Рішення від 29.12.2018 по справі 824/1196/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/1196/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (далі - позивач) просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання їй як судді у відставці з 01.02.2018р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити їй перерахунок пенсії та виплату щомісячного довічного грошового утримання з 01.02.2018р.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказувала на те, що є суддею у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з 05.10.2016р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, з цього ж часу їй нараховано і виплачується щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90% щомісячного грошового утримання судді. У зв'язку з перерахунком суддівської винагороди працюючим суддям з 01.01.2018р. позивач 30.07.2018р. звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок довічного грошового утримання з 01.01.2018р., додавши довідку про суддівську винагороду Апеляційного суду в Чернівецькій області. Однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку з 01.01.2018р. та перерахував довічне грошове утримання позивачу з 01.08.2018р., посилаючись на набрання Законом України "Про ефективне управління майновими правами власників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 № 2415-VIII (далі - Закон №2415) чинності лише у липні 2018 року.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку довічного грошового утримання з 01.02.2018р. неправомірними та такими, що порушують її конституційні права. Зокрема зауважила, що працюючим суддям Апеляційного суду Чернівецької області було проведено такий перерахунок з 01.01.2018р., відтак і вона як суддя у відставці має право на перерахунок свого щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідач у поданому відзиві просив відмовити в задоволенні адміністративного позову. Зазначив, що Законом №2415 внесено зміни до Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIIІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема, в абз.2 п.3 розділу II слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року". Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 гривні.

На думку відповідача, враховуючи те, що Закон №2415 набув чинності у липні 2018 року, перерахунок щомісячного довічного утримання позивачу було правомірно проведено з 01.08.2018р., у відповідності до вимог Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р.№3-1 (далі - Порядок №3-1), який передбачає, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою. З указаних підстав вважає, що при здійсненні такого перерахунку, органом Пенсійного фонду дотримано вимог чинного законодавства та не вчинено жодних протиправних дій.

Ухвалою суду від 04.12.2018р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (ідент.код - НОМЕР_1) згідно протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №4166 від 13.04.2011р. призначено пенсію за віком на загальних підставах з 25.03.2011р. (а.с. 21).

Постановою Верховної Ради України "Про звільнення суддів" від 08.09.2016 №1515-VIII у зв'язку з поданням заяви про відставку звільнено з посад суддів за списком, в тому числі, суддю Апеляційного суду Чернівецької області Горецьку Світлану Олексіївну (а.с.12-14).

Таким чином, позивач є суддею у відставці, що підтверджується витягом з наказу Апеляційного суду Чернівецької області №05-02/182-к від 04.10.2016р., перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як суддя у відставці та отримує відповідне щомісячне довічне грошове утримання, що підтверджується розпорядженням ГУ ПФУ (м.Чернівці) №126142 від 24.10.2016р. (а.с.15, 22 на звороті).

30.07.2018р. позивач звернулася до органу Пенсійного фонду з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеного їй щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018р. відповідно до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривень (а.с.23). До указаної заяви додано довідку Апеляційного суду Чернівецької області №06-06/92/18-вих (а.с.24).

Листом №27668/02-13 від 31.10.2018р. відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку з 01.01.2018р. у зв'язку з відсутністю підстав, оскільки Закон №2415, згідно з яким змінився розмір грошового утримання суддів у відставці, набув чинності в липні 2018 року, а у відповідності до Порядку №3-1 перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судці, який працює за відповідною посадою (а.с.9).

Враховуючи набрання чинності Законом №2415 в липні поточного року, перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 проведено з 01.08.2018р. згідно з наданою заявою від 30.07.2018р. та довідкою про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання, який з 01.08.2018р. складає 27910,08 грн. (а.с.24 на звороті).

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання їй як судді у відставці з 01.02.2018р. протиправними, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 130 Конституції України визначено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Згідно з ч.1 ст.141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010р. №2453-VIII (далі - Закон №2453), у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.12.2015р. (чинній, на час звільнення позивача у відставку) визначено, що судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (ч.2 ст.141 Закону №2453).

Зважаючи на наведені норми законодавства, суд звертає увагу, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідно до ч.1 ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016р. №1402-VІІІ (далі - Закон №1402), суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

21 липня 2018 року опубліковано Закон України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (далі - Закон №2415).

Цим законом, внесено зміни до пункту 3 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII, зокрема, слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".

Таким чином, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року. З огляду на це, в даних правовідносинах, безпідставним є посилання відповідача щодо норм статті 58 Конституції України, в частині положень про дію закону в часі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017р. №2246-VIII установлено, що у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 гривні.

З огляду на зазначене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є обставиною, що обумовлює необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.

Процедура подання документів для перерахунку щомісячного грошового утримання визначається Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. № 3-1 (далі - Порядок №3-1).

Однак, слід вказати на помилковість трактування відповідачем та, як наслідок, визначення періоду за який підлягає перерахунку раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання, на підставі пункту 4 ІІ Розділу Порядку № 3-1.

Відповідно до цього пункту передбачено, що перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Тобто, положення вказаного нормативного акту визначає період в якому має бути здійснено відповідний перерахунок, що помилково ототожнюється відповідачем з періодом за який може бути здійснений такий перерахунок. Слід наголосити, що дата з якої у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивача в даному випадку не є тотожнім поняттям з датою з якої позивач набув право на такий перерахунок.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено в проведенні перерахунку з 01.01.2018 року по 01.08.2018 року щомісячного довічного грошового утримання, призначеного ОСОБА_1, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 грн.

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В своєму позові ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати здійснити перерахунок її щомісячного довічного грошового утримання з 01.02.2018 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 грн., в той час, як зміни в розмірі суддівської винагороди, відповідно до встановлених судом обставин, відбулись починаючи з 01.01.2018 року.

З огляду на це, для ефективного захисту прав позивача, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог, в частині дати початку перерахунку суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, та вважає за необхідне зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01.01.2018 року.

Відтак, позов в частині визнання таких дій протиправними є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст.245 КАС України та протиправність дій відповідача у вищевказаній частині, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити позивачу перерахунок пенсії та виплату щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018р., з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність вчинених дій та законність відмови позивачу щодо проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці з 01.01.2018р.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання їй як судді у відставці з 01.01.2018р.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018р., з урахуванням проведених виплат.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (вул.Героїв Майдану, 75Б/8, м.Чернівці, 58013, ідентиф.код НОМЕР_1).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул.Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Кушнір