Рішення від 26.12.2018 по справі 807/456/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 рокум. Ужгород№ 807/456/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Копосович Е.

за участю:позивача ОСОБА_1 - представник Софілканич М.І.

відповідача 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ,-представник Секерня О.В.

відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 ,- представник ОСОБА_2

третя особа без самостійних вимог: Командування сухопутних військ Збройних сил України- представник не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , ІНФОРМАЦІЯ_2 з участю третьої особи без самостійних вимог- Командування сухопутних військ Збройних сил України визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відповідно до заяви про уточнення позовних вимог остаточно просить:

1.Залучити до участі у справі Командування Сухопутних військ Збройних сил України

(військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України; АДРЕСА_1 ) до участі у справі - як співвідповідача за позовом.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (м. Ужгород, пл. Народна, № 4, код ЄДРПОУ 20453063) в призначенні пенсії військовослужбовця за вислугу років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 );

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (м. Ужгород, пл. Народна, № 4, код ЄДРПОУ 20453063) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" і п. "в" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХП, починаючи з 21.05.2017 року;

4. Визнати протиправною відмову у підтвердженні вислуги років ОСОБА_1 та зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних сил України (військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України; АДРЕСА_1 ) підтвердити вислугу років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 );

5.Зобов'язати Закарпатський обласний військовий комісаріат (88015, м. Ужгороді вул. Бородіна, код ЄДРПОУ 08410861) оформити та подати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (м. УЖГОРОД, ПЛ. Народна, № 4, код ЄДРПОУ 20453063) документи для призначення пенсії військовослужбовця за вислугу років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ).

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року залучено в якості третьої особи без самостійних вимог Командування сухопутних військ ЗСУ, а ухвалою від 22 листопада 2018 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Закарпатський обласний військовий комісаріат. Представник позивача в судовому засіданні зазначила, що Командування Сухопутних військ ЗСУ в даній справі є третьою особою, а не відповідачем , як було спочатку нею вказано в заяві про уточнення позовних вимог.

1. Позиції сторін

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 26.11.2004 року позивач звільнився з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (надалі -Закон № 1763-1V).

У травні 2017 року позивачу виповнилося 45 років, а тому, відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України '"Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей", він звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату за призначенням пенсії.

Згідно відповіді від 03.05.2018 року № 2791 Закарпатського обласного військового комісаріату Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено в задоволенні подання ІНФОРМАЦІЯ_4 про призначення позивачу пенсії за вислугу років. Вказана відмова обґрунтовується посиланням на змінені положення п. "в" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із змінами, внесеними згідно із Законом № 3668-У1 від 08.07.2011 р. (надалі - Закон № 2262-XII) - з мотивів, що на день свого звільнення з військової служби у зв'язку із скороченням штатів, позивач мав вислугу 15 років 04 місяці 02 дні з необхідних 20-ти років, що не дає підстав для призначення даного виду пенсії в силу змінених положень Закону № 2262-XII, а також, що на момент звільнення йому не виповнилось 45 років. Такі дії Відповідача суперечать положенням ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Окрім того в заяві про уточнення позовних вимог позивачем зазначено, що 26.07.2017 року Командування Сухопутних військ Збройних сил України (військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України) повернуто на адресу Закарпатського ОВК примірник особової справи капітана ОСОБА_1 для обліку та зберігання без належного підтвердження вислуги років, як необхідної умови для подальшого призначення відповідної пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Окрім того, Командування Сухопутних військ Збройних сил України (військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України) неправомірно визнано Позивача таким, що не має права на пенсію. В цій частині, дії Командування Сухопутних військ Збройних сил України (військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України) щодо відмови у підтвердженні вислуги років ОСОБА_1 та визнання його таким, що не має права на пенсію за вислугу років - є протиправними.

Відтак, позивач вважає, що п. 11 ст. 1 Закону № 1763-ІУ, в редакції, що була чинною на момент звільнення позивача передбачено набуття права на призначення пенсії за вислугу років при досягненні ним 45-річного віку, тобто, починаючи з 21 травня 2017 року. Станом на момент звернення за призначенням пенсії заявнику виповнилося 45 років, що в сукупності з відповідною вислугою років сформувало підстави для призначення йому пенсії починаючи з 21 травня 2017 року. В цьому зв'язку, первинні позовні вимоги підлягають уточненню виходячи саме з цієї дати.

07 червня 2018 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов,відповідно до якого зазначено, що на адресу Головного управління у вересні надійшов пакет документів від ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно громадянина ОСОБА_1 . Листом від 19.09.2017 року №11690/03 передано на доопрацювання Закарпатському обласному військовому комісаріату документи подані для призначення пенсії позивача, а саме : у заяві про призначення пенсії відсутні відомості якого саме виду пенсії просить позивач, не відмічено чи працює особа станом на момент подачі заяви, що у випадку призначення пенсії вплине на її розмір, не зазначено чи отримував позивач раніше пенсію іншого виду чи ні. Крім того, в документах був відсутній розрахунок вислуги років, який здійснюється органами, визначеними п.2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей від 14.08.2014 р. №530. Враховуючи викладене, зазначає, що відсутні обставини визнання дій головного управління неправомірними, оскільки відсутнє рішення про відмову в призначенні пенсії громадянина ОСОБА_1

10 грудня 2018 року на адресу суду надійшов відзив від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого уточнені позовні вимоги позивача позовні вимоги не визнає з наступних підстав. Відповідно до п. 1 розділу «Звернення за призначенням пенсій» Порядку № 3-1 зазначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з Законом № 2262 - XII подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи, зокрема у Міністерства оборони України - це Закарпатський обласний військовий комісаріат. Натомість, Позивач звертається за призначенням пенсії згідно з пунктом «в» статті 12 Закону № 2262-XII. Своїм листом від 19.09.2017 року начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області зазначив, що причиною звільнення, яка зазначена у наказі командира частини НОМЕР_3 від 03.12.2004 року № 291, є « скорочення штатів» відповідно до розрахунку вислуги років складеного Закарпатським ОВК- вислуга років на день звільнення складає 15 років 4 місяці 2 дні, що не дає права на призначення пенсії « за вислугу років». Крім того, в цьому ж листі було зазначено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється органами, визначеними пунктом 2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей. Натомість в переліку документів, необхідних для призначення пенсії відповідно до Порядку № 3-1 ніякого конкретного документу, який би підтверджував вислугу років не зазначено. У липні 2017 року Закарпатським обласним військовим комісаріатом на адресу управління персоналу Командування Сухопутних військ була надіслана особова справа ОСОБА_1 для підтвердження військової служби та проведення розрахунку вислуги років. Однак, Командування Сухопутних військ повернуло особову справу ОСОБА_1 до Закарпатського ОВК без розрахунку вислуги років. В супроводі до справи від 14.07.2017 року, управлінням персоналу Командуванням Сухопутних військ було зазначено: « Станом на 12.07.2017 року вислуга років становить 15 років 04 місяці, права на пенсію не має.» У зв'язку з вищезазначеним, особова справа ОСОБА_1 та надані документи були повернуті на адресу Виноградівського РВК для обліку і зберігання. На підставі вищевикладеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги .

Представник відповідача ГУПФУ в Закарпатській області заперечила проти позову, зауваживши , що ніяке рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії ними не приймалося, а тому вимоги о них є безпідставні.

Представник відповідача -Закарпатського ОВК також заперечила проти позовних вимог до них, зазначивши , що вважать , що ними було правильно та належним чином направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області подання про призначення пенсії позивачу за вислугу років.

Представник Командування сухопутних військ ЗСУ в судове засідання не зявився , однак про дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, з якого слідує ,що ними 04.12.2018 року була отримана ухвала суду від 22.11.2018 року, де була вказано , що судове засідання відбудеться 22.12.2018 року о 10-00 годині.

Заслухавши представників сторін, розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

2. Обставини , встановлені судом.

Судом встановлено, що Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проходив військову службу в Збройних Силах України на офіцерських посадах.

Згідно Витягу з Наказу Міністерства оборони України від 26.11.2004 року №1014 відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, п. 63 підпункту "г" ( у зв'язку зі скороченням штатів) Позивача звільнено з військової служби у запас ( а.с.14).

Відповідно до Витягу з Наказу Міністерства оборони України від 03.12.2004 року №291 капітана ОСОБА_1 , заступника командира навчальної роти з виховної роботи школи молодших спеціалістів, звільненого наказом Міністра оборони України від 26 листопада 2004 року №1014 у запас за п. 63 підпункту "г"( у зв'язку зі скороченням штатів),виключено зі списків особового складу частини з 03 грудня 2004 року ( а.с.15).

На день виключення зі списків вислуга років, за послужним списком особової справи, склала 15 років 04 місяців 02 днів.

У липні 2017 року Закарпатським обласним військовим комісаріатом на адресу управління персоналу Командування Сухопутних військ була надіслана особова справа ОСОБА_1 для підтвердження військової служби та проведення розрахунку вислуги років. Особова справа була повернута до Закарпатського ОВК без розрахунку вислуги років. В супроводі до справи від 14.07.2017 року, управлінням персоналу Командуванням Сухопутних військ було зазначено: « Станом на 12.07.2017 року вислуга років становить 15 років 04 місяці, права на пенсію не має.»( а.с.92).

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України '"Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей", позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 за призначенням пенсії.

Військовий комісаріат подав подання від 11.09.2017 року №929 (згідно вхідного штампу зареєстроване в ГУ ПФУ в Закарпатській області 18.09.2017 року) і додаток на 9 аркушах. для призначення і нарахування позивачу пенсії за вислугу років за формою Додатку 2 до п.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-94.( а.с.48).

До вищевказаного подання було долучено:

-заяву позивача від 07.09.2017 року за формою згідно Додатку 1 до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-94

-Довідка( Форма № 21 ) у відповідності до Додатку 24 до Правил організації фінансового забезпечення військових часин, установ та організацій Збройних Сил України

- Завірена копія Витягу з Наказу № 291 від 03.12.2004 року

-Довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2008 року та станом на 01.04.2012 року

- копія паспорту

-копія картки платника податків із зазначенням реєстраційного номера облікової картки

- заява про відкритий рахунок в АТ «Ощадбанку».

Однак, листом від 19.09.2017 року начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області вищевказане подання було повернуто в Закарпатський ОВК «на доопрацювання документів». В даному листі було звернуто увагу, що згідно п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» (далі-Порядок) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності, особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом 2262-12 подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міноборони України. Також , акцентуючи увагу на п.6 Порядку, робить висновок, що уповноважений орган зобов'язаний прийняти заяву про призначення пенсії лише у тому випадку, коли заявник має право на пенсію за цим Законом.

Надалі у даному листі начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області роз'яснює в яких випадках позивач має право на пенсію, а також те, що інформації, що підтверджує здійснення розрахунку вислуги років в поданих документів немає.

Крім того , зазначає, що в своїй заяві ОСОБА_1 не вказує, що саме просить, не відмічає чи працює, чи призначався йому який-небудь вид пенсії.

Також просять чітко вказати норму Закону за якою, на думку ІНФОРМАЦІЯ_4 заявник має право на пенсію та обов'язково підтвердити це завіреними документами. ( а.с.49-50).

03.05.2018 року за № 2791 військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав позивачу лист, в якому вказав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській на подання Закарпатського ОВК про призначення позивачу пенсії за вислугу років не прийнято позитивного рішення. Також зазначає , що у відповіді ПФУ зроблено висновок , що позивач е має права на пенсію за вислугу років. А у липні Командування Сухопутних військ , якому надсилалась особова справа позивача повернуло і вказало , «що станом на 12.07.2017 року вислуга позивача становить 15 років 04 місяці 2 дні , права на пенсію не має». У зв'язку із зазначеним особова справа та надані заявником документи повернуті Виноградівському РВК ля обліку і зберігання. (а.с.13).

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (далі -Положення), обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування.

Згідно п. 3.2. Положення, заяви про призначення пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.

Вислуга років Позивача складає 15 років 04 місяці 02 дні, що відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" і п. "в" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХП, в редакції, яка діяла на момент звільнення особи зі збройних сил, надає ОСОБА_1 право на призначення пенсії за вислугу років. Визнання його таким, що не має права на пенсію за вислугу років - є протиправним.

Такі дії Відповідача суперечать положенням ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.

Відповідно до правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Пунктом 6 Порядку № 3-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення. У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

7. Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

- заява про призначення пенсії (додаток 1);

- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську

комісію);

- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 );

- довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання

відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

- довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";

- копія паспорта

Пунктом 12 Порядку № 3-1 визначено , що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

В пункті 14 Порядку № 3-1 визначено , що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (додаток 3).

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Згідно п.17 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

У відповідності до п.18 Порядку № 3-1 Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Проаналізувавши на відповідність положенням Порядку № 3-1 дій та рішень відповідачів, які зобов'язані були керуватися при вирішенні питання щодо прийняття , оформлення та розгляду заяви позивача щодо призначення пенсії за вислугу років, суд дійшов до наступних висновків.

Посилання відповідача 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у листі від 19.09.2017 року про «доопрацювання документів» на те, що уповноважений орган зобов'язаний прийняти заяву про призначення пенсії лише у тому випадку, коли заявник має право на пенсію за Законом № 2262-12 не відповідає положенню п.1 Порядку № 3-1, де зазначено , що на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів., оскільки даною нормою не йдеться про необхідність встановлення наявності чи не наявності права на пенсію.

Крім того, відповідач 1 аналізуючи подані до заяви документи із зазначенням вислуги років робить висновок про відсутність права на пенсію, після чого констатує , що запис у вказаній графі є невірним.

З приводу даного висновку Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області суд наголошує, що у відповідності до п. 14 Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі, а не робити висновок щодо наявності чи відсутності права особи на пенсію, оскільки даний висновок повинен міститися у рішенні щодо призначення пенсії або про відмову в призначенні на підставі поданих документів, про що зазначено у п.17 Порядку № 3-1.

Суд також піддає критичній оцінці посилання відповідача- 1 на те, що заявник у своїй заяві «не вказав що просить».,оскільки у наявній в матеріалах , які були повернуті на доопрацювання ОСОБА_1 викресливши непотрібне ( як передбачено формою Додатком 1) залишив необхідне , а саме: «Прошу призначити пенсію за вислугу років».

Також суд констатує, що ні заява, ні подання не були зареєстровані у відповідача № 1 , як це передбачено п. 14 Порядку № 3-1, і посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу ( в даному випадку відповідачу - 2) органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви.

Оскільки така розписка -повідомлення не були надані посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу, в даному випадку Закарпатському ОВК, то і не було ніяких часових меж для повторного подання, що спричинило порушення прав заявника на соціальний захист, про що свідчить лист Закарпатського ОВК від 03.05.2018 року, з якого позивачу стало відомо не розгляд його заяви про призначення пенсії. хоча лист відповідача-1 про «доопрацювання документів» датований ще 19.09.2017 року .

Відносно посилання відповідача-1 на те, що «інформація, що підтверджує здійснення розрахунку вислугу років вказаними органами в поданих документах відсутня», то суд констатує, що в п. 7 необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років не міститься такого документу «як інформація, що підтверджує здійснення розрахунку вислуги років вказаними органами», а міститься пункт щодо документів про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 ). Крім того, в поданих документах ІНФОРМАЦІЯ_5 вказав вислугу років позивача.

Статтею 49 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено , що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Суд також звертає увагу на те, що саме орган пенсійного фонду має повноваження призначення та виплати пенсії, а не структурний підрозділ, який наділений функцією щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, а тому вказівка відповідача-1 при дооформленні документів «у супровідному листі чітко вкажіть норму Закону , за якою на вашу думку , заявник має право на пенсію» не відповідає ні п.1 Порядку 3-1, ні положенням статті 49 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 2 ст. 9 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другої статті 245 КАС України суду повноважень, з вказаних вище мотивів, а також враховуючи те, що відповідачем-1 не приймалося рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу, але судом встановлені порушення , допущені під час розгляду заяви про призначення пенсії за вислугу років , суд застосовуючи ч. 2 ст. 9 КАСУ дійшов висновку , що взаємопов'язані позовні вимоги підлягають до задоволення частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо приймання, оформлення та розгляду документів ОСОБА_1 про призначення пенсії та зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вирішити питання щодо приймання, оформлення та розгляду документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про призначення пенсії на підставі поданої ним заяви від 07.09.2017 року та подання ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.09.2017 року у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 N3-1 .

Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2.Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо приймання, оформлення та розгляду документів ОСОБА_1 про призначення пенсії.

3.Зобовязати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063, м. Ужгород, пл. Народна,4) вирішити питання щодо приймання, оформлення та розгляду документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про призначення пенсії на підставі поданої ним заяви від 07.09.2017 року та подання Закарпатського обласного військового комісаріату від 11.09.2017 року у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 N3-1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЗ.Б. Плеханова