Рішення від 29.12.2018 по справі 824/834/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/834/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Незалежності, 28/7, м. Кіцмань, Чернівецька область, 59300) до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ 39909396, вул. Українська, 53, м. Кіцмань, Чернівецька область, 59300) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (позивач) до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 (відповідач-1) та Державного кадастрового реєстратора Відділу у Кіманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_3 (відповідач-2) з такими позовними вимогами, з урахування уточнення позовних вимог:

визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 (відповідач) №РВ-7300961822018 від 06.08.2018 року про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 24.07.2018 року він звернувся до кадастрового реєстратора відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки.

На подану позивачем заяву кадастровим реєстратором Відділу у Кіцмапському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 06.08.2018 року було прийнято рішення № РВ-7300961822018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Підставою для його прийняття стала невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.1998 року №1075 "Порядок використання апаратури супутникових картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт вишукувань та кадастрових зйомок", а саме п. 7 виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробки результатів вимірювань отриманих за допомогою апаратури СРНС, здійснюються юридичними та фізичними особами, що мають необхідне технічне і технологічне забезпечення та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт, дотримання технічних вимог до них, норм та правил їх виконання, встановлених Мінагрополітики, за наявності Реєстраційного посвідчення (свідоцтва) установленого зразка.

Проте, позивач вважає, що чинне законодавство не містить вимоги щодо необхідності наявності сертифікованого інженера-геодезиста, а навпаки дозволяє позивачу самостійно виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи при розробці документацій із землеустрою. Зазначив, що згідно реєстраційного посвідчення (свідоцтва) № 1124 від 21.04.2017 року йому належить апаратура супутникових радіонавігаційних систем GPS-приймач South S660Р №S66265123180262. Зазначений прилад відповідно до свідоцтва №1783 пройшов повірку 21.03.2018 року. 13.03.2013 року Державним агентством земельних ресурсів України видано йому кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №002835. Відповідно до зазначеного сертифікату позивач вправі самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою. 16.02.2017 року видано Свідоцтво про підвищення кваліфікації, як інженера-землевпорядника АА№28/16.

Таким чином, на думку позивача, приймаючи оскаржуване рішення про відмову, кадастровий реєстратор знехтував вимогами чинних законів, вважає оскаржуване Рішення кадастрового реєстратора протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що при перевірці поданих на реєстрацію в Державному земельному кадастрі документів, встановлено невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме те, що згідно п.7 постанови Кабінету міністрів України від 13.07.1998 року №1075 "Про Порядок використання апаратури супутникових радіонавігаційних систем під час проведення топографо-геодезичних, картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт і вишукувань та кадастрових зйомок" виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробка результатів вимірювань, отриманих за допомогою апаратури СРНС, здійснюється юридичними та фізичними особами, що мають необхідне технічне і технологічне забезпечення, та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт, дотримання технічних вимог до них, норм та правил їх виконання, встановлених Мінагрополітики, за наявності Реєстраційного посвідчення (свідоцтва) установленого зразка.

Із поданої на реєстрацію технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а саме Пояснювальної записки, встановлено, що визначення поворотних пунктів межі земельної ділянки в натурі здійснено при допомозі GNSS RТК приймач South S660Р в комплекті з контролером Getac РS336.

Про те, що вищевказаний прибор відноситься до апаратури супутникових радіонавігаційних систем Позивачем не оспорюється, а навпаки підтверджується реєстраційним посвідченням (свідоцтво) власника (користувача) апаратури супутникових радіонавігаційних систем від 27.04.2017 р.№1124.

Водночас, позивач не є сертифікованим інженером геодезистом, у його складі не працює сертифікований інженер-геодезист, а тому останній немає права здійснювати обробку результатів вимірювань, отриманих за допомогою апаратури СРНС.

З урахуванням вищевикладеного вважає, що рішення про відмову у внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам установленим Законом України "Про державний земельний кадастр" та Порядку ведення державного земельного кадастру прийняти правомірно та відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 18.10.2018 року.

В судовому засідання призначеному на 18.10.2018 року, за клопотанням представників сторін, суд перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження без участі сторін.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов до висновку, про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрована, як фізична особа-підприємець за адресою місцепроживання АДРЕСА_1. Основний вид економічної діяльності: діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (а.с. 12).

На підставі наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 13.03.2013 року №114, позивачу видано Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №002835 від 13.03.2013 року, який підтверджує відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою (а.с. 13).

На підставі рішення Кваліфікаційної комісії від 26.01.2017 року, позивачу видано Свідоцтво про підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника серії АА№28/16 від 16.02.2017 року, яким засвідчено, що ОСОБА_1 підвищив кваліфікацію щодо складання окремих видів документації із землеустрою та з оцінки земель (окрім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконання топографо-геодезичних і картографічних робіт, проведення інвентаризації земель, перевірки якості ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень при здійсненні землеустрою (а.с. 14).

Відповідно до реєстраційного посвідчення (свідоцтво) власника (користувача) апаратури супутникових радіонавігаційних систем №1124 від 21.04.2017 року, позивач є власником апаратури супутникових радіонавігаційних систем GPS-приймача South S660P №S66265123180262, який придбаний (отриманий в користування) 01.12.2016 року (а.с. 15).

Відповідно до Свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки №1783 від 21.03.2018 року, приймач RTK GNSS S660P базовий приймач GPS GX1230 GG, №471121, зав. №S66265123180262, виробник фірма "South", Китай, відповідає вимогам інструкції по експлуатації приймача RTK GNSS S660P. Свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки чинне до 21.03.2019 року (а.с. 16).

З матеріалів справи судом встановлено, що на замовлення гр. ОСОБА_4 позивачем складено Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_4 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розташованої за адресою вул. Стефаника, 70-б, с. Борівці Кіцманського району Чернівецької області, вих№66 від 26.06.2018 року (а.с. 33-59).

Відповідно до Пояснювальної записки до Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснення поворотних пунктів межі земельної ділянки в натурі здійснено при допомозі GNSS RТК приймача South S660Р (серійний №S662651233180262) в комплекті з контролером Getac РS336 (серійний №RDA39P0172) (а.с. 36-38).

24.07.2018 року позивач звернувся до Державного кадастрового реєстратора із заявою №ЗВ-9702457972018 про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,2222 га, яка розташована за адресою: Чернівецька область, с. Борівці, Кіцманський район, вул. Стефаника, 70б (а.с. 17).

06.08.2018 року Державним кадастровим реєстратором Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 розглянуто заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 24.07.2018 року (реєстраційний номер №ЗВ-9702457972018) разом з доданими до неї документами та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийнято Рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за №РВ-7300961822018, з таких підстав:

невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.1998 року №1075 "Порядок використання апаратури супутникових картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт вишукувань та кадастрових зйомок", а саме п. 7 виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробки результатів вимірювань отриманих за допомогою апаратури СРНС, здійснюються юридичними та фізичними особами, що мають необхідне технічне і технологічне забезпечення та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт, дотримання технічних вимог до них, норм та правил їх виконання, встановлених Мінагрополітики, за наявності Реєстраційного посвідчення (свідоцтва) установленого зразка.

Вказаним рішенням рекомендовано привести у відповідність виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури супутникових радіонавігаційних систем, а саме наявності у складі позивача або за договірними умовами сертифікованого інженера - геодезиста, що повинно відображатись в документації із землеустрою та закріплено підписом та печаткою (а.с. 21).

Вважаючи протиправними вказане рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон України "Про Державний земельний кадастр".

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний кадастровий реєстратор:

здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;

перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг;

здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;

присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;

надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;

здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;

передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 затверджений Порядок ведення Державного земельного кадастру, пунктом 5 якого визначено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.

Тобто, відповідач у справі - є посадовою особою органу владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей.

Згідно ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 3 зазначеної норми Закону встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

За нормами частини 4 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункту 69 Порядку № 1051 для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно п. 5 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:

перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;

за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Відповідно до пункту 70 Державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє:

1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;

4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.

Пунктом 111 Порядку державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту;

- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Згідно ч. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Зміна найменування акціонерного товариства у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до п. 105 Прядку № 1051 Підставою для відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є:

1) подання документів, передбачених підпунктом 2 пункту 104 цього Порядку, не в повному обсязі;

2) невідповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 70 цього Порядку.

Як вже зазначалось, 24.07.2018 року позивач звернувся до Державного кадастрового реєстратора із заявою №ЗВ-9702457972018 про внесення відомостей (змін про них) до Державного земельного кадастру на земельну ділянки площею 0,2222 га, яка розташована за адресою: Чернівецька область, с. Борівці, Кіцманський район, вул. Стефаника, 70б.

За результатами розгляду вказаної заяви, рішеннями державного кадастрового реєстратора відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 за №РВ-7300961822018 від 06.08.2018 року позивачу відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Підставою для відмови слугувала невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.1998 року №1075 "Порядок використання апаратури супутникових картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт вишукувань та кадастрових зйомок", а саме п. 7 виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробки результатів вимірювань отриманих за допомогою апаратури СРНС, здійснюються юридичними та фізичними особами, що мають необхідне технічне і технологічне забезпечення та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт, дотримання технічних вимог до них, норм та правил їх виконання, встановлених Мінагрополітики, за наявності Реєстраційного посвідчення (свідоцтва) установленого зразка.

Рекомендовано привести у відповідність виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури супутникових радіонавігаційних систем, а саме наявності у складі позивача або за договірними умовами сертифікованого інженера - геодезиста, що повинно відображатись в документації із землеустрою та закріплено підписом та печаткою.

Суд вважає відмову відповідача у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру правомірною, з огляду на таке.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:

а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;

б) пояснювальну записку;

в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом);

г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем;

ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території);

д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані);

ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт;

з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів);

и) кадастровий план земельної ділянки;

і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Згідно Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 року № 376, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає, зокрема, пояснювальну записку, яка містить опис місця розташування земельної ділянки, відомості про власника (користувача) земельної ділянки, відомості про виконавця (виконавців), реквізити відповідних ліцензій, необхідних для виконання робіт, відомості про власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, стислий опис виконаних робіт (п.2.8.).

Крім того, має також містити: технічне завдання на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (додаток 1); копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі його наявності); матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів). На бажання замовника замість плану меж земельної ділянки може складатися кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути; у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (додаток 2) (п. 2.8.)

Пунктом 1.3 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками визначено, що виконавець це - юридична особа, що володіє необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі якої працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників або фізична особа - підприємець, яка володіє необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованим інженером-землевпорядником.

Відповідно до пп. 6 п. 6 Порядку №1051 до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів належать, зокрема: проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства.

Відповідно до п. 7 Порядку використання апаратури супутникових радіонавігаційних систем під час проведення топографо-геодезичних, картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт і вишукувань та кадастрових зйомок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.1998 року №1075 виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробка результатів вимірювань, отриманих за допомогою апаратури СРНС, здійснюється юридичними та фізичними особами, що мають необхідне технічне і технологічне забезпечення та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт, дотримання технічних вимог до них, норм та правил їх виконання, встановлених Мінагрополітики, за наявності Реєстраційного посвідчення (свідоцтва) установленого зразка.

Із поданої на реєстрацію технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а саме Пояснювальної записки, встановлено, що визначення поворотних пунктів межі земельної ділянки в натурі здійснено при допомозі GNSS RТК приймач South S660Р в комплекті з контролером Getac РS336.

Судом встановлено, що вищевказаний прибор відноситься до апаратури супутникових радіонавігаційних систем, що підтверджується реєстраційним посвідченням (свідоцтво) власника (користувача) апаратури супутникових радіонавігаційних систем від 27.04.2017 року №1124.

За змістом пункту 7 Порядку №1075 встановлено, що виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробка результатів вимірювану отриманих за допомогою апаратури СРНС, здійснюється юридичними та фізичними особами, що мають необхідне технічне і технологічне забезпечення та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, відповідальний за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт, дотримання технічних вимог до них, норм та правил їх виконання, встановлених Мінагрополітики, за наявності Реєстраційного посвідчення (свідоцтва) установленого зразка.

Водночас, позивач не є сертифікованим інженером геодезистом, також у його складі не працює сертифікований інженер-геодезист, а тому останній немає права здійснювати обробку результатів вимірювань, отриманих саме за допомогою апаратури СРНС.

Таким чином, внесення відомостей до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) прямо суперечить вимогам Закону України "Про державний земельний кадастр" та Порядку ведення державного земельного кадастру.

Щодо посилань позивача на наявність у нього Кваліфікаційного сертифіката та Свідоцтва про підвищення кваліфікації, суд зазначає, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, веде Державний реєстр сертифікованих інженерів-геодезистів, які отримали кваліфікаційний сертифікат.

Дослідивши реєстр інженерів-геодезистів (http://land.gov.ua/info/derzhavnyi-reiestr-sertyfikovanykh-inzheneriv-zemlevporiadnykiv/) доступ до якого є вільним у мережі Інтернет, судом не встановлено наявності у позивача ОСОБА_5 інженера-геодезиста, які надають йому право на виконання топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури СРНС, обробку результатів вимірюванння отриманих за допомогою апаратури СРНС.

Таким чином, рішенням відповідача №РВ-7300961822018 від 06.08.2018 року про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності виконання позивачем топографо-геодезичних робіт з використанням апаратури супутникових радіонавігаційних систем, та відсутності у позивача або за договірними умовами сертифікованого інженера - геодезиста, прийняті відповідачем правомірно та у межах наданих йому повноважень.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення і відповідно про відсутність підстав для його скасування в судовому порядку.

Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, у відповідності до статті 139 КАС України суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ід номер НОМЕР_1, вул. Незалежності, 28/7, м. Кіцмань, Кіцманський район, Чернівецька область, 59300) до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ 39909396, вул. Українська, 53, м. Кіцмань, Кіцманський район, Чернівецька область, 59300) про визнання протиправним та скасування рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 №РВ-7300961822018 від 06.08.2018 року про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, - відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 (ід номер НОМЕР_1, вул. Незалежності, 28/7, м. Кіцмань, Кіцманський район, Чернівецька область, 59300).

Відповідач - Державний кадастровий реєстратор Відділу у Кіцманському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ 39909396, вул. Українська, 53, м. Кіцмань, Кіцманський район, Чернівецька область, 59300).

Суддя В.О. Григораш