26 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3538/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Д'якова В.І.,
за участю секретаря Федорок К.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення (Форма “Ф”) №10320-17, прийняте 05 червня 2015 року Державною податковою інспекцією у Ріпкинському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області в сумі 9 044,06 грн.;
- податкове повідомлення-рішення (Форма “Ф”) №2464-12, прийняте 27 червня 2016 року Чернігівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області в сумі 16 265,82 грн.;
- податкове повідомлення-рішення (Форма “Ф”) №1772-0000, прийняте 10 травня 2017 року Головним управлінням ДФС у Чернігівській області в сумі 15 235,65 грн.;
- податкове повідомлення-рішення (Форма “Ф”) № 32468-1303-2522, прийняте 02 квітня 2018 року Головним управлінням ДФС у Чернігівській області в сумі 13 249,57 грн.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.10.2018 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження під головуванням судді Д'якова В.І. у підготовчому засіданні на 28 листопада 2018 року о 10:00 год.
28 листопада 2018 року о 10:00 год. розгляд справи за позовом ОСОБА_3 до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, не відбувся у зв'язку з хворобою судді Д'якова В.І.
06.12.2018 ухвалою суду постановленою без видалення до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 26.12.2018 о 09:00 год.
В межах встановленого строку відповідачем подано відзив на позов, в якому, зокрема, вбачається, що норми п. 56.18. ст. 56 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, а саме - 1095 днів, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь- який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення- рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З матеріалів справи вбачається, що податкове повідомлення - рішення щодо нарахування орендної плати за 2015 рік від 05.06.2015 № 10320-17 було надіслано на адресу ОСОБА_3 15.06.2015 року, проте 17.07.2015 було повернуто у зв'язку з неможливістю вручення, що підтверджується копією конверту, а тому строк звернення до суду, передбачений ст. 102 Податкового кодексу України був пропущений.
Враховуючи викладені обставини, в судовому засіданні судом на обговорення поставлено питання про залишення позовної заяви без руху з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом щодо вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (Форма “Ф”) №10320-17, прийнятого 05 червня 2015 року Державною податковою інспекцією у Ріпкинському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області в сумі 9 044,06 грн.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти залишення позовної заяви без руху.
Представник відповідача заперечував проти залишення позову без руху.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
У відповідності до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач оскаржує податкове повідомлення - рішення щодо нарахування орендної плати за 2015 рік від 05.06.2015 року № 10320-17, яке в вважається врученим позивачу 17.07.2015 у зв'язку з тим, що направлене податкове повідомлення - рішення від 05.06.2015 було повернуто у зв'язку з неможливістю вручення, що підтверджується копією конверту.
Тобто, в даному випадку, строк звернення до суду, передбачений ст. 102 Податкового кодексу України позивачем був пропущений.
При цьому, докази, які б підтверджували наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду, позивачем не надано. Відсутня також і обґрунтована заява позивача щодо поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Вищенаведене унеможливлює з'ясування судом питання, чи подано даний адміністративний позов щодо вказаної позовної вимоги у строк, установлений законом, або, якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Відповідно до п. 13 частини 9 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 має бути залишений без руху та позивачу встановлено строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали, для усунення вказаного недоліку шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку та доказів поважності причин його пропуску.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Чернігівської об'єднаної державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області, Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.
Встановити позивачу строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали, для усунення вказаного недоліку адміністративного позову шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Повний текст ухвали суду складений 27 грудня 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков