Рішення від 23.11.2018 по справі 370/1830/16-а

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №370/1830/16-а

"23" листопада 2018 р. Макарівський районний суд Київської області

у складі: судді Мазки Н.Б.

із секретарем Ребенок Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Макарів Макарівського району Київської області в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області до Гавронщинського сільського голови VІІ скликання Коби Олексія Леонідовича про визнання протиправними (нечинними) дій сільського голови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Гавронщинська сільська рада Макарівського району Київської області звернулася до суду з адміністративним позовом до Гавронщинського сільського голови VІІ скликання Коби Олексія Леонідовича про визнання протиправними (нечинними) дій сільського голови, посилаючись на те, що під час розгляду Макарівським районним судом Київської області справи №370/570/14-ц за позовом Коби О. Л. до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання рішення Гавронщинської сільської ради, державних актів на право власності на земельні ділянки недійсними, визнання права на спадщину, позивачу стало відомо про вчинення Гавронщинським сільським головою IV скликання Українець Надії Петрівни протиправних дій, пов'язаних з безоплатною передачею у власність земельних ділянок на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області.

Зокрема, громадянином України ОСОБА_4 написана заява до Гавронщинського сільського голови Українець Н.П. щодо надання земельних ділянок для безоплатної передачі в приватну власність для будівництва і обслуговування індивідуальних жилих будинків, господарських будівель, споруд, площею 0,25 га, та для ведення особистого селянського господарства площею до 0,25 га, за рахунок земель запасу Гавронщинської сільської ради.

Громадянином України ОСОБА_3 написана заява до Гавронщинського сільського голови Українець Н.П. щодо надання земельних ділянок для безоплатної передачі в приватну власність для будівництва і обслуговування індивідуальних жилих будинків, господарських будівель, споруд, площею 0,25 га, та для ведення особистого селянського господарства площею до 0,25 га, за рахунок земель запасу Гавронщинської сільської ради.

Згодом суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_7 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Гавронщина Макарівського району Київської області ОСОБА_4. ОСОБА_3

Підставою для розроблення проекту землеустрою є лист Гавронщинської сільської ради №101 від 19.05.2004 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_3» з додатком до нього, яким наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою, зокрема, ОСОБА_4 - для будівництва і обслуговування індивідуальних жилих будинків, господарських будівель і споруд площею 0,25 га та для ведення особистого селянського господарства площею 0,60 га та вже іншому громадянину ОСОБА_3 (а не ОСОБА_8 згідно поданої заяви) - для будівництва і обслуговування індивідуальних жилих будинків, господарських будівель і споруд площею 0,25 га та для ведення особистого селянського господарства площею 0,60 га.

Вказаний лист наявний виключно в проекті землеустрою, підписаний одноособово Гавронщинським сільським головою Українець Н.П. та не може слугувати правовою підставою для розробки проекту землеустрою, що є порушенням ст.12, 116, 118, 186 Земельного кодексу України.

Рішенням Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101-11-ХХІV з додатком до нього (наявним виключно в проекті землеустрою): гр. ОСОБА_4 затверджено проект землеустрою та передано безоплатно у власність земельну ділянку загальною площею 0,813 га, в тому числі для ведення особистого селянського господарства - 0,563 га та для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд - 0,250 га в селі Гавронщина, та гр. ОСОБА_3 затверджено проект землеустрою та передано безоплатно у власність земельну ділянку загальною площею 0,813 га, в тому числі для ведення особистого селянського господарства - 0,563 га та для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд - 0,250 га в селі Гавронщина.

При цьому, рішення сесії Гавронщинської сільської ради, села Гавронщина Макарівського району Київської області від 19.05.2004 року за №101-11-XXIV «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність - громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_3», яке було правовою підставою для оформлення у власність земельних ділянок, відсутнє в протоколі XI сесії Гавронщинської сільської ради XXIV скликання села Гавронщина Макарівського району Київської області від 19.05.2004 року, відсутнє в журналі реєстрації рішень сесій Гавронщинської сільської ради за 2001-2007 роки села Гавронщина Макарівського району Київської області, відсутнє в Архівному відділі Макарівської РДА, а наявне виключно в проекті землеустрою, що є протиправним.

Позивач просить:

- визнати протиправними (нечинними) дії Гавронщинського сільського голови IV скликання Українець Надії Петрівни, пов'язані з одноособово прийнятими рішенням у формі листа Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Гавронщина Макарівського району Київської області громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_3.

- визнати протиправними (нечинними) дії Гавронщинського сільського голови IV скликання Українець Надії Петрівни, пов'язані з одноособово прийняттям та підписанням від імені Гавронщинської сільської ради рішення Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101-11-XXIV «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України ОСОБА_4 та ОСОБА_3».

Представник позивача адвокат ОСОБА_9 надав клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач Коба О.Л. надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги залишити на розгляд суду.

Згідно рішенню №001-01/2015 від 17.11.2015 року Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області «Про результати виборів та визнання повноважень Гавронщинського сільського голови», вирішено: прийняти до відома інформацію Голови Гавронщинської сільської виборчої комісії Осадчої Н.М. про обрання та визнання повноважень Коби Олексія Леонідовича на посаду Гавронщинського сільського голови (а.с.17).

Встановлено, що в листі №101 від 19.05.2004 року за підписом сільського голови Гавронщинської сільської ради Н.П.Українець, вказано наступне: розглянувши заяви громадян України про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в с.Гавронщина, керуючсиь Законами України «про землеустрій», «Про особисте селянське норсподарство», «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 12, 22, 33, 40, 116, 118, 121, 125, 126, 186 та розділом Х перехідних положень Земельного кодексу України, РАДА надає дозвіл на проведення робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с.Гавронщина за рахунок земель запасу Гавронщинської сільської ради громадянам України згідно з додатком. Остаточна площа земельних ділянок буде визначена після детального обміру землевпорядною організацією. Роботи розпочати після укладення зацікавленою стороною договору на її виконання. Проект землеустрою погодити відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України та подати для розгляду та затвердження в сільську раду. В додатку №1 до листа №101 від 19.05.2004 року, який називається: Список громадян, яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, вказані: ОСОБА_4, домашня адреса: АДРЕСА_1; ОСОБА_3 домашня адреса: АДРЕСА_2, (а.с.11).

В витязі з рішення Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України» №101-11ХХ1У від 19.05.2004 року за підписом сільського голови Н.П.Українець дослівно зазначено наступне: розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с.Гавронщина Макарівського району Київської області, керуючись Законами України «Про землеустрій», «Про особисте селянське господарство», «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 12, 22, 22, 40, 116, 118, 121, 125, 126, 186 та розділом Х перехідних положень Земельного кодексу України, сільська рада вирішила:

1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с.Гавронщина Макарівського району Київської області.

2. Передати безоплатно у власність земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с.Гавронщина Макарівського району Київської області відповідно списку, що додається.

3. Громадяни, які одержали земельні ділянки у власність повинні використовувати їх за цільовим призначенням, суворо дотримуватись Земельного кодексу України

4. Надати дозвіл на виготовлення державних актів на право власності на землю громадянам України згідно з додатком. В додатку до рішення Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101 вказані: ОСОБА_4, домашня адреса: АДРЕСА_1; ОСОБА_3 домашня адреса: АДРЕСА_2, (а.с.12).

Згідно листів архівного відділу Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 27.11.2013 року №604/06-04, від 27.11.2013 року №605/06-04, в протоколі XI сесії Гавронщинської сільської ради XXIV скликання, с. Гавронщина Макарівського району Київської області від 19.05.2004 року не виявлено рішення за №101 з назвою «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства в с. Гавронщина», тому немає можливості налдати копію зазначеного рішення щодо земельної ділянки гр. ОСОБА_4 площею 0,85 га, в тому числі: для ведення особистого селянського господарства - 0,60 га та для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд - 0,25 га.

Також в протоколі XI сесії Гавронщинської сільської ради XXIV скликання, с. Гавронщина Макарівського району Київської області від 19.05.2004 року, не виявлено рішення за №101 з назвою «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства в с. Гавронщина» тому немає можливості надати копію цього рішення щодо земельної ділянки гр. ОСОБА_3 площею 0,85 га, в тому числі: для ОСГ - 0,60 га та для ОЖБ - 0,25 га відповідно (а.с.13-14).

Згідно листів архівного відділу Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 28.11.2013 року №607/06-04, від 28.11.2013 року №608/06-04, в рішенні XI сесії Гавронщинської сільської ради XXIV скликання, с. Гавронщина Макарівського району Київської області від 19.05.2004 року №101-11ХХ1У «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України» не виявлено відомостей про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для безоплатної передачі у власність гр. ОСОБА_4, площею 0,813 га, в тому числі: для ОСГ - 0,563 га та для ОЖБ - 0,250 га.

Також в рішенні XI сесії Гавронщинської сільської ради XXIV скликання, с. Гавронщина Макарівського району Київської області від 19.05.2004 року №101-11ХХ1У «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України» не виявлено відомостей про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для безоплатної передачі у власність гр. ОСОБА_3, площею 0,813 га, в тому числі: для ОСГ - 0,563 га та для ОЖБ - 0,250 га (а.с.15-16).

Згідно ч.1, 2, 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.

Статтею 83 Земельного кодексу України встановлено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населеного пункту.

Відповідно до ст. 142 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування належать, зокрема, земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Відповідно до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Всупереч вказаним приписам ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та державні акти на право власності на земельні ділянки ОСОБА_4, та ОСОБА_3 розроблені без відповідного рішення Гавронщинської сільської ради, а на підставі листа Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с. Гавронщина», що є неприпустимим.

Таким чином, з наведених фактів вбачається протиправність дій та перевищення владних повноважень посадовою особою Гавронщинським сільським головою IV скликання Українець Н. П., пов'язаних з одноособовим прийняттями рішеннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, прийняте у формі листа Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с. Гавронщина», а також рішення Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101-11-XXIV «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України ОСОБА_4 та ОСОБА_3», підписане сільським головою від імені сільської ради, оскільки питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_4, ОСОБА_3, а також про передачу у власність земельних ділянок зазначеним громадянам, не було включене до порядку денного сесії, рішення Гавронщинської сільської зади IV скликання від 19.05.2004 року №101-11-XXIV «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України ОСОБА_4 та ОСОБА_3» колегіально сільською радою на сесії не розглядалося та не приймалося, відомості про розгляд цього питання відсутні в Протоколі сесії.

Водночас, в порушення ст.11, 16, 17, 19, 20, 22 Регламенту Гавронщинської сільської ради, ст.26, 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.12, 118 Земельного кодексу України Гавронщинський сільський голова IV скликання Українець Н. П. одноособово прийняла, підписала та посвідчила печаткою згадані вище рішення, присвоївши собі таким чином повноваження сільської ради.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи-бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно ч.5 ст. 42 зазначеного Закону передбачено, що сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» позивач та відповідач входять в систему місцевого самоврядування.

Відповідно до положень ст.55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від Об.03.2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України піж час розгляду адміністративних справ» зазначено, що відповідно до статті 55 КАС України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.

При визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Виходячи з положень ст.55, 56 Конституції України, у будь-якому разі в названих вище випадках спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закриття провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) суб'єкта владних повноважень є неприпустимими.

Керуючись ст. 12, 26, 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.12, 118 Земельного кодексу України, ст.244-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними (нечинними) дії Гавронщинського сільського голови IV скликання Українець Надії Петрівни, пов'язані з одноособово прийнятими рішенням у формі листа Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в с. Гавронщина Макарівського району Київської області громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_3.

Визнати протиправними (нечинними) дії Гавронщинського сільського голови IV скликання Українець Надії Петрівни, пов'язані з одноособово прийняттям та підписанням від імені Гавронщинської сільської ради рішення Гавронщинської сільської ради від 19.05.2004 року №101-11-XXIV «Про безоплатну передачу у власність земельних ділянок громадянам України ОСОБА_4 та ОСОБА_3».

Рішення може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів.

Суддя

Попередній документ
78967982
Наступний документ
78967984
Інформація про рішення:
№ рішення: 78967983
№ справи: 370/1830/16-а
Дата рішення: 23.11.2018
Дата публікації: 04.01.2019
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Макарівський районний суд Київської області
Категорія справи: Адміністративні справи (до 01.01.2019); Справи зі спорів з приводу забезпечення сталого розвитку населених пунктів та землекористування, зокрема зі спорів у сфері: