Рішення від 03.01.2019 по справі 0940/2029/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" січня 2019 р. справа № 0940/2029/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд із позовною заявою до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) періоду з 1985-1989рр., в автобазі «Уренгойпромстрой» у районі Крайньої Півночі і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за період з 1985-1989 рр. роботи в Автобазі «Уренгойпромстрой» у районі Крайньої Півночі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 30.07.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з проханням включити період з 1985 по 1989 роки роботи в Автобазі «Уренгойпромбуд» у районі Крайньої Півночі. Однак Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило у здійсненні перерахунку з тих підстав, що довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії протиправними, оскільки довідка про заробітну плату за 1985-1989 роки є чинною.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с.23-24).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.12.2018. У відзиві просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата за періоди до 1 липня 2000 року може бути врахована при обчисленні пенсії тільки за умов підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Пояснив, що довідка про заробітну плату від 28.03.2018 №1869/11 за період роботи ОСОБА_1 з 20.06.1985 року по 04.07.1989 року в Автобазі «Уренгойпромбуд» не взята до уваги, оскільки не підтверджена первинними документами.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.

ОСОБА_1, у період з 20.06.1985 року по 04.07.1989 року працював на посаді водій в Автобазі «Уренгойпромстрой», що підтверджується записами в трудовій книжці позивача (а.с. 28-32), архівною довідкою від 22.02.2018 за №1204-02/10642 про заробітну платну ОСОБА_1 за період з 1985 по 1989 роки, виданою архівним відділом м.Новий Уренгой (а.с.37-38).

30.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням періоду роботи в Автобазі «Уренгойпромстрой» у районі Крайньої півночі з 20.06.1985 по 04.07.1989.

Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом за № 73/М-15 від 01.08.2018 відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період з 20.06.1985 по 04.07.1989, з тих підстав, що довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами, а саме не проведена звірка заробітної плати (а.с.16-17).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цим Законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 1 ст. 58 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до цього Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до п.4.2 Порядку, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з приписами ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Тобто, саме на Пенсійний фонд покладено обов'язок щодо здійснення виплат пенсій з урахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість виплати пенсій, виплата яких не передбачена чинним законодавством, навіть за умови послідуючого відшкодування відповідних втрат Пенсійного фонду сторонніми особами.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є виключно довідки про заробітну плату, видані підприємствами, установами, організаціями або трудовими архівами на підставі первинних документів.

Відповідно до ст.48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Згідно статті 49 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

З огляду на зазначене, довідка про заробітну плату позивача за період роботи з 20.06.1985 по 04.07.1989 в Автобазі «Уренгойпромбуд» від 22.02.2018 року № 1204-02/1064286, видана відділом по архівним справам адміністрації м. Новий Уренгой, відповідає всім вимогам та підтверджується записами в трудовій книжці (а.с.20-21).

Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у довідці та трудовій книжці позивача, відповідачем суду не надано, а тому безпідставно не взяті для розрахунку розміру пенсії.

Крім того, суд зазначає, що відсутність первинних документів про розміри заробітної плати позивача за період з 20.06.1985 по 04.07.1989, вказаних в довідці від від 22.02.2018 року № 1204-02/1064286, не залежить від волі позивача і не може бути підставою для відмови у перерахунку його пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати (доходу) періоду з 1985 по 1989 роки роботи в Автобазі «Уренгойпромстрой» у районі Крайньої Півночі.

Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати (доходу) періоду з 1985 по 1989 роки роботи в Автобазі «Уренгойпромстрой» у районі Крайньої Півночі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385724), вул.Шевченка, 10, м.Галич, Івано-Франківська область, 77100) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), АДРЕСА_1;

Відповідач:

Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40385724), вул.Шевченка, 10, м.Галич, Івано-Франківська область, 77100.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.