29 грудня 2018 року Справа № 280/4837/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сіпаки А.В., при секретарі судового засідання Гопки Л.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71600, Запорізька область, м. Василівка, пров. Шкільний , буд. 7, код ЄДРПОУ 41249121)
про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом (з урахуванням уточненого позову) до Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
скасувати рішення відповідача від 13 серпня 2018 року про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та визнати дії відповідача з відмови у призначенні позивачу пенсії неправомірними;
зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу роботи період роботи позивача в Малому підприємстві “Таврія” з 12.05.1993 року по 30.11.1994 рік;
зобов'язати відповідача зарахувати до трудового стажу для призначення пенсії позивачу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці проходження військової служби в складі діючої армії в/ч НОМЕР_2 в період бойових дій з 15 березня 2015 року по 24 червня 2016 року, з 11 жовтня 2016 року по 17 квітня 2017 року, з 25 квітня 2017 року по 31 жовтня 2017 року - пільговий стаж 04 роки 07 місяців 11 днів;
зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу пенсію на пільгових умовах, з фактичної дати звернення за призначенням пенсії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що у липні 2018 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії за віком відповідно до пп.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надавши копію військового квитка, оригінал та копії трудових книжок, довідку ро заробітну плату №1334 від 25.07.2018, довідку №193 від 25.08.2018 року, довідку про пільговий стаж №405 від 04.07.2018, витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_2 №161 від 24.06.2018 року, витяг із наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №121 від 02.06.2018 року. Однак, рішенням від 13.08.2018 відповідач відмовив у призначені дострокової пенсії. Позивач зазначає, що з даним рішенням не згоден, у зв'язку з чим звернувся до суду із позовом.
Ухвалою судді від 03.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у судовому засіданні 29.12.2018.
Ухвалою від 26.12.2018 відмовлено представнику відповідача у проведені розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
26.12.2018 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№42445), в якому послався на те, що згідно пп. 2 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. В трудовій книжці позивача запис №10 не містить відомостей про документ, на підставі якого внесено запис про звільнення про що позивачеві повідомлено належним чином. Відповідач зазначає, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у антитерористичній операції зараховується в кратному розмірі лише у разі призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» стаж військової служби зараховується на загальних підставах, визначених цим Законом. Просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Василівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 №405 від 04.07.2018 року ОСОБА_1 проходив військову службу по мобілізації в період з 15 березня 2015 року по 24 червня 2016 року, з 11 жовтня 2016 року по 17 квітня 2017 року, з 25 квітня 2017 року по 31 жовтня 2017 року. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.
Виплата позивачеві основних та додаткових видів грошового забезпечення та його безпосередня участь в АТО також підтверджується відповідними довідками в/ч НОМЕР_2 від 15.07.2018 року №1334, від 25.08.2018 року №193, витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 .
Згідно з посвідченням від 17.12.2015 ОСОБА_1 є учасником бойових дій, відповідно до якого він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
У липні 2018 року позивач звернувся до Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою та необхідними документами з приводу призначення дострокової пенсії відповідно до пп.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №1571 від 13.08.2018 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні заяви про призначення дострокової пенсії відповідно до пп.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мотивуючи відсутністю страхового стажу.
Згідно листа №69/Д від 12.10.2018 року Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ОСОБА_2 повідомлено про те, що останньому відповідно до вимог п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 12.08.1999 року №637 необхідно надати уточнюючу довідку, видану за місцем роботи або архівною установою. Також, повідомлено ОСОБА_2 , що для призначення пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати за період військової служби з 13.02.20015 р. по 31.05.2016 р. необхідно додатково надати довідку про проходження військової служби, нарахованого грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
У відповідності до статті 1 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
На підставі частини 1статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У відповідності до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У відповідності з пунктом 2.2. зазначеної Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58 (далі Інструкція № 58, заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, на стажування.
До трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та іншізаохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди. Стягнення до трудової книжки не заносяться.
Пунктом 2.3 Інструкції № 58 передбачено, що записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення (п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників).
Згідно з пунктом 4.1. Інструкції № 58 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Під час розгляду справи, судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи Малого підприємства «Таврія» в період з 12.05.1993 р. по 13.11.1994 р., через відсутність підстави звільнення позивача (дата та номер наказу).
Так, у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 , а саме записі № 10 зроблено запис із порушенням вимог п.2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 року №58, не зазначено номер наказу та його дату на підставі якого позивач звільнили.
Разом з тим, суд вважає необхідним звернути увагу на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року № 301 «Про трудові книжки працівників» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи-працівника, а отже, й не може впливати на її особисті права та інтереси.
З огляду на вищевикладене позивач не несе відповідальність за порушення вимоги ведення трудових книжок третіми особами.
Вищевказана позиція узгоджується з висновками Верховного суду, викладеними у постановах від 06.02.2018 у справі №677/277/17 та у справі №813/782/17 від 13 червня 2018 року.
Згідно ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також службу в Національній поліції.
Пунктом 2 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальниками військовослужбовців є військові частини.
Згідно з довідкою №1334 від 25.07.2018 в/ч НОМЕР_2 про заробітну плату для обчислення пенсії, ОСОБА_1 , який проходив службу у вказаній вище військовій частині, виплачувалася заробітна плата, на яку нараховано та сплачено страхові внески (єдиний внесок) в повному обсязі.
Відповідно до абз. 5 п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З системного аналізу правових норм вбачається, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, виходячи з наведеного час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу.
Відповідно до п. 2.3 Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 № 1294/26071 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5цього розділу), зокрема: 1) один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три в період участі в антитерористичній операції є неправомірним, тобто таким, що прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача щодо того, що право на пільгове зарахування до стажу роботи, періоду участі в антитерористичній операції відповідно до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою КМУ від 17.07.1992 за №393, мають лише військовослужбовці звільнені з військової служби при призначенні їм пенсії за вислугою років, оскільки час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах і для призначення дострокової пенсії за віком для військовослужбовців, у такому ж порядку, який встановлений для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання щодо розподілу судових витрат, судом не вирішується, оскільки позивач, відповідно до положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору і такий ним не сплачувався.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71600, Запорізька область, м. Василівка, пров. Шкільний , буд. 7, код ЄДРПОУ 41249121) про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Скасувати рішення Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13 серпня 2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та визнати дії Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії неправомірними;
Зобов'язати Василівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до страхового стажу роботи період роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в Малому підприємстві “Таврія” з 12.05.1993 року по 30.11.1994 рік;
Зобов'язати Василівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до трудового стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці проходження військової служби в складі діючої армії в/ч НОМЕР_2 в період бойових дій з 15 березня 2015 року по 24 червня 2016 року, з 11 жовтня 2016 року по 17 квітня 2017 року, з 25 квітня 2017 року по 31 жовтня 2017 року - пільговий стаж 04 роки 07 місяців 11 днів;
Зобов'язати Василівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пенсію на пільгових умовах, з фактичної дати звернення за призначенням пенсії.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 03.01.2019.
Суддя А.В. Сіпака