про залишення позовної заяви без руху
02 січня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/6/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Чернівецька обласна організація Всеукраїнського об"єднання "Свобода" до Неполоковецької селищної виборчої комісії Кіцманського району, Чернівецького області про визнання протиправним та скасування результатів обрання у депутати,-
Чернівецька обласна організація всеукраїнського об'єднання "Свобода" (далі - позивач) звернулась до суду із адміністративним позовом до Неполоковецької селищної виборчої комісії Кіцманського району Чернівецької області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування результатів обрання у депутати з виборів ради до Неполоковецької об'єднаної територіальної громади одномандатного виборчого округу №25 виборча дільниця №730224 ОСОБА_1
Адміністративний позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 будучи членом партійної організації всеукраїнського об'єднання "Свобода" та технічним кандидатом до Кіцманської районної ради, всупереч положень частини 8 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори", був висунутий кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі №25 з виборів депутатів ради Неполоковецької селищної об'єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбулися 23.12.2018 р. та прийняв у них участь на виборчій дільниці №730224 по списку політичної партії "Батьківщина".
Позивач, керуючись положеннями статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), просить суд цей позов розглянути та задовольнити.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтям 160, 161, 171 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяви на предмет дотримання вимог встановлених статтями 160, 161, 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Щодо змісту позовних вимог.
Так, відповідно до змісту позовних вимог, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати результати обрання у депутати з виборів ради до Неполоковецької об'єднаної територіальної громади одномандатного виборчого округу №25 виборча дільниця №730224 ОСОБА_1
Статтею 5 КАС України визначені способи захисту особою порушеного суб'єктом владних повноважень права. До таких зокрема належать: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (ч.1 ст.5 КАС України).
Такого способу захисту порушеного права, як визнання протиправним та скасування результатів обрання у депутати, стаття 5 КАС України не містить. При цьому, обраний позивачем захист порушеного права не забезпечить ефективності, в силу своєї не конкретизації.
Статтею 85 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015, №595-VIII нормативно регламентовано встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних виборчих округах, виборів сільського, селищного, міського голови, старости.
Зокрема, сільська, селищна територіальна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол (частина 1).
Сільська, селищна територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі; про проведення повторного голосування; про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися (частина 2).
Отже, Закон України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015, №595-VIII визначає, що результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів встановлюються протоколом, на підставі якого протягом п'яти днів з дня голосування, приймається рішення про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі.
Тобто, питання обрання особою депутатом оформляється рішенням територіальної виборчої комісії, яке, в розумінні КАС України, є індивідуальним актом, а визання його протиправним та скасування є належним та ефективним способом захисту порушеного права.
Окрім цього, суд наголошує, що рішення містить реквізити, інформація про які є необхідною, оскільки ця справа відноситься до категорії термінових адміністративних справ, і для реалізації положень КАС України щодо строків їх розгляду суд має володіти повною та зрозумілою інформацією щодо предмета оскарження. При цьому наявна абстрактність позовних вимог суперечить такій складовій верховенства права, як правова визначеність.
Отже, позивач має сформувати позовні вимоги, відповідно до положень статті 5 КАС України та надати суду інформацію щодо дати рішення яким/якими порушується його право.
У зв'язку з наведеним позивачу слід привести свої вимоги у відповідність до положень статтей 160,273,275 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 160 КАС України.
Згідно частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Враховуючи процесуальну терміновість в розгляді справ цієї категорії, суд вважає за необхідним зобов'язати позивача в найкоротші строки усунути зазначені вище недоліки позовної заяви.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачеві строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 169, 241 - 243, 248 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву Чернівецької обласної організації всеукраїнського об"єднання "Свобода" до Неполоковецької селищної виборчої комісії Кіцманського району, Чернівецької області про визнання протиправним та скасування результатів обрання у депутати залишити без руху.
2.. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 12:00 03.01.2019 року шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161, 273, 275 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Анісімов