Рішення від 02.01.2019 по справі 460/2837/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 січня 2019 року м. Рівне №460/2837/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Рівненській області

доДержавного підприємства "Рівненський автомобільний ремонтний завод"

про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Рівненській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства "Рівненський автомобільний ремонтний завод" про стягнення коштів в сумі 15 339,15 грн., згідно із рішення від 19.09.2018 № 83 про повернення коштів Фонду за застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що за результатами проведеної позапланової перевірки по коштах Фонду соціального страхування у Рівненській області по заявах-розрахунках у Державному підприємстві "Рівненський автомобільний ремонтний завод", було виявлено порушення порядку використання страхових коштів Фонду по витратах по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах у сумі 10 226,10грн. У зв'язку з чим, позивачем винесено рішення від 19.09.2018 № 83 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Оскільки кошти згідно рішення відповідачем не повернені в загальній сумі 15339,15грн., Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області звернулося до суду із даним позовом. З підстав наведених у позовній заяві, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 19.11.2018 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), протягом розумного строку.

У встановлений ухвалою суду строк, відповідачем не подано до суду відзив на адміністративний позов, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду також не надходило.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідно до п.3 ч.1 ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 № 1105, працівниками управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області 10.09.2018 проведено позапланову перевірку по коштах Фонду соціального страхування України в Державному підприємстві «Рівненський автомобільний ремонтний завод».

Під час перевірки виявлено порушення порядку використання коштів Фонду, а саме витрати по тимчасовій непрацездатності і по вагітності та пологах, проведені з порушенням чинного законодавства, внаслідок чого допущено переплату по 20-ти листках непрацездатності на суму 5749,08 грн. та переплату допомоги по вагітності та пологах на суму 4477,02 грн. Загальна сума допущених порушень становить 10226,10 грн. Дані порушення зафіксовані актом перевірки від 10.09.2018 № 46 (далі - Акт № 46), який отриманий та підписаний посадовими особами відповідача(а.с.4-5).

19.09.2018 заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області ОСОБА_1, розглянувши матеріали позапланової перевірки Державного підприємства «Рівненський автомобільний ремонтний завод» код ЄДРПОУ 08276316, адреса: вул. Соборна, 364, м. Рівне, 33024, з питань правильності використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування по заявках - розрахунках від 20.04.2017 № 2498Ф, від 19.05.2017 №3158Ф, від 13.06.2017 №3695Ф, від 17.07.2017 №4439Ф, від 20.11.2017 №2936, від 31.01.2018 №741 та від 27.04.2018 №3624 (акт від 10.09.2018 №46), якою встановлено порушення: п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 та п. 1 ч. 4 ст. 19, ч.3 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (зі змінами і доповненнями), п. 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 (зі змінами та доповненнями), за наслідками якої підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України:

10226,10 грн. - витрати по тимчасовій непрацездатності і вагітності та пологах, проведені з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду.

Керуючись частиною 1 статті 10, частинами 3, 5 та 6 статті 15, пунктами 8 та 9 розділу VII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV, вирішив застосувати до Державного підприємства «Рівненський автомобільний ремонтний завод» фінансові санкції:

5113,05грн. - штраф за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.

У рішенні зазначено, що загальна сума коштів в 10-ти денний термін від дня його отримання, підлягає перерахуванню до Рівненського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, що становить 15 339,15 грн.

Роз'яснено відповідачу, що рішення може бути оскаржено протягом 10 календарних днів з дня його отримання до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду у Рівненській області або до суду(а.с.8).

Рішення № 83 супровідним листом від 19.09.2018 № 06-07-1841 направлено на адресу відповідача, та згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримане 21.09.2018 (а.с.9, 10).

В матеріалах справи відсутні докази оскарження Рішення № 83 до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду у Рівненській області або до суду.

Також, згідно звіту форми Ф4-ФСС з ТВП за 9 місяців 2018 року (додаток 1 до Порядку), Державне підприємство «Рівненський автомобільний ремонтний завод» відобразив суму 15 339,15 грн. (а.с.11).

Однак, незважаючи на наведене відповідач, у добровільному порядку вимоги рішення №83 не виконав та кошти в сумі 15 339,15грн. - не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон України від 23.09.1999 № 1105-ХІV).

Відповідно до ч. 8, 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 23.09.1999 №1105, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності діють до затвердження відповідних рішень Фондом.

Згідно зі ст. 10 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV, фонд має право, зокрема: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 30 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Згідно ч. 1 ст. 31 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою підприємства за основним місцем роботи.

Процедура проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та оскарження рішень за результатами перевірок врегульована Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 № 29, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 № 393/19131.

Пунктом 4.3 Інструкції визначено, що у рішеннях зазначаються суми коштів Фонду, що підлягають поверненню органу Фонду, суми фінансових санкцій, які належить перерахувати до Фонду та в подальшому відобразити у звіті страхувальника по коштах Фонду, строк для виконання рішення та строк, передбачений законодавством для звернення страхувальника зі скаргою про перегляд цього рішення.

Згідно із п. 4.1 Інструкції, за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" ( 2240-14 ), яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.

Зважаючи на те, що відповідачем жодних доводів на підтвердження власної правової позиції не надано, суд робить висновки з наявних у справі доказів.

З огляду на вищевикладене, враховуючи відсутність в матеріалах справи відзиву відповідача, будь-яких інших доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявності у Державного підприємства «Рівненський автомобільний ремонтний завод» заборгованості в сумі 15339,15грн., а також відсутність доказів оскарження відповідачем вказаного рішення №83, яким застосовано до відповідача фінансові санкції, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

А тому, за наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами. Натомість відповідач доказів сплати заборгованості в сумі 15339,15грн., чи часткової сплати - не надав.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі.

Підстав для застосування ст.139 КАС України - у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області (вул. Кавказька, 2,м.Рівне,33028, код ЄДРПОУ41313357) до Державного підприємства "Рівненський автомобільний ремонтний завод" (вул. Соборна, 364,м.Рівне,33024, код ЄДРПОУ 08276316) про стягнення коштів, - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Рівненський автомобільний ремонтний завод" (вул. Соборна, 364,м.Рівне,33024, код ЄДРПОУ 08276316) кошти, згідно Рішення від 19.09.2018 № 83 в сумі 15 339 (п'ятнадцять тисяч триста тридцять дев'ять) грн. 15 коп., на рахунок Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області - р/р 37171000300384 в ГУДКСУ у м. Рівне, МФО 833017, код ЄДРПОУ 41444628.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 02 січня 2019 року.

Суддя Зозуля Д.П.