Рішення від 27.12.2018 по справі 825/2393/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2393/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

26.12.2017 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.01.2018, просив суд: визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області; зобов'язати ОСОБА_2 комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3000,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) - 2700,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн.; премія (113%) - 13831,20 грн., всього: 26071,20 грн. з дати виникнення права на перерахунок.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем, у оскаржуваних правовідносинах, допущено протиправну бездіяльність у частині незазначення у довідці розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 у наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3000,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) - 2700,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн.; премія (113%) - 13831,20 грн., всього: 26071,20 грн.; та ненаправлення довідки, з вищевказаними складовими грошового забезпечення, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Відповідачем, в установлений судом строк, подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області керувалась вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», яким визначено вичерпний перелік складових, які мають бути внесені до довідки про перерахунок пенсії. Зазначив, що складові грошового забезпечення, внесені до довідки, мають відповідати складовим грошового забезпечення поліцейських, що і було враховано відповідачем.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій останній зазначив, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за особливості проходження служби, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив, у яких останній зазначив, що чинне законодавство України уповноважує його визначати розмір грошового забезпечення пенсіонерів міліції з урахуванням грошового забезпечення поліцейських виключно з підстав, встановлених статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».

Ухвалою суду від 12.02.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

22.02.2018 від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог від 20.02.2018, яка по суті є заявою про збільшення позовних вимог, оскільки в останній позивач просить зазначити у новій довідці про розмір грошового забезпечення, крім інших додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у позові та у заяві про уточнення позовних вимог від 15.01.2018, ще і матеріальну допомогу у сумі 478,45 грн., за рахунок якої збільшує розмір премії до 14371,85 грн. та загальну суму грошового забезпечення до 27070,30 грн.

Відповідно до положень статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач, зокрема, має право, змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно з частинами 2, 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи той факт, що ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 провадження у даній справі відкрито, у відповідності до положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін і 30 днів для вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, минуло 26.01.2018, а заява позивача від 20.02.2018 про збільшення позовних вимог надійшла до суду 22.02.2018, строк для подання якої закінчився 21.01.2018, суд не приймає до розгляду вищевказану заяву та повертає її заявнику.

Ухвалою суду від 19.12.2018 провадження у справі поновлено у зв'язку з набранням 12.12.2018 законної сили рішенням Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (справа № 802/2196/17-а).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійне посвідчення ОСОБА_1 від 29.08.2012 № НОМЕР_1 серії ААЄ № 802943 (а.с.16 на звороті).

Як вбачається з дублікату довідки заступника голови ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 06.11.2017 № 101/01725, № НОМЕР_2 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальник відділу поліції, становить 9638,26 грн., а саме: посадовий оклад - 3600,00 грн., оклад за звання полковник поліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 3000,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн., премія (1,03%) - 98,26 грн. (а.с.23).

Аналогічного змісту і дублікат довідки заступника голови ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 05.01.2018 № 101/01725, № НОМЕР_2 (а.с.42).

28.11.2017 позивач звернувся із заявою до ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50 %) - 3000,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) - 2700,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн.; премія (113%) - 13831,20 грн., всього: 26071,20 грн.

Листом від 11.12.2017 № 30/П-932л/к відповідачем повідомлено позивачу, що довідка про розмір його грошового забезпечення виготовлена у відповідності до вимог чинного законодавства України та відсутні підстави для внесення змін до неї (а.с.24-25).

Вважаючи протиправною оскаржувану бездіяльність відповідача щодо невиготовлення для перерахунку пенсії позивача нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Згідно з частинами 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з даними інформаційної довідки про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично сплачені в грудні 2015 року, виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань в органах Національної поліції України не здійснювалась.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також суд відхиляє доводи позивача щодо протиправності зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував, розмірі, а саме 1,03% замість 113%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії начальника відділу поліції становить 0,57%.

ОСОБА_2 комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області супровідним листом від 19.05.2017 № 47/124/30/01-2017 була направлена довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_1 за № 101/01725, № НОМЕР_2.

У подальшому, після надходження з Міністерства внутрішніх справ України уточнених розмірів додаткових видів грошового забезпечення (премій), які враховуються при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області була направлена нова довідка від 06.11.2017 № 101/01725, № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальник відділу поліції, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить 9638,26 грн., а саме: посадовий оклад - 3600,00 грн., оклад за звання полковник поліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 3000,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн., премія (1,03%) - 98,26 грн. (а.с.41,42).

Отже вказаний відповідачем розмір премії 1,03% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 113%, яку отримував позивач, немає.

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі № Пз/9901/1/18 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 139, 227, 241, 243, 244-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, вул. Успенська, 58, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, просп. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 08592365.

Суддя В.В. Падій