(повне)
18 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3341/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олишівка» до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Олишівка» (далі - ТОВ «Олишівка», позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - ГУ ДФС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 03.10.2018 № 1797 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача та визнання протиправними дій відповідача по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки позивача.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що наказ від 03.10.2018 № 1797 про проведення документальної позапланової перевірки позивача ГУ ДФС у Чернігівській області прийнятий з порушенням норм діючого законодавства, а дії відповідача щодо проведення перевірки на підставі направлення та наказу є незаконними та протиправними.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 прийнято позовну заяву, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
30.10.2018 представником відповідача, у встановлений судом строк, надано відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що в наказі ГУ ДФС у Чернігівській області від 03.10.2018 № 1797 та направленні на проведення перевірки від 03.10.2018 зазначені всі необхідні відомості, які передбачені вимогами Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) (далі - ПК України) та наказу ДФС України від 23.06.2018 № 398 «Про внесення змін до наказу ДФС від 31.07.2014 № 22». Також зазначає, що оскільки позивач допустив працівника контролюючого органу до проведення перевірки, то в свою чергу не використав право не допуску до проведення перевірки, а отже підстав для визнання порушення порядку проведення перевірки не має (а.с.29-31).
ТОВ «Олишівка» подано відповідь на відзив, в якій зазначено про обставини, викладені в позові (а.с.40-42).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «Олишівка» зареєстровано в якості юридичної особи 28.08.2013, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.9).
Основним видом економічної діяльності позивача є 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (а.с.9 на звороті).
Як вбачається з матеріалів справи ГУ ДФС у Чернігівській області направлено на адресу позивача запит від 22.03.2017 № 1066/10/25-01-14-06-06 про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень), оскільки відповідачем виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТОВ «Олишівка» по взаємовідносинах з ТОВ «ОСОБА_3 Сервіс» (а.с.32-33).
13.04.2017 ТОВ «Олишівка» надані заступнику начальника ГУ ДФС у Чернігівській області пояснення з документальним підтвердженням на вимогу вищевказаного запиту (а.с.12).
В подальшому, 03.10.2018 ГУ ДФС у Чернігівській області прийнято наказ № 1797 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Олишівка» на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.78.1.4 п.78.1 ст. 78 та ст. 82 ПК України, вирішено: провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Олишівка» з 04.10.2018, тривалістю 5 робочих днів; перевірку провести за період діяльності травень, червень 2016 року по взаємовідносинах з ПП «ОСОБА_3 Сервіс» з метою перевірки правомірності формування податкової звітності з податку на додану вартість (а.с.10).
Також 03.10.2018 ГУ ДФС у Чернігівській області винесено направлення № 2163 на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.78.1.4 п.78.1 ст. 78 та ст. 82 ПК України та наказу від 03.10.2018 № 1797 на проведення з 04.10.2018 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Олишівка», тривалістю 5 робочих днів (а.с.11).
08.10.2018 ТОВ «Олишівка» звернулось з листом № 85 до відповідача, в якому зазначило, що позивачу було вручено копії вищезазначених наказу та направлення, однак ТОВ «Олишівка» вважає, що зазначений наказ прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а дії щодо проведення перевірки на підставі направлення та наказу є незаконними та протиправними. Наказ не містить конкретних підстав проведення перевірки та обраний відповідачем п.п.78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України не може бути застосований, оскільки податковому органу були надані пояснення та їх документальне підтвердження в квітні 2017 року. Також вказаний наказ не містить предмету перевірки (а.с.43).
Листом від 08.10.2018 № 10442/10/25-01-14-07-06 ГУ ДФС у Чернігівській області направлено позивачу відповідь, в якій просить ТОВ «Олишівка» надати пояснення та підтверджуючі документи щодо діяльності з ПП «ОСОБА_3 Сервіс» (а.с.44), тобто даним листом ГУ ДФС у Чернігівській області повторно витребовувало інформацію, яка позивачем вже була надана в квітні 2017 року.
Отримавши вказаний лист (від 08.10.2018 № 10442/10/25-01-14-07-06) позивач повторно 16.10.2018 звернувся до ГУ ДФС у Чернігівській області та зазначив, що з метою захисту прав ТОВ «Олишівка» прийнято рішення про не допуск посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки (а.с.46).
Як вбачається з матеріалів справи ГУ ДФС у Чернігівській області 18.10.2018 складено акт № 691/14/38656637 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Олишівка» щодо правомірності формування податкової звітності з податку на додану вартість по взаємовідносинах з ПП «ОСОБА_3 Сервіс» за травень, червень 2016 року (а.с.56-66).
Вважаючи оскаржуваний наказ протиправним та дії відповідача щодо проведення перевірки позивача протиправними, останній звернувся до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 5 статті 2 Закону встановлено, що зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Частиною 3 статті 7 Закону встановлено, що у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються, у тому чмслі, місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.
Порядок призначення документальних позапланових перевірок регламентовано положеннями статті 78 Податкового Кодексу України, в якій визначено виключні підстави для проведення такої перевірки.
Зі змісту оскаржуваного наказу ГУ ДФС у Чернігівській області слідує, що документальну позапланову перевірку ТОВ «Олишівка» призначено на підставі п.п.78.1.4 цього Кодексу, тобто в зв'язку з виявленням недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
З матеріалів справи вбачається, що 22.03.2017 ГУ ДФС у Чернігівській області направило на адресу ТОВ «Олишівка» запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень), оскільки відповідачем виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТОВ «Олишівка» по взаємовідносинах з ТОВ «ОСОБА_3 Сервіс».
Листом від 13.04.2017 ТОВ «Олишівка» надало ГУ ДФС у Чернігівській області інформацію на запит від 22.03.2017, в якій виклало свої пояснення щодо діяльності з ТОВ «ОСОБА_3 Сервіс» та надало підтверджуючі документи.
Аналіз пункту 73.3 статті 73 Податкового Кодексу України та Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 N1245 свідчать про те, що запит контролюючого органу про надання відповідної інформації платником податків повинен містити конкретні підстави, тобто, чітко окреслені обставини, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства. Без повідомлення вказаних фактів платник податків не має об'єктивної можливості надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження.
Отримавши відповідь ТОВ «Олишівка» щодо питань поставлених у запиті від 22.03.2017 та додаткові документи, ГУ ДФС у Чернігівській області не проінформувавши платника податків про те, яку саме інформацію не було висвітлено позивачем у його відповіді та які саме додаткові документи потрібно надати, крім вже наданих, наказом від 03.10.2018 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Вказані дії відповідача не в повній мірі відповідають приписам п.п.78.1.4 п.78.1 статті 78 Податкового Кодексу України, оскільки дії ТОВ «Олишівка» не можна вважати не наданням платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на письмовий запит контролюючого органу.
В судовому засіданні відповідач також не зазначив, на які саме пункти письмового запиту ГУ ДФС у Чернігівській області не надав позивач відповіді та які документи позивачу слід додатково надати для повної відповіді на питання, наведені у запиті.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постанові від 11.09.2018 по справі № 813/4042/17.
Посилання представника відповідача, що позивачем допущено працівника контролюючого органу до проведення перевірки не приймається судом до уваги, оскільки ТОВ «Олишівка» не було надано додаткових документів до перевірки, а фактично перевірка ГУ ДФС у Чернігівській області проводилась на підставі документів, які були надані позивачем у відповідь на запит у квітні 2017 року, тобто у відповідності до вимог ПК України позивачем працівника контролюючого органу до проведення перевірки не допущено.
Крім того, факт не допуску ТОВ «Олишівка» працівника контролюючого органу до проведення перевірки підтверджується відсутністю підпису директора позивача щодо надання первинних, бухгалтерських та інших документів, використаних при проведенні перевірки (а.с.66).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «Олишівка».
Керуючись статтями 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Олишівка” до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 03.10.2018 № 1797 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Олишівка”.
Визнати протиправними дій Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Олишівка”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Олишівка” судовий збір в розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Товариства з обмеженою відповідальністю «Олишівка» (вул. Чернігівська, 3, смт. Олишівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15575, код ЄДРПОУ 38656637);
Відповідач: Головне управління ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39392183).
Повний текст рішення складено 28.12.2018.
Суддя О.М. Тихоненко