Рішення від 28.12.2018 по справі 1640/3204/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3204/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б.

розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глобинської міської ради, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії першого скликання № 822 Глобинської міської ради від 21.08.2018 у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі в приватну власність розташованої за межами населених пунктів Глобинської міської ради за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320610100:00:001:1809; зобов'язання надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі в приватну власність розташованої за межами населених пунктів Глобинської міської ради за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320610100:00:001:1809.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не входять до вичерпного переліку підстав, встановлених Земельним кодексом України.

У відзиві на позов відповідач посилався на те, що у зв'язку з тим, що на час розгляду звернення гр. ОСОБА_1, на пленарному засіданні сесії ради, були відсутні підтверджуючі документи реєстраційного права на спірну земельну ділянку, враховуючи пропозиції постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, екології та навколишнього середовища, позивачу рішенням №822 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: А 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинського району, Полтавської області, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 5320610100:00:001:1809 /а.с. 23-26/.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на зазначене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності учасників справи у письмовому провадженні.

Суд, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Глобинської міської ради, кадастровий номер 5320610100:00:001:1809 з метою передачі у приватну власність.

За результатами розгляду клопотання листом від 10.07.2018 № 5756/0/26-18 Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області повідомлено ОСОБА_1 про те, що Глобинська міська рада Глобинського району входить до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади. Головним управлінням, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад», здійснена передача земель державної власності сільськогосподарського призначення до земель комунальної власності Глобинської міської об'єднаної територіальної громади. Тому вирішення питання здійснюватиметься виключно Глобинською міською об'єднаною територіальною громадою /а.с 13/.

10.08.2018 ОСОБА_1 звернулась до Глобинського міського голови із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га /а.с. 28/.

Рішенням 38 сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 21.08.2018 № 822 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинський район, Полтавська область, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 5320610100:00:001:1809" відмовлено ОСОБА_1 (іден.номер - НОМЕР_1), АДРЕСА_1, у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: А 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинського району, Полтавської області, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 5320610100:00:001:1809, у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка відноситься до земель державної власності /а.с. 12/.

Позивач не погодилась із таким рішенням відповідача, у зв'язку із чим звернулась до суду із цим позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Питання повноважень органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин регулюється Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні та іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 122 Земельного кодексу України встановлює повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Згідно яких сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, згідно ст.12 Земельного кодексу України належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно Кодексу.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Право власності на землю територіальних громад врегульовано статтею 83Земельного кодексу України, згідно якої землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі передачі їм земель державної власності; відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; прийняття спадщини; придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; виникнення: інших підстав, передбачених законом.

Відповідно до Статті 117 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Таким чином, відповідно до ст. 151, 117, 122 Земельного кодексу України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад», на підставі наказу № 3972 - СГ від 04.06.2018 року передано Глобинській міській територіальній громаді, в особі Глобинської міської ради, у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані за межами населених пунктів на території Глобинського району Глобинської міської ради, згідно Акту приймання-передачі.

Рішенням 36 сесії першого скликання Глобинської міської ради № 493 від 20.06.2018, затверджено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність.

Згідно із приписами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 Земельного кодексу України.

Ця стаття Земельного кодексу України встановлює нерозривний зв'язок між виникненням права на земельну ділянку, оформленого у відповідності до земельного законодавства та обов'язковістю державної реєстрації цього права. Виникнення права на земельну ділянку з моменту його реєстрації встановлює і Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Цей закон визначає, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 Статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Згідно ч.1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державна реєстрація права власності та інших речових прав (крім іпотеки) проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.

17.08.2018 Державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації виконавчого комітету Глобинської міської ради за реєстраційним № 29701028, була проведена реєстрація заяви щодо земельної ділянки площею 4,7135 га, кадастровий номер: 5320610100:00:001:1809, цільове призначення: землі запасу, за результатом розгляду якої державним реєстратором, у встановлений законом строк, а саме: 22.08.2018 прийнято рішення про державну реєстрацію права (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №135263805 від 22.08.2018).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач намагається отримати у власність в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинський район, Полтавська область.

Так, 10.08.2018 до Глобинської міської ради надійшло звернення гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинський район, Полтавська область, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 532060100:00:001:1809.

Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 вказаного Закону рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

21 серпня 2018 року рішенням 38 сесії першого скликання Глобинської міської ради № 822 «Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинський район, Полтавська область, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 5320610100:00:001:1809», було відмовлено, у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка відноситься до земель державної власності.

У зв'язку з тим, що на час розгляду звернення гр. ОСОБА_1, на пленарному засіданні сесії ради, були відсутні підтверджуючі документи реєстраційного права на спірну земельну ділянку, враховуючи пропозиції постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, екології та навколишнього середовища, позивачу рішенням №822 було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: А 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування на території Глобинської міської ради, Глобинського району, Полтавської області, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 5320610100:00:001:1809.

З зазначених підстав, на момент прийняття рішення державна реєстрація права на спірну земельну ділянку була відсутня.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, довів правомірності власних дій, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 39003, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Глобинської міської ради (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 22547673), третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 39767930) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко