Рішення від 18.12.2018 по справі 925/971/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року м. Черкаси справа № 925/971/18

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю;

від відповідача - ОСОБА_2 - за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу

за позовом Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, м.Київ,

до Товариства з обмеженою відповідальністю “УМАНЬГАЗ ЗБУТ”, м.Умань, Черкаська область,

про стягнення 586553,14 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “УМАНЬГАЗ ЗБУТ”, в якому просить суд стягнути з відповідача 586553,14 грн., у тому числі: пеня 548116,02 грн.; 38437,12 грн. три проценти річних, в зв'язку з порушенням відповідачем зобов'язань за договором купівлі-продажу природного газу №16-209-Н від 30 грудня 2015 року.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 19 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

01 листопада 2018 року у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 15 листопада 2018 року.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому в задоволені позову просить відмовити повністю, оскільки с твердженнями позивача щодо невиконання відповідачем своїх обов'язків з проведення розрахунків за поставлений природний газ відповідно до умов договору не погоджується. Розрахунки між сторонами здійснювались двома способами: шляхом укладення Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України (далі - СПР) та шляхом перерахування коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання, згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідними постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідно до абзацу першого п. 6.2 договору від 30.12.2015, оплата за газ здійснюється з поточного рахунка із спеціальним режимом використання покупця на поточний рахунок із спеціальним режимом використання продавця кожного банківського дня розрахункового місяця згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідною постановою НКРЕКП. Між сторонами здійснювались розрахунки, крім СПР, виключно з використанням поточних рахунків із спеціальним режимом використанням, а тому кошти, які знаходились на цих рахунках не є власністю відповідача та останній позбавлений будь-якої можливості впливати на алгоритм розподілу коштів з рахунку зі спеціальним режимом використання.

Позивач подав відповідь на відзив, у якій спростовував доводи відповідача, наведені у відзиві. Договір, укладений між сторонами, не був змінений в частині порядку здійснення розрахунків та в частині відповідальності за невиконання умов договору. Відповідно до п. 10.2 додаткової угоди №3 до договору сторони погодили порядок внесення змін та доповнень до договору, які оформлюються лише у вигляді додаткових угод до договору, а СПР не можуть вважатися такими. Відповідач повинен нести відповідальність визначену умовами договору щодо сплати пені (п. 7.2 договору) та чинним законодавством у вигляді сплати 3% річних та інфляційної складової (ч. 2 ст. 625 ЦК України).

Від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив. На виконання умов протокольних рішень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20 та договору купівлі-продажу природного газу від 30.12.2015 №16-209-Н, зокрема додаткової угоди №3 до договору, відповідач повністю розрахувався із позивачем за отриманий природний газ та не прострочив виконання грошового зобов'язання.

Ухвалою суду від 15.11.2018 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судових засіданнях позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, і просив суд задовольнити повністю. Представник відповідача проти позову заперечив.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив такі обставини.

30 грудня 2015 року між Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (продавець за договором, позивач по справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» (покупець за договором, відповідач по справі) укладено договір на купівлю-продаж природного газу №16-209-Н (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1.1. ОСОБА_3, за договором продавець зобов'язується передати у власність покупцю у 2016 році природний газ (далі - газ), а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах договору.

Відповідно до пункту 1.2. ОСОБА_3, що продається за договором, використовується покупцем виключно для подальшої реалізації побутовим споживачам (далі - споживачі покупця).

Відповідно до пункту 3.2. ОСОБА_3 приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Пунктом 5.2. ОСОБА_3 визначено ціну за 1000 куб.м природного газу без урахування податку на додану вартість, тарифів на транспортування і розподіл природного газу, торгової націнки постачальника газу зі спеціальними обов'язками (включно) становлять:

5.2.1. Газ, що використовується населенням для приготування їжі та/або підігріву води - 5219,10 гривень за 1000 куб.м, крім того ПДВ 20% 1043,82 грн.;

5.2.2. Газ, що використовується населенням для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, підігрів їжі та/або підігрів води):

- за обсяг, спожитий до 1200 куб.м природного газу (включно) на період з 01.10.2015 по 31.03.2016 (включно) - 2229,10 гривень за 1000 куб.м, крім того ПДВ 20%;

- за обсяг, спожитий понад 1200 куб.м природного газу (включно) на період з 01.10.2015 по 31.03.2016 (включно) - 5219,10 гривень за 1000 куб.м, крім того ПДВ 20%.

Оплата планових обсягів газу здійснюється покупцем виключно грошовими коштами у національній валюті шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки.

У разі неповної оплати остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється покупцем до 25-го числа місяця, наступного за місяцем реалізації газу, на підставі підписаного сторонами акта приймання-передачі газу за розрахунковий місяць (пункт 6.1. договору).

Оплата за газ здійснюється з поточного рахунка із спеціальним режимом використання покупця на поточний рахунок із спеціальним режимом використання продавця кожного банківського дня розрахункового місяця згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідною постановою НКРЕКП.

За наявності заборгованості за попередні періоди покупець перераховує кошти з поточного рахунка на поточний рахунок із спеціальним режимом використання продавця (пункт 6.2. договору).

За невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та договором (пункт 7.1. договору).

Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині реалізації газу до 31 березня 2016 року (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Сторонами були підписані додаткові угоди до ОСОБА_3 №1 від 31 січня 2016 року, №2 від 29 лютого 2016 року, №3 від 02 березня 2016 року, №4 від 31 березня 2016 року, №5 від 30 квітня 2016 року, №6 від 22 серпня 2016 року, №7 від 10 лютого 2017 року, якими сторонами вносилися зміни до ОСОБА_3 щодо ціни, кількості, строків, порядку та умов передачі газу, порядку та умов проведення розрахунків, строку дії договору, тощо.

Додатковою угодою №1 від 31 січня 2016 року до ОСОБА_3 п.п. 2.1., 5.4. вказаного ОСОБА_3 було викладено у новій редакції.

Додатковою угодою №2 від 29 лютого 2016 року до ОСОБА_3 п.п. 2.1., 5.4. вказаного ОСОБА_3 викладено у новій редакції.

Додатковою угодою №3 від 02 березня 2016 року до ОСОБА_3 в п. 6.1. додано абзац, статтю 7 доповнено пунктом 7.7, в статті 10 ОСОБА_3 пункт 10.2 викладено в іншій редакції та додано пунктом 10.6.

Додатковою угодою №4 від 31 березня 2016 року до ОСОБА_3 додано пункт 2.1 розділу ІІ новим абзацом, пункти 3.1 та 3.3 розділу ІІІ, 5.1, 5.2., 5.4. розділу V з 01.04.2016, п. 6.1. розділу VІ, п.11.1. розділу ХІ викладено в іншій редакції, зокрема відповідно до п. 6.1. договору у новій редакції сторони погодили, що оплата планових обсягів газу здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки. У разі неповної оплати остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється покупцем до 25-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем реалізації газу.

Додатковою угодою №5 від 30 квітня 2016 року до ОСОБА_3 пункти 2.1 розділу ІІ, 5.1, 5.2., 5.4. розділу V з 01.54.2016, п.11.1. розділу ХІ викладено в іншій редакції.

Додатковою угодою №6 від 22 серпня 2016 року до ОСОБА_3 сторони погодили вважати додаткову угоду від 02.03.2016 року №3 до цього ОСОБА_3 такою, що втратила чинність з 01 серпня 2016 року, п. 6.1. розділу VІ доповнено, видалено п. 6.3 розділу VІ, пункти 6.4., 6.5., 6.6 розділу VІ ОСОБА_3 вважаються відповідно пунктами 6.3, 6.4, 6.5, п. 7.2 розділу VІІ викладено в іншій редакції, видалено пункт 7.3 розділу VІІ, пункти 7.4, 7.5, 7.6 розділу VІІ вважаються відповідно пунктами 7.3, 7.4, 7.5. Зокрема, п. 6.1. розділу VІ «Порядок та умови проведення розрахунків» ОСОБА_3 доповнено абзацами три і чотири у наступній редакції: «Оплата вартості придбаного природного газу на суму наданих побутовим споживачам пільг, субсидій та компенсацій може проводитися за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20.

Сторони погодили, що підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 не змінює строків та умов розрахунків за цим договором».

Додатковою угодою №7 від 10 лютого 2017 року до ОСОБА_3 пункт 2.1 розділу ІІ, пункт 5.4 розділу V викладено в іншій редакції.

Відповідно до пункту 3.3 ОСОБА_3 встановлено, що не пізніше 10-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцеві підписані та скріплені печаткою покупця два примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 13-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, зобов'язується повернути покупцеві один примірник оригіналу акта, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Підписаний акт є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.

У разі, якщо покупець до 15 числа наступного за місяцем поставки газу не надає продавцю акти приймання-передачі природного газу, обсяги фактичного використання у звітному місяці газу продавцем документально не оформлюються.

Додатковою угодою №4 від 31.03.2016 п.3.3 ОСОБА_3, викладено в наступній редакції: «не пізніше 10-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцеві підписані та скріплені печаткою покупця два примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 13-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, зобов'язується повернути покупцеві один примірник оригіналу акта, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою. У разі не підписання продавцем акту прийманні-передачі газу, продавець письмово повідомляє покупця про причини не підписання акта.

У разі, якщо покупець до 15 числа наступного за місяцем поставки газу не надає продавцю акти приймання-передачі природного газу, такі дії (бездіяльність) з боку покупця вважаються односторонньою відмовою покупця від поставки природного газу за цим договором за відповідний розрахунковий період. При цьому покупець не має права заперечувати проти не поставки продавцем природного газу на його користь за цим договором за відповідний розрахунковий період».

Пункт 6.1 ОСОБА_3 викладено в наступній редакції: «Оплата планових обсягів газу здійснюється покупцем виключно грошовими коштами у національній валюті шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки.

У разі неповної оплати остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється покупцем до 25-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем реалізації газу».

Змінено строк дії ОСОБА_3, пункт 11.1 викладено наступній редакції: «Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін та діє в частині реалізації газу до 30.09.2016 року (включно), а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення».

На підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» від 11.01.2005 №20, між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Черкаській області, Департаментом фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, товариством з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» та Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» підписані Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України та проведені відповідні оплати.

Судом встановлено, що на виконання умов ОСОБА_3, позивач передав у власність відповідача, а відповідач прийняв газ на загальну суму 157682919,80 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі природного газу:

- Акт приймання-передачі природного газу від 31 січня 2016 року на суму 38163491,80 грн. (газ, прийнятий у січні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 29 лютого 2016 року на суму 30513400,67 грн. (газ, прийнятий у лютому 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 31 березня 2016 року на суму 28200610,52 грн. (газ, прийнятий у березні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 30 квітня 2016 року на суму 22008965,58 грн. (газ, прийнятий у квітні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 31 травня 2016 року на суму 9913514,95 грн. (газ, прийнятий у травні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 30 червня 2016 року на суму 6864006,44 грн. (газ, прийнятий у червні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 31 липня 2016 року на суму 6654005,72 грн. (газ, прийнятий у липні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 31 серпня 2016 року на суму 6793851,41 грн. (газ, прийнятий у серпні 2016 року);

- Акт приймання-передачі природного газу від 30 вересня 2016 року на суму 8571072,71 грн. (газ, прийнятий у вересні 2016 року).

Позивач зазначив, що відповідач оплату за переданий газ здійснював несвоєчасно, що підтверджується Операціями по підприємству за ОСОБА_3 та не виконав зобов'язання у строк визначений ОСОБА_3, чим порушив умови господарського зобов'язання, зокрема вимоги пункту 6.1 ОСОБА_3.

Посилаючись на порушення відповідачем строків виконання зобов'язань та керуючись, ст. ст. 549, 625, 611, 612 ЦК України, ст. 230-232, ГК України і умовами ОСОБА_3, п.п. 6.1, 7.2, позивач нарахував відповідачу 548116,02 грн. пені за січень 2016 року з 25.02.2016 по 25.02.2016, за лютий 2016 року з 25.03.2016 по 13.04.2016; 38437,12 грн. 3% річних за зобов'язаннями за січень 2016 року з 25.02.2016 по 25.02.2016, за лютий 2016 року з 25.03.2016 по 13.04.2016, за вересень 2016 року з 26.10.2016 по 27.10.2016.

Пунктами 1,2 статті 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно статті 173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, в тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

У відповідності до вимог частини 1 статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За приписами ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу ст.ст. 610, 612 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно із ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Приписами ст. 625 ЦК України передбачено, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005, між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Черкаській області, Департаментом фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, товариством з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» та Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» підписані Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України:

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №639 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.02.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №640 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.02.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №643 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.02.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №955 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 18.03.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №956 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 18.03.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №957 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 18.03.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1276 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.04.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1277 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.04.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1278 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.04.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1532 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.05.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1533 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.05.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1536 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.05.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1678 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 14.06.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1679 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 14.06.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1680 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 14.06.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1862 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 18.07.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1863 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 18.07.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2140 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 16.08.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2141 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 16.08.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2142 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 16.08.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2144 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 16.08.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2366 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.09.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2368 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.09.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2369 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.09.2016;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2566 за рахунок коштів Загального фонду Державного бюджету від 19.10.2016.

На виконання зазначених спільних протокольних рішень, позивачу перераховано кошти за спожитий природний газ.

Розрахунки між сторонами ОСОБА_3 здійснювались двома способами: укладенням спільних протокольних рішень та коштами, які перераховувались відповідачем на користь позивача виключно з рахунку з спеціальним режимом використання у відповідності до ч. 1 п. 6.2 договору №16-209-Н.

У відповідності до розділу 1 вказаних протокольних рішень предметом Спільного протокольного рішення є організація проведення Сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (далі - Постанова Уряду від 11.01.2005 №20).

Згідно з пунктом 2.5 розділу 2 протокольних рішень визначено порядок проведення взаєморозрахунків, а саме: Сторона 3 (ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ») перераховує Стороні останній (Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України») кошти за природний газ за 2016 рік згідно з договором від 30.12.2015 р. №16-209-Н із записом у графі «призначення платежу» «Постанова Уряду від 11.01.2005 № 20, за природний газ за 2016 рік, договір від 30.12.2015 р. №16-209-Н.

Розділом 3 протокольних рішень передбачено, що з метою реалізації цього Спільного протокольного рішення Сторони зобов'язуються:

забезпечити подання до органів Державної казначейської служби України належним чином оформлених спільних протокольних рішень та платіжних доручень згідно з Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03 серпня 2015 року №493/688 (далі - Порядок проведення розрахунків);

перерахувати кошти наступній Стороні, а Сторона остання - до загального фонду Державного бюджету України не пізніше наступного дня після їх зарахування на рахунок;

оперативно обмінюватись наявною інформацією, виходячи з принципів задоволення взаємних інтересів у процесі реалізації цього Спільного протокольного рішення;

забезпечити проведення розрахунків відповідно до цього Спільного протокольного рішення та з урахуванням укладених договорів на розрахунково-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання учасниками розрахунків платіжних документів органи Державної казначейської служби України своїм платіжним дорученням можуть самостійно перераховувати кошти за схемою, передбаченою цим Спільним протокольним рішенням.

Сторони, що підписали Спільні протокольні рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог Постанови Уряду від 11.01.2005 №20 та Порядку проведення розрахунків і невиконання своїх зобов'язань за Спільними протокольним рішенням про організацію взаєморозрахунків відповідно до законодавства України (п. 4 Спільних протокольних рішень).

За умовами вищевказаних спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків передбачалося надання державою коштів на погашення заборгованості, а також змінювалися строки виконання боржником грошових зобов'язань перед кредитором, які виникли на підставі договору купівлі-продажу природного газу від 30.12.2015 №16-209-Н.

Так, за змістом пункту 3 Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків сторони зобов'язалися перерахувати кошти наступній стороні не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок; забезпечити проведення розрахунків відповідно до спільного протокольного рішення та з урахуванням укладених договорів на рахунково-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання учасниками розрахунків платіжних документів органи Державної казначейської служби України своїм платіжним дорученням можуть самостійно перераховувати кошти за схемою, передбаченою спільним протокольним рішенням.

Таким чином, сторони, зокрема НАК «Нафтогаз України» та ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ», підписавши дані протокольні рішення, узгодили порядок проведення розрахунків з газопостачальною організацією, змінивши строки виконання боржником грошових зобов'язань перед кредитором, які виникли на підставі договору купівлі-продажу природного газу від 30.12.2015 №16-209-Н.

На виконання зазначених протокольних рішень згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20 та договору купівлі-продажу природного газу від 30.12.2015 №16-209-Н відповідачем проведено розрахунки із позивачем за отриманий природний газ за рахунок наданих державою на погашення заборгованості коштів.

Для застосування штрафних санкцій та відповідальності за прострочку виконання грошового зобов'язання необхідною умовою є обставина невиконання або прострочки виконання зобов'язання.

Матеріалами справи встановлено, що вартість поставленого природного газу відповідачем за договором №16-209-Н була оплачена шляхом перерахування коштів на рахунок позивача в порядку, встановленому алгоритмом розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств, в межах строків оплати, встановлених п. 6.1 ОСОБА_3 за період з січня по жовтень 2016 року та за рахунок коштів державного бюджету, отриманих на підставі спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем сплачено ПАТ «НАК «Нафтогаз України» вартість отриманого природного газу в сумі 157682919,80 грн.

Відповідачем пояснено, щодо розрахунку штрафних санкцій та 3% річних, наданих позивачем, наступне:

пеня нарахована позивачем за зобов'язаннями за січень 2016 року на суму боргу 27635985,67 грн. з 25.02.2016 по 25.02.2016.

Сума боргу 27635985,67 грн. є субвенції з державного бюджету, що сплачені 26.02.2016 за СПР:

№639 від 19.02.2016 на суму 1000000,00 грн.

№643 від 19.02.2016 на суму 7500000,00 грн.

№640 від 19.02.2016 на суму 20000000,00 грн. на загальну суму 28500000,00 грн.

Пеня та 3% річних нараховані позивачем за зобов'язаннями за лютий 2016 року з 25.03.2016 по 13.04.2016

Сума боргу 21062530,06 грн. є субвенції з державного бюджету, що сплачені 14.04.2016 за СПР:

№956 від 18.03.2016 на суму 500000,00 грн.

№955 від 18.03.2016 на суму 2500000,00 грн.

№957 від 18.03.2016 на суму 21000000,00 грн. на загальну суму 24000000,00 грн.

1462285,73 грн. кошти сплачені побутовими споживачами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, що відкриті учасниками ринку природного газу в уповноважених банках згідно до вимог згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №792 і по своїй природі надходження, подальшого розподілу між учасниками ринку природного газу не можуть бути власністю чи в користуванні відповідача.

Пеня та 3% річних нараховані позивачем за зобов'язаннями за вересень 2016 року з 26.10.2016 по 27.10.2016

Сума боргу 6500000,00 грн. є субвенції з державного бюджету, що сплачені 28.10.2016 за СПР №2566 від 19.10.2016 на суму 6500000,00 грн.

В усіх наведених нарахуваннях основна заборгованість погашена в установленому законодавством порядку, оскільки поточна оплата та заборгованість погашається згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20.

Укладаючи спільні протокольні рішення, позивач і відповідач керувалися спеціальними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

У відповідності до пунктів 1.1 - 1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688 (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок» та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20. Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку. Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Згідно з п. п. 2.1 - 2.3 вищевказаного Порядку постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку, складають щомісяця до 10 числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а в разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів (товарів, послуг) на строк не більше одного місяця постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг) визначають договірну величину споживання ресурсів (товарів, послуг), про що укладають відповідний договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг) та надаються відповідним департаментам фінансів. Відповідні департаменти фінансів узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20 числа Державній казначейській службі України (далі - Казначейство України) та відповідним головним управлінням Державної казначейської служби України в областях, місті Києві (далі - головні управління Казначейства) у формі узгоджених з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними зведеними реєстрами актів звіряння або реєстрами договорів за підписами керівників відповідних департаментів фінансів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг).

Пунктом 2.7 зазначеного Порядку встановлено, що розпорядники коштів за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України здійснюють розрахунки за природний газ, теплопостачання та електроенергію шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг), відкриті в органах Казначейства, в разі проведення розрахунків за електроенергію - на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №705 «Про внесення змін до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій, компенсацій», у пункті 7 в абзаці 4 слова «за згодою учасників» виключено, а також, доповнено пункт абзацами такого змісту: «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ПАТ «Укртрансгаз», державне підприємство «Енергоринок», виробники електроенергії та вугледобувні підприємства підписують з учасниками розрахунків спільні протокольні рішення протягом п'яти робочих днів. До розрахунків включаються нараховані суми пільг лише в межах обсягів фактичного використання (споживання) ресурсів (товарів, послуг) відповідно до довідки, що надається постачальниками ресурсів (товарів, послуг). Учасник розрахунку має право відмовитися від підписання спільного протокольного рішення виключно за умови відсутності боргу перед учасником за товари/послуги, який планується погасити відповідно до цього Порядку. Так, спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ за рахунок коштів загального фонду державного бюджету є частиною законодавства, оскільки укладені на виконання постанови Кабінету Міністрів України, а тому є обов'язковими для виконання всіма сторонами.

Враховуючи викладене, підписання сторонами спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, а також фактичне виконання розрахунків в порядку, зазначеному в цих протокольних рішеннях відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20, свідчить про погодження сторонами зміни порядку і строків проведення оплати за природний газ за договором №16-209Н.

Отже, сторонами за їх взаємною згодою і домовленістю було змінено порядок проведення остаточного розрахунку, та їх відносини були підпорядковані вимогам спільних протокольних рішень і спеціальних нормативно-правових актів, зокрема постанові Кабінету Міністрів України від 11.01.2015 №20.

При розгляді справ щодо застосування у подібних правовідносинах норми частини другої статті 625 ЦК України та санкцій, передбачених умовами договору, слід зазначити, що необхідною умовою для їх застосування є те, щоб оплата була здійснена поза межами порядку і строків, встановлених договором про організацію взаєморозрахунків, який діяв на момент розгляду справи, і, відповідно до якого сторони засвідчили, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодних претензій стосовно предмета договору. Укладенням договору про організацію взаєморозрахунків, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2516 від 30 вересня 2015 року (в редакції, що діяла на момент існування правовідносин між сторонами) затверджено «Алгоритм розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки», відповідно до якого, цей алгоритм установлює порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки, що надходять за використаний природний газ від побутових споживачів та релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності), виробників теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, а також механізм розрахунку постачальниками природного газу, на яких покладені спеціальні обов'язки (далі - газопостачальні підприємства), нормативів перерахування коштів на поточні рахунки операторів газотранспортної та газорозподільних систем, газопостачальних підприємств та на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптових продавців, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам (далі постанова НКРЕКП №2516 від 30.09.2015).

Згідно з пунктом 4 Алгоритму, газопостачальні підприємства та їх структурні підрозділи обумовлюють у відповідному договорі банківського рахунку право банку на договірне списання (перерахування) без платіжних доручень з поточних рахунків із спеціальним режимом використання коштів, що надходять за спожитий природний газ від категорій "населення" та "ТКЕ - населення", згідно з положеннями цього Алгоритму.

Відповідно до пункту 6 Алгоритму споживачі, які відносяться до категорій "населення" та "ТКЕ - населення" оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, відкриті в установах уповноваженого банку газопостачальними підприємствами та їх структурними підрозділами.

Відповідно до пункту 1.2 договору на купівлю-продаж природного газу №16-209-Н передбачено, що газ, що продається за договором, використовується покупцем виключно для подальшої реалізації побутовим споживачам.

Згідно зі ст. 12 Господарського кодексу України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного та соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Зокрема, засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюється відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Підписання сторонами спільних протокольних рішень і виконання їх положень, а також положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688 свідчить, що сторони фактично погодились, що оплата за природний газ за договором №16-209-Н підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі спільних протокольних рішень. Тим самим сторони змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, надані відповідно до договору №16-209-Н. Тобто, враховуючи спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків, сторони узгодили порядок проведення розрахунків, змінивши строки виконання боржником зобов'язань перед кредитором, які виникли на підставі ОСОБА_3.

Дані обставини виключають застосування штрафних санкцій у вигляді пені, так само як і нарахування 3 % річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання і нарахувань інфляційних втрат на підставі статті 625 ЦК України.

Укладаючи вищевказані спільні протокольні рішення, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» і Товариство з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» керувалися спеціальним нормативно-правовим актом, зокрема Постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 передбачивши у розділі 1 положення про те, що предметом Спільного протокольного рішення є організація проведення Сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій». Розділом 2 спільних протокольних рішень визначено порядок проведення взаєморозрахунків, а саме: Сторона 3 (Товариство з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ») перераховує Стороні останній (Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України») кошти за природний газ за 2016 рік згідно з договором від 30.12.2015 №16-209-Н із записом у графі «призначення платежу» «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20, за природний газ за 2016 рік, договір від 30.12.2015 №16-209-Н».

Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20, визначено механізм перерахування субвенції з державного бюджету та встановлено перелік органів, які уповноважені встановлювати факт наявності підстав для такого порядку розрахунків.

Отже, підписання спільних протокольних рішень уповноваженими державними органами, а саме: Головним управлінням державної казначейської служби України в Черкаській області (органу відповідальному за операції по рахунку); Департаментом фінансів Черкаської обласної державної адміністрації (органу, який є розпорядником державних коштів) є підтвердженням встановлення факту наявності підстав для такого порядку розрахунків.

Відповідно до розділу 4 спільних протокольних рішень, сторони, що підписали спільні протокольні рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20 та Порядку проведення розрахунків і невиконання своїх зобов'язань за цими спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків відповідно до законодавства України.

Таким чином, відповідач на виконання умов спільних протокольних рішень повністю розрахувався за природний газ, не прострочив виконання грошового зобов'язання, що свідчить про відсутність підстав для нарахування та стягнення з відповідача сум пені, інфляційних по сумам сплаченим за спільними протокольними рішеннями, у зв'язку з чим вимоги позивача про стягнення з відповідача 548116,02 грн. пені та 38437,12 грн. 3% річних - задоволенню не підлягають.

Така правова позиція викладена також в постанові Верховного суду від 18.09.2018 у справі 906/1075/17.

Керуючись статтями 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 26 грудня 2018 року.

Суддя О.В. Чевгуз