Рішення від 02.01.2019 по справі 818/198/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 січня 2019 р. справа № 818/198/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу №818/198/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якому просить:

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про грошове забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" станом на 01.01.2016р. із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: - посадовий оклад за посадою старший слідчий з особливо важливих справ відділення розслідування тяжких злочинів по лінії карного розшуку та злочинів скоєних неповнолітніми слідчої частини СУ УМВС України в Сумській області/старший слідчий в особливо важливих справах; - оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції; - надбавка за стаж служби - 50%; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%; - надбавка за виконання особливо важливих завдань - 84%; надбавка до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих - 25%; - надбавка по Указу Президента - 100%; - премія - 41,9%.

Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 19.05.2017 №11/139-775(1986) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.18). Проте, позивач вважає, що відповідач у вказаній довідці визначив невірно посадовий оклад позивача, а саме: замість 2700 грн. (за посадою "старший слідчий в особливо важливих справах 1 групи областей", було визначено - 2600 грн. (за посадою: ст.слідчий слід.частини Управління УМВСУ/Старший слідчий). На неодноразові звернення ОСОБА_1 у грудні 2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області склала нову довідку про грошове забезпечення з посадовим окладом 2700грн. (копія в справі а.с.52), оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2450 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 270 грн., премія (2,32%).

На переконання позивача, нова довідка не містить надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 84%, надбавку за до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих - 25%, надбавка про Указу Президента України - 100%, премія - 41,9%.

Ухвалою суду від 26.02.2018 відкрито провадження у справі. Ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області у відповідності до вимог діючого законодавства було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Також зазначив, що на підставі п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити (а.с.32-36).

Ухвалою суду від 27.02.2018 зупинено провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.

Ухвалою суду від 24.12.2018 провадження у справі поновлено.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України за вислугою років, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

19.05.2017 ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, складена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою, яку обіймав позивач, становить:

- посадовий оклад - 2600 грн.;

- оклад за спеціальним званням (підполковник) - 2200 грн.;

- надбавка за стаж служби 50%, що у грошовому виразі становить 2400 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 260 грн.;

- премія у розмірі 2,69% - 200,67грн. (а.с.18).

З розміром грошового забезпечення, зазначеного відповідачем у довідці станом на 01.01.2016, позивач не погодився та звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області із заявою щодо перегляду розміру грошового забезпечення.

Листом від 22.11.2018 №33/К-115пк відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії оформлена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тому перегляду не підлягає (а.с.22-23).

Однак, на неодноразові звернення позивача, у грудні 2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області складено та направлено до УПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.52), у якій зазначено:

- посадовий оклад - 2700 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник) - 2200 грн.; надбавка за стаж служби 50%, що у грошовому виразі становить 2450 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 270 грн.; премія у розмірі 2,32% - 176,78грн.

Позивач, вважає, що нова довідка містить неповну інформацію про його грошове забезпечення, а саме: відсутні складові грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань 84%, надбавка до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих - 25%; надбавка по Указу Президента - 100%; премія - 41,9% (замість вказаного 2,32%).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Згідно з частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, у грудні 2017 року головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якій для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.

Разом з тим, позивач просив суд зобов'язати голову Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення із включенням н а д б а в к и за виконання особливо важливих завдань 84%, н а д б а в к и до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих - 25%; н а д б а в к и по Указу Президента - 100%; п р е м і я - 41,9%

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що грудні 2017 року управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.52) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Отже, управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було виконано вимоги Порядку №45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про грошове забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" станом на 01.01.2016р. із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: - посадовий оклад за посадою старший слідчий з особливо важливих справ відділення розслідування тяжких злочинів по лінії карного розшуку та злочинів скоєних неповнолітніми слідчої частини СУ УМВС України в Сумській області/старший слідчий в особливо важливих справах; - оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції; - надбавка за стаж служби - 50%; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%; - надбавка за виконання особливо важливих завдань - 84%; надбавка до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих - 25%; - надбавка по Указу Президента - 100%; - премія - 41,9%.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець