Рішення від 28.12.2018 по справі 0940/1814/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2018 р. №0940/1814/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

04.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов'язання виплачувати пенсію на загальних підставах та стягнення моральної та матеріальної шкоди в сумі 1 500 000 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.10.2018 в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовлено, а позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

25.10.2018 року ОСОБА_1 подано заяву про зменшення позовних вимог згідно якої позивач просив зобов'язати виплачувати пенсію на загальних підставах та стягнути моральну та матеріальну шкоду в сумі 600 000 грн.

Крім цього 25.10.2018 року позивачем частково усунуті недоліки позовної заяви та заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судом рішення у даній справі.

Ухвалами Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2018 відстрочено сплату позивачем судових витрат в розмірі 6 704,80 грн. до ухвалення судом рішення у даній справі та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09.11.2018 року позивачем подано клопотання про зменшення суми судового збору до 1/3 місячного доходу позивача за 2017 року, що складає 874,83 грн. у зв'язку з складним матеріальним становищем.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2018 року позивачу зменшено розмір судових витрат до 874,83 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в червні 2015 року позивач покинув своє місце проживання в Донецькій області та переїхав до м. Івано-Франківська, де став облік як внутрішньо переміщена особа. 25.11.2016 року ним подана заява про зняття з обліку як внутрішньо переміщеної особи. Однак внаслідок відмови пенсійного органу щодо виплати пенсії на загальних підставах, 12.12.2017 року позивач був змушений повторно стати на облік як переселенець. У зв'язку з тим, що на даний час позивач офіційно зареєстрований та проживає у м. Івано-Франківську, просив зобов'язати відповідача виплачувати йому пенсію на загальних підставах та стягнути 600 000 грн. за причинені позивачу фізичні і моральні страждання та шкоду здоров'ю.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Зазначила, що оскільки позивач проживав та отримував пенсію в м. Донецьку, то його пенсійна справа залишилась на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому отримати дану пенсійну справу є неможливим. Таким чином пенсійне забезпечення позивача реалізується у спрощену порядку, за матеріалами електронної пенсійної справи згідно Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, а пенсія ОСОБА_1 виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства, як внутрішньо переміщеній особі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 КАС України, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог з огляду на нижчевикладене.

Судом встановлено, що в червні 2015 року у зв'язку з активізацією бойових дій у зоні АТО позивач був змушений залишити своє місце проживання в Донецькій області та переїхав до м. Івано-Франківська, де у встановленому порядку ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу.

Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 року (надалі - Закон №1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 4 Закону №1706-VII встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно дост.7 Закону №1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація, зокрема, прав на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України.

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509.

З 14.06.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - Постанова КМУ № 365), якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок), Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Відповідно до п.5 Порядку визначено, що для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник, подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Статтею 12 Закону №1706-VII встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин, дії спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканість України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчинення терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо неправдиві відомості.

З аналізу вищезазначених правових норм слідує, що документом, який посвідчує статус внутрішньо переміщеної особи є довідка, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. Своє право на пенсійне забезпечення внутрішньо переміщена особа може реалізувати шляхом одержання у встановленому порядку вказаної довідки. При цьому ст.12 Закону № 1706-VІІ передбачений вичерпний перелік підстав, за яких внутрішньо переміщена особа втрачає свій статус, зокрема такою підставою є подання заяви про відмову від довідки.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 12.12.2017 року повторно взятий на облік у Департаменті соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради як внутрішньо переміщена особа та відповідно, з вказаної дати та на даний час управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську йому виплачується пенсія як внутрішньо переміщеній особі.

Жодних відомостей про те, що позивач у 2018 році звертався до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про виплату йому пенсії на загальних підставах чи у зв'язку з втратою ним статусу внутрішньо переміщеної особи позивачем суду надано не було.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином враховуючи те, що на даний час позивач перебуває та отримує пенсію у статусі внутрішньо переміщеної особи, а доказів того, що ОСОБА_1 знятий з обліку як внутрішньо переміщена особа суду не подано, згідно чинного законодавства України підстав для виплати йому пенсії на загальних підстав немає.

Разом з тим суд зазначає, що втративши статус внутрішньо переміщеної особи, особа не втрачає статусу пенсіонера, якому може бути призначено пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги є необґрунтованими у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2018 року, у відповідності до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу зменшено розмір судових витрат, сплату яких відстрочено, до 874,83 грн. у зв'язку з чим вказану суму слід стягнути з позивача в дохід держави.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (отримувач коштів УК у м. Івано-Франківську, код отримувача 37952250, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача 34317206084002, код класифікації доходів бюджету 22030101) 874 (вісімсот сімдесят чотири) грн. 83 коп. судових витрат.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 28.12.2018 року, як дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), АДРЕСА_1;

відповідач: управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, (код ЄДРПОУ 20550895), вул. Незалежності, 46, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.