"26" грудня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/2314/18
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі судового засідання Г.С. Граматик
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1,
від відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СМУ 533» про стягнення 738,40 грн., -
Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “СМУ 533” про стягнення коштів за невиконаний обсяг робіт в сумі 738,40 грн., посилаючись на наступне.
26.12.2016 р. між Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області (замовник) та ТОВ “СМУ 533” (підрядник) був укладений договір підряду № 435, відповідно до п. 1.1 якого підрядник зобов'язаний на свій власний ризик виконати власними та допоміжними силами роботи з поточного ремонту службових приміщень Київського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: вул. Філатова, 15а, м. Одеса, відповідно до погодженої сторонами договірної ціни і в обумовлений договором строк, а ГУ ДМС України в Одеській області зобов'язується прийняти відремонтований об'єкт і повністю сплатити вартість.
Відповідно до п. 6.1 договору № 435 здача-приймання робіт після їх закінчення здійснюється відповідно з чинним порядком і оформлюється з актом приймання виконаних робіт і довідкою про вартість виконаних робіт.
Як вказує позивач, 23.12.2016 р. сторонами було підписано акт прийому виконаних будівельних робіт за грудень 2016 року, а тому на виконання умов договору замовник перерахував договірну вартість на загальну суму 199558,98 грн., про що свідчить платіжне доручення № 7824 від 27.12.2016 р. на загальну суму 199558,98 грн.
Водночас, як вказує позивач, за результатами проведеного обстеження службових приміщень Київського РВ встановлено, що вартість невиконаних робіт складає: п. 12 сітка скляна завищено на 52 кв.м. - 738,40 грн. Відповідно до розрахунку загальна вартість невиконаних робіт складає 738,40 грн.
Таким чином, позивач просить суд стягнути з відповідача суму зменшення плати за роботу, невиконану за договором підряду № 435, в розмірі 738,40 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.10.2018 р. позовну заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2314/18, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 12.11.2018 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.11.2018 р. розгляд справи № 916/2314/18 відкладено на 26.11.2018 р. з огляду на неявку представників сторін у судове засідання.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.11.2018 р. розгляд справи № 916/2314/18 відкладено на 11.12.2018 р.
11.12.2018 р. представник позивача - Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернувся до суду із клопотанням про призначення судової будівельно-технічної експертизи.
Вищевказане клопотання позивача - Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про призначення судової будівельно-технічної експертизи залишене судом без задоволення, оскільки позивачем не надано доказів неможливості проведення вказаної експертизи самостійно, про що судом було постановлено протокольну ухвалу в судовому засіданні 11.12.2018 р.
Так, у судовому засіданні господарського суду 11 грудня 2018 року по справі № 916/2314/18 було протокольно оголошено перерву до 26 грудня 2018 року, про що під розписку повідомлено представників сторін.
Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав, однак в судовому засіданні 26.12.2018 р. проти задоволення позовних вимог заперечував.
Під час розгляду справи по суті позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі, відповідач проти заявлених позовних вимог заперечував, просив в їх задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
26 грудня 2016 року між Головним управлінням Державної міграційної служби України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “СМУ 533” (підрядник) укладено договір підряду № 435, відповідно до п. 1 якого замовник доручає, а підрядник зобов?язується на свій власний ризик виконати власними та допоміжними силами роботи з поточного ремонту службових приміщень Київського РВ ГУ ДМС України в Одеській області, розташованих в будівлі за адресою: вул. Філатова, 15а, м. Одеса, далі - об'єкт, відповідно до погодженої сторонами договірної ціни й в обумовлений цим договором строк, а замовник зобов?язується прийняти відремонтований об'єкт і повністю сплатити вартість виконаних робіт і матеріалів.
Відповідно до п. 2.1 договору строки завершення поточного ремонту об'єкта, передбаченого п.1. цього договору, 31 грудня 2016р.
Згідно п. 3.1 договору договірна вартість послуг, що доручені для виконання підряднику, визначається на підставі затвердженої проектно-кошторисної документації та згідно з ДСТУ. На час підписання цього договору вартість послуги з поточного ремонту що доручені до виконання підряднику складає: 199558 грн. 98 коп. (сто дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім гривень 98 коп.), у т.ч. ПДВ - 33259 грн. 83 коп. (тридцять три тисячі двісті п'ятдесят дев'ять гривень 83 коп.).
Пунктом 3.2. договору передбачено, що вартість послуги з поточного ремонту, яка належить до сплати підряднику, визначається на підставі витрат підрядника, складених згідно з ДБН, пред'явлених по формі КБ-2В та формі КБ-3 на підставі: фактично виконаних обсягів послуг; зміни обсягу і складу робіт у зв'язку з коригуванням затвердженої проектно-кошторисної документації, погоджених із замовником; призупиненням робіт за рішенням замовника та за обставинами непереборної сили; прийняттям нових нормативних актів; зміни ринкових цін на матеріально-технічні ресурси та інші складові будівельно-монтажних робіт.
В пункті 3.3 договору встановлено, що оплату за цим договором замовник проводить за фактично виконані об'єми робіт підрядником, на підставі акту приймання виконаних робіт (ф. № КБ-2в) і довідки про вартість виконаних робіт (ф. № КБ-3) та за умови надходження коштів на рахунок замовника.
Вартість робіт з поточного ремонту може бути переглянута при наступних умовах: при значному відхиленні фактичних умов виконання робіт, від робіт зазначених у кошторисній документації, якщо можливість такого відхилення не можливо було передбачити; при внесенні змін до Державних будівельних норм під час виконання робіт. Рішення про перегляд вартості робіт оформляється сторонами з обґрунтуванням обставин, додатковою угодою (п.3.5. договору).
Положеннями п. 4.2 договору визначено, що підрядник зобов'язується відповідно із затвердженою кошторисною документацією провести роботи з поточного ремонту, передбачені в п.1 цього договору.
Відповідно до п. 5.1 договору підрядник гарантує можливість безперервної і нормальної експлуатації об'єкту на протязі гарантійного терміну - 12 місяців. У випадку виявлення прихованих дефектів з вини підрядника у процесі експлуатації, останній зобов'язаний усунути виявлені дефекти за свій рахунок, в терміни по взаємній домовленості. На недоробки, що виявлені у цей період складається дефектний акт за підписом обох сторін. В акті наводиться перелік недоробок, строки їх усунення. Якщо підрядник відмовляється від складання акту, він оформлюється із залученням спеціалістів архбудконтролю. У випадку виявлення пошкоджень та дефектів з вини Замовника, у процесі експлуатації, останній усуває їх за власний рахунок.
Згідно п. 6.1 договору здача-приймання робіт після їх закінчення здійснюється відповідно з чинним порядком і оформлюється з актом приймання виконаних робіт (в. № КБ-2в) і довідкою про вартість виконаних робіт (ф. № КБ-3).
Положеннями п. 6.3. договору встановлено, що замовник зобов?язаний не пізніше 3 календарних днів після отримання від підрядника письмового повідомлення про виконання певного обсягу робіт з поточного ремонту (акт приймання виконаних робіт) забезпечити їх приймання.
Підрядник несе матеріальну відповідальність за збереження виконаних робіт до моменту прийняття об?єкту в експлуатацію, достовірність відображення фактичних витрат в актах форм КБ-2в, КБ-3. Виявленні завищення у відображених фактичних витратах підрядник сплачує замовнику в повній сумі (п. 7.4 договору).
Пунктом п. 8.10 договору передбачено, що цей договір набуває чинності від дня його підписання обома сторонами і діє до 31.12.2016 р., а в частині взаєморозрахунків до повного їх виконання.
Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Так, укладений між сторонами по справі договір № 435 на проведення поточного ремонту, який за свою правовою природою є договором підряду, є підставою для виникнення у сторін договору господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України). В свою чергу згідно ст. 629 ЦК України вказаний договір обов'язковий для виконання його сторонами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст.ст. 525, Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Відповідно до частини 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті, і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
Згідно ч. 1 ст. 852 ЦК України якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором.
Положеннями ст.ст. 843, 844 ЦК України передбачено, що у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором.
Як вбачається з матеріалів справи, сторонами по справі було погоджено тверду договірну ціну на виконання робіт з поточного ремонту службових приміщень Київського РВ ГУДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Філатова, 15а (а.с. 17), згідно з якими загальна вартість вказаних робіт становить 199558,98 грн. Також сторонами був складений зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва на поточний ремонт службових приміщень Київського РВ ГУДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Філатова, 15а (а.с. 12).
Як з'ясовано судом та не спростовано відповідачем, на виконання умов вказаного договору відповідачем були виконані роботи з поточного ремонту службових приміщень Київського РВ ГУДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Філатова, 15а, що підтверджується складеними між позивачем та відповідачем актом приймання виконаних підрядних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2016 року, що підписаний належним чином уповноваженими представниками сторін, підписи яких скріплено печатками сторін (а.с. 13-15).
Як вказує позивач, оплата виконаних відповідачем робіт була здійснена в повному обсязі на суму 199558,98 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 7824 від 27.12.2016 р.
Водночас, як вказує позивач, за результатами проведення обстежень службових приміщень Київського РВ було встановлено завищення робіт по п. 12 сітка скляна на 52 кв.м. Так, за ствердженням позивача, невиконані роботи склали 738,40 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до ч. 2 вказаного Закону, державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Частиною 5 вищенаведеної статті передбачено, що інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності контрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", управління має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Однак доказів проведення обстеження, на які посилається позивач, останнім до суду не надані, такі докази в матеріалах справи відсутні.
Крім того, наданий до позовної заяви дефектний акт без дати та без номеру (а.с. 18-19), а саме п. 12 цього акту, свідчить про те, що було встановлено сітку скляну 63 кв.м, про встановлення сітки скляної 63 кв.м свідчить й локальний кошторис на поточний ремонт службових приміщень Київського РВ ГУДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Філатова, 15а.
Наразі слід зазначити, що підписана сторонами кошторисна документація та визначена договірна ціна на виконання робіт з поточного ремонту службових приміщень Київського РВ ГУДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Філатова, 15а, є твердою, а не динамічною. У зазначеній договірній ціні, складеній у відповідності з ДБН Д.1.1-1-2000, визначено вартість всіх витрат. Саме вказані витрати були відображені в акті приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В, з якими позивач погодився при підписанні акту та оплаті вартості робіт. Хоча позивач був наділений правом згідно п. 5.3 договору відмовитися від оплати робіт у разі виявлення порушень вимог діючих норм і правил.
При цьому, відповідно до ч. 1-4 ст. 853 Цивільного кодексу України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника. У разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв'язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази та судом не встановлено обставин, які б підтверджували, що відповідачем були виконані обумовлені договором підряду роботи з будь-якими порушеннями, внаслідок яких позивач поніс витрати на спірну суму. Також судом не встановлено доказів звернення позивача до відповідача із вимогами щодо виявлених недоліків у роботі відповідача та їх документального оформлення.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про стягнення 738,40 грн. є необґрунтованими, не відповідають фактичним обставинам та вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
У зв'язку з тим, що рішення відбулось не на користь позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, відносяться за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні позову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СМУ 533» про стягнення 738,40 грн. відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29 грудня 2018 р.
Суддя В.С. Петров