про повернення апеляційної скарги
27 грудня 2018 року м. Дніпросправа № 0840/3094/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді-доповідача ОСОБА_1 ,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2018 року у справі № 0840/3094/18 за позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про стягнення заробітної плати за час затримки виконання рішення суду,-
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2018 року адміністративний позов задоволений частково.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2018 року апеляційну скаргу залишено без руху для надання суду відповідного документу про підтвердження повноважень директора департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ОСОБА_3 на видачу довіреності та надано десятиденний строк, який обчислюється з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків.
На виконання вищезазначеної ухвали від 06.12.2018 року апелянтом, на підтвердження наявності у ОСОБА_3 повноважень на видачу довіреності, надано копію наказу Державної фіскальної служби від 02.07.2018 року за № 421 "Про надання права підпису та засвідчення копій"
Вивчивши зазначений наказ, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.п. 1 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236 "Про Державну фіскальну службу України" визначено, що Голова ДФС очолює ДФС, здійснює керівництво діяльністю Служби, представляє ДФС у відносинах з іншими органами, підприємствами, організаціями в Україні та за її межеми.
Таким чином, Державна фіскальна служба України, як суб'єкт владних повноважень, бере участь у справі через свого керівника, а саме Голову ДФС України.
З наданого наказу вбачається, що виконуючий обов'язки голови ДФС України ОСОБА_4 відповідно до абзацу другого п. 20.4 ст.20 розділу І Податкового кодексу України, ч.3 ст.59 КАС України, ч.3 ст.60 ГПК України, ч.3 ст.62 ЦПК України наказав уповноважити, зокрема, директора департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ОСОБА_3 на право підписання та видання довіреностей на представництво інтересів Державної фіскальної служби України, зокрема, у апеляційних адміністративних.
Так, ч. 3 ст.59 КАС України, ч.3 ст.60 ГПК України, ч.3 ст.62 ЦПК України визначено, що довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Пунктом 20.4. ст.20 Податкового кодексу України визначено, що керівник контролюючого органу має право надавати посадовим (службовим) особам такого органу повноваження на виконання певних функцій, передбачених цим Кодексом, законодавством з питань сплати єдиного внеску, законодавством з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за погодженням з керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, має право надавати посадовим (службовим) особам такого органу повноваження на виконання певних функцій, передбачених цим Кодексом, законодавством з питань сплати єдиного внеску, іншим законодавством, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.
З наведеного вбачається, що п.20.4 ст.20 Податкового кодексу України визначено право керівника податкового органу надавати посадовим (службовим) особам такого органу певних повноважень та функцій при здійсненні ними завдань як контролюючого органу саме щодо дотримання податкового законодавства, а не щодо представлення інтересів органу в суду.
Отже, вказаними нормами не передбачено делегування повноважень керівника ДФС на видачу довіреності іншій посадовій (службовій) особі податкового органу.
Крім того, наказ не є установчим документом, а тому згідно з ч.3 ст.59 КАС України не може підтверджувати наявність у директора департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ОСОБА_3 повноважень на видачу за своїм підписом довіреності на представництво ОСОБА_5 інтересів ДФС України.
Таким чином, недоліки апеляційної скарги Державної фіскальної служби України, визначені ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 року скаржником не усунуті.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з п.1 ч. 4. ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 169, 298, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2018 року у справі № 0840/3094/18 повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення.
ОСОБА_6 ОСОБА_1
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко