Постанова від 27.12.2018 по справі 924/118/18

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 м.Рівне, вул.Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року Справа № 924/118/18

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Грязнов В.В., суддя Розізнана І.В. , суддя Мельник О.В.

секретар судового засідання Петрук О.В.,

представники учасників справи:

прокурор- ЛисН.В.;

позивача- не з'явився;

відповідача 1- не з'явився;

відповідача 2- не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відповідача 2-Фізичної особи-підприємця Граб Ольги Іванівни на рішення господарського суду Хмельницької області від 20.07. 2018р. у справі №924/118/18 (суддя Танасюк О.Є.)

за позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави, в особі -

Міністерства екології та природних ресурсів України м.Київ

до 1. Національного природного парку «Подільські Товтри»

м.Кам'янець-Подільський Хмельницької обл.

2. Фізичної особи-підприємця Граб Ольги Іванівни

м.Кам'янець-Подільський Хмельницької обл.

про визнання недійсною угоди №КП-009 від 19.01.2017р. та

зобов'язання привести лісову ділянку у попередній стан шляхом демонтажу

тимчасових споруд, туалету,-

У лютому 2018 року заступник прокурора Хмельницької області (надалі в тексті - Прокурор) в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України (надалі в тексті - Міністерство) звернувся до господарського суду Хмельницької області із позовом про визнання недійсною угоди №КП-009 на рекреаційну діяльність від 19.01.2017р., укладеної Відповідачами: Національним природним парком «Подільські Товтри» (надалі в тексті - Національний парк) та Фізичною особою-підприємцем Граб Ольгою Іванівною (надалі в тексті - Підприємець) та зобов'я-зання Підприємця привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП «Подільські Товтри» на те-риторії Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу спорудже-них тимчасових споруд, туалету.(т.1, арк.справи 2-14).

Ухвалою від 07.03.2018р. господарський суд Хмельницької області відкрив провадження у справі №924/118/18.(т.1 арк.справи 1).

Ухвалою від 07.06.2018р. судом першої інстанції прийнято заяву прокурора про зміну пред-мету позову, у зв'язку з чим предметом позову є: визнання недійсною угоди №КП-009 на рекреа-ційну діяльність, яка укладена 19.01.2017р. між Національним природним парком «Подільські Тов-три» та ФОП Граб О.І. та зобов'язання ОСОБА_1 привести у попередній стан лісову ділянку в квар-талі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП «Подільські Товтри» на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шля-хом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету.(т.1, арк. справи 238-242, 248).

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 20.07.2018р. у справі №924/118/18 позов Прокурора задоволено в повному обсязі. Рішення вмотивоване тим, що угода на рекреаційну діяльність №КП-009 від 19.01.2017р. укладена з порушенням вимог ст.18 Лісового кодексу України, порушує вимоги природоохоронного законодавства, а її виконання може призвести до заподіяння шкоди та незворотних змін природного екологічного стану об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення - Національного природного парку «Подільські Товтри», тому така угода підлягає визнанню недійсною. Крім того, вимога Прокурора про зобов'язання ОСОБА_1 при-вести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природо-охоронного науково-дослідного відділення НПП «Подільські Товтри» на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових спо-руд, туалету є похідною від визнання угоди недійсною та підлягає задоволенню.(т.2, арк.справи 26-32).

Не погоджуючись із ухваленим рішенням, Відповідач-2 подав скаргу до Рівненського апе-ляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення господарського суду Хмельни-цької області від 20.07.2018р. у даній справі та прийняти нове рішення, яким відмовити у задово-ленні позовних вимог.(т.2, арк.справи 44-47).

Обґрунтовуючи скаргу Підприємець зазначає, що господарський суд першої інстанції не-повно з'ясував всі обставини справи, ухваливши рішення з порушенням норм матеріального права. На думку Скаржника, суд безпідставно не взяв до уваги той факт, що на земельній ділянці вста-новлений пересувний вагон (кемпінг) на дерев'яних палях та камінні та використовується в рам-ках пункту 4.3 Договору. Крім того, зауважує, що земельну ділянку Відповідач-2 не отримував, ос-кільки здійснює рекреаційну діяльність. При цьому, помилковим є твердження про необхідність Декларації про початок будівництва, оскільки вагончик не є капітальною спорудою та був придба-ний за договором купівлі-продажу до прийняття Порядку про розміщення тимчасових споруд, тоб-то до 21.10.2011р., наголошує, що безпідставним є посилання на пункти договору щодо стоянки автотранспорту та розміщення і облаштування гідроізоляційного вигрібу, оскільки для автостоян-ки договором передбачено отримання рішення технічної ради НПП «Подільські Товтри», проте та-кого рішення не існує як не існує і автостоянки. При цьому, всі пункти рекреаційної угоди спрямо-вані лише на дотримання санітарно-гігієнічних правил у зоні рекреації.

Указом Президента України №454/2017 від 29.12.2017р. ліквідовано Рівненський апеляцій-ний господарський суд та створено Північно-західний апеляційний господарський суд в апеляцій-ному окрузі, що включає Вінницьку, Волинську, Житомирську, Рівненську та Хмельницьку області, з місцезнаходженням у місті Рівному.

05.10.2018р. в газеті «Голос України» опубліковано оголошення про початок роботи Північ-но-західного апеляційного господарського суду.

У відповідності до наказу керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду №992 від 01.10.2018р. «Про комісію для передачі судових справ та матеріалів» згідно акта здачі судових справ від 02.10.2018р. до Північно-західного апеляційного господарського суду передана апеляційна скарга ФОП Граб О.І.

Для розгляду справи №924/118/18 автоматизованою системою документообігу суду визна-чено колегію суддів у складі: головуючий суддя Грязнов В.В., суддя Мельник О.В., суддя Розізнана І.В. (т.2, арк.справи 78).

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 31.10.2018р. прийнято до провадження апеляційну скаргу Відповідача-2, а ухвалою від 11.12.2018р. відкладено розгляд справи на 27.12.2018р.(т.2,арк.справи 79-80,89).

Через канцелярію суду 24.09.2018р. надійшов відзив Прокурора, в якому він заперечує проти задоволення апеляційної скарги та просить суд залишити рішення суду першої інстанції - без змін. (т.2, арк.справи 69-75).

У судових засіданнях апеляційної інстанції 11 та 27 грудня 2018 року Прокурор заперчив проти доводів та вимог апеляційної скарги, надав пояснення в обґрунтування своєї правової пози-ції.

Інші учасники справи не забезпечили явку своїх уповноважених представників у призначе-не на 27 грудня 2018 року судове засідання, хоч про час та місце розгляду скарги були повідомлені у встановленому порядку.(т.2, арк.справи 90-94).

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши представника, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність додержання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Наказом Міністерства охорони навколишнього природ-ного середовища України від 26.01.2005р. №46 затверджено Положення про Національний природ-ний парк «Подільські Товтри», до якого внесені зміни та доповнення наказом Міністерства охоро-ни навколишнього природного середовища України від 15.08.2013р. №353 (викладеного в новій редакції) та наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.07.2015р. №280.(т.1, арк. справи 20-30)

Згідно п.1.1 Положення про Національний природний парк «Подільські Товтри» створений відповідно до Указу Президента України від 27.06.1996р. №474/96 «Про створення національного природного парку «Подільські Товтри», є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавно-го значення.

Відповідно до п.п. 1.6, 2.1 Положення, загальна площа парку становить 261 316 га землі, у т.ч. 4 453,06 га земель, що надаються у постійне користування Парку та 256 862,994 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів. Парк створений з метою збережен-ня, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, що мають важливе природоохоронне, наукове, освітнє, есте-тичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Згідно п.3.4 Положення передбачено, що для забезпечення виконання основних завдань та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських робіт на території пар-ку, адміністрація має право, зокрема, надавати в установленому порядку платні послуги згідно із законодавством.

На території парку відповідно до природоохоронного законодавства виділяють такі зони: заповідна, регульованої рекреації, стаціонарної рекреації, господарська (п. 4.3 Положення).

Зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку. Забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов'язана з цільовим призначенням цієї функціональної зони або може шкідливо вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації (п.4.3.3 По-ложення).

Указом Президента України «Про створення Національного природного парку «Подільські Товтри» від 27.06.1996р. №474/96 установлено площу земель парку в розмірі 261 316 га. В тому числі - 3 015 га, що надаються у постійне користування та 25 831 га, що включається до його скла-ду без вилучення у землекористувачів (п.1 Указу).(т.1, арк.справи 185-186).

Відповідно до п.2 даного указу Президента, Національному природному парку «Подільські Товтри» підлягають переданню в постійне користування 3 015 га земель за рахунок їх вилучення з користування у Кам'янець-Подільського державного лісогосподарського підприємства.

В додатку №1 до Указу Президента від 27.06.1996р. №474/96 міститься перелік землекорис-тувачів, землі яких мають бути передані в постійне користування Національному природному пар-ку «Подільські Товтри», а саме Кам'янець-Подільське державне лісогосподарське підприємство, землі якого розташовані на території Гринчуцької, Грушківської, Залучанської, Калачковецької, Китайгородської, Рудської, Сокольської, Староушицької, Устянської сільських рад.

У Проекті організації території Національного природного парку «Подільські Товтри», охо-рони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, затверд-женому Держаним секретарем Міністерства екології та природних ресурсів України 09.07.2002р. наказ №257 в розділі 8.4 «Лісокористування, лісові ресурси і їх використання» в таблиці 8.4.2 здійснено розподіл загальної площі лісового фонду НПП «Подільські Товтри» за основними кате-горіями земель, згідно якої площа лісового фонду всього складає 40 352 га (100%), з них землі держлісфонду - 38 857 га (96,3%), до складу яких входять лісові землі - 37 020 (91,7%) та нелісові землі - 1 837 га (4,6%).(т.1, арк.справи 187-190).

Матеріалами справи стверджено, що 26.12.2002р. Кам'янець-Подільською районною дер-жавною адміністрацією відповідно до рішення Хмельницької обласної Ради народних депутатів від 16.12.1998р. №11 Національному природному парку «Подільські Товтри» видано державний акт І-ХМ №000653 на право постійного користування землею площею 321,74 га для природоохо-ронного та рекреаційного призначення. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на пра-во постійного користування землею за №10.(т.1, арк.справи 31).

Крім того матеріали справи свідчать, що 19.01.2017р. НПП «Подільські Товтри»-адмініст-рація, сторона-1 та ФОП Граб О.І.-сторона-2 уклали договір про рекреаційну діяльність №КП-009 (надалі в тексті - Договір), відповідно до абз.1 п.1.1 якого сторона-1 дозволяє стороні-2 проводити рекреаційну діяльність (квартал №31, виділ 12, територія ПЗФ пл. 2,8 га, Кам'янець-Подільського науково-дослідного природоохоронного відділення згідно вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України», Водного кодексу України, Закону України «Про відходи», Закону Ук-раїни «Про рослинний світ», Закону України «Про тваринний світ»), Червоної книги України та міжнародних списків, а також біотопи, які охороняються Бернською конвенцією, рослинних угру-пувань із Зеленої книги України, Наказів розпоряджень, Міністерства екології та природних ре-сурсів України, іншого чинного законодавства, без заподіяння шкоди природним комплексам НПП «Подільські Товтри» та порушення екологічної рівноваги. Рекреаційна діяльність - діяльність, спрямована на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом загальнооздо-ровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікування, любите-льського та спортивного рибальства тощо.(т.1, арк.справи 32-34).

Згідно абз.2 п. 1.1 Договору сторона-1 на вказану вище земельну ділянку має державний акт на право постійного користування І-ХМ №000653 від 26.12.2002р.

Згідно з функціональним зонуванням:

Заповідна зона - призначена для охорони та відтворення найбільш цінних природних комп-лексів, режим якої визначається відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників;

Зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздо-ровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць; у цій зоні дозволяється влаш-тування та відповідне обладнання туристських маршрутів і екологічних стежок; тут забороняють-ся рубки лісу головного користування, промислове рибальство й промислове добування мисливсь-ких тварин, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'-єктів заповідної зони;

Зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку;

Господарська зона - у її межах проводиться господарська діяльність спрямована на вико-нання покладених на парк завдань, знаходяться населені пункти, об'єкти комунального призна-чення парку, а також землі інших землевласників та землекористувачів, включені до складу парку, на яких господарська діяльність здійснюється з додержанням загальних вимог щодо охорони нав-колишнього природного середовища.

Згідно із п.1.2 Договору, адміністрація (сторона 1) після позитивного рішення науково-тех-нічної ради з метою організації відпочинку, ночівлі, споживання їжі прокату спорядження, дозво-ляє провести рекреаційну інфраструктуру шляхом встановлення альтанок, розбірних каркасних павільйонів, навіси лави, столи, інформаційні стенди, дошки, вивіски, розмістити тимчасові нека-пітальні споруди та капітальні споруди інші.

Як передбачено п.1.3 Договору, стороні 2 ФОП Граб О.І. рубка лісонасаджень категорично заборонена.

Відповідно до п.1.7 Договору на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12. 2000р. №1913 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись бюджетними установами природно-заповідного фонду» (у редакції постанови від 02.06.2003р. №827) на терито-рії НПП «Подільські Товтри» згідно наказу НПП «Подільські Товтри» №18 від 22.01.2016р. за послуги, які можуть надаватися в облаштованих рекреаційних зонах введено плату станом на час укладення угоди вартість становить: одноденний відпочинок однієї людини - 10 грн.; стоянка на виділеній та облаштованій земельній ділянці рекреаційної зони транспортними засобами: автобус - 17 грн.; мікроавтобус - 17 грн.; легковий автомобіль - 10 грн.; мотоцикли - 5 грн.; причеп до мік-роавтобуса, автомобіля - 8 грн.

Згідно п.2.1 Договору, ФОП Граб О.І. зобов'язується проводити рекреаційну діяльність у кварталі №31 виділи 12, територія ПЗФ пл.2,8 га Кам'янець-Подільського науково-дослідного при-родоохоронного відділення НПП «Подільські Товтри» з дотриманням вимог угоди, без заподіяння шкоди природним комплексам та порушення екологічної рівноваги з дотриманням встановленого природоохоронного режиму та правил протипожежної безпеки, сплачуючи за відвідування облаш-тованих місць відпочинку громадянами на закріпленій за відповідачем 2 території природно-запо-відного фонду по затвердженим тарифам.

Відповідно до п.п.2.5, 2.6, 2.7 Договору, Підприємець за позитивним рішенням науково-тех-нічної ради НПП «Подільські Товтри» визначає та облаштовує місце (я) стоянки автотранспорту; визначає та облаштовує місця розведення вогнищ; розміщує ємкості для роздільного зби-рання (тимчасового утримання) ТПВ, забезпечує роздільний збір та вивіз або передачу ТПВ спеціалізо-ваним підприємствам на переробку або утилізацію відходів; облаштовує гідроізоляційний вигріб для збору та видаленню господарсько-фекальних стоків.

Пунктом 2.9 Договору визначено, що стоона-2 зобов'язується забезпечувати охорону лісо-вих масивів від вирубок та пожеж.

Згідно п.6.1 сторони погодили строк дії строк дії Договору з дати підписання по 2020 рік.

Договір підписано директором Національного парку та Підприємцем, скріплено відтисками печаток сторін.(т.1, арк.справи 34-зворот).

Матеріалами справи стверджено, що 11.04.2017р. Національний парк та Підприємець укла-ли додаткову угоду до Договору, за умовами абзац 1 пункту 1.7 Договору викладено в новій редак-ції, а саме передбачено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2000р. №1913 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись бюджетними устано-вами природно-заповідного фонду» (у редакції постанови від 02.06.2003р. №827) на території НПП «Подільські Товтри» згідно наказу НПП «Подільські Товтри» №18 від 22.01.2016р. (які щорічно переглядаються) за послуги, які можуть надаватися в облаштованих рекреаційних зонах введено плату при зміні вартості відвідування рекреаційних зон сторона-1 повідомляє сторону-2 у тижне-вий термін.

Також викладено в новій редакції розділ 6 «Строк дії угоди». Так, згідно з п. 6.1 строк дії угоди визначається з дати підписання по 2041 рік.

Відповідно до аркушу 44 таксаційного опису, відомостей поквартальних підсумків проекту організації та розвитку лісового господарства Кам'янець-Подільського природоохоронного науко-во-дослідного відділення Національного природного парку «Подільські Товтри» Хмельницької об-ласті Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, квартал №31 відно-ситься до зони стаціонарної рекреації. Земельна ділянка площею 2,8 га являє собою скельове ого-лення, рекреаційна характеристика: відкриті простори без дерев, 4 клас естетичної оцінки.(т.1, арк. справи 40).

В матеріалах справи наявна карта-схема функціонального зонування території Національ-ного природного парку «Подільські Товтри», з якої вбачається, що земельна ділянка площею 2,8 га розташована на території Устянської сільської ради.(т.1, арк.справи 43).

Матеріали справи свідчать, що у період з 20 по 26 червня 2017р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання НПП «Подільські Товт-ри» вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ре-сурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №405/01 від 26.07. 2017р. та акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання ре- жиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду №405/03 від 26.07.2017р. (т.1, арк.справи 57-66, 67-75).

В ході перевірки земельної ділянки (квартал 31 виділ 12) виявлено встановлення споруди (садового будинку) розташованого на відстані 3 метрів від урізу води річки Дністер. Територія, на якій встановлено садовий будинок огороджена. Також виявлено встановлений туалет, септик від якого виведений до урізу води річки Дністер.

Також в акті обстеження земельної ділянки від 20.07.2017р. №405/01/4 Державною еколо-гічною інспекцією у Хмельницькій області встановлено, що виявлена будівля на земельній ділянці в кварталі 31 виділ 12 є капітальною спорудою (будинок).

На запит прокуратури Хмельницької області від 12.12.2017р. №05-1899 вих.-17 відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та з питань цивільного захисту населення Кам'янець-Подільської райдержадміністрації листом від 13.12.2017р. №19/01-15 було повідомлено, що в період з 19.01.2017р. по 12.12.2017р. звернень від фізичної особи-підприємця Граб О.І. стосовно отримання паспортів прив'язки тимчасових споруд на території НПП «Поділь-ські Товтри» не надходило, відповідно паспортів прив'язки не видавалося. (т.1, арк.справи 81).

Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області листом від 15.12.2017р. за №1022-7/3955-17 повідомило прокуратуру Хмельницької області, що відповід-но до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних ро-біт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування т анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України інформація стосовно наявності документів декларативного та/або дозвільного характеру на початок виконання будівельних робіт та на готов-ність до експлуатації об'єкта будівництва за адресою: Устянська сільська рада, Кам'янець-Поділь-ський район, Хмельницька область, замовником будівництва якого є фізична особа-підприємець Граб О.І. за період з 01.01.2017р. відсутня.(т.1, арк.справи 82).

Крім того матеріали справи містять:

- договір купівлі-продажу обладнання та майна від 05.01.2017р., укладений приватним під-приємцем О.А. та приватним підприємцем Граб О.І. згідно якого остання придбала тимчасову не житлову будівлю площею 22.1 м2, що знаходиться на лівому березі гирла р.Мукша, напроти с.В. Слобідка.(т.1, арк.справи 219-220).

- договір №98 від 01.06.2017р. укладений ФОП Граб О.І.-замовник та КП «Спецкомун-транс»-виконавець, відповідно до умов якого замовник вивозить на полігон побутових відходів будівельне та побутове сміття, а також вуличний зміт фактично накопичених об'ємів (крім 1, 2. 3 класу небезпеки), а виконавець приймає та утилізує ТПВ згідно товаро-транспортних накладних (крім 1, 2, 3 класу небезпеки).(т.1, арк.справи 221).

- договір від 01.06.2017р. укладений ФОП Граб О.І.-замовник та КП «Спецкомунтранс»-виконавець, відповідно до умов якого виконавець бере на себе зобов'язання по наданню послуг з викачки та очистки стоків з септика готельного комплексу «Дністровська рів'єра», розташованого по вул.Центральна, 45 с.Велика Слобідка Кам'янець-Подільського району власними силами і влас-ним транспортом (асенізаційним автомобілем). (т.1, арк.справи 222).

- технічний паспорт ОСОБА_1 на тимчасову нежитлову будівлю, виділ 12 квартал №31 (на лівому березі гирла р.Мукша, напроти с.В.Слобідка). З докладного опису основних елементів бу-дівлі вбачається, що дана будівля без фундамента, на дерев'яних стовпчиках, стіни дерев'яні, об-шиті вагонкою, міжповерхове перекриття дерев'яне, підшите вагонкою, підлога - дерево, ліноле-ум, дах - односхилий, профлист, вікна - глухі дерев'яні, двері - дерев'яні одно полотні, сходи - буто-бетон, сантехобладнання та устаткування - електрозабезпечення, водопостачання.(т.1, арк.справи 213-218).

- акт обстеження (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 06.06. 2018р. за результатами обстеження начальником Кам'янець-Подільського ПОНДВ Гуменюк В.В., заступником начальника ДОПЗФ Гуменюк Р.В., інспектором з охорони ПЗФ Андрейцев В.Г., в присутності Граб О.І. кварталу 31 виділ 12. за результатами було виявлено тимчасову споруду (ва-гончик), колодязь, пожарний гідрант, дерев'яний туалет без фундаменту, металеву огорожу з одні-єї частини вагончика.(т.1, арк.справи 241).

Як зазначалося вище, рішенням від 20.07.2018р. у справі №924/118/18 господарський суд Хмельницької області задоволив позов Прокурора в повному обсязі.(т.2, арк.справи 26-32).

Перевіривши додержання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального пра-ва, апеляційний суд вважає, що скарга обґрунтована та підлягає задоволенню з огляду на наступ-не:

Предметом даного спору є визнання недійсним договору про рекреаційну дяльність та при-ведення ділянки в попередній стан.

Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України (надалі в тексті - ГК України) - госпо-дарський договір є однією з підстав виникнення господарських зобов'язань і є обов'язковим для виконання сторонами. Аналогічно врегульовано підстави виникнення зобов'язання у ст.ст. 11, 629 Цивільного кодексу України (надалі в тексті - ЦК України).

Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин, згідно зі ст.193 ГК Ук-раїни, повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, ін.-ших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Визнання договору недійсним є одним із способів захисту, який застосовується судом у ви-падках та порядку, визначеному законодавством.

Правове регулювання визнання правочинів недійсними здійснюється на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України.

При цьому, правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.

Так, підставою недійсності правочину, відповідно до ст.215 ЦК України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст.203 ЦК України, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьо-му Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Переглядаючи рішення у даній справі, колегія суддів зауважує, що згідно з частиною 1 стат-ті 19 Земельного кодексу України - землі України за основним цільовим призначенням поділяю-ться на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громад-ської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного приз-начення; е) землі лісо-господарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисло-вості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

За змістом частини 2 статті 20 цього Кодексу (у редакції, яка діяла на час затвердження Мі-ністерством охорони навколишнього природного середовища України Положення) зміна цільового приз-начення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самовряду-вання, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про ство-рення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Статтями 43, 44, 45 Земельного кодексу України передбачено, що землі природно-заповід-ного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що ма-ють особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. До зе-мель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповід-ники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказни-ки, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, денд-рологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва). Землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Так, згідно з частинами 2, 3, 4 статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд Ук-раїни» землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншо-го природоохоронного або історико-культурного призначення. На землях природно-заповідного фонду та іншого природо-охоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та істо-рико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначен-ням. Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж тери-торій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-за-повідного фонду.

За змістом статті 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» - території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися, зокрема, в оздоровчих та інших рекре-аційних цілях.

Статтею 21 цього Закону передбачено, що на території національних природних парків з урахуванням природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об'єктів, їх особливостей встановлюється диференційований режим щодо їх охорони, відтворення та використання згідно з функціональним зонуванням: запо-відна зона - призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів, ре-жим якої визначається відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників; зона регу-льованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення насе-лення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць; у цій зоні дозволяється влаштування та від-повідне обладнання туристських маршрутів і екологічних стежок; тут забороняються рубки лісу головного користування, промислове рибальство, мисливство, інша діяльність, яка може негатив-но вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони; зона стаціонарної рекреа-ції - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування від-відувачів парку; тут забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов'язана з цільовим призначенням цієї функціональної зони або може шкідливо вплинути на стан природних комп-лексів та об'єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації; господарська зона - у її межах проводиться господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на парк завдань, зна-ходяться населені пункти, об'єкти комунального призначення парку, а також землі інших земле-власників та землекористувачів, включені до складу парку, на яких господарська та інша діяль-ність здійснюється з додержанням вимог та обмежень, встановлених для зон антропогенних ланд-шафтів біосферних заповідників.

На території зони регульованої рекреації, стаціонарної рекреації та господарської зони за-бороняється будь-яка діяльність, яка призводить або може призвести до погіршення стану навко-лишнього природного середовища та зниження рекреаційної цінності території національного природного парку.

Зонування території національного природного парку, рекреаційна та інша діяльність на його території провадяться відповідно до Положення про національний природний парк та Прое-кту організації території національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, що затверджується центральним органом виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища.

Матеріалами справи стверджено, що в оспорюваному Договорі на рекреаційну діяльність не зазначено про домовленість сторін щодо передачі у користування лісових ділянок. Не здійсню-валася така передача і під час фактичного виконання Договору. Згідно з пунктом 1.1 Договору сто-рона-1 (НПП «Подільські Товтри») дозволила стороні-2 (ФОП Граб О.І.) здійснювати рекреаційну діяльність, спрямовану на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом зага-льнооздоровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікуван-ня, любительського та спортивного рибальства тощо.

Згідно з пунктом 8.2 Положення основним напрямом провадження рекреаційної діяльності на території парку є, зокрема, створення умов для організованого та ефективного туризму, відпо-чинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах із додержанням режиму охоро-ни природних комплексів та об'єктів, забезпечення попиту рекреантів на загальнооздоровчий, культурно-пізнавальний відпочинок, туризм, любительське та спортивне рибальство, тощо.

Для забезпечення виконання основних завдань та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських робіт на території парку адміністрація має право, зокрема, на-давати в установленому порядку платні послуги згідно із законодавством (пункт 3.4 Положення).

За змістом пункту 4.3 Положення на території парку відповідно до природоохоронного за-конодавства виокремлюють такі зони: заповідна, регульованої рекреації, стаціонарної рекреації, господарська.

Зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздо-ровлення населення, огляд особливо мальовничих та пам'ятних місць. Зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідува-чів парку (підпункти 4.3.2, 4.3.3 пункту 4.3 Положення).

За умовами оспорюваного Договору НПП «Подільські Товтри» дозволив Підприємцеві здій-нювати рекреаційну діяльність на земельній ділянці, яка належить до зони стаціонарної рекреації, надав Підприємцю право на встановлення альтанок, розбірних каркасних павільйонів, навісів, лав, столів, інформаційних стендів, дошок, вивісок, розміщення тимчасових некапітальних споруд то-що.(п.1.2 Договору). При цьому відповідно до пунктів 1.3, 1.4, 1.6 угоди заборонено порушувати норми природоохоронного законодавства, зокрема вирубувати лісонасадження, порушувати сані-тарно-гігієнічні правила та правила поводження з відходами, які утворюються при наданні рекреа-ційних послуг, заборонено розведення вогнищ в необлаштованих та поза об лаштованими місцями для цього.

При цьому, матеріали справи містять докази, що будівля площею 22.1 м2, що знаходиться на лівому березі гирла р.Мукша, напроти с.В.Слобідка є тимчасовою не житловою, про що свід-чить технічний паспорт та договір купівлі-продажу.(т.1, арк.справи 219-220, 213-218). Крім того, на виконання умов спірного Договору щодо утилізації відходів та здійснення рекреаційної діяль-ності у відповідності до договору, Відповідач-2 уклав договори на вивезення на полігон побутових відходів будівельне та побутове сміття, а також вуличний зміт фактично накопичених об'ємів (крім 1, 2, 3 класу небезпеки) та по наданню послуг з викачки та очистки стоків з септика готель-ного комплексу «Дністровська рів'єра», розташованого по вул.Центральна. 45 с.Велика Слобідка Кам'янець-Подільського району власними силами та власним транспортом (асенізаційним автомо-білем).(т.1, арк.справи 221, 222). Крім того, згідно акту обстежень від 06.06.2018р. на вказаній зе-мельній ділянці виявлено тимчасову споруду (вагончик), колодязь, пожарний гідрант, дерев'яний туалет без фундаменту, металеву огорожу з однієї частини вагончика.(т.1, арк.справи 241).

Таким чином, умови оспорюваного Договору на рекреаційну діяльність не передбачають порушення норм природоохоронного законодавства, зокрема щодо здійснення діяльності, яку на території НПП «Подільські Товтри» заборонено, що спростовує твердження прокурора про здійс-нення ФОП Граб О.І. забороненої господарської діяльності.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що укладення угоди на рекреаційну діяльність узгоджується як із вимогами чинного законодавства, так і з Положенням.

При цьому, безпідставними є посилання Прокурора на відсутність автостоянки та порушен-ня режиму пропуску автомобілів, оскільки не облаштування такої автостоянки жодним чином не свідчить про пропуск автомобілів до рекреаційної зони, на якій здійснює діяльність Відповідач-2.

Щодо посилань прокурора про наявність підстав для визнання недійсним Договору на рек-реаційну діяльність, оскільки такий порушує вимоги Лісового кодексу України щодо порядку пе-редачі у користування лісу, адже ФОП Граб О.І. на виконання цієї угоди передано для рекреації земельну ділянку лісового фонду, колегія суддів зауважує, що у оспорюваній угоді на рекреаційну діяльність не зазначено про домовленість сторін стосовно передачі в користування лісової ділян-ки.

Статтями 50, 51 Земельного кодексу України встановлено, що до земель рекреаційного при-значення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та еко-логічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціо-нарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих турис-тичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ді-лянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

За змістом статі 55 Земельного кодексу України, до земель лісового фонду належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісового фонду не належать землі, зайняті: а) зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; б) полезахисними лісовими смугами, захисними насадженнями на смугах відводу залізниць, за-хисними насадженнями на смугах відводу автомобільних доріг, захисними насадженнями на сму-гах відводу каналів, гідротехнічних споруд та водних об'єктів; в) окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів дер-жавної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самовряду-вання, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про ство-рення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призна-чення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціати-вою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.20 Земельного кодексу України).

Із матеріалів справи вбачається, що передача у постійне користування НПП «Подільські Товтри» земель площею 3 015 га, у тому числі у кварталі №31, виділ 12, територія ПЗФ пл.2,8 га, що передбачало зміну цільового призначення земель (із земель лісового фонду до земель природ-но-заповідного фонду), відбулася на виконання Указу Президента України від 27.06.1996 № 474/96 «Про створення національного природного парку «Подільські Товтри» як об'єкта природно-запо-відного фонду загальнодержавного значення.

Отже, посилання прокурора на те, що спірні правовідносини щодо використання об'єкта природно-заповідного фонду регулюються, у тому числі, положеннями Лісового кодексу України, правомірно безпідставне.

Стосовно доводів прокурора щодо облаштування Відповідачем-2 гідроізоляційного вигрі-бу (вигрібної ями), суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з пунктом 1 Державних санітар-них норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.03.2011 № 145, вигрібна яма (вигріб) - це інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та збе-рігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіт-кою для відокремлення твердих відходів.

Облаштування гідроізоляційного вигрібу (вигрібної ями) забезпечить виконання сторонами пункту 1.4 спірної угоди на рекреаційну діяльність щодо обов'язку Підприємця дотримуватися са-нітарно-гігієнічних правил.

При цьому, колегія суддів зауважує, що матеріалами справи стверджено наявність у кварта-лі №31, виділ 12, територія ПЗФ пл. 2,8 га дерев'янjuj туалетe без фундаменту, а не вигрібної ями

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що Прокурором не доведено належними і допустимими доказами здійснення ФОП Граб О.І. на територіях рекреаційних зон будь-якої госпо-дарської та іншої діяльності, не пов'язаної з їх цільовим призначенням, яка могла би негативно вплинути на навколишнє природне середовище або призвести до погіршення його стану та зни-ження рекреаційної цінності території національного природного парку.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає про безпідставність посилань Прокурора в обґрунтування позовних вимог на положення статті 228 ЦК України, якою визначено перелік пра-вочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок, зокрема правочини, що пося-гають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, кваліфікація яких здійснюється у розумінні цієї норми з урахуванням вини, яка має прояв у намірі порушити публічний порядок сто-ронами правочину або однією зі сторін. Натомість прокурором не доведено факту порушення пуб-лічного порядку під час укладання оспорюваного Договору на рекреаційну діяльність.

З мотивів зазначених вище, оскаржуване рішення господарського суду Хмельницької облас-ті належить скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволення позову.

Статтею 74 ГПК України передбачено обов'язок кожної із сторін довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпо-середньому дослідженні наявних у справі доказів.(ст.86 ГПК України).

З мотивів зазначених вище, колегія суддів вважає, що наявні всі підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з підстав ст.277 ГПК України че-рез неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, визнання судом першої інстанції встановленими обставин, що мають значення для справи, які не були доведеними та невідповідно-сті обставинам справи висновків, викладених у рішенні, що призвело до ухвалення незаконного су-дового рішення.

Крім того, враховуючи задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції, відповідно до статті 129 ГПК України, з Прокуратури належить стягнути на користь Від-повідача 5 286 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 34, 73, 74, 86, 129, 232, 233, 240, 275, 277, 282, 284 Господарського процесу-ального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Граб Ольги Іванівни на рішення госпо-дарського суду Хмельницької області від 20.07.2018р. у справі №924/118/18 задоволити.

2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 20.07.2018р. у справі №924/118/ 18 скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

3. Стягнути з Прокуратури Хмельницької області (29000, Хмельницька обл., місто Хмель-ницький, провулок Військоматський, буд.3; ідентифікаційний код юридичної особи 02911102) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) 5 286 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Надати місцевому господарському суду доручення про видачу відповідного наказу.

5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховно-го Суду протягом 20 днів з моменту виготовлення повного тексту постанови.

6. Матеріали справи №924/118/18 повернути до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Грязнов В.В.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Мельник О.В.