справа №1340/5687/18
02 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського комунального підприємства "Дім" про застосування заходів реагування, -
Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного із позовом до Львівського комунального підприємства "Дім" (далі - відповідач, ЛКП "Дім") про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме - заборонити експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6.
Відповідно до приписів частини першої статті 258 КАС України, у зв'язку з відсутністю головуючого на роботі в період з 20.12.2018 по 30.12.2018 (перебування у відпустці ), суд приймає рішення у цій справі в перший робочий день головуючого, а саме - 02.01.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженою особою ГУ Держпраці у Львівській області проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки при організації експлуатації пасажирських ліфтів ЛКП "Дім", якою встановлено факти порушення, які створюють загрозу життю та здоровю мешканців багатоквартирних житлових будинків де експлуатуються ліфти. У зв'язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛКП "Дім".
Ухвалою суду від 30.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
ЛКП "Дім" 26.12.2018 (вх.41428) подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що ним часково усунуто порушення зазначені у акті перевірки від 27.06.2018 № 13/01/156/0672. При цьому, у поданому відзиві ЛКП "Дім" не заперечується факт існування виявлених в ході проведення перевірки порушень на даний час.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
На підставі наказу від 18.06.2018 № 1382-П, направлення на проведення перевірки від 1806.2018 № 1257 ГУ Держпраці у Львівській області з 19.06.2018 по 27.06.2018 проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Львівського комунального підприємства "Дім", за наслідками якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 27.06.2018 № 13/01/156/0672.
Перевіркою встановлено порушення, зокрема:
- не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, (реєстр. № Л-340) вул. Дж. Вашигтона, 17/3, (реєстр. № Л-2316) вул. Пасічна, 102, (реєстр. № Л-986) вул. Пасічна, 77/2, що є порушенням п.п.9.6.1, 9.7.15, "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- не проведено позачерговий технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, (реєстр. № Л-340) вул. Дж. Вашигтона, 17/3, (реєстр. № Л-2316) вул. Пасічна, 102, (реєстр. № Л-986) вул. Пасічна, 77/2, що є порушенням пунктів 9.6.1, 9.7.15 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- в машинних приміщеннях пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, (реєстр. № Л-340) вул. Дж. Вашигтона, 17/3, (реєстр. № Л-2316) вул. Пасічна, 102, встановлені комунікації (обладнання інтернету та кабельного телебачення), які не належать до ліфтів, що є порушенням п. 6.5.24 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- не працює освітлення машинних приміщень пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, машинні приміщення засміченні, у вікнах відсутнє скло, що є порушенням п. 6.5.8 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- відсутні клемні кришки на клемах приєднання дротів до електродвигунів лебідок пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1, (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6 та плафон освітлення кабін пасажирського ліфта (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5, що є порушенням п. 6.6.8 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- відсутні буфери кабіни і противаги в приямках пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6, що є порушенням п. 6.6.6, 9.7.15 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- під час руху пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, (реєстр. № Л-340) вул. Дж. Вашигтона, 17/3, (реєстр. № Л-2316) вул. Пасічна, 102, (реєстр. № Л-986) вул. Пасічна, 77/2 спостерігається стороній шуму редукторах лебідок, як наслідок спрацювання складових частин редукторів, що є порушенням п.п. 6.6.7, 9.7.15, "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
- не працюють реверсивні пристрої дверей кабін пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, (реєстр. № Л-340) вул. Дж. Вашигтона, 17/3, (реєстр. № Л-2316) вул. Пасічна, 102, (реєстр. № Л-986) вул. Пасічна, 77/2 та вимикачі приямків встановлені у приямках пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6; (реєстр. № Л-451) вул. Шафарика, 14/3, що є порушенням пункту 6.6.6, 9.7.15. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
Примірник акту перевірки отримано заступником директора ЛКП "Дім", без будь-яких зауважень або заперечень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт.
Будь-яких повідомлень ЛКП "ДІМ" про усунення порушень на адресу позивача не надходило, що зумовило звернення останнього до суду із даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.
Приписами статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до приписами Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 затверджено Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі - Правила № 190). Ці Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт, реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.
Відповідно до пункту 4.1. Правил № 190 експлуатація - це стадія життєвого циклу ліфта чи підйомника, на якому реалізують, підтримують та відновлюють якість виробу. Експлуатація ліфта охоплює етапи введення в експлуатацію за призначенням, зберігання, транспортування, технічне обслуговування, поточний та середній ремонт, припинення експлуатації (утилізація та знищення).
Згідно з пп. 9.2.2. пункту 9.2 розділу 9 Правил № 190 ліфти повинні підлягати технічним оглядам: - первинному (повному); - періодичному (черговому); - позачерговому.
Як визначено в пп. 9.2.3. пункту 9.2 розділу 9 Правил № 190 технічний огляд устаткування проводить спеціалізована організація (крім первинного та позачергового, який проводить уповноважена організація у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного або технічного характеру).
Суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 5 днів до дати проведення технічного огляду повідомляє про це у письмовій формі спеціалізовану організацію, а про проведення первинного або позачергового технічного огляду у разі закінчення граничного строку експлуатації, виникнення аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного або технічного характеру, - уповноважену організацію. (пп. 9.2.4. пункту 9.2 розділу 9 Правил № 190).
Згідно з п.п. 9.5.1 пункту 9.5 розділу 9 Правил № 190 позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: - введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; - перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; - демонтажу та встановлення на новому місці; - закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); - експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; - аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
В інших випадках позачерговий технічний огляд проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця. У разі проведення позачергового технічного огляду в паспорті ліфта зазначається причина його проведення. До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як при проведенні первинного технічного огляду згідно з розділом 9.3, за винятком пунктів 9.3.7 - 9.3.9 цих Правил.
Після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004 (пп. 6.1.22 пункту 6.1 розділу VI).
Відповідно до пп. 9.6.1. пункту 9.6. розділу VI Правил № 190 експертне обстеження проводиться у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації. В інших випадках експертне обстеження устаткування проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця (пп. 9.6.1. пункту 9.6. розділу VI). Введення устаткування в експлуатацію після проведення експертного обстеження здійснюється відповідно до порядку, встановленого у НПАОП 0.00-6.18-2004, організаційно-методичних та експлуатаційних документів (пп. 9.6.3. пункту 9.6. розділу 6).
Правила № 190 містять такі положення:
- устаткування електричних ліфтів з тяговим і жорстким приводом та гідравлічних ліфтів повинно відповідати вимогам ДСТУ EN 81-1:2003 і ДСТУ EN 81-2:2003. (6.6.1. пункту 6.1 розділу VI);
- в огорожі шахти, крім обов'язкових вхідних (вантажних) прорізів, дозволяється виконувати прорізи і отвори для: - аварійних дверей і люків для стеження за станом устаткування ліфта;
- вентиляції; - установлення і обслуговування устаткування ліфта; - роботи ліфта, необхідні між шахтою і машинним або блочним приміщенням; - виходу газів і диму у випадку пожежі (пп. 6.4.5 пункту 6.4 розділу ІV).
Підпунктом 9.7.15. пункту 9.7 розділу 9 Правил № 190 визначено, що робота ліфта не дозволяється, якщо: - відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; - не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; - закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; - не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; - відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); - не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; - знос канатів перевищує встановлені норми; - є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; - несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
Отже, з аналізу вказаних норм законодавства, вбачається, що зазначені в акті перевірки порушення, є такими, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей.
Судом встановлено, що відповідачем порушені вимоги Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів.
Доказів, що спростовують виявлені порушення, до суду не надано.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Суд вважає, що наведені вище обставини свідчать про ґрунтовність заходів, які просить застосувати позивач, адже зазначені вище порушення можуть призвести до настання шкоди здоров'ю та життю мешканців будинків.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуті порушення, зазначені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 27.06.2018 № 13/01/156/0672, суд дійшов до висновку, що позов Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського комунального підприємства "Дім" про застосування заходів реагування є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати субєкта владних повноважень, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Львівського комунального підприємства "Дім", а саме заборонити експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-518) вул. Шафарика, 2/1; (реєстр. № Л-520) вул. Шафарика, 2/2; (реєстр. № Л-521) вул. Шафарика, 2/5; (реєстр. № Л-519) вул. Шафарика, 2/6, до усунення порушень зазначених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 27.06.2018 № 13/01/156/0672.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Костецький Н.В.