ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" грудня 2018 р. справа № 0940/2003/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною бездіяльність щодо неприйняття рішення у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням вищої групи інвалідності першої А (захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) та 100% втрати працездатності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМ України №850 від 21.10.2015; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення і виплату, з урахуванням встановлення вищої групи інвалідності першої А (захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) та 100% втрати працездатності та більший процент втрати працездатності, а саме станом на 26.06.2017, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМ України №850 від 21.10.2015, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при звільненні з органів внутрішніх справ, 15.11.2002 обласною МСЕК позивачу встановлено другу групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та 60% втрати працездатності. 26.06.2017 при повторному огляді МСЕК Івано-Франківської області йому вперше встановлено першу «А» групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та 100% втрати працездатності. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області відповідачу направлено документи для прийняття рішення, щодо призначення або відмови призначення позивачу одноразової допомоги. Відповідачем протиправно, в порушення вимог пункту 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за № 850, при наявності рішення суду у справі за №809/299/18 від 16.04.2018, допущено бездіяльність щодо неприйняття рішення по виплаті одноразової грошової допомоги. Позивач зазначає, що рішенням суду, що набрало законної сили, встановлено факт отримання вперше ним першої групи інвалідності та правові підстави щодо направлення документів до відповідача про прийняття рішення по виплаті допомоги, а тому відповідно до ч.4 ст.78 КАС України такі не доказуються при розгляді іншої справи. Відповідач, протиправно не приймає рішення про виплату йому одноразової грошової допомоги в місячний строк, як того вимагає п.9 постанови КМ України №850.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 02.11.2018 судом витребувано у Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області матеріали, що були направлені до Міністерства внутрішніх справ України на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 у справі №809/229/18. Ухвала суду виконана.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що правових підстав для задоволення позову немає, оскільки вимога позивача щодо прийняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Щодо виникнення права у позивача на виплату грошової допомоги зазначив, що згідно пункту 4 Порядку №850 така виплата проводиться за умови встановлення вищої групи інвалідності чи встановлення іншої причини інвалідності або більшого відсотка втрати працездатності протягом 2-х років після первинного встановлення інвалідності.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якому правову позицію відповідача вважає такою, що не відповідає нормативно-правовим актам та суперечить чинному законодавству. Зазначив, що як працівник міліції, має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» у розмірі визначеному Порядком №850. Вважає, що пункт 4 Порядку не позбавляє особу права на отримання одноразової грошової допомоги, а тільки встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Жодних застережень щодо неможливості виплати у разі встановлення після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності вказаний пункт Порядку не встановлює. Просить відхилити відзив відповідача.
Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно експертного заключення №56 військово-лікарської комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 17.10.1997 встановлене ОСОБА_1 захворювання, так, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.21, 22).
15.11.2002 позивачу встановлено другу групу інвалідності - захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та 60% втрати працездатності, що підтверджується, витягом з акту огляду у МСЕК серії МСЕ №062521 від 15.11.2002 та довідкою, серії 2-18 АГ за №018566 від 15.11.2002 (а.с.43-44, 47-49).
28.02.2003 ОСОБА_1 виплачена страхова сума за державним обов'язковим особистим страхуванням у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 18721,44 грн., про що свідчить довідка ПАТ "НАСК" ОРАНТА" від 10.01.2018р. №03-01/14 (а.с.52).
26.06.2017 позивач пройшов повторний огляд у МСЕК Івано-Франківської області, за результатами якого йому з 29.05.2017 встановлено першу «А» групу інвалідності - захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та 100% втрати працездатності, про що свідчать довідка до акта огляду МСЕК в Івано-Франківській області серії АВ за №0790220 від 26.06.2017, виписка з акта огляду МСЕК відповідно до вказаної довідки, довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ за № 0023812 (а.с.40-42).
23.01.2018р. ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з вперше отриманою першою групою інвалідності та встановленням 100% втрати працездатності (а.с.39). Листом № Г-72/05/108/29-2017 від 12.02.2018 ЛК УМВС в Івано-Франківській області відмовила ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 у справі №809/299/18, залишеного без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2018, визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо прийняття рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом №Г-72/105/108/29-2017 від 12.02.2018. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" №850 від 21 жовтня 2015 року та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1 Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області направити до Міністерства внутрішніх справ України документи позивача з висновком щодо виплати грошової допомоги для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" №850 від 21 жовтня 2015 року (а.с.7-19).
На виконання вищевказаного рішення від 16.04.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області листом від 03.09.2018 №850/108/01/29-2018 направлено Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України матеріали для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 на 22 аркушах, в тому числі й висновок ЛК УМВС України в Івано-Франківській області (а.с. 36).
Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України листом від 12.09.2018 № 15/2-3371 повернув ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області без прийняття рішення матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (а.с. 37). В зазначеному листі відповідач вказав, що та обставина, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, за умовами пункту 4 Порядку №850, не дає ОСОБА_1 права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто до 07 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України «Про міліцію»
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно пункту 5 розділу IX "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію". Закон № 580-VIII набрав чинності згідно пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону 07.11.2015 року.
Суд також вказує на те, що Законом України № 900-VІІІ від 23.12.2015 року доповнено пункт 15 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII абзацом третім такого змісту: "Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію". Закон № 900-VІІІ набрав чинності 29.12.2015 року.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції встановлено Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (надалі також - Порядок №850).
Відповідно до пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Підпунктом 2 пункту 3 Порядку №850 визначено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно пункту 4 Порядку №850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
У відповідності до пункту 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в п. 6 або 7 Порядку № 850, висновок щодо виплати грошової допомоги (п.8 Порядку №850).
Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у п.8 Порядку №850 документів приймає рішення про призначення або, у випадках передбачених п.14 Порядку №850, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п.9 Порядку №850).
Таким чином, за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" відповідно до Порядку №850, виходячи з положень якого обов'язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги покладено на Міністерство внутрішніх справ України. Законом України «Про міліцію» не встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку №850. Вказана норма Порядку №850 не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а лише встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Так само пункт 4 Порядку №850 не містить жодних застережень щодо неможливості проведення виплати грошової допомоги у разі встановлення особі після спливу двохрічного терміну іншої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності. Вичерпний перелік випадків, за яких особі може бути відмовлено у призначенні грошової допомоги, визначено у пункті 14 Порядку №850, і підстави, з якої виходив відповідач, вказана норма не містить.
Як встановлено судом, Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України листом від 12.09.2018 № 15/2-3371 повернув ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 без прийняття рішення. З огляду на зміст листа від 12.09.2018, висновку ЛК УМВС України в Івано-Франківській області, суд зазначає, що Міністерство внутрішніх справ України не прийняло жодного рішення за результатом розгляду матеріалів про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яке передбачене Порядком №850.
Таким чином відповідач, не прийнявши рішення про призначення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги або відмови в призначенні такої виплати, своєю протиправною бездіяльністю допустив порушення вимог діючого законодавства, що визначає гарантії соціального і правового захисту працівників міліції та встановлює порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності таких працівників.
Підсумовуючи зазначене вище, оскільки суд не вправі підміняти орган, на який покладено вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги, суд вважає за необхідне прийняти рішення про часткове задоволення позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не прийняття рішення за матеріалами на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно поданої заяви (рапорта) від 23.01.2018; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно поданої заяви (рапорта) від 23.01.2018 та прийняти за результатами розгляду рішення відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Разом з цим, суд звертає увагу, що відповідач як підставу у відсутності права позивача на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, зазначив саме те, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2-х років, а не відсутність причинно-наслідкового зв'язку виникнення захворювання, яке спричинило інвалідність, під час виконання службових обов'язків в період проходження служби. Доказів того, що захворювання, яке спричинило інвалідність, не пов'язане з виконанням службових обов'язків в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідачем суду не надано, таких у відзиві на позов не наведено і такі не стали підставою для відмови у прийнятті відповідного рішення.
Доказів понесення судових витрат у справі суду не надано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не прийняття рішення за матеріалами на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно поданої заяви (рапорта) від 23.01.2018.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно поданої заяви (рапорта) від 23.01.2018 та прийняти за результатами розгляду рішення відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
В задоволенні позову в решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1)
Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Академіка Богомольця 10, м. Київ, 01601)
Суддя Біньковська Н.В.