, його повноваження в питанні передачі земельної ділянки у власність регламентовані і можливість для відмови в наданні земельної ділянки у власність обмежена єдиним випадком.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи викладене, суд знаходить рішення відповідача про відмову у наданні позивачу земельної ділянки у власність не вмотивованим, у зв'язку з чим заява позивача має бути повторно розглянута, відтак адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в сумі 1409,61 грн. за платіжним дорученням №0.0.1096654124.1 від 30.07.2018 р. і з урахування задоволення позовних вимог, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 1409,61 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Арбузинської селищної ради (пров. Каштановий, 18, смт. Арбузинка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55300, ідентифікаційний код 04376653) задовольнити повністю.

2. Скасувати рішення Арбузинської селищної ради (провулок Каштановий, 18, смт. Арбузинка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55300, ідентифікаційний код 04376653) від 16.05.2018 року "Про відмову в погодженні надання у власність земельної ділянки".

3. Зобов'язати Арбузинську селищну раду (провулок Каштановий, 18, смт. Арбузинка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55300, ідентифікаційний код 04376653) повторно розглянути на черговому пленарному засіданні питання щодо погодження передачі у власність ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Арбузинської селищної ради (пров. Каштановий, 18, смт. Арбузинка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55300 ідентифікаційний код 04376653) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1409,60 грн.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз