про закриття провадження у справі
21 грудня 2018 року 810/3528/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Вишгородської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕНІТ ГРУП" про зобов'язання вчинити певні дії,
Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Вишгородської міської ради звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕНІТ ГРУП" та просить суд:
- надати доступ уповноваженим особам Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Вишгородської міської ради до проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва за адресою: вул. Шолуденка, 17-к, м. Вишгород, Київська область.
- надати до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Вишгородської міської ради належним чином завірені копії документів, а саме: документ, що дає право на виконання будівельних робіт, затверджену проектну документацію, проект виконання робіт, свідоцтво про державну реєстрацію, сертифікат технічного нагляду, накази про призначення технічного нагляду, диплом виконробів, накази про призначення виконавців робіт, сертифікати на авторський нагляд, ліцензія генерального підрядника, ліцензії субпідрядних організацій, ліцензія генпроектувальника, наказ про затвердження проекту, містобудівні умови та обмеження, документ, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою, графік виконання робіт, загальний журнал робіт (включаючи завершені журнали), журнал з монтажу будівельних конструкцій, журнал зварювальних робіт (за наявності), журнал авторського нагляду, акт геодезичної розмічувальної основи, акт передачі висотних реперів, акт передачі земельної ділянки підряднику, акт на закриття прихованих робіт, протокол випробувань контрольних зразків арматури, протокол випробувань ущільнення ґрунту із виконавчою схемою, паспорти якості бетону, розчинів арматури, протоколи випробувань бетону, тощо.
Ухвалою суду від 16.07.2018 було відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
04.12.2018 від Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Вишгородської міської ради до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю. Також від Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕНІТ ГРУП" 11.12.2018 до канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Заслухавши представників сторін, дослідивши подані документи та матеріали, суд дійшов висновку суд дійшов висновку, що вказана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України від 20.05.1999 № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, основним завданням якого є, зокрема, здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань. Вказаним Положенням передбачено, що Держархбудінспекція України має право проводити перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням; видавати обов'язкові до виконання приписи; складати протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства, накладати штрафи відповідно до законодавства тощо.
Статтею 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Невиконання законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) має наслідком притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності.
При цьому, суд наголошує, що звертатися до суду з метою реалізації своїх функцій орган державного архітектурно-будівельного контролю має право лише у передбачених законом випадках.
Відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Із наведеного вище слідує, що випадки звернення до суду суб'єктів владних повноважень із адміністративним позовом повинні бути чітко врегульовані законодавством України. Лише за наявності цієї умови спір за зверненням суб'єкта владних повноважень буде належати до юрисдикції адміністративного суду.
Суд зазначає, що чинний закон не наділяє органи державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду правом звернення до суду з позовами про зобов'язання юридичних чи фізичних осіб надавати посадовим особам Держархбудінспекції доступ до перевірки чи будь-яких документів.
Дотримуючись принців законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження інших органів державної влади, зокрема у питанні реалізації органом, що здійснює державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд, компетенції відносно здійснення перевірок додержання суб'єктами господарювання державних стандартів, будівельних норм і правил, а також застосування усіх заходів реагування в разі невиконання законних вимог контролюючого органу.
Наведені обставини виключають можливість розгляду цієї справи за правилами, передбаченими Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 189, 205, 238, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Закрити провадження у справі за позовом Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Вишгородської міської ради звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕНІТ ГРУП" про зобов'язання вчинити певні дії.
2. Копію ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.