Рішення від 07.12.2018 по справі 400/2745/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2018 р. № 400/2745/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020

про:зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, Управління) про: - зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок належної пенсії, виходячи з посадового окладу в сумі 4930,00 ( чотири тисячі дев'ятсот тридцять ) гривень, окладу за військовим званням в сумі 1340,00 (одна тисяча триста сорок) гривень, процентної надбавки за вислугу років 50% в сумі 3135,00 (три тисячі сто тридцять п'ять ) гривень, з розрахунку 90% грошового забезпечення та з урахуванням надбавок за кваліфікацію 12 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20 %, надбавка за особливі умови служби 35 %, премії 10 %.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та з 1996 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми грошового забезпечення для обчислення пенсії. Однак, з 01.01.2018 у зв'язку із змінами сум основного грошового забезпечення, відповідач здійснив перерахунок пенсії, зменшивши її основний розмір з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, та не включив до розрахунку суми додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою від 09.11.2018 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та ухвалив слухати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому, просив відмовити у задоволенні позову, вказуючи на правомірність дій Управління щодо зниження при перерахунку пенсії позивачу з 90 % від грошового забезпечення до 70 % від грошового забезпечення, зазначивши таке. Позивач перебуває на обліку в Управлінні та йому було призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262). Відповідно до статті 13 Закону № 2262, при призначенні пенсії (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) позивачу розраховано розмір пенсії - 90% загального розміру грошового забезпечення. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання вказаної статті 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), якою встановлено порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262. На виконання Постанови № 103, відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача. Питання встановлення розміру пенсії регулюється статтею 13 Закону № 2262, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів сум грошового забезпечення. Також Управління вказало у відзиві, що 27.03.2014 прийнято Закон України № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (надалі - Закон № 1166), яким внесено зміни і до Закону № 2262. Відповідно до Закону № 1166, частину другу статті 13 Закону № 2262 викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів". Крім того, відповідачем зазначено, що складові грошового забезпечення, які позивач зазначив для врахування під час проведення перерахунку пенсії, скасовані та не виплачуються військовослужбовцям, відповідно до пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Порядок № 45).

Відповідно до статті 263 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

З 1996 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, як одержувач пенсії згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та йому визначено основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 на виконання Постанови №103 Управлінням проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, що підтверджується копією розрахунку довідки від 10.09.2018 року № 1993.

У жовтні 2018 року позивач звернувся до відповідача про надання інформації, а саме довідок про розрахунок розміру пенсії призначеної відповідно до Закон № 2262 станом на 01.12.2017 року та 01.01.2018 року.

Згідно довідки № 2306 від 19.10.2018 року було враховано наступні суми грошового забезпечення:

-посадовий оклад - 4930,00 грн.;

-оклад за військовим званням 1340,00 грн.;

-процентна надбавка за вислугу років 50% - 3135, 00 грн.;

Основний розмір пенсії було визначено з розрахунку 70 % зазначено вище грошового забезпечення.

Також, позивач зазначає, що при перерахунку пенсії не були враховані надбавки, які відповідно до довідки «Розрахунок на пенсію за вислугу років» Управління від 19.10.2018 року за № 2305 враховувались при розрахунку пенсії із розміру 90% грошового забезпечення (за 45 років вислуги), які не були враховані при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, а саме:

-надбавка за кваліфікацію 12 %;

-надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%;

-надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20 %;

-надбавка за особливі умови служби 35 %;

-премія 10 %.

18.10.2018 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року.

30.10.2018 року за вих. №3414-Б-07 відповідачем на адресу позивача надано письмову відповідь, зі змісту якої вбачається, що йому відмовлено у здійснені перерахунку пенсії відповідно до вимог діючого законодавства, оскільки максимальний розмір не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів".

Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на виконання Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач застосував норми ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, які почали діяти після призначення пенсії позивача.

Варто зазначити, що частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 90 відсотків від грошового забезпечення.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18).

Крім того, слід зазначити, що Верховний суд у постановах від 20.03.2018 у справі №295/309/17 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 вказав, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії за вислугу років з 90 % на 70% грошового забезпечення.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії та виплачувати пенсію з урахуванням процентної надбавки за кваліфікацію 12 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20 %, надбавка за особливі умови служби 35 %, премії 10 % суд зазначає таке.

Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 5 Порядку № 45 було встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Також, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.

З наведених вище норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, у відповідача не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача надбавок за кваліфікацію 12 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 20 %, надбавки за особливі умови служби 35 %, премії 10 %.

Кабінет Міністрів України скористався своїм повноваженням на визначення порядку, умов та розміру перерахунку, встановив у п.2 Постанови №103, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків.

Саме в такому розмірі, як передбачено Постановою №103 відповідач і здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача.

Отже для перерахунку пенсії позивача можуть бути враховані тільки складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад в сумі 4930,00 ( чотири тисячі дев'ятсот тридцять ) гривень, окладу за військовим званням в сумі 1340,00 (одна тисяча триста сорок) гривень, процентна надбавки за вислугу років 50% в сумі 3135,00 (три тисячі сто тридцять п'ять ) гривень. Вище вказані складові грошового забезпечення виплачувались за посадою, аналогічною тій, яку позивач займав на момент виникнення права на перерахунок пенсії, станом на 01.03.2018.

Оскільки, станом на 01.03.2018 за посадою, аналогічною тій, яку займав позивач надбавка за кваліфікацію 12 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20 %, надбавка за особливі умови служби 35 %, премії 10 % скасовано та не виплачується військовослужбовцям, ці складові не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії з 01.01.2018.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 352,40 грн. підлягає відшкодуванню на його користь пропорційно частині задовленених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54028 ідентифікаційний код НОМЕР_1) задовольнити частково.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна. 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54028 ідентифікаційний код НОМЕР_1) виходячи з посадового окладу в сумі 4930,00 грн., окладу за військовим званням в сумі 1340,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% в сумі 3135 грн., з розрахунку 90% грошового забезпечення.

3.В решті позовних вимог відмовити.

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна. 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54028 ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. сорок коп.), сплачені квитанцією № 0.0.1178315432.1 від 07.11.2018 року.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар