Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Ухвала від 21.12.2018 по справі 554/7307/18

Дата документу 21.12.2018 Справа № 554/7307/18

Провадження № 1-кс/554/12597/2018

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

21 грудня 2018 року м. Полтава

Слідчий суддя Октябрського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши клопотання прокурора Полтавської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017170040000769 від 18.02.2017 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 361 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду із вище зазначеним клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до серверу відеоспостереження s/n: 1612053, з позначкою «DSSL» s/n: US 1612020; серверу відеоспостереження s/n: 1612055, з позначкою «DSSL» s/n: US 1612015; серверу відеоспостереження s/n: 1612054, з позначкою «DSSL» s/n: US 1712015; система зберігання s/n: 1711052, що перебуває у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), та встановлене у комунікаційному приміщенні, площею 9,2 м/кв., що розташоване у підвальному приміщенні, в лівому крилі будівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . Своє клопотання мотивує наступним.

У провадженні слідчого відділу Полтавського ВП ГУ НП в Полтавській області перебувало кримінальне провадження №12017170040000769 від 18.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 361 КК України, -

17.02.2017 року до Полтавського ВП надійшла письмова заява депутата ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 про те, що 27.01.2017 року під час засідання комісії " ІНФОРМАЦІЯ_2 " було виявлено, що невідомою особою, умисно завідомо внесені недостовірні відомості до проекту рішення №73 "Про затвердження програми "Безпечне місто" на 2016-2018 роки", в якому змінено видатки на виконання вказаної програми на 2016-2018 р. (ЄО 4250 від 17.02.17).

Встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ПП « ОСОБА_5 » 07.07.2016 року укладено договір №460 на виготовлення робочого проекту «Капітальне будівництво системи «Безпечне місто», ціна договору - 199 028,93 грн.

Відповідно до експертного звіту, щодо розгляду проектної документації за робочим проектом «Капітальне будівництво системи «Безпечне місто» №17-0329-17П (17-0004-17Н) затвердженим 15.06.2017, загальна кошторисна вартість будівництва станом на 10.05.2017 складала 28 090,520, що на 4 млн. грн. перевищує надану пропозицію ПП « ОСОБА_7 », що в свою чергу ставить під сумнів об'єктивність даного експертного звіту та відповідно проектної документації.

В подальшому під час вивчення публікацій на сайті інтернет - видання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » щодо проведення тендерів на систему «Безпечне місто» встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 21.09.2017 уклали договір підряду №20 по капітальному будівництву системи « ІНФОРМАЦІЯ_4 », м. Полтава із ПП « ОСОБА_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ціною договору 24 017 155, 57 грн.

Рішенням позачергової другої сесії сьомого скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.02.2017 затверджено програму «Безпечне місто» на 2016-2018 роки на яку виділено кошти з міського бюджету з орієнтовною сумою 34 374, 92 грн., в подальшому рішенням п'ятнадцятої сесії ІНФОРМАЦІЯ_1 сьомого скликання від 24.05.2018 року внесено зміни до програми, з орієнтовною сумою 29 716, 67 грн.

28.07.2016 року оголошено тендер «Придбання устаткування для системи відео спостереження для капітального будівництва системи «Безпечне місто» з очікуваною вартістю 14 389 951 грн., в якому свої пропозиції надали такі учасники: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », (які були відхилені як такі, що не відповідають умовам документації) ПП « ОСОБА_7 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Найбільш економічно вигідною замовник визнав ПП « ОСОБА_5 » з яким було укладено договір 05.12.2016 року (визнано нікчемним).

Рішенням від 17.01.2017 року №5-р/пк-ск, ІНФОРМАЦІЯ_8 з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_1 відмінити процедуру закупівлі «Придбання устаткування для системи відео спостереження для капітального будівництва системи « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

15.08.2017 року ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосило тендер на капітальне будівництво системи «Безпечне місто» у м. Полтаві з очікуваною вартістю закупівлі 24,6 млн. грн.

Переможцем торгів визначено ПП « ОСОБА_7 », пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно-вигідною ( 24 017 155,57 грн.)

21.09.2017 року ІНФОРМАЦІЯ_1 укладено договір підряду №20 по капітальному будівництву системи «Безпечне місто», м. Полтава з ПП « ОСОБА_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), хі строком виконання робіт до 31.12.2018 року або до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, з ціною договору 24 017 155, 57 грн.

На даний час ПП « ОСОБА_5 » виконано робіт відповідно актів КБ-2в на суму 12 269 174, 04 грн., серед них: монтажні роботи по встановленню устаткування в комунікаційному приміщенні (монтаж кінцевих пристроїв сервер бази даних, сервер відео спостереження, система зберігання даних в комунікаційному приміщенні), пусконалагоджувальні роботи на загальну суму 3103,20148 грн. (згідно довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2017), при тому, що підрядник встановлював устаткування, яке було закуплене останнім; монтажні роботи по встановленню відеокамер на загальну суму 286,82115 грн. (згідно довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2017) та 484,76004 грн. (згідно довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за липень 2018).

Відповідно до накладних, ПП « ОСОБА_7 » отримав від постачальників сервер бази даних з ціною 256 641, 67 грн.; ІР- відеокамери DS-2DF7286-A, вулична 2МР, вартістю по 45 609,29 грн.; сервера відео спостереження з програмою забезпечення «Trassir (Hikvision)» вартістю по 544 691, 50 грн.; програмно-апаретні комплекси «Трасир» вартістю 802,12 грн.; сервер «Supermicro SYS-5049S-E1R24» вартістю 111 914, 17 грн.; модулі пам'яті вартістю 753,25 грн.; ІР- відеокамери DS-2СD4А35FWD-IZ LPR, вартістю по 23 068,28 грн.; ІР- відеокамери DS-2СD4А35F-IZ 3МР ІР, вартістю по 21 366,71 грн. та інше устаткування.

При цьому моніторинг ринку вказує на завищення вартості обладнання, зокрема ринкова вартість блоку живлення для відеокамер MDR-100-48t становить 840-1195 грн., в той час як в актах виконаних робіт - 4444,06 грн., аналогічні завищення є і в іншому обладнанні.

Встановлено, що ПП « ОСОБА_7 » купив та встановив сервера відео спостереження з програмою забезпечення «Trassir (Hikvision)», ігноруючи Український аналог вказаного програмного забезпечення.

З офіційного сайту ІНФОРМАЦІЯ_9 , встановлено, що Trassir - це програмне забезпечення ІР-відеореєстрації виробництва ІНФОРМАЦІЯ_9 ; Hikvision - китайська торгівельна марка, яка виробляє техніку для охоронного телебачення, зокрема ІР-камери. DSSL та Hikvision тісно співпрацюють, мають партнерську угоду і перша на власному офіційному сайті пропонує власне ПЗ до камер партнера. Центральний офіс DSSL розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

30.08.2018 року Президентом України підписано Указ №254/2017, який стосується загроз кібербезпеці держави та невідкладних заходів з їх нейтралізації. Зокрема, протягом 3-ох місяців уряд має врегулювати питання про заборону державним органам і компаніям купувати послуги в провайдерів, системи захисту яких не відповідають встановленим вимогам в області захисту інформації.

Вказане програмне забезпечення має можливість віддаленого керування та не вивчалось на предмет недокументованих функцій. Проектування системи відеоспостереження «Безпечне місто» відбулося без врахування вимог з технічного захисту інформації.

Таким чином умисно створюються умови до несанкціонованого втручання в роботу автоматизованої системи через недокументовані функції керування, у тому числі впроваджені у ході оновлення програм з російського сервера, що може призвести до отримання іноземними урядовим та неурядовими установами і організаціями доступу до системи відеоконтролю за містом, а також до державних інформаційних ресурсів, що містять інформацію з обмеженим доступом.

На підставі наведеного, прокурор просить задовольнити заявлене клопотання.

З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, зазначених у клопотанні, розгляд даного клопотання прокурор вважав за необхідне проводити відповідно до ч. 2 ст.163 КПК України без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Слідчий в судовому засіданні підтримала заявлене клопотання, просила його задовольнити.

Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Судом встановлено, що у провадженні Полтавського відділу поліції ГУ НП в Полтавській області перебуває кримінальне провадження за № 12017170040000769 від 18.02.2017 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 361 КК України.

Стаття 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Частиною 7 ст. 163 КПК України також передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

В судовому засіданні слідчим доведено, що інформація перебуває на серверах відеоспостереження та вказана інформація, сама по собі має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні може сприяти розкриттю кримінального правопорушення, встановленню обставин та мати доказове значення у справі. Іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою вищевказаної інформації, неможливо.

Особа, зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана згідно з ч. 1 ст. 165 КПК надати тимчасовий доступ до визначених в ухвалі речей або документів особі, вказаній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 159-166, 167, 372 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

Надати старшому слідчому СВ Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення, а саме: сервер відеоспостереження s/n: НОМЕР_2 , з позначкою «DSSL» s/n: НОМЕР_3 ; сервер відеоспостереження s/n: НОМЕР_4 , з позначкою «DSSL» s/n: US 1612015; сервер відеоспостереження s/n: 1612054, з позначкою «DSSL» s/n: US 1712015; система зберігання s/n: 1711052, що перебуває у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), та встановлене у комунікаційному приміщенні, площею 9,2 м/кв., що розташоване у підвальному приміщенні, в лівому крилі будівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.

Роз'яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.

Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.

Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1