іменем України
Справа №377/919/18
Провадження №3/377/273/18
26 грудня 2018 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Славутичі справу, що надійшла з ГУ СБУ у м. Києві та Київській області відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого на посаді начальника режимно-секретного відділу ДСП «Чорнобильська АЕС», зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП:НОМЕР_1,-
- про адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, -
ОСОБА_1, будучи начальником режимно-секретного відділу ДСП «Чорнобильська АЕС», в період з 20.10.2015 року по 17.10.2018 року, не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим вчинив правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнав.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, доведена дослідженими доказами.
Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» провадить діяльність, пов'язану з державною таємницею на підставі спеціального дозволу КВ2-2018-80, терміном дії до 25.09.2022 року.
Відповідно до вимог ст.21 Закону України «Про державну таємницю» здійснення заходів щодо охорони державної таємниці на ДСП «ЧАЕС» покладено на режимно-секретний орган, який є окремим структурним підрозділом, посаду начальника якого займає ОСОБА_1, який має допуск до державної таємниці за формою 1 (розпорядження органу СБ України № 194Дск від 23.06.2017 року).
В жовтні 2015 року комісією органу СБ України було проведено спеціальну експертизу (акт від 20.10.2015 року № 51/6-64875). За результатами спецекспертизи зроблено висновок про те, що «Умови, необхідні для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, на ДСП «ЧАЕС» створено відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю», проте, режимно-секретна діяльність здійснюється з окремими недоліками».
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну таємницю» та п. 760 Порядку, керівництвом ДСП «ЧАЕС» листом № 10дск від 26.01.2016 року було письмово проінформовано СБ України про усунення недоліків, які було виявлено під час проведення попередньої спеціальної експертизи, проте, окремі недоліки не усунуто до теперішнього часу.
На виконання вимог п. 5 Порядку, робота РСО здійснюється на плановій основі. Комісії Головного управління представлено відповідний план заходів по забезпеченню охорони державної таємниці на 2018 рік (затверджено генеральним директором 07.12.2017). Зазначеним планом передбачено ведення секретного діловодства, проведення перевірок наявності секретних документів, перегляд грифів МНСІ тощо.
Водночас, в зазначеному плані відсутні заходи щодо перегляду плану на особливий період, також відсутні відмітки про виконання.
Згідно з вимогами п. 42 Порядку, РСО підприємства розроблено план заходів у разі введення особливого періоду (затверджено 27.11.2014).
Водночас в порушення вимог п. 741 Порядку, зазначений план з 2016 року не переглядався (відповідних документів комісії Головного управління не представлено).
Зокрема, в порушення вимог п. 737 Порядку, в плані відсутні переліки МНСІ, які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця в межах установи, передаються для зберігання до архівних установ, вивозяться до місць евакуації, знищуються на місці.
Також, в плані не визначений детальний порядок переміщення МНСІ в безпечні місця в межах, установи, передачі секретних документів та справ на архівне зберігання, знищення на місці МНСІ, що не мають наукової, історико-культурної та практичної цінності, вивезення їх до місць евакуації.
Разом з тим, не дивлячись на призначення відповідальних осіб за виконання відповідних пунктів, в Плані відсутній список посадових осіб (склади команд), відповідальних за організацію та виконання заходів, в тому числі за підготовку та передачу секретних документів і справ на архівне зберігання, підготовку МНСІ до евакуації та транспортування їх до місць евакуації, охорону в період їх підготовки до транспортування та під час транспортування, знищення МНСІ на місці.
В порушення вимог П. 738 Порядку, у Плані окремо не визначений порядок пропуску та супроводу в режимні приміщення (зони, території) пожежної охорони, медичних працівників, бригад рятувальників тощо, у разі настання обставин, внаслідок яких може виникнути загроза знищення або пошкодження МНСІ або місць їх зберігання (пожежі, аварії тощо).
Також, в порушення вимог п. 739 Порядку, в Плані не передбачено заходи з організації роботи РСО в місцях евакуації, у тому числі порядок роботи з МНСІ.
Відповідно до вимог п. 746-1 Порядку, РСО підприємства розроблено порядок дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ. Проте, в порушення вимог вищезазначеного пункту Порядку, зазначений Порядок дій посадових осіб не погоджено з установою вищого рівня - Державним агентством України з управління зоною відчуження.
Для виконання робіт, пов'язаних з державною таємницею, виділено окреме приміщення (кабінет № 410), яке знаходиться на 4-му поверсі чотирьохповерхового адміністративно-побутового корпусу № 1.
Режимне приміщення має достатню кількість сховищ для зберігання секретних документів. Сховища обладнані замками та пристроями для опечатування, що виключають можливість зняття печатки без пошкодження її відбитка. На виконання п. 216 Порядку, облік сховищ здійснюється за журналом обліку сховищ, сейфів, металевих шаф (заведено 02.07.2018).
Водночас, в порушення п. 216 Порядку, сейф з таємними пакетами, призначеними для відкриття по сигналах цивільної оборони та у випадках аварії, який знаходиться в атестованому приміщенні № 414 старшого начальника зміни станції ДСП «ЧАЕС», не облікований в РСО у журналі обліку сховищ (сейфів, металевих шаф, спецсховищ).
Згідно з вимогами п. 216 Порядку, до сховищ МНСІ прикріплено таблички із зазначенням облікового номера сховища, прізвища та номера особистої номерної металевої печатки відповідальної особи.
Всупереч вимогам п. 217 Порядку, в.о. генерального директора підприємства не передано на постійне зберігання комплект ключів від вхідних дверей РСО та сейфа, в якому зберігаються МНСІ.
З метою створення єдиної системи формування секретних справ, забезпечення їх обліку та з урахуванням розмежування доступу до відомостей, що становлять державну таємницю, у ДСП «ЧАЕС» складено номенклатуру секретних справ.
Відповідно до вимог п. 353 Порядку, номенклатура секретних справ погоджена з експертною комісією підприємства (протокол від 08.12.2017 № 01-17) та головним спеціалістом Державного агентства України з управління зоною відчуження ОСОБА_2 (11.12.2017). Проте, в порушення вимог цього пункту Порядку, номенклатуру секретних справ не погоджено з державною архівною установою.
Також, в порушення вимог п. 357 Порядку, у номенклатурі секретних справ відсутні відмітки про заведення, рух секретних справ, зокрема, підпис і дата відповідальної за зберігання особи.
Під час вивчення журналів комісією Головного управління було виявлено порушення вимог п. 248 Порядку, згідно з яким «У журналах і картках обліку матеріальних носіїв секретної інформації зазначаються дані про обіг матеріальних носіїв секретної інформації і додатків до них з часу їх отримання або складення до завершення виконання і долучення до справ, відправлення адресатові, передачі до секретного архівного підрозділу, знищення або перереєстрації».
Зокрема, в журналі обліку підготовлених документів відсутня інформація про місцезнаходження документу з грифом «Таємно» за 2017 рік № 59т від 21.12.2017 року. В журналі обліку вхідних документів відсутня інформація про місцезнаходження документів з грифом «Таємно» за 2018 рік - № 03т, № 04т від 25.01.2018 року, а також за 2017 рік - № 20т від 22.06.2017 року.
Також, у журналі обліку журналів взагалі відсутня інформація щодо прізвищ осіб (підписів, дат отримання), відповідальних за збереження МНІ.
На виконання вимог п. 253 Порядку, журнал обліку журналів, карток і завершених провадженням справ зареєстрований у номенклатурі справ (№4дск), проте він не відповідає формі 41 додатку до Порядку.
Секретна кореспонденція, що надходить до ДСП «ЧАЕС» у робочий час, приймається відповідальною особою РСО.
Водночас, в порушення вимог п. 20 Порядку, зокрема того, що наявність спеціального дозволу є підставою для обов'язкового укладення СРСД договорів з підрозділами Державної фельд'єгерської служби та Державного підприємства спеціального зв'язку про доставку секретної кореспонденції, такі договори в ДСП «ЧАЕС» не укладені.
На виконання вимог п. 418 Порядку, в ДСП «ЧАЕС» затверджено наказ керівника підприємства про визначення спеціально обладнаного приміщення (топка водонагрівального котла виробничо-опалювальної котельні ЦТПК), в якому дозволяється знищувати секретні документи (№ 703 від 02.11.2012).
Проте, необхідно видати новий наказ, оскільки у вказаному № 703 здійснюється посилання на Порядок №1561, який втратив чинність у 2013 році, а також у тексті наказу зазначені особи, звільнені з підприємства та переведені на інші посади (ОСОБА_3, ОСОБА_4І.).
На виконання вимог п. 434 Порядку, у ДСП «ЧАЕС» проводяться квартальні перевірки наявності усіх вхідних та підготовлених секретних документів (акт перевірки за 2 квартал 2018 року від 02.07.2018року № 67дск).
Проте, в порушення вимог п. 435 Порядку, не проведена загальна перевірка наявності секретних документів, справ та інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифами секретності незалежно від того, де і в кого вони перебувають, часу їх надходження чи виготовлення за 2016, 2017 роки.
Зазначене не дає можливості комісії СБУ зробити висновок про наявність (відсутність) таємних документів у ДСП «ЧАЕС».
Оформлення результатів квартальних перевірок проведено без дотримання вимог п.436 Порядку, зокрема, в журналах обліку вхідних і підготовлених документів не зроблено записи про проведені перевірки, які повинні засвідчуватись підписом голови або членів комісії.
Крім цього, комісією проігноровано факт того, що у журналах обліку вхідних та підготовлених документів відсутні відмітки про долучення документів до справ (зокрема, в журналі обліку підготовлених документів відсутня інформація про місцезнаходження документу з грифом «Таємно» за 2017 рік № 59т від 21.12.2017 року, в журналі обліку вхідних документів відсутня інформація про місцезнаходження документів з грифом «Таємно» за 2018 рік - № № 03т, № 04т від 25.01.2018 року, а також за 2017 рік - № 20т від 22.06.2017 року).
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що наявність правопорушення достатньо підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 6/18-41 від 11.12.2018 року щодо ОСОБА_1, який за змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та з яким він був ознайомлений;
- копією наказу № 382лс від 23.04.2002 року про переведення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу РСО;
- копією посадової інструкції начальника режимно-секретного відділу 5Д-РСО, затвердженої заступником генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС»;
- копією витягу з наказу в.о. генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» № 05 дск від 28.07.2018 року щодо надання доступу до державної таємниці;
- витягом з акту спеціальної експертизи на ДСП «Чорнобильська АЕС».
Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, не встановлено.
Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП за порушення законодавства про державну таємницю, а саме невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
При накладенні стягнення відповідно до ст. 33 КУпАП враховую характер правопорушення, дані про особу порушника, його майновий стан.
Обставин, що відповідно до ст. 34 і 35 КУпАП пом'якшують та обтяжують відповідальність за правопорушення, немає.
Беручи до уваги характер правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан цієї особи, враховуючи, що до адміністративної відповідальності ця особа раніше не притягалася, вважаю необхідним і достатнім стягненням за правопорушення накладення мінімального штрафу як на посадову особу в межах санкції п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Крім того, стягненню на користь держави у разі ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення підлягає судовий збір за ставкою, встановленою п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. 283-284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суму 510 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 352 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. Ф. Теремецька