ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"03" січня 2019 р. справа № 0940/2225/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд із позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (надалі, також - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - 75% мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідні роки і зобов'язання здійснити такий перерахунок пенсії за період з 01.11.2011 по 01.09.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу призначено пенсію по інвалідності та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, оскільки він належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначив, що оскільки з 01.11.2011 пенсія у належних розмірах не виплачувалась у зв'язку з відсутністю бюджетних фінансувань, позивач 26.07.2018 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії. Однак управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську листом від 08.08.2018 за №292/П-15 відмовило у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії протиправними, оскільки відповідно до статті 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державна пенсія для осіб, віднесених до категорії 1, інвалідів 2 групи щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 14.12.2018. У відзиві просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що ОСОБА_1 з березня 2007 року перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пояснив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 за №745, постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 за №1210 позивачу перераховано пенсію ще в листопаді 2011 року. Звернув увагу суду на те, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, оскільки йому було відомо про зміну перерахунку пенсії відповідно до вищезазначених постанов КМУ. Крім того, відповідач посилається на практику розгляду даної категорії справ, зокрема на постанову Верховного Суду України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 №К/9901/1564/17, постанову Верховного Суду України від 19.06.2018 №344/14522/17.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія) та є інвалідом ІІ групи (безстроково), у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із наслідками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 28.08.2017 (а.с.10).
З 19.09.2008 позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 за №796-ХІІ(надалі, також - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №2а-4487/2008 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії по інвалідності згідно ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії, встановивши її станом на 01.05.2008 року в розмірі 4208,75 грн., з 01.07.2008 року в розмірі 4217,50 грн., та виплатити недораховану суму з 22 травня 2008 року по даний час, зобов'язання в подальшому виплачувати державну та додаткову пенсії згідно ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як інваліду II групи з 22.05.2008 року до 10.07.2008 року, згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком станом на 01.05.2008 року - 481 грн., 01.07.2008 року - 482 грн. та виплатити недораховану суму пенсії (а.с.13-14).
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15.09.2010 року визнано протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності згідно ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську провести ОСОБА_1 з 01 листопада 2010 року перерахунок і вмплачувати державну і додаткову пенсію інваліда 2 групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС , згідно ст.ст.50 ч.1, 54 ч.4, 67 ч.3Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому Законом України про державний бюджет України на певні роки та виплатити недоплачену суму пенсії з врахуванням виплачених сум.
26.07.2018 позивач звернувся до УПФУ в м.Івано-Франківську із письмовою заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, посилаючись на статті 50-54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче по ІІ групі інвалідності - 8-ми мінімальних пенсій за віком (а.с. 18).
Управління Песійного фонду України в м.Івано-Франківську, листом від 18.08.2018 за №292/П-15 повідомлено позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії, оскільки на виконання рішень суду за 2010-2011 роки проводився перерахунок пенсії з 01.11.2010 року згідно статей 50 і 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 75 відсотків), виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України» на певні роки. Повідомлено, що в серпні 2011 року проведено доплату в сумі 46361,77 грн.
Крім того, повідомлено, що з 01.11.2011 року позивачу проведено перерахунок пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Тобто, виплата по рішенню суду не проводилась, в зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету. З 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.
Станом на 01.08.2018 року розмір пенсійної виплати позивача по інвалідності складає 3944,19 грн., де: 3385,23 грн. - основний розмір пенсії, який обчислено від середньомісячного заробітку 4836,04 грн. (за червень 1986р.) перерахованого у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, в розмірі 70 відсотків втрати працездатності; 379,60 грн. - додаткова пенсія інваліду 2-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (встановлена сума згідно з постановою КМУ №112 від 25.03.2014 року); 179,36 грн. - фіксована індексація (а.с.19).
Не погоджуючись із відмовою Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську у проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 50-54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
У відповідності до ст. 14 Закону України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ) - позивач віднесений до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, яка наступила внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, отриманого в зоні відчуження в 1986-1990рр. в розмірі відшкодування фактичної шкоди здоровю, який визначається у відповідності з Законодавством.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ч. 1 ст. 50 зазначеного Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії І, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, на підставі ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ позивач має право на призначення та отримання пенсії в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Отже, новий мінімальний розмір пенсії по інвалідності, визначений Законом, залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисіу потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України № 796-ХІІ.
Держава взяла на себе відповідальність за шкоду завдану громадянам та зобов'язалася відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що визначено в ст. 13 Закону України № 796-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 50, 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій та розмір щомісячної компенсації сім ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Для здійснення такого перерахунку не вимагається подання будь-яких заяв про його здійснення.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ч. 2 ст. 19 Конституції України та законами України, тобто забезпечувати відповідні гарантії проти свавільного порушення прав, свобод та інтересів юридичних і фізичних осіб.
У період з 01 січня 2014 року по 03 серпня 2014 року положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ.
Чинним залишався й Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок).
Виходячи з принципу пріоритетності Закону № 796-ХІІ над підзаконним нормативно- правовим актом - Порядком, нарахування та виплата основної та щомісячної додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, повинно було здійснюватися у розмірі та на підставі ст. ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ.
А отже в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014р. позивач мав право на отримання пенсії та додаткової пенсії у розмірі, який встановлено вказаними статтями ст.ст. 50, 54, 67 Закону № 796-ХІІ.
Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Верховного Суду України від 26 квітня 2016 року (справа № 285/4300/14-а) у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2018 року (справа № 619/2262/17) та у постанові Верховного Суду від 19 червня 2018 року (справа № 344/14522/17).
Отже, позивач має право на реалізацію гарантій наданих ст.ст. 19, 46 Конституції України та має право на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст. 50,54 Закону № 796-ХІІ.
Згідно ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більм як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Стаття 46 Закону України 1058-ІУ від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначала, що нарахуванні суми пенсій, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Суд звертає увагу на ч. 2 статті 77 КАС У країни, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, вищевикладене є підставою для визнання дій відповідача щодо призначення та виплати позивачу пенсії по інвалідності та додаткової пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54, 67 Закону № 796-ХІІ протиправними, а отже відповідач зобов'язаний зробити перерахунок та виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії та додаткової пенсії за період з 01.01.2014р. по 02.08.2014р., виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50, 54, 67 Закону № 796-ХІІ.
Разом з тим, вимога позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду у м. Івано-Франківську перерахувати призначену ОСОБА_1, пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю- 75% мінімальних пенсій за віком виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідні роки із 01.11.2011 по 01.09.2018 та утворену у зв'язку із цим заборгованість, не підлягає задоволенню, оскільки виплачуючи позивачу з 01.11.2011 по 31.11.2013 року та з 3 серпня 2014 пенсію та доплати у порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач діяв правомірно.
За таких умов, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду у м. Івано-Франківську щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст. 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду у м. Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 (включно) державну пенсію по інвалідності з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю з розрахунку 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до ст. 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), АДРЕСА_1;
Відповідач:
Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895), вул.Незалежності, 44, м.Івано-Франківськ, 76000.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.